Twrit (M Hls-hen., Doctrina. LAND- EN DUINZICHT, A. VAN THIEL, pal STADS-GEHOORZAAL. Publieke Verkooping Groene Planten, Heesters, VRUCHTB00MEN ENZ., N°. 8013. A0. 1886. aan de Boommarkt te Leiden. Vrijdag 2 April. §eze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. te geven door het volledige Strijk orkest van hel 4de Reg. int., be staande uit 54 personen, onder leiding van den Heer J. G. H. MJ^NJST. Wassenaar Kerklaan. Fraaie Tuin met Veranda's, VRIJDAG f2 APRIL 1886, LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzenderlrjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Wel- en niet-Leidenaar. Naar men weet, hebben de heerenM. J. De Groeje, H. Van der Hoeven, A'; J. Èrantz en F. Was, leden-van den gemeenteraad, a^n den Raad voorgesteld het - volgende besluitte" nemen„De Raad, van oördeehdat, voor de.rVóordeelen, welke deze gemeente aanbiedt, aan niet-in gezeten en moer in rekening behoort gebracht te worden, dan aan ingezetenen, noodigt Burg. en Weths. uit, om, met inachtneming van deze beslissing, eene regeling in dien zin te ontwerpen en aan den Raad in te dienen." Thans heeft ook de Memorie van Toelichting op dit voorstel het licht gezien. De voorstellers zeggen daarin dat de aanleiding tot de indiening er van bekend is. By meer dan eene gelegenheid toch, laatstelijk bij de behandeling van de vraag omtrent levering van gas, is de noodzakelijkheid gebleken om een vast stelsel aan te nemen, hoe te handelen tegenover ingezetenen van omliggende gemeenten, wanneer zij willen deelen in de voordeelen, die deze gemeente aanbiedt. Drie stelsels zijn mogelijk. lo. Het genot der voordeelen wordt aan niet- ingezetenen ontzegd. 2o. Hot genot der voordeelen wordt aan niet- ingezetenen toegestaan op gelijke voor waarden als aan ingezetenen. 3o. Het genot der voordeelen wordt aan niet- ingezetenen toegestaan, doch tot li oogeren prijs dan aan ingezetenen. Het eerste stelsel zou overweging verdienen, wanneer het vaststond, dat voor altijd de mogelijk heid was afgesneden om uitbreiding te verkrijgen van de grenzen dezer gemoente. De tegenwoordige toestand is inderdaad op den langen duur onhoudbaar voor deze gemeente. Leiden wordt langzamerhand door volkrijke voor steden omringd. De enge grenzen onzer gemeente bieden geen plaats aan voor de vele familiën, die, gelokt door de uitstekende inrichtingen van onder wijs, herwaarts komen om van de voordeeion, die deze gemeente in vele opzichten aanbiedt, ten bate van hun gezin gebruik te maken. Hoe verblijdend dit verschijnsel op zich zelf moge zijn, voor de gemeentekas gaat een groot deel van die toenemende welvaart verloren, omdat die fami liën zich bij voorkeur zullen gaan vestigen buiten de grenzen der gemeente en alzoo niet zullen bij dragen in de groote uitgaven, wëlke onze gemeente zich voor de instandhouding hater instellingen ge troost. En geen wonder, daar zij, even buiten Leiden wonende, in alle voorrechten eener groote stad deelen, zonder te dragen in de lasten, die uit den aard der zaak voor de ingezetenen met die voor rechten gepaard gaan! Het is dus zeer natuurlijk, dat de neiging om liever buiten Leiden te gaan wonen meer en meer zal toenemen, doch niet alleen voor de van elders komenden, maar evenzeer voor onze eigene inge zetenen, voor zoover zij niet door den aard van hun werkkring verplicht zijn binnen deze gemeente te wonen. Komt in dien toestand niet spoedig verandering, dan zal daaruit voor onze gemeente-financiën een gevoelig nadeel ontstaan en zal zonder twijfel de koop- en huurwaarde der woonhuizen in de stad aanzienlijk dalen, tot groot nadeel van de eigenaars dier perceelen. En toch, ondanks dit alles, achten de voorstellers zich niet gerechtigd het eerste stelsel, ontzeg ging van de voorrechten aan niet-ingezetenen in overweging te geven. De uitbreiding der grenzen dezer gemeente schijnt verre van hopeloos. Yan het college van Gedepu teerde Staten toch werd dezer dagen het verblij dend bericht ontvangen, dat het voorstel tot grens- uitbreiding, door Burg. en Weths. bij missive van 5 Februari van het vorige jaar ingediend, onder zocht woijft. „De beantwoording", schrijven Ged. Staten verder, „der vraag, welke de finantieele gevolgen zullen