dat verplichtend gesteld werd dat zij beide talen beoefenden De eerste vraag werd door den heer Humme beantwoord met de opmerking, dat een cursus van twee jaren een te kort tijdsbestek is om zich in het zeer moeilijke Javaansch zoodanig in te werken, dat men aan de vereiscliten van een behoorlijk examen kan voldoendat de jongelieden daaren boven, om een hooger cijfer te behalen en daar door te kunnen concurreeren, er in den regel nog twee talen bijleeren, zoodat die minder goede uit komsten geene verwondering kunnen wekken. Naar aanleiding van de tweede vraag gaf de heer Humme als zjjne meening te kennen, dat het het beste zou zijn, indien bepaald werd, dat voor alle aanstaande ambtenaren het Maleisch, als alge meen verbreide taal in den Indischen Archipel, verplichtend werd gesteld met eene andere Ooster- sche taal, naar gelang van de plaatselijke bestem ming van den toekomstigen ambtenaar. Volgens den heer Humme was dan ook in dien geest van gedachten gewisseld, vooral wat den langeren studietijd betreft, tusschen de docenten van de Leidsche en Delftsche instellingen voor de opleiding van Indische ambtenaren. De voorzitter noemde het ten slotte eene belang rijke uitkomst van de nu gevoerde gedachtenwis- seling, dat de hoeren het hierover eens waren, dat er meer werk moet worden gemaakt van de taal studie door de Indische ambtenaren, en dat er dan ook middelen moeten worden gezocht, die ten ge volge hebben dat op de goede grondslagen, hier in Nederland gelegd, in Indië beter worde voort gebouwd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Samarang", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 27sten Maart a. s., des namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag middag om 12.16 bezorgd zijn. Het Staatsblad bevat een koninklijk besluit tot vermindering van het vastgestelde port der brieven, welke rechtstreeks over zee tusschen het Rijk en zjjne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen worden gewisseld. Het bij vooruitbetaling verschuldigde port der brieven, welke rechtstreeks over zee (dat is met de zoogenaamde „zeepost") tusschen het Rjjk en zjjne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen worden gewisseld, is nader vastgesteld op 12'/, cent voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelte van 15 grammen, en het van de geadresseerden te heffen port der ongefrankeerde brieven op het dubbel van genoemd bedrag. Brieven gericht aan militairen beneden den rang van officier, bjj de zee- of landmacht in Nederland of in de Nederlandsche koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië dienende, kunnen, mits zjj het gewicht van 15 grammen niet te boven gaan en geen voor andere bestemde brieven bevatten, als tot dusver voor een port van slechts 5 cent gefrankeerd worden ter verzending per „zeepost." Deze bepaling zal in Nederland van kracht zjjn te rekenen van den lsten April en in de Neder landsche koloniën en bezittingen in Oost- en "West- Indië te rekenen van den lsten Juni a. s. Op de door den voorzitter van den gemeente raad van Valkenburg gesloten kiezerslijst komen voor 20 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, 20 voor de Provinciale Staten en 38 voor den gemeenteraad. De bevolking bedraagt ongeveer 550 zielen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de gemeenteschool te Lisse zjjn op de alphabetisch gestelde voordracht geplaatst mejn.A. Van dei- Bijl, te Wjje; H. J. Van Duyn, te Katwijk, en D. Krol, te Blankenham. Het bjj de Tweede Kamer aangeboden wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, heeft drieërlei doel, te wetenlo. wijziging van het bjj de wet van 20 Juni 1862 (Staatsblad No. 62) bepaalde minimum van den trek voor de gewone graanbranderijen 2o. herziening der regeling van de kortingen voor verhes bjj het bewerken van gedistilleerd, en 3o. machtiging om bij algemeenen maatregel van inwen dig bestuur in het belang van den handel of de nijverheid, in sommige opzichten af te wijken van do wettelijke bepalingen nopens den accijns. De belangrijke