Uit Oldenzaal wordt gemeld dat de wasschery en pluizery van poetskatoen van den heer Leyerweerd aldaar geheel is afgebrand. Niets was verzekerd. De onlusten In België. De Belgische bladen wijden nog kolommen aan de bijzonderheden der ongeregeldheden te Brussel, te Luik en te Charleroi. De algemeene kreet in het bassin van Luik is: „wy zjjn te vroeg begonnen", en inderdaad zou de ramp, indien Luik en Charleroi te geljjk in opstand gekomen waren, niet te overzien geweest zyn. Te Brussel is Zaterdag de avond, en de nacht daaropvolgend, vry rustig afgeloopen. Alleen de winkelkast van een huis op den boulevard du Nord is door de anarchisten vernield en de sigarenwinkel aldaar geplunderd. Er zijn te Brussel 67 personen gearresteerd. Op de Marché-aux-Herbes, de plaats welke in de pro- ciamatiën bepaald was, waren vele menschen bij eengekomen. De vergadering werd nl. door een duizendtal personen, meest werklieden, bijgewoond. Zekere Monnier en "Wysmans verheerlijkten de oproerma kers van Luik en Charleroi, verklarende dat vreed zame middelen en het algemeen stemrecht niet haatten en er eene sociale omwenteling noodig was. Het leger zou weldra met den werkman ge- meene zaak maken, zeiden zijdan zou het volk zijn wil doorzetten, enz. Eerst tegen halfdrie des nachts kon het perso neel der politie en gendarmerie naar huis worden gezonden. De algemeene indruk der berichten omtrent Brussel is, dat gendarmerie en agenten dien avond Brussel in alle richtingen rondgerend hebben, en ofschoon zij er overal op los sloegen, toch eigenlijk nergens ongeregeldheden hebben belet. Uit de provinciën waren bijzonder alarmeerende geruchten verspreid: generaal Yan der Smissen zou gekwetst zijn; het klooster te Soleilmont was ver brand, en met de tweehonderd kostmeisjes zou vreeselijk huis gehouden zijn; dat bleek echter onwaar. De generaal is niet gewond en de meisjes zijn, onder geleide der nonnen, over de velden ge vlucht, voordat het klooster in brand gestoken werd. De treurige bijzonderheden omtrent de geruchten bij Marchiennes worden bevestigd. Veertien dooden, meest jonge mijnwerkers, lagen in een schuur. De toestand in de geheele provincie was enkel schrik en anarchie. De gemoederen werden later te Charleroi aan merkelijk bedaard. Men stelt vertrouwen in de maat regelen, welke door de autoriteiten tot onderdruk king der muiterij zijn genomen. Kleine troepen oproermakers zwerven nog wel plunderend in de omstreken rond, maar gaan ter stond op de vlucht bij de nadering van soldaten of patrouilles van burgers, die zich overal hebben georganiseerd. Een patrouille der boeren heeft meer dere benden muiters uiteengejaagd. Daarbij word een der werkstakers gedood. Naar men uit Charleroi meldt, heeft generaal v. d. Smissen aan eenige burgers, die hem raad kwamen vragen, het volgende geantwoord „Gij vraagt mij machtiging om u te organiseeren en u te wapenen, ten einde de roovers, die uw eigendom bedreigen, af te weren. Vergunt my, u te zeggen, dat gy die machtiging volstrekt niet behoeft, Alle burgers hebben het recht om zich tegen brandstichters en dieven te verdedigen. Wa pent u dus!" Toen de cavalerie te Marcinelle gisterochtend een charge tegen de werkstakers deed, werd de gewezen advocaat Roch Splingard uit Brussel, die met een hamer gewapend de muiters aanvoerde, in hechtenis genomen. Deze advocaat was een der redenaars op de vergadering der sociaal-democraten te Brussel, die eenstemmig de handelwijze der regeering om door het leger de orde te doen herstellen in het mjjn- district „schandelijk en afschuwelijk" noemden. De begrafenis te Roux is zonder stoornis afge loopen. Te Roux werden 17 muiters doodgeschoten en 30 gekwetst. Al deze dooden zyn Belgen, ofschoon niet uit Roux afkomstig. Tien Ijjken werden door de familie opgevraagd en heden werden de zeven anderen begraven. Henegouwen is nu in twee militaire districten verdeeld: Charleroi en omstreken onder kolonel Streitz; Bergen, de Borinage en het centrum onder generaal Wielemans. Volgens den berichtgever der „Independence," is er geen twijfel aan, of zonder