Gremeugd Nieuw». Marie Heilbron heeft een vermogen nagelaten van 3,000,000 franken. Haar dochtertje is dertien jaren oud. De terechtstelling, welke gister- morgen te Parys heeft plaats gehad, zooals ook die in de provinciën, bewyzen dat de moordenaars door hunne onbeschaamdheid eindelijk het geduld der rechters hebben uitgeput. König, die gisteren terecht gesteld werd, was een dier noodlottige personen, die op twintigjarigen leeftijd de werkplaats verlaten om te leven van diefstal en in ongebondenheid en ook niet terug deinzen voor zwaarder misdaden dan diefstal. De misdaad waarvoor hij met zijn medeplichtige Forget, ter dood was veroordeeld, was een nachte lijke aanval in Juli op het „Champs de Mars", door vier boosdoeners gepleegd en waarbij ZÜ niet ge aarzeld hebben den matroos Antoine Coustix te vermoorden, om zich van enkele franken meester te maken. Op de gerechtszitting verscheen König als de aanvoerder der bende en toonde voortdurend een walgelijk cynisme. „Ja, mijnheer de president, men doet wat men kan om aan den kost te komen" zeide hij, op de vraag, wat hem tot dien misdaad gedreven had. Sedert zijne overbrenging naar de gevangenis heeft dit cynisme hem niet verlaten tot op de laatste dagen. Toen eergisteren de voorbereidselen tot de straf oefening in de orde werden gebracht veranderde hij geheel en al; hjj verzekerde dat hij geheel onschuldig was en den dood niet verdiende. Door de maatregelen der politie was het uur der terechtstelling niet bekend en dus weinige toeschou wers waren aanwezig in de nabijheid der gevan genis „la Rocquette". König ontwaakte toen de directeur der gevangenis hem kwam berichten dat zijn verzoek om gratie verworpen was. Op dit bericht riep König uit: „Hoe is het mogelijk! hoe kan men zoo onmeedoogend zijn!" Toen de bewaarders hem zijne kleederen gaven, opdat hij zich aankleeden zou, vloeiden zyne tranen overvloedig. Hjj het zich verder zonder tegenstand naar de gerechtsplaats voeren door de beulsknechten en weigerde vooraf iets te gebruiken. De geestelijke en de beulsknecht ondersteunde hem. De moed ontzonk hem geheel en al en hjj snikte vreoseiyk. Het was meer verwondering dan medelijden dat de omstanders ondervonden toen zij dezen zwakken, vreesachtigen man zagen, die toch gedurende weken de schrik van een deel van Parijs geweest was. Toen hij op de plank gebonden was slaakte hij een kreet, en zijn hoofd was gevallen. Nadat König geëxecuteerd was, deelde de direc teur der gevangenis aan Forget mede, dat do- pre sident der Republiek hem gratie verleende, waarop hjj in zwijm viel. Buitenland. Fraukrijk. In de te Belleville, in de zaal Favié, gehouden, vergadering, welke bijeengeroepen was om tegen, de handelingen der regeering in Decazoville t» protesteeren, waren 3580 personen tegenwoordig. Rochefort was voorzitter en Duc-Quercy werd tot eere-voorzitter en candidaat voor de eerstvolgende -verkiezing benoemd. Rochefort opende de vergade ring en verklaarde dat Duc-Quercy en Roche in i hechtenis genomen waren, omdat de regeering hunne agitatie vreesde. Nu werd de vergadering onstuimig oq weerklonk het geroep: „Weg met de radikale» en opportu nisten!" Betoogd werd dat men Petitjean en Leon Say de handboeien moest aandoen, want deze waren de ware schuldigen. De regeering zou volkomen in handen van Orleanis- tische geldmannen zijn, die stompzinnig toezien als generaal Borson alle burgers onder de krijgs wet stelt. Rochefort wist niet wat met de wakkere jour nalisten geschieden zou, maar zeker was het dat andere in hunne plaats het werk zouden voort zetten. Het lid van den gemeenteraad Perilleux beweerde dat de regeering is eene regeering van het kapitaal, daarom moest men zich by de werkstakende arbeiders aansluiten, want zij vormen de voorhoede der sociale revolutie. Een smid, genaamd Andrieux, maande tot ge matigdheid aan, daar men niet gewapend was;hij zeide echter tot de