zijn van het verlies van' een deel grondgebied door de omliggende gomeënten, vordert een tijdroovend onderzoek, waartoe^, plaatselijke opnemingen onver mijdelijk zijn." „Het is derhalve niet mogeljjk thans reeds te zeggen of uit het onderzoek zal blijken dat het mogelijk zal wezen op doelmatige wijze eene wijzi ging in de grensregeling in het leven te roepen en zoo ja, tegen welk tijdstip een voorstel daartoe kan worden te gemoet gezien." Hoezeer deze bijvoeging de vreugde der voorstel lers over het inderdaad verblijdend bericht aanmer kelijk tempert, hoezeer zjj het mogen betreuren, dat het zelfs aan dat ijverige college in een vol jaar niet gelukt is de zaak zoo ver te brengen, dat nu reeds tenminste eenig oordeel over de uitvoer baarheid van het voorstel kan worden, uitgesproken, hebben de voorstellers geen reden om aan te nemen dat het voorstel geheel ter zijde zal worden gelegd. Zij vertrouwen dat Ged. Staten met den gemeen teraad van het onhoudbare van den bestaanden toestand overtuigd zijn, en dat zjj het onderzoek met alle kracht zullen voortzetten. Het zou onbe scheiden zjjn, nu men het antwoord van Ged. Staten vernomen heeft, op spoed aan te dringen. Intusschen blijkt uit dat antwoord, dat ver moedelijk nog zeer veel tijd zal verloopen, voordat de zaak tot eene beslissing komt. Het gemeentebelang eischt voorziening gedurende dien overgangstijd. Het tweede stelsel, toestaan van de voor deelen aan niet-ingezetenen op gelijke voor- waarden als aan ingezetenen, is met dien eisch niet vereenigbaar. Alleen het derde stelsel komt aan de bezwaren der voorstellers te gemoet. Aan hunne aanstaande medeburgers gunnen zij gaarne het genot van alle voorrechten, die onze gemeente aanbiedt; zjj wenschen alleen, dat zjj, die op dit oogenblik niet bjjdragen in de lasten, waar door het genot dier voorrechten tot den tegenwoor- digen prjjs mogeljjk is, daarvoor meer betalen dan de ingezetenen. Men bereikt daardoor tweeërlei voordeel: lo. De omwoners, onder den tegenwoordigen toestand natuurlijke en rechtmatige vijanden onzer annexatieplannen, verliezen elk materieel belang bij hun verzet; 2o. Eene groote onbillijkheid tegenover onze inge zetenen, die hun deel in de lasten dragen en boven dien de waarde hunner eigendommen zien dalen, wordt weggenomen. De voorstellers wenschen nu eene principieele beslissing van den Raad uit te lokken, of hunne denkbeelden in het algemeen gedeeld worden. Blijkt het, dat de meerderheid van den Raad zich met hun stelsel kan vereenigen, dan dient een alge- meene regeling te worden ontworpen, waarin alle voordeelen dezer gemeente, die hiervoor in aanmer king kunnen komen, worden opgenomen en waarbij tevens de prjjs wordt vastgesteld, waarvoor aan niet-ingezetenen het genot dier voordeelen kan wor den toegestaan. Het ontwerpen van zulk eene regeling wenschen de voorstellers te zien opgedragen aan Burg. en Weths., die, in het bezit van alle gegevens, beter dan anderen in staat zjjn om dat ontwerp zoo vol ledig mogelijk te maken. De voorstellers vertrouwen, dat, wanneer de Raad in beginsel de zaak in hunnen geest heoft beslist, het aan ons ijverig Dagelyksch Bestuur zal gelukken binnen niet al te lang tijdsverloop eene regeling te ontwerpen en by den Raad in te dienen, waarbij de thans bestaande bezwaren op bevredigende wijze worden opgelost. Kondag 4 April, des avonds te 8 uren: EntréeBenedenzaal voor een Heer f 0.49, eene Dame f 0.25; Galerij per persoon f ©.25. LEZING van den Heer Dr. L. II. HOOÏER, op VRIJDAG 2 APRIL 1886, des avonds te halfacht, op de Bovenzaal der Sociëteit Minerva. Onderwerp: Over de Russische Letterkunde (Tolstoi). Namens het Bestuur: F. V. ENGELENBURG, Secretaris. Riant uitzicht, 5 minuten van den Tram. H. Cf. A. WILHE. Wegens verbouwing, gedurende de Zomermaanden nog eenige gemeubileerde Hamers disponibel. OP 's voormiddags te 11 uren, ten overstaan van den Deurwaarder VAN EENE BELANGRIJKE PARTIJ waaronder Conifeeren, diverse Heesterge wassen, lage doorbloeicnde Rozen, door- bloeiende Stamrozen, Perzike-, Abri bo ze- en Pruimcboomen Oase Leiboomen) en wat meer zal worden aangeboden. 's Morgens vóór de verkooping te zien.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1