N°. 8021. Maandag 12 .A.pi-il. A0. 1886. Leiden, 10 April. ftze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden.....1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. In den familiegrafkelder op den doodenakker aan de Groenesteeg werd hedenmorgen bijgezet het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Hoog. Do lijkstaatsie werd er opgewacht door tal van vrienden en leden van commissiën, waarin de over ledene met hen zitting had, w. o. bestuurderen der Leidsche Schouwburgvereeniging en der socië teit „Amicitia", terwijl ook het Studentencorps en Minerva" vertegenwoordigd waren door hunne presidenten, en de verpleegden uit het Invaliden huis zich nevens hen om de groeve hadden ge schaard. Toen daarin de lijkkist, welke bedekt was met drie fraaie kransen, waarvan vooral een uit cycas- bladen en uit sneeuwwitte bloemen samengestelde om zijne zeldzaamheid de aandacht trok, was neer gelaten, gevoelde mr. N. L. J. Yan Buttingha Wichers behoefte in enkele woorden aan de nage dachtenis van zijn vriend hulde te brengen, al stelde hij zich niet ten taak al diens verdiensten te dezer plaatse op te sommen. Toch wees spr. er op hoe Hoog, zonder ooit eenige staats- of sladsbetrekking te willen aanvaarden, niettemin geenszins naliet zjjne belangstelling te toonen in al wat onze gemeente ten goede kon komen. In tal van colleges immers had hy zitting, en hij vatte die betrekkingen steeds zoo nauwgezet op, als maar zelden het geval is. Voor al wat goed en nuttig was, kon men op zijne belangstelling rekenen. Daardoor was hy ook een warm bevorderaar van de kunst en ook daardoor verwierf hij zich tal van vrienden. Op zijn vriendschap werd echter ook prijs gesteld om zijn karakter, waardoor zjjne nage dachtenis evenmin verloren zal gaan. Ook aan deze groeve kon gezegd worden dat een braaf man, een trouw vriend, een edel mensch is heengegaan. Hij ruste in vrede! Daarna bracht de neef des overledenen, ds. C. L. Van den Broek, predikant te Heiloo, na de aan wezigen voor hunne betoonde deelneming namens de familie bedankt te hebben, in herinnering wat niet alleen door de maatschappij door dit afsterven geleden wordt, maar ook met hoeveel vreeze de slag, die hen zou treffen, door Hoog's nabestaanden werd te gemoet gezien. Niet het minst toch werd hjj in den familiekring hoog geacht en bemind. Wel hem echter, die by zulk een slag, als nu gevallen is, het oog richt op God! Met het strooien van eenige bloemen in de groeve was ook deze plechtigheid weer volbracht en aan den afgestorvene de laatste weemoedige hulde bewezen, waarin vele bewoners nabij het sterfhuis door het laten zakken der gordynen van hunne woning niet waren achtergebleven. - Op 9 April hield het departement Leiden der Nederlandsche Maatschappü van Ny'verlieid eene vergadering waarop de nieuwe wet der Maatschappy werd behandeld, ingeleid door den heer Willem F. Van Wyk, een der afgevaardigden van het departe ment Leiden, die, met afgevaardigden van andere departementen, een concept-wet in overleg met directeuren der Maatschappy had opgemaakt. Dit concept werd met enkele wyzigingen goedgekeurd, en zal daarvan het Hoofdbestuur worden in kennis gesteld. Als nieuwe leden werden voorgesteld en aangenomen de heeren A. Stevens en G. J. C. De Vries. De heer De Loos nam vervolgens het woord om te spreken over caoutchouc en Getah-Pertja. Er zyn misschien weinig stoffen die in de laatste dertig jaren eene zoo algemeene toepassing hebben gevonden als juist deze. De oaoutchouc, afkomstig uit het sap van Ficus-soorten, wordt gevonden in Brazilië, West-Indië, en in onze O.