de aankomst der versterkingen zou Charleroi inderdaad zyn uitge plunderd. Herhaaldelijk hebben benden werkstakers getracht haar binnen te trekken. De aankomende troepen werden begroet met de kreten„Leve de RepubliekLeven de werkluiAlle winkels waren reeds vroeg gesloten en de straten geheel verlaten. Het is ondoenlijk, al de schandelijke tooneelon in bijzonderheden na te gaan, waarmede de Bel gische bladen geheele kolommen vullen. De reeds vermelde vernieling o. a. van de fabriek des heeren Baudoux geeft een goed denkbeeld van de wijze, waarop het er later toeging. Het was é<jne vuurzee, welke de lucht kleurde niet een somber rood. Van alle kanten snelde men toe, maar er was geen denken aan nabjj te komen. De bende uitzinnige plunderaars was meester van het terrein. Voor het minst zouden zij den eersten den besten verdacht verklaarde hebben verscheurd allen waren dronken en een groot aantal wentel den zich op den weg en op de velden. Men ont moette hoopen volks, die niet tot de eigenlijke op roerlingen schenen te behooren, met allerlei ge stolen voorwerpen heenloopende. Kwajongens liepen rond, zegevierend zwaaiende met flesschen wyn. Schooiers, uitgedost in de kleederen van den heer Baudoux, wandelden deftig heen en weer en dwongen de nieuwsgierigen, hen te groeten. Men loopt ieder, die een hoed draagt, na; benden beschonkenen lioonen en dreigen wie zy tegenkomen. Toen by de glasblazerij van den heer Bougard eene botsing plaats had tusschen eene bende, komende van den kant van Marchienne, en de jagers te voet, gaven na de gebruikelijke sommatiën de troepen vuur en een tiental oproerlingen sneuvelden, waarop zy werden uiteengedreven. De vrouwen rukten zich de kleederen open en liepen met ontbloote borsten de soldaten te gemoet, schreeuwende„Schiet maar toe!" De minister van binnenlandsche zaken heeft den luitenant-generaal Stoefs, bevelhebber der burger wacht te Brussel, het opperbevel over de regi menten in de voorsteden opgedragen, zoodat in geval van onlusten de geheele burgerwacht te Brussel en omstreken onder zyne bevelen zal staan. Ook zjjn de leerlingen der Militaire school en der Oefeningsschool te Cambre geconsigneerd ter beschikking van den minister van oorlog, om in geval van mobiliseering by de regimenten te worden ingedeeld. Te Barges kwam eene bloedige botsing tusschen gendarmes en werkstakers voorde toestand daar is onrustbarend. Uit Doornik wordt gemeld dat de werklieden der steengroeven van Allain-Antourg den arbeid staakten en naar den kant van Crèvecoeur zyn gegaan, zonder te plunderen, zeggende dat zij het alleen op de fabrikanten voorzien hebben, die de loonen verlaagden. Zij vermeesteren de herbergen, waar velen zich bedrinken. Het stortregende in middels. Eene bende van 300 werkstakers viel gisteravond de kolenmynen van Marimont, bij Bergen aan. De troepen gaven vuur, 14 der oproerlingen werden gedood of gekwetst. Volgens part', telegrammen aan het „Hbl." uit Charleroi van gisteravond 7 u. 40 m. was de toe stand in den omtrek dier stad kalmer. Niettemin heerschte nog werkstaking in het bekken van het centrum. Eene botsing is te Carnières, by de kolenmijn van Placart, ontstaan tusschen de werkstakers en het zevende linie-regiment. Twee personen werden gedoodverscheidene gekwetsten zijn op de plaats achtergebleven, maar velen zyn ook door hunne makkers medegevoerd. Volgens gerucht zou ook in de Borinage de werkstaking zyn begonnen. De burgerwacht uit alle gemeenten doet dag en nacht de ronde. Ook uit Marchiennes komt het bericht van gister avond dat de werkstaking bedaarde, dank zy het optreden der troepen, waarvan twee klassen zyn opgeroepen. De benden verspreiden zich; alleen kleine groepen gaan nog bedelend van dorp tot dorp. De luitenant-generaal Van der Smissen heeft het bevel over al de troepen aanvaard en trekt het land door, om zich van de stemming dezer laatsten te vergewissen. Eenige militairen van het 2de regiment Guides te Brussel zijn gevangengenomen, wegens 't roepen van: „Leve de republiek!" by het voorbijtrekken van een anarchistentroep. Aan de hoogovens