politie-beambten, die zich in de zaal bevonden, dat zij De Freycinet en Lockroy konden mededeelen dat het in het vervolg niet bij zulk eene platonische gematigdheid zou blijven. Men moest scherpe middelen bezigen. In de pro vincie is de overwinning nabij. De journalist Lafarge zegt, dat de afgevaardigden spitsboeven zijn en de raden van beheer der maat schappijen cosmopolitische dieven. Het parlement, een hoop nietswaardige kapitalisten, schenkt de arbeiderspartij geen geloof, de invloed dier party is niet slechts groot in Frankrijk, maar ook in het buitenland, vooral in Duitschland, van waar de socialisten in druk verkeer met de Fransclie arbei ders staan. Nadat nog eenige redevoeringen uitgesproken waren, nam de vergadering twee motiën aan; in de eerste wordt geprotesteerd tegen de gedane inhechtenisnemingen die zelfs de gemeenheden der Bonapartistische en Versailler regeeringen over treffen. De vergadering rekent op het gerechtigheids- gevoel en de wilskracht der arbeidersbevolking, die by de eerste gelegenheid Leon Say, De Frey cinet en anderen in de gevangenis van Mazas zal werpen. De tweede motie beveelt de arbeidersbevolking, by de smadeiyke bejegening die z.y ondervindt, eene verachtende rustigheid en koelbloedigheid aan verder wordt, onder aantooning dat de arbeiders in Frankryk en in het buitenland een gemeen schappelijk belang hebben, de offervaardigheid der arbeiders aangesproken om de strijders brood te verschaffen die zoo met heldenmoed voor de gemeen- schappeiyke rechten kampen en wier overwinning tevens die van den geheelen arbeidersstand zal zyn. Duitschland. Door de Pruisische regeering is reeds de eerste aankoop van een goed in Polen geschied. Yoor 1,100,000 mark is nameiyk aangekocht de 15,000 morgen groote bezitting van een schoonzoon van dr. Strousberg. Het ligt by Bromberg en heet Zolondowo. Be decaan der medische faculteit aan de uni versiteit te Tokio bevindt zich te Berlyn, om de inrichtingen voor het hooger onderwas in de medi- cynen in Duitschland te bestudeeren. Deze Japanner, prof. Miyaka, moet een zeer bekwaam medicus zyn, die vier jaar in Engeland heeft gestudeerd en met de Duitsche wetenschap volkomen is vertrouwd. Aan de Belgische grenzen by Aken werden Woensdag jl. 42 Duitschers door do Pruisische politie in ontvangst genomen, die de Belgische overheid over de grenzen zette. Onder hen bevonden zich vier personen, die door den Duitschen strafrechter vervolgd werden. In Beieren zyn zeven fabriekwerkers, uit Oos- tenrijk afkomstig, op last der regeering, wegens voortdurende socialistische woelingen, het land uitgezet. De aartsbisschop van Freiburg, in Baden, dr. Johann Baptist Orbin, is overleden. België. De minister van justitie heeft machtiging ver leend tot vervolging van het socialistische blad „Vooruit" te Gent en den burger Anseele aldaar. Op last van den procureur des konings is door den commissaris van politie te Lodelinsart de presi dent van de „glasblazery-vereeniging" Oscar Fal- leur in arrest genomen en naar Charleroi overge bracht. Het feit scheen diepen indruk op hem te maken en hij begon te huilen. Na een ganschen dag in verhoor te zyn geweest, werd liq naar de gevangenis overgebracht. Om welke oorzaak die arrestatie geschiedde, is niet bekend. Alleen weet men dat er de vorige week eene huiszoeking by Falleur als president van genoemden bond heeft plaats gehad. De Belgische regeering heeft het gebruik van dynamiet door gewone mijnwerkers verboden, en zal dit voortaan slechts aan de opzichters toestaan. In de groote mijnwerken van Monceau en van Fontaine hebben de arbeiders het werk gestaakt. GrootrBritannlS. In de gisteravond gehouden zitting van het Lagerhuis verklaarde de heer J. Bryce, ondersecre taris voor buitenlandsche zaken, dat bij de regee ring nog geen bericht was ontvangen, of prins Alexander van Bulgarye zich naar den raad der mogendheden omtrent het protocol zal