ethnologische verzameling, dooi den heer D. D. Veth op zijn tocht naar de Zuid westkust van Afrika en door de heeren Van der Keilen en L. J. Goddefroy bijeengebracht, zal wel dra over verschillende musea worden verspreid. De tentoonstelling van de geheele verzameling in een der zalen van het Handelsmuseum te Am sterdam blijft tot 11 April voor het publiek geopend. Ongeveer een derde der verzameling, daaronder de meest zeldzame exemplaren van afgodsbeelden enz., is door den heer Goddefroy beschikbaar ge houden. {A.) Men meldt uit 's-Gravenhage dat de ongesteld heid van den minister van binnenlandsche zaken hem geen beletsel oplevert om zjjne werkzaam heden aan het departement te verrichten. Gisteren is de heer Heemskerk per rjjtuignaar zijn bureel gegaan. Alleen hindert het hem in de keel als hjj spreken moet en die aandoeningen zou den er niet beter óp worden als hij in de Kamer lange redevoeringen, onvermijdelijk in eene beraad slaging over grondwetsherziening, moest houden. Vrjjdag, uiterlijk Maandag, hoopt de minister weer in de Kamer te verschijnen. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van stemgerechtigde aandeel houders der Deli-Maatschappjj werd verslag uitge bracht over het afgeloopen boekjaar, waaruit de aanhoudend bloeiende toestand der onderneming bljjkt. Het dividend over het oogstjaar 1884 werd bepaald op 107'/, percent. Het reserve-kapitaal is thans geklommen tot f 1,497,950.33 en de voor gestelde statutenwijziging, om het reserve-kapitaal tot op twee millioen gulden te verhoogen, werd aangenomen. De aftredende commissaris, de heer J. Nienhuys, werd met algemeene stemmen her benoemd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren de bekende motie, door de socialisten op eene vergadering op 9 Maart in het Volkspark aange nomen en bij den Raad ingediend, als zijnde op ongezegeld papier en ongeteekend, ter zjjde gelegd. De Raad beëindigde ook de gasthuisquaestie niet. Mejuflfr. J. E. Mejjer, te Amsterdam overleden, heeft aan de Prins-Hendrik-Stichting f 3000 ver maakt. Op den 6den April a. s. zal er te Utrecht eene conferentie plaats hebben van de verschillende Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen ter bespre king van den aanstaanden zomerdienst. De gepensioneerde generaal-majoor Camerlingh is te Hilversum in den ouderdom van 86 jaar overleden. De 1ste luit. W. Carbentus, van het 5de bat. 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is op verzoek overgeplaatst bjj het 4de reg. inf. Bjj beschikking van den minister van binnen landsche zaken is nog in de commissie, die dit jaar te 's-Gravenhage zitting houdt tot het afnemen van het examen ter verkx-ijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, benoemd tot lid plaatsvervangster mej. A. M. Van der Velden, onderwijzeres aan de leerschool verbonden aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Maart van Padang; de „Sumatra" arriveerde 30 Maart van Amsterdam te Batavia; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 25 Maart en ging denzelfden dag het kanaal in. Z. M. heeft K. Geuns, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot commandeur der zeilmakers bjj 's Rjjks werf te Willemsoordaan den heer C. Van Renesse Van Duivenbode, te Ternate, vergun ning verleend tot aanneming der versierselen van commandeur der orde van Jesus Christus, hem door Zjjne Majesteit den koning van Portugal ge schonken. BUITENLAND. Fraukrjjk. Pasteur is tot grootkruis van de Portugeesche orde van den H. Jacobus benoemd. Hjj krjjgt nu cok 3 Portugeesche boeren, die door dolle honden zjjn gebeten, onder zijne behandeling, en 3 doctoren uit Portugal worden door de regeering van dat land naar Parjjs gezonden, om de methode van Pasteur te bestudeeren. In de verleden Maandag gehouden zitting der „Académie des Sciences" te Parjjs, heeft de hoog leeraar Bouchard mededeelingen gedaan betreffende door hem gedane onderzoekingen over gifstoffen in de urine, waaruit bleek dat de mensch in 52 uur genoeg vergif afscheidt om hem den dood te doen. Toen de heer Ferdinand De