t» «mwamMnwanaai brood en vleesch gelijk konden eten. De brigadier, die reeds by het binnenkomen een heerlijke lucht van gebraden vleesch had geroken, begon thans te twyfelen aan de beweerde armoede, maar de kinderen vertelden hem op zijn vraag dat vader dien morgen Fanny had geslacht, omdat zij zoo'n honger hadden. Het was de hond, de speelgenoot der kinderen, die gestorven was als een offer van werkeloosheid en nijpende armoede. De politie zorgde dat het huisgezin voldoende middelen tot onderhoud bekwam. (A. G.) Achter de Jacob-Van-Lennepkade te Amsterdam geraakte hedenmorgen een man met zijn hand beklemd tusschen een heimachine, zoodat twee zijner vingers verbrijzeld werden. Te Zevenbergen is door den briga dier der marechaussee aldaar proces-verbaal opge maakt tegen zekeren L. uit Bergen-op-Zoom. Hjj beweerde allerlei geneesmiddelen te bezitten voor de lijdende menschheid, en was zelfs zoo onbe schaamd, fijn gesneden tabak tegen hoogen prjjs als geneesmiddel te verknopen. In de zaak tegen mevrouw Bulklev c. s., wegens de poging tot ontvoering van minder jarige kinderen van haren schoonzoon te Apeldoorn, gisteren in liooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem behandeld, zijn geen nieuwe bijzonderheden, naar het schijnt, aan het licht gekomen. Verschillende van de hulp-ontvoerders verklaarden, na de mislukking van het plan, nachtlogies te heb ben gekregendoor den burgemeester van Apeldoorn. Toen het getuigenverhoor was afgeloopen, onder gingen de appellanten nog een kort verhoor over de feiten. Allen bekenden, persisteerende bij hetgeen zij in eersten aanleg hebben verklaard. Op de vraag van den voorzitter aan mevr. Bulkley, of zjj dan niet wist een ongeoorloofde daad te doen, en of zij reeds had geprocedeerd tot ontzetting van den vader uit de voogdij, antwoordde zij, „dat zij zedelijk meende te moeten handelen, gelijk zij deed, wijl er geen termen waren gevonden voor de ontzetting van mr. Hoek uit de voogdij." Het door de drie beklaagden ondergane verhoor week overigens alléén in zooverre af van de ver klaringen in eerste instantie dat mej. Schlingeman het niet minder dan toen deed voorkomen, alsof de onweerstaanbare invloed van mevr. Bulkley haar tot medeplichtigheid aan de voorbereiding had gedreven. Heden kwam de procureur-generaal aan het woord. Vermoedelijk zou het proces vandaag afloopen. De mouterij en het stookhuis van de brouwerij van Happold te Berlijn zjjn gister middag afgebrand. De brandweer beperkte het vuur tot de aangetaste gebouwen, zoodat verdere uit breiding verhinderd werd. Te Luik heerschte ook gisteren vol komen orde. De minister van oorlog was aange komen en had zich naar Seraing begeven. In Luik schijnt de rust dan ook zelfs voorgoed teruggekeerd te zijn, ofschoon in de omstreken de ongeregeldheden voortduren; zoo werd onder ande ren op den weg van Jemeppe naar Luik een stoom tram door werkstakende arbeiders aangevallen bjj de brug van Seraing. De vensters der eerste- klasse-wagens werden met steenen verbrijzeld, waarna schoten gelost werden; de kogels floten de reizigers om de ooren. De aangevallenen schoten eveneens op de menigte, doch niemand werd ge kwetst. Toen het gevaar het grootst was, versnelde de machinist den loop van den trein en zoo ont liep men het gevaar. Door de groote uitbreiding, van Jemeppe tot Flemalle, is de demping van den opstand uiterst moeilijk. Bij de mijn Horloz werd liet huis van den direc teur aangevallen; zoowel de arbeiders als de be