-Indische bezit tingen. De beste soort, als zynde het zuiverste ge wonnen komt uit Para, van daar den naam van Paragummi. De wyze van inzamelen geschiedt thans overal nog zeer primitief. In plaats van door insny- dingen in de schors, het sap af te tappen, gaat men veelal op zeer ruwe wijze met het verzamelen te werk, men hakt namelyk de boomen geheel af en krygt dan wel eene grootere hoeveelheid op eens, maar snydt de gelegenheid af tot verdere regelmatige cultuur. De spreker deelde mede, dat in de resi dentie Bantam op Java een caoutchouc-boom oud 35 jaar op rationeele wijze behandeld, jaarlijks 62'/, kilogram caoutchouc kan geven. Om het af scheiden van de caoutchouc te bevorderen, wordt wel by het sap eene keukenzout-oplossing gevoegd, en daarna boven kolen of houtvuur in open pannen uitgedampt. Deze wyze van werken heeft ten gevolge dat de caoutchouc, welke licht-geel van kleur is, in den handel meestal voorkomt in zwarten, onooglyken toestand. De caoutchouc heeft de eigenschap zeer veerkrachtig te zyn. Op eene temperatuur van 20° Celcius is hy het meest veerkrachtig, by lager tem peratuur is hy hard, en verwarmd wordende boven 20° wordt hij week en verliest dan tevens zyne zoo groote elasticiteit. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van het groote gewicht dezer industrie, als men bedenkt de verschillende artikelen welke van deze stof gemaakt worden, zooals slangen, buizen, vloerkleeden, voorwerpen voor geneeskundig gebruik enz. enz. De jaariyksche consumtie bedraagt ettelijke millioenen kilogrammen. Om de caoutchouc meer bestand te maken tegen temperatuursverandering en de grenzen waartusschen hy elastisch blyft, grooter te maken, wordt aan den caoutchouc 2 pet. tot 15 pet. zwavel toegevoegd Men noemt dit by- voegen van zwavel vulcaniseeren. "Wordt de caout chouc onder bepaalde temperatuur by groote zuiver heid langen tyd met zwavel verhit, zoo vormt er zich een lichaam, eboniet genaamd, dat niet of weinig elas tisch is, maar daarentegen geschikt is om er allerlei voorwerpen voor de industrie van te maken, zooals kranen, trechters, mondstukken enz. enz. Ten einde vlug te vulcaniseeren, doet men het beste de ge reedgemaakte voorwerpen van caoutchouc te dom pelen in eene oplossing van chloor-zwavel in petro leum. Men moet dit vulcaniseeren bewerkstelligen nadat de voorwerpen gelascht zyn, daar gevulca- niseerde caoutchouc niet meer te lasschen en te vervormen is. Caoutchouc lost op in caoutchouc-olie, een distil latieproduct van den caoutchouc, verder in benzol en in aether, maar wordt niet aangetast door de meeste zuren, uitgezonderd door salpeterzuur. De bekwam* spreker ging vervolgens over tot eenige beschou wingen over een stof die veel met den caoutchouc verward wordt, evenwel geheel andere physische eigenschappen bezit, de Getah Pertja namelyk, een stof die eveneens uit het sap van boomen wordt gewonnen'. De Getah evenwel is volstrekt niet elas tisch maar daarentegen zeer plastisch, kan in allerlei vormen gedrukt worden, en kan, mits zuiver zynde, voor velerlei doeleinden worden gebruikt, b. v. voor isolatie van onderzeesche en ondergrondsche telegraaf- en telefoonlynen en voor de galvanoplas- tiek. Zonder de Getah waren onderzeesche kabels onmogelyk en kon men ook niet de prachtige standbeelden en andere voorwerpen fabriceeren, zooals thans iedereen ze kent en weet te waardee- ren. Het geboetseerde voorwerp wordt met een mantel omgeven van Getah, zoodat men een holle vorm verkrygt volkomen gelyk en gelyk- vormig met het oorspronkelyke voorwerp. Die holle vorm wordt nu met fijn grafiet aan de oppervlakte geleidend gemaakt, en met een netwerk van platina draden bespannen. Daarna dompelt men den ge- heelen hollen vorm in eene metaaloplossing hetzy van