N°. 8017. Woensdag 7, April A0. 1886, feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 April. .V PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oliicioele Kounisgeviugen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 April 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taai en letterkunde aan het Gymnasium. (68) 2°. Verzoek van D. A. Schretlen Co., om kwijtschelding van boete wegens te-late-oplevering van de werken aan de Blauwpoortsbrug. (170 van 1885 en 53) 3°. Idem alsvoren van W. H. Neuteboom wegens te-late- oplevering van het werk aan de Zijlpoortsbrug. (185 van 1885 en 51) 4°. Idem van H. M. E. P. Maertens, om restitutie van schoolgeld. (57) 5°. Idem alsvoren van de wed. L. P. Wagner. (64) 6°. Bekening van het Geref. Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis over 1885. (59) 7°. Staat Yan af- en overschrijving op de begrooting van de Schutterij, dienst 1885. (60) 8°. Suppletoire Staat van begrooting van de Stedelijke Werkinrichting, dienst 1885. (61) 9°. Voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 4de klasse No. 1. (63 en 71) 10°. Verzoek van W. Joustra, tot het leggen van een duiker naar den Ouden Kijn. (65) 11°. Idem van A. Van Eijn, tot het leggen van een water- stoep aan den Heerensingel. (65) 12°. Idem van C. Van der Geest, tot het leggen van een ijzeren huis met een grintbak enz. aan den Zijldijk. (65) 13°. Idem van E. J. Schlette, tot bekoming in eigendom yan een gedeelte sloot aan het Haagsche en Delftsche trekpad. (67 en 71) 14°, Voorstel in zake de ingekomen bezwaarschriften tegen de kiezerslijsten. (70) 15°. Voorstel van de leden dr. M. J. De Goeje, mr. H. Van der Hoeven, A. J. Krantz en mr. F. WaB, aangaande het meer in rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeelen welke deze gemeente aanbiedt. (62 en 69) Bjj gunstig weder zal aanstaanden Dinsdag, des namiddags om één uur, de groote voorjaars-wapen schouwing gehouden worden over het bataljon Leidsche dienstdoende schutterij. Als plaats van samenkomst is aangewezen de Papengracht. Wan neer dien dag do vlaggen van den stadhuistoren wapperen zal deze wapenschouwing den volgenden dag plaats hebben, bij aldien zjj dan weer uithangen is de dienst vervallen verklaard. „Inkwartiering" en „Onze Vrouwen" zjjn onge twijfeld de meest geestige „Possen", welke wij aan de rijke pen van Moser en Schönthan te danken hebben. Beiden zijn dan ook herhaalde malen ten tooneele gevoerd. Het was gisteren voor den vierden keer dat Leid9ns ingezetenen de gelegenheid werd aange boden hun aandacht aan het laatstgenoemde stuk te wijden. Reeds te dikwijls hebben wij zoowel over het blijspel zelve als over de uitvoering gesproken om thans nog in bijzonderheden hieromtrent te treden. Genoeg dat ook gisteren de hilariteit algemeen was en dat het factotum Peperman, door Van Zuylen getypeerd, steeds met bijval begroet werd. Da's voldoende. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de nog ontbrekende Indische bladen van 25 Febr. tot en met 2 Maart. Voor het examen in de nuttige handwerken is toegelaten mejuffrouw M. J. Smit, van Leiden. Sedert 1 April zijn bij de Normaalschietschool te 's-Hage gedetacheerd tot het bijwonen van den schietcursus de luits. W. D. A. Ophorst en W. H. Van Wieringen Borski, van het 4de reg. infanterie. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia enPadang, door middel van het stoomschip „Noord-Brabant", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lOden April a. s., des namiddags te halfdrie. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag middag om 12.15 bezorgd zijn. De internationale conferentie over den drank verkoop op zee zal in de eerste helft van Juni te 's-Hage bijeenkomen. Tot gedelegeerden van Neder land zjjn benoemd: mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor de zeevisscherijenprof. Buys, secretaris van dat college, en mr. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directe belastingen te 's-Hage. Voor het nieuwe gebouw der Martha-stichting te Alfen aan den Rijn, zal de eerste steen worden gelegd op Woensdag 14 April a. s. Ingevolge zijne toezegging in de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag jl. heeft de minister van binnenlandsche zaken voorgesteld in Hoofdstuk X art. 194 te lezen als volgt: „Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid des onderwijzershet een en ander door de wet te regelen. Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering; de inrichting daarvan wordt door de wet geregeld. De wet bepaalt, of en in hoever aan bijzondere scholen onderstand uit openbare kassen kan worden verleend. In of voor elke gemeente behoort het lager school onderwijs te voldoen aan de behoefte der bevolking. Voor zooveel daarin niet op eene andere wijze is voorzien, geschiedt dit van overheidswege in open bare scholen, voor onvermogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling van een billijk schoolgeld. De openbare scholen zijn toegankelijk voor leer lingen zonder onderscheid van godsdienstige ge zindheid. De Koning doet van den Staat der hooge-, mid delbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven." Men verwacht dat ons Prinsesje hare konink lijke ouders dit jaar op hun gewoon bezoek aan de hoofdstad zal vergezellen. Het is nog niet zeker, maar er worden alvast ten paleize op den Dam toebereidselen gemaakt voor hare ontvangst. Te 's-Hage is plotseling overleden de heer W. C. Van der Laan Sr., de algemeen bekende en geachte bloemist. De heer Van der Laan begon omstreeks 30 jaren geleden zijn zaak, die thans een der grootste van ons land mag worden genoemd. Sedert de oprichting van de 's-Gravenhaagsche Tuinbouw- vereeniging, was de heer Van der Laan haar ijverige penningmeester. De Koning huldigde de verdiensten van den overledene, die in vele betrekkingen met eere en ijverig werkzaam was, door hem te benoe men tot ridder van de Eikekroon. Een onbekende schonk aan de Vereeniging tot wering van schoolverzuim te 's-Hage eene gift van f 500. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot commandeur in de orde van de Eikekroon de majoor A. C. baron Bentinck, adjudant en lsten stalmeester van Z. M. Door het bestuur van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Hage, is tot directeur benoemd dr. A. C. Oudemans Jr., conservator van het Zoölogisch Museum te Utrecht, ter vervanging van den, op zijn verzoek, eervol ontslagen directeur den heer J. C. J. Van Ogten, wien door de be ambten en het verdere personeel een album met de portretten der gevers werd aangeboden. De heer H. Mansfeldt, kapelmeester der bekende Bilse-kapel, is gekozen tot kapelmeester van het Rotterdamsche harmonie-orkest. Paus Leo XIII zond aan prof. R. Corten een eigenhandigen brief om hem te bedanken voor de aanbieding van een werk „Tu es Petrus enz.", voor korten tijd door den heer Corten uitgegeven. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats de gem. Fjjnaart, W. A. C. Van der Colff, cand.-notaris te Drunen; be noemd tot president der arr.-rechtbank te Dordrecht, mr. J. J. De Reus, thans rechter in gemelde recht bank; den off. van gez. 2de kl. by het leger in Ned.-Indië, H. J. De Voogt, op zjjn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagenbenoemd met ingang van 13 April a. s., tot burgemeester van Linne, J. H. Meeuwissen, met ingang van 18 April a. s., tot burgemeester van Luvksgestel, J. A. Verhoeven, secretaris dier gemeente; bjj het leger in Ned.-Indië benoemd tot off. van gez. 2de kl., de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen) J. L. M. Raupp en C. E. Fiedeldy. Gemenord Nieuw Door de politie alhier is aangehou den en naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht zekere J. D., die zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage- deed in zijne correctioneel e zitting van gisteren uit spraak in de volgende appèlzaken: Het vonnis der rechtbank te 's-Hage, waarbij- H. K. is veroordeeld tot 3 dagen celstraf, wegens het slaan van een jongen met een stok, werd, wat de opgelegde straf betreft, vernietigd, terwijl bekL 'eene boete van f 25 werd opgelegd. De overige vonnissen der rechtbanken te Rotter dam, 's-Hage en Dordrecht, in zake den Rotter- damschen slagersknecht, den Amsterdamschen ma troos, den Dordschen 13-jarigen knaap en den Rijnsburgschen schoenmaker, werden alle bevestigd. Naar men zegt, denkt de Haagsche Tramweg-maatschappij er over om in plaats van haar paardentram een stoomtramdienst op Delft te gaan openen. Een verversknecht, die gistermor gen te Rotterdam van een pand aan den Schie- damschen Singel was gevallen, is des avonds in het ziekenhuis aldaar overleden. Bij het lossen van het schip de A m- stelstroom" te Amsterdam brak gisteren een strop, waardoor 1000 kilo cement neerkwam op een arbei der, dié onmiddellijk dood bleef. Overeenkomstig het voorstel in de vergadering bij Krasnapolsky gedaan, is men te Nieuwer-Amstel met de oprichting van kaasfabrie- ken reeds gereed gekomen. Nog deze week zullen er twee worden aanbesteed, op oud-Hollandsche leest, volgens de nieuwste eischen. Het plan be staat, om aan twee beste Edammer kaasmakers het werk op te dragen. Bij H. Bon Az. aan den Amstelveenschenweg stierf Zaterdag 11. de tweede koe aan miltvuur, terwjjl eene derde op het vallen stond. Ook in Pruisen doen zich gevallen van die ziekte voor. De tallooze m e n s c h e n m a s s a, die- gistemamiddag om drie uren op het Rokin te Am sterdam was saamgepakt, was daar getuige van een eigenaardig studentenfeest. Er heeft zich nl. tegenover het Amsterdamsche studentencorps een bond gevormd van anderen, die geen lid van het corps waren geworden, omdat zjj tegen het groen- loopen waren. De corpsleden beschouwden het tot stand komen van zulk een bond als onmogelijk, doch vergisten zich. De bond kwam tot stand, telt reeds een aantal leden, bijna even groot als het corps, en opende gisteren zijne sociëteit „Salve" op den Vijgendam. De corpsleden toonden zich daarover lang niet gesticht, en beide vereenigingen staan helaas niet recht broederlijk naast elkaar. Na de inwijding nu der nieuwe sociëteit, vlak bij de sociëteit der corpsleden „Nos Jungit Amicitia" gelegen, maakten de feestvierenden een rijjool in een 20-tal open rijtuigen, meestal met vier paarden bespannen. Dat de corpsleden die pret minder goedgunstig aanzagen, is begrijpelijk, niet dat eenigen hunner in een rijtuig voorop biljetten lieten uitdeelen, door mannen met geïmiteerde var-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1