woners schoten met revolvers, vele arbeiders wer den in hechtenis genomen. In Tilleur werden de winkels geplunderd en vele personen gekwetst. Van Leuven, Namen en uit het Kamp van Bever- loo werden troepen gezonden. In Lhik zelf waren doeltreffende maatregelen genomen voor het geval dat de troebelen zich herhaalden. De politie-agenten zijn met revolvers gewapend en de schutterij was van patronen voorzienmen is dus op het ergste voorbereid. Twee bataljons carabiniers zjjn naar Ans, waar een nieuwe werkstaking uitbrak, gezonden om de mijne* te beschermen. Te Beauvais zjjn de pachter Breton en zjjne vrouw, bejaarde heden, vermoord in hun bed gevonden. De hoofden waren bjjna gescheiden van het ljjf. Alle kasten waren opengebroken en al het geld was gestolen. Dezer dagen heeft te Londen eene opvoering plaats gehad van Shakespeare's „Ham let", waarbjj geen woord door de vertooners is geuit. Door niemand werd dit euvel geduid, want allen waren doofstom. Onder de toeschouwers, mannen en vrouwen ten getale van ruim 600 opgeko men, trof men slechts weinige hoorderessen en hoorders aan. Daargelaten dat enkele vertooners zich betrekkeljjkerwijze vrjj goed kweten van hunne taak, het het geheel zooveel te wenschen over, dat een nieuwe proef eener dergelijke opvoering ver moedelijk wel niet zal worden genomen. De Hongaarsche gemeente Marz is door een zwaar onheil geteisterd. Zondag-middag brak er brand uit, die, aangezweept door den heerschenden orkaan, zoozeer in omvang toenam, dat binnen een kort tijdsverloop zeven en twintig woonhuizen met bijgebouwen en de Roomsch- Katholieke kerk een prooi der vlammen waren. De brand ontstond op zeer zonderlinge wjjze. Een jong landbouwer zag een kraai op het stroo- dak van een schuur zitten en besloot om er het dier af te schieten. Ongelukkigerwijze zette de brandende prop uit het geweer het stroo in brand en weldra stond een geheele reeks huizen in lichter laaie, terwijl ook de aan de overzijde liggende kerk werd aangetast. Van de drie klokken bleef, vreemd genoeg, de kleinste ongedeerd, terwijl de beide anderen geheel smolten en de gloeiende massa zich over de geheele kerk uitstortte. De ongelukkige schutter heeft zich, toen hjj zag welk groot onheil hjj had aangericht, door een geweerschot van het leven beroofd. Uit Nieuw- York wordt aan de „Stan dard" geseind dat drie bruggen op den Texas Pacific-spoorweg zjjn vernield, waarschijnlijk dooi de werkstakers, die aldus de hervatting van het verkeer willen verijdelen. Uit den Caucasus wordt het over lijden bericht van een schaapherder, die den ouder dom van 124 jaren had bereikt. Plotseling ontstane brand zou on der schouwburgbezoekers geen grooter paniek te voorschijn kunnen roepen dan onlangs de verschij ning van een groote rat, op het tooneel van het opera-gebouw te Richmond in Virginië, bewerkte. Het was juist een roerend oogenblik en de tenor vertelde zijne aangebeden prima-donna in zeer hooge tonen dat dood noch duivel hem van de geliefde zouden scheiden, toen eensklaps het fatum in de gedaante van een groote rat, die op de ge liefden toeliep, op de planken kwam. De prima-donna viel natuurlijk in zwijm en de tenor vergat zjjn dure eeden en koos, in plaats van den degen te trekken, het hazenpad. De rat, die even ontdaan was als de zanger, sprong van het tooneel in het orkest en kwam op den bespeler van de groote trom terecht, die als een krank zinnige met zijn trommelstok in het rond sloeg. Het dier zocht thans een toevluchtsoord onder