van Providence, Monceau en Couillet is de arbeid hervat. De pletteryen der ijzerfabriek van Charleroi zouden gisteravond her opend worden, onder de bescherming der militaire macht. De smelthutten zouden heden weder begin nen te werken, en ook eenige glasblazerijen zouden heden den arbeid hervatten. De bevelhebber der troepen staat in voor de rust en veiligheid der arbeiders in de kolenmijnen. De werklieden zyn echter nog niet teruggekeerd. De werkstakers wor den kalmer, ten gevolge van de geestkracht, waar mede de beweging bedwongen wordt. Later ontvangen telegrammen melden nog het volgende Antwerpen, 29 Maart. De monstermeeting is hier zonder rustverstoring afgeloopen. De stad is rustig. Er is een linie-regiment naar Charleroi opgerukt. Charleroi, 29 Maart. Vier lyken zyn nog niet herkend en vier verwonden zyn nog gestorven. Te Gohissart zou heden eene arbeiders-vergade- ring plaats hebben, welke echter door den burge meester werd verboden. De benden, die de stad wilden naderen, waren omstreeks zes uren in de nabijheid, doch zy vonden eene kennisgeving aangeplakt, waarin de majoor De Vinkenoy aankondigde dat hy reeds op een afstand van 150 meter zou laten vuren. Hierdoor werden zy afgeschrikt. (8 u. 54 m. 's avonds). Driehonderd werk stakers waren tegen 5 uren naar Epines opge trokken, maar werden afgeschrikt door de krachtige houding van het leger, dat zeer strenge bevelen heeft. Het gerucht heeft geloopen dat eene botsing is ontstaan tusschen de troepen en de werkstakers te Marchienne. Dit is evenwel onjuist. De zaak is, dat een detachement karabiniers was vertrokken om de arbeiders van de werkplaatsen, waar het werk heden hervat is, tegen de oproerlingen te beschermen. De werkstakers kunnen niets meer uitrichten; zjj zyn verlamd door de militaire maatregelen van generaal Van der Smissen, waardoor zjj in de on mogelijkheid zyn verder eene nijverheids-inrichting te naderen. Brussel, 29 Maart. De opstand, welke in de Borinage gevreesd werd, is uitgebroken. Vijftien Fransche werklieden en vele opstokers uit Charleroi zyn in hechtenis genomen. De arbeiders in de spin neryen te Verviers beginnen ook het werk te sta ken; men vreest zeer voor den avond, want dan wordt eene anarchistische vergadering gehouden. In de steengroeven by Toumai wordt, naar men meldt, ook het werk gestaakt. De burgerwacht is uitgetrokken, om de muitende werklieden, die op de stad aantrekken, terug te werpen. Hier heerscht groote ontsteltenis. BUITENLAND. Groot-BritannlS. De koningin zal op 4 Mei de Indische koloniale tentoonstelling te Londen in persoon openen. De heer Gladstone heeft in het Lagerhuis tegen 8 April het ontwerp tot wijziging der wet op het bestuur in Ierland, tegen 12 April de staats- begrooting, en tegen 15 April het ontwerp tot verandering van de wet op den koop en verkoop van Iersch grondbezit aangekondigd. In het Hoogerhuis verklaarde de heer Dudley gisteren dat de regeering bereid is om den tabaks bouw in Engeland by wijze van proef toe te staan, mits vooraf bij den fiscus aangifte worde gedaan van de hoeveelheid zaad, de voor den bouw be stemde grond gemakkelijk voor de belastingbeambten toegankelijk zij, en van het als bruikbaar gebleken product belasting betaald worde. Spanje. De keuze der bureau-controleurs voor de ver kiezing van 4 April is in ministerieelen geest uit gevallen. Dienvolgens is men van de regeerings- meerderheid zeker. Het aantal der republikeinsche afgevaardigden zal twintig niet te boven gaan; de fractie-Canovas rekent op een vijftigtal leden. Tclogrammea KONSTANTINOPEL, 29 Maart. De mogendheden hebben vorst Alexander eenparig dringend geraden, de overeenkomst, waarbij de vorst van Bulgarije tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelië benoemd wordt, overeenkomstig art. 17 van het Berlijnsche verdrag, aan te nemen. DECAZEVILLE, 29 Maart. Jules Mouty, een mijnwerker, 21 jaar oud, is dezen morgen in hech tenis genomen en naar de gevangenis te Ville- franche gebracht. Hij wordt beschuldigd een arbeider,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2