N°. 8019. A0. 1886. Dit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Vrijdag O April. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeten. Leiden, 8 April. LEIDSCH DA (ILL AD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per post.1.40. A&enderljjke Kommen0.85. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letten neer plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de sted wordt 0.10 benkend. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Hoog zal Zaterdag-morgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. De lijkstaatsie zal zich daartoe om halftwaalf van het sterfhuis, Breestraat, begeven. Door den bijzonderen kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente alhier is aan de adspirant-lidmaten, die bü een der moderne predikanten godsdienstonderwijs hebben genoten, kennis gegeven dat hjj niet zal voldoen aan het verzoek van den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Voorhout, om een attest van goed zedelijk gedrag voor die adspiranten. De vreeselijke Leidsche vergiftigingsgeschie denis komt althans de wetenschap ten goede, daar in de buitenlandsche vakbladen uitvoerig mededee- ling wordt gedaan van de uitkomsten van het onderzoek ten opzichte der door vrouw Van der Linde vergiftigde personen ingesteld. Vooral is de aandacht getrokken door het geschrift van den Leidschen hoogleeraar dr. T. Zaaijer„De toestand der lijken na arsenic-vergiftiging." Daar het onder zoek over een buitengewoon groot_ aantal gevallen heeft geloopen en met veel nauwkeurigheid is ver richt, wordt dit werk als een zeer belangrijke bij drage op het gebied van de leer der vergiften aan. gemerkt. (Hbl.) De Eerste Kamer hield gisteren weer eene avondzitting, waarin mededeeling werd gedaan van een aantal ingekomen Regeeringsbescheidenvoorts van de nota des ministers van marine omtrent den toestand der Rijkswerven, welke nota reeds in druk is rondgedeeld. Verder kwamen in de sedert de vorige bijeen komst der Kamer door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen, waaronder die tot regeling van het gevangeniswezen, de invoeringswet van het strafwetboek, het zalmtractaat, de wijzigingen der Indische tarieven en de conversiewet. Na het opnieuw samenstellen der afdeelingen werd de zitting gesloten. Betreffende de aanhangige Grondwetsherziening is door de heeren Van der Kaay en Van der Loeff nog voorgesteld om aan de voorlaatste alinea van art. 194 der Grondwet, zooals die volgens 2 van het gewijzigd wetsontwerp zou worden gelezen, toe te voegen: „Aan de openbare en uit openbare kassen ondersteunde bijzondere lagere en middel bare scholen wordt het onderwijs zoo ingericht, dat ieders godsdienstige begrippen daarbij worden ge ëerbiedigd." De heer Rooseboom heeft voorgesteld op de 1ste afdeeling van het Ilde Hoofdstuk drie amendemen ten betreffende de Troonsopvolging. Het eerste strekt om te voorzien in de erken ning van het huwelijk van een nieuwbenoemden koning, gesloten vóór de keuze tot koning, en om tevens te bepalen dat de latere erkenning ook kan geschieden van huwelijken, gesloten door allen, die, niet tot het regeerende stamhuis behoorende, tijdens het aangaan van een huwelijk door erfopvolging tot de Kroon kunnen worden geroepen en die om de eene of andere reden verzuimd hebben de latere erkenning van hun huwelijk bijtijds te vragen. Het tweede amendement strekt om art. 25 1ste lid aldus te lezen: „Voor zoover de eerste Koning uit een nieuw stamhuis, op wien krachtens een der drie voorgaande artikelen de kroon overgaat, niet in de erfopvolging van het vorige stamhuis was begrepen, worden al de bepalingen omtrent de erfopvolging op do nakomelingen van dien eer sten Koning toepasselijk." Het derde amendement strekt om het laatste lid van art. 25 te verduidelijken. Wanneer al de nakomelingen der vrouw, die bij opvolging tot de kroon is geroepen, zjjn overleden, moet ingevolge de bedoeling van het laatste lid van dit artikel, de kroon overgaan in de volgende vrouwelijke lijn uit het stamhuis, waartoe die vrouw door geboorte behoorde. Er staat echter: „in de volgende vrouwelijke lijn uit het regeerende stamhuis." Maar dit is niet juist, want op het oogenblik waarop die overgang moet geschieden, kan door het regeerende stamhuis niet meer worden verstaan het stamhuis, waartoe die vrouw door geboorte behoorde. Immers alsdan is na dit laatste de kroon reeds in minstens één, maar willicht in twee of meer stamhuizen overgegaan. Duidelijk heidshalve wordt daarom de wijziging voorgesteld. Ds. J. G. Verhoeff, te Bodegrave, heeft voor het beroep naar Oudega c. a. (in Wijmbritseradeel) bedankt. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector in het Jongens-Weeshuis te Amsterdam, den heer C. H. L. Krul; tot kapelaan van St.