koper, zilver of goud. Door de inwerking van eene galvanische stroom, zet zich langzamerhand PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer/ 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. in den vorm metaal af, maar alleen daar, waar het Getah geleidend is gemaakt. De firma J. M. Van Kempen Zonen hebben deze kunst tot eene groote volmaaktheid gebracht, zoodat wel gezegd kan worden dat men nergens de weerga zal vinden van eene zoo nauwkeurige, wetenschappelyke beoefening der galvanoplastiek. Evenais de caoutchouc kan ook de getah gevulca- niseerd worden, en verliest dan tevens zyne plas tische eigenschappen, maar is dan ook nog beter als vroeger tegen den invloed van zuren bestand. Het zoo alles aantastende Fluorwaterstofzuur wordt in flesschen van Getah verzonden. De beste Getah komt in Borneo voor. Daar de geheele cultuur door onoordeelkundig omhakken der boomen met vernietiging werd bedreigd, is door ons Gouvernement aan den onderdirecteur van 's lands Plantentuin opgedragen, middelen aan te geven, waardoor de cultuur van Getah wordt ge regeld. In het volgende jaar zal ook de caoutchouc- cultuur onder handen worden genomen en zal ten minste niet weer door zorgeloosheid een bron van - inkomsten opdrogen. Interessant is het feit dat in 1844 uit Singapore werd uitgevoerd 100 kilogram, in 1845 20,000 kilogram, in 1848 270,000 kilogram Getah, terwijl thans die uitvoer 3 a 4 millioen ki logram bedraagt. Dewyl de spreker van al de oplossingsmiddelen' en van de verschillende soorten van caoutchouc en getah monsters had medegebracht, kon een ieder zich een duidelyk beeld vormen van deze zoo merk waardige, thans onmisbare producten. De heer P. Driessen sprak namens allen, toen hij dr. De Loos hartelyk dank zeide voor de zoo leerzame voordracht. De vergadering, welke goed bezet was, vereemgde zich, door herhaald applaus, met deze woorden. A. L. De St. De uitslag der heden gehouden aanbestedin gen voor het eenjarig onderhoud der kazerne-ge bouwen alhier, waarvan de begrooting f 5200 was, is als volgt: J. Boom voor f 4650, J. J. Ressenaar f 4786, P. Gestman f 5500, P. L. Van Erkel ƒ4985, J. Sirag f 4990, B. Nieuwenhuizen f 5177, allen te Leiden; J. De Haas te 's-Hage f 5100; G. Toorn vliet te Gouda f 4980, G. J. Heek te Oegstgeest f 4990. Het maken van een riool enz., waarvan de be grooting f 9000 was, is de uitslag als volgt J. Boom voor f 7777, P. Gestman f 9770, P. J. Christiaanse f 9485, P. Hasselbach f 9420, P. L. Van Erkel f 9510, G. Splinter f 9482, B. Nieuwen huizen f 9399, N. Bink f 9190, allen te Leiden-, G. Toornvliet f 7890, K. Den Hollander f 7995 beiden te Gouda: G. J. Heek te Oegstgeest f 9570, J. De Haas te 's-Hage f 8700, H. Haasnoot te Katwyk f 9500. Aan den Koning is opgezonden het verzoek van den gemeenteraad van 's-Gravenhage betrek- kelyk de Scheveningsche Zeehaven. Prins Wilhelm van Baden met gevolg is aan het Amstel-Hotel te Amsterdam afgestapt. Naar het „U. D." mededeelt, heeft de heer D. Van Zydveld zyn eervol ontslag gevraagd als directeur der Utrechtsche brood- en meelfabriek. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 13 dezer niet gehouden worden. Z. M. heeft met 1 Mei a. s., benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Win schoten R. Van der Meulen, thans directeur van het Rykstelegraafkantoor aldaar; benoemd tot burgemeester der gemeente Buren, A. L. Dykman, met ingang van 15 April 1886, en met geiyktydige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Batenburg; tot burgemeester der gemeente Buurmalsen, mr. G. Van Eek, en tot burgemeester der gemeente Tongelre, A. Van de Ven.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1