gedragen. Wat Griekenland betreft, had hij niets te voegen by hetgeen hy op de laatste interpellatie had ge antwoord, Daarop werd de discussie over de Iersche voor stellen van den heer Gladstone voortgezet. De heer Chamberlain (de onlangs uit het Kabinet getreden president van den Local Government Board), verklaarde zich te verzetten tegen een afzonderiyk Iersch Parlement, zonder dat waar borgen gegeven werden voor de handhaving der onschendbaarheid van het Ryk en voor de suppre- matie van het Keizeriyk Parlement. Hij was er ook tegen, om het krediet van Engeland voor 120 millioen aan geconsolideerden te verbinden tot aan koop van pachthoeven. De slotsom van zyn betoog was: verdaging der gerechteiyke ontzetting, ver leening van voorschotten aan de grondeigenaars, en een federatie-plan. Lord Hartington was tegen het ontwerp, omdat het land daarvan tijdens de verkiezingen geen kennis droeg. Hy geloofde dat het land de tegen woordige voorstellen niet goedkeurde, maar hy verwachtte van de vertegenwoordigers des volks onder alle partyen, dat zy zich als één man zou den vereenigen, om de volkomen onschendbaarheid van den Staat en de supprematie der wet in het geheele ryk te handhaven. De heer Morley meende dat noch de heer Cham berlain noch lord Hartington een juist inzicht had den aangaande den ernst, welke de tegenwoordige toestand biedt. De politieke nederlaag van het Kabinet zou de onderdrukking noodzakelyk maken van de Nationale Liga door middel van geduchte dwangmaatregelen. Zij, die dit gevaar erkennen, zullen aan het regeeringsontwerp een billyk onder zoek gunnen, ten einde een volkomen verzoenende' politiek in de hand te werken. De voortzetting der discussie is ep Maandags bepaald. De Engel'sche bladen laten byna zonder uitzon dering zich zeer ongunstig uit over Gladstone's ontwerp. Alleen de „Bailly News", het orgaan van den heer Gladstone, keurt de plannen van den Premier goed. Het blad waarschuwt zoowel tories als whigs voor eene eenvoudige verwerping wie Gladstone's voorstellen doet falen, zegt het blad, moet betere verschaffen, of de verantwoor ding voor de gevolgen dragen. Als een biyk van de groote belangstelling of nieuwsgierigheid in de zitting van het Lagerhuis van Donderdag-avond, deelt men mede, dat er aan zoeken waren gekomen om plaatsen onder de roosters in den vloer van het gebouw, waar de sprekers zeer goed verstaanbaar zijn. De voorzitter had dit echter geweigerd. Een Ehgelsche expeditie zal worden uitge zonden om op 29 Aug. a. s. de totale zonsver duistering op het eiland Grenada (VTest-Indië) te gaan opnemen. Voor de werkeloozen te Londen is thans 77,910 pd_ st. byeengebraaht, waaronder 1200' pd. st. ongeveer als opbrengst van een straatcollecte.. INGEZONDEN. &eaclite Heer Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, voor eenige woorden, een® ernstige zaak betreffende. Ik acht my verplicht de aandacht van ons Ge meentebestuur ie vestigen op den walgelyken toe stand van de sloot aan den Rjjnsburgersingel en aan dit geacht Bestuur de belangen der bewoners van dien Singel (die geen omwoners maar burgers der gemeente Leiden zijn) dringend en ernstig aan te bevelen. Niemand toch die van dien wanhopigen toestand eenige notitie gelieft te nemen, zal kunnen zeggen dat zy veel-eischend zijn als zy verlangen daaraan spoedig een einde te zien gemaakt, en met den aanstaanden zomer in plaats van vergif tige dampen, de voor ieder schepsel zoo onont- beerlyke levenslucht te mogen inademen. Geldver spilling zal het ook niet genoemd kunnen worden. Van harte hoop ik dat deze woorden een gun- stigen weerklank mogen vinden by het Bestuur en den Raad dezer stad, die beiden zoo welwillend gezind zyn jegens onze buren. Charité bien ordonnée commence par soi même. Ontvang, Mynheer de Redacteur, by voorbaat mijn dank met de verzekering myner hoogachting. C.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2