-Petrus en Paulus te Amsterdam den heer N. J. Kemper; tot kapelaan te Middelburg den heer J. H. M. Peeperkorn; tot kapelaan te Vennep, Haarlemmer meer, den heer J. Opmeer; tot kapelaan te Dor drecht den heer W. C. C. Albers, en tot kapelaan te Bodegrave den heer F. W. Van der Pigge, die adsistent was te ZevenBWfm? Uit het jaarverslag der „Prins-Alexander- stichting", te Bennekom, blijkt dat 12 kleine blinde kinderen verzorgd werden, en dat er plaats is voor meer. Ontvangen werd in het afgeloopen jaar f 8000 aan giften en legaten. Van het Prinsesje kwam de gewone jaarlijksche schenking in, en van wijlen mevrouw Pijnman, te Renkum overleden, 6000 aan inschrijving werkelijke schuld met vruchtgebruik bezwaard. -- Bjj de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezing van een hoofdingeland van Delfland ter ver vulling der plaats, welke door het bedanken van den heer J. D. Viruly Pz. was opengevallen, is ge kozen mr. M. C. Philipse. De verkiezingen bij het grootwaterschap van Woerden hebben tot uitkomst gehad dat verkozen zijn: in het 3de district, hoofdplaats Waarder, tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer D. Van Elten te Barwoutswaarderin het 4de district, hoofdplaats Harmeien, tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer T. Van Schayk te Snelrewaard; in het 5de district, hoofdplaats Zegveld, tot hoofdingeland de heer J. De Leeuw Az., en tot plaatsvervanger de heer A. Burggraaf Az., beiden te Zegveld, en in het 6de district, hoofdplaats Kamerik, tot hoofdingeland de heer N. Stolwijk en tot plaatsvervanger de heer G. Neuteboom, beiden te Kamerik. Men meldt uit Den Haag dat in parlementaire kringen aldaar de verwerping verwacht wordt van alle amendementen op art. 194, zoomede van het regeeringsvoorstel daaromtrent. In 't laatste geval zou het ontslag-nemen van het ministerie spoedig te wachten zjjn. Door de heeren Fortuyn c. s. te Amsterdam is aan den gemeenteraad verzocht om ook bepa lingen voor kosteloos onderwijs aan de universiteit te maken. Het verzoek zal onderzocht worden. Aangenomen werd het voorstel van B. en Ws. om hen te machtigen om over te gaan tot de openbare inschrijving voor de standplaatsen voor rijtuigen op de openbare wegen en pleinen in deze gemeente voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Juni a. s. Voorts is nog besloten om het getal openbare lagere scholen 1ste klasse (kosteloos ondei 'ijs) van 49 te brengen op 52 en alzoo met drie scholen te vermeerderen. Tot onderwijzer in de gymnastiek aan de open bare lagere school der 1ste klasse werd benoemd de heer K. Tolk, onderwijzer te Vlaardingen. De Raad besloot tot eenvoudige overdekking van een deel van het Waterlooplein tot markt, waarvan de kosten geraamd zijn op 6000. De uitbreiding van het miltvuur onder het rundvee schijnt de Regeering aanleiding gegeven te hebben, thans ook krachtiger tegen die ziekte op te treden. Dientengevolge is bij kon. besluit van 31 Maart het kon. besluit jzm li Maart 1880, dat bepaalt welke maatrogetën bij het heerschen van besmette lijke veeziekten toegepast moeten worden, belang rijk gewijzigd. Evenals dat bjj de besmettelijke longziekte moge lijk is, zal in het vervolg afmaking van zieke en verdachte dieren, aan miltvuur lijdende, mogelijk zjjn. Het zal echter niet algemeen toegepast worden, maar uitzondering moeten blijven en alleen in bijzondere gevallen toepasselijk, daar bepaald is, dat ten aanzien van dezen maatregel de districts veeartsen de bevelen zullen moeten volgen van den minister van binnenl. zaken. Yerder zjjn maatregelen vastgesteld om de ver branding der aan miltvuur gestorven runderen zooveel mogelijk te bevorderen, ten einde besmet ting van den bodem door het begraven van milt- vuur-cadavers te voorkomen, daar de ziektekiemen in den bodem voortleven en alzoo het grazend vee opnieuw besmetten. Te dien einde is bepaald, dat al hetgeen ter verbranding van miltvuur-lijken noodig is, van rijkswege zal worden verstrekt. Waar niet verbrand kan worden, worden ook de bjji begraven noodige ontsmettingsmiddelen door den burgemeester op rijkskosten verstrekt. Ook wordt het vee dat met smetstof van milt vuur bezoedeld is, of met aan die ziekte lijdend vee in aanraking is geweest, gedurende 8 dagen verdacht verklaard en onder veeartsenijkundig toe zicht geplaatst. Eindelijk is nog een maatregel genomen, die als een eerste stap der regeering in den zin van het houden van toezicht op levensmiddelen zeer zeker belangrijk is, namelijkhet verbod van uitvoer uit door miltvuur besmette kringen van melk, daar waar en zoolang als dit door den districts-veearts noodzakelijk word geacht. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden dat op 1 September a. s. bij de Rijks kweekscholen voor onderwijzers te 's-Hertogen- bosch, Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zjj, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 15 Juni a. s. aanmelden bij den directeur der kweekschool welke zij wen- schen te bezoeken. Door het gecombineerd college van Over-Betuwe is besloten om den ouden zilveren beker van Over- Betuwe, waarvoor onlangs f 3000 is geboden, niet te verkoopen. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zal Zater dag en die van de ministers van marine en van koloniën zullen morgen, Vrijdag, niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc.te Bemmel c. a. (residentie Huisen) D. W. Middelhoven, thans te Rijsen c. a.; te Alfen c. a. H. C. Koster, thans te Vianen c. a.te Meerssen c. a. A. E. T. A. baron Van Ittersum, thans te Well; te Beerta c. a. R. J. Jannette, thans te Drachten c. a.te Hardenberg c. a. G. A. De Stoppelaar, thans surnumerair der inspectie Middel burg; te Well J. W. Knottenbelt, thans surnumerair der inspectie Zutfen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1