Lesseps don 23sten Maart te Saint-Nazaire aankwam, aan oord van de „Washington", word hij door de toeg roomde menigte met gejuich ontvangen. De man Ier stad bood hem een feestmaal aan. De heer De Lesseps gaf de verzekering dat meer dan de holft dei- werken voor de doorgraving van de landengte van Panama verricht is en het kanaal op den b paalden tjjd, in 1889, voltooid zal zijn. Groot-BritanniS. Bjj een rjjtoer, dien de koningin en prinses Beatrice gisternamiddag door Londen m lakten, sprong een man eensklaps van het trottoir voor waarts en wierp een brief in het rjjtuig. De man werd onmiddellijk aangehouden en uit het verhoor, waaraan lijj onderworpen werd, schijnt te bljjken dat hjj krankzinnig is. Ofschoon de koningin eenigs- zins aangedaan was, zette zjj den rijtoer voort. Het sedert eenige dagen te Londen geloopen heb bend gerucht dat de koningin de afzond erin waarin zij sedert den dood van prins Albert verkeert, zou doen ophouden, heeft zich dus bevestigd. De koningin zou zich gisteren naar het Lyceum-theator begeven om de opvoering van „Faust" bjj te wonen. Naar uit Calcutta wordt gemeld, wordtin het gisteren door het regeeringsblad mede - edeelde budget voor Britsch-Indië door den mini ter van financiën verklaard, dat de zilverquaes i op dit oogenbhk vooral ongerustheid wekt. Hij oegt er bjj, dat de aandacht van den minister van finan ciën in het moederland op dit onderwo; is ge vestigd door het Indische gouvernement, d; daarbjj tevens de noodzakelijkheid deed uitkom on om, in overleg met de groote mogendheden en de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, do V. iz waren der zilverquaestie op te lossen. Volgens officieele opgaven, zjjn van 1 Mei 1851 tot 31 December 1885 ongeveer 3,000,000 Ieren naar Amerika verhuisd. In Noord-Wales hebben de laatste meeuw- stormen ongeveer 12,000 schapen en lammeren doen omkomen. Amerika. Ernstige ongeregeldheden zjjn te St.-Louis voor gevallen, ten gevolge van eene poging der Mis- souri-Pacific-Maatschappjj om een goederentrein te laten vertrekken. De werkstakers dwou en den machinist en stoker om hun post te verlaten, en eene botsing ontstond tusschen de politie en de werkstakers. Toch kon eindelijk de trein, onder sterk geleide, vertrekken. De gouverneur van Nieuw-York raadt het wetgevend lichaam aan om de concessie van den Broadway-tramweg in te trekken, omdat leze door bedrog is verkregen. Het wetgevend lichaam heeft eene wet aangenomen, waarbjj den alderman van Nieuw-York ontnomen wordt het voorrecht om openbare werken te gunnen. T'clegfraiauien. BERLIJN, 24 Maart. Hedenmiddag tegen twee uren reed de keizer, voor het eerst na zjjne her stelling, weer uit. De kroonprinses is sedert eenige dagen verkou den. Zij heeft niet aan de groote feestelijkheden van 's keizers verjaardag kunnen deelnemen en heden is zij, na een onrustigen nacht, eerder iets minder dan beter. Ook prins Hendrik van Pruisen, die, om het feest des keizers te vieren, naar hier kwam, moet reeds eenige dagen' wegens ziekte zjjne kamer houden. PARIJS, 24 Maart. Op het gerucht dat de nieuwe leening slechts vjjfhonderd millioen zou bedragen, heerschte heden ter beurze eene vaste stemming. De minister-president ontving heden een be zoek van den Engelschen gezant lord Lyons, die wegens het overlijden van zijne zuster naar Enge land vertrekt. BRUSSEL, 24 Maart. Naar uit het kolen-district wordt gemeld, nemen de werkstakende arbeiders eene zeer dreigende houding aan; zjj bedelen met de revolver in de hand of dringen met geweld de huizen der burgers binnen om ondersteuning te vorderen. Verscheidene personen, die dezer dage gewond werden, zijn overleden. Men vreest da ook te Charleroi de opstand zal uitbreken. Ook te Antwerpen is tegen Zondag eene soci listische meeting aangekondigd. ST.-PETERSBURG, 24 Maart. De gezant te Weeneii vorst Lobanow, is gisteren hier aangekomen. WEENEN, 24 Maart. De aartshertog Karei Lo wjjk hoeft de mazelen gekregen in lichten gr FRANKFORT, 24 Maart. Alle politie-beamb

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2