de stoelen van de overige muzikanten en die hee ren wierpen hunne instrumenten weg, klauterden op hunne zetels, waarop de zwarte rustverstoorder over de balustrade van het orkest wipte en in het par ket, te midden van eene schaar dames belandde. Het tafereel dat thans volgde, is door geen pen te beschrijven; een deel van het publiek kreeg lachkrampen en een ander deel zenuwtoevallen; de dames die geen toeval kregen, sprongen op en drukten de kleederen vast tegen het lijf of klom men op hare zitplaatsen. Tot schande van de heeren moet worden gezegd dat zij zich niet veel moediger gedroegen; ver scheidene heeren der schepping gingen voor de rat op de vlucht en de paniek werd zeer groot, totdat men zich ten slotte genoodzaakt zag de nood- deuren te openen. Een der officieren, die zich in den schouwburg bevonden, trok eindelijk zijn degen en doodde den onruststoker door een welgemikten stoot, waarop langzamerhand alles weer tot rust kwam en de gestoorde voorstelling weer kon worden hervat. BUITENLAND. Groot-BritannlS. Het Lagerhuis verwierp gisteren, met 187 tegen 166 stemmen, een voorstel van den heer Howard Vincent, om de staatsbijdrageu aan de vrijwilliger- corpsen te verhoogen. De heer Gladstone had zich tegen dit voorstel verzet, als in strijd net de constitutie. De heer Campbell-Bannerman, minister vaa »orlog, deelde mede dat de regeering besloten ha om de Britsche troopen geleidelijk naar Assoean rug te trekken. De Egyptische troepen zouden dan de grenzen bij Wady-Halfa bewaken. De heer J. Bryce, onder-secretaris voor buiten- landsche zaken, verklaarde dat met Italia geen overeenkomst betreffende de bezetting van Mas- soewah bostaat. In het Hoogerhuis verklaarde lord Kimberley, minister voor Indië, dat een groot corps op tande lingen in de nabijheid van Yemethen (Birma) uit eengejaagd was. De militaire operaties in Egypte kwamen van 1 Jan. 1882 tot 1 Jan. 1886 aan En.oland op 9,416,000 pd. st. te staan. Grieks -ïiland. Men verneemt dat Rusland niet geweigerd heeft om aan de internationale vloot-demonstra in de Baai van Soeda deel te nemen. De eensgoz ndheid der mogendheden in hunne vertoogen tegen de Grieksche regeering blijft, zegt men, ongerc pt. De Grieksche vloot heeft de haven vail '.alamis verlaten; de plaats harer bestemming is niol l ekend. De nog te Athene aanwezige caval heeft bevel ontvangen zich naar Thessalië te oven. De meeste der thans te Athene liggend roepen zullen gaandeweg naar de grenzen worden -.onden. De „Standard" verneemt uit Athen dat het der Grieksche regeering gelukt is, om to Londen eene leening van 20 millioen drachmen i sluiten. Turkfie. Volgens berichten, welke de „Daily N vs" uit Konstantinopel ontvangt, nemen de geldelijke moeilijkheden van Turkije toe, en heefr de Porte tot de gouverneurs in de provincie eene aanschrij ving gericht, om al wat zij bijeen kunnen krijgen, naar Konstantinopel te zenden. Teleg rainmeo. BERLIJN, 22 Maart. De 90ste geb< ortedag des keizers werd alom met luister gevierd. Vele telegrammen van buitenlandsche vorsten en in het buitenland vertoevende Duitschers werden ontvan gen. Als altijd vierde Z. M. zelf zijn v< jaardag in den kring zijner bloedverwanten en van Duit- sche vorsten, die hem hunne gelukwen hen en betuigingen van trouw aanboden. Van v- r cheiden personen, die heden in de gelegenheid waren den keizer te zien en te spreken, verneemt men de beste berichten omtrent de gezondheid en opgewekt heid welke Z. M. aan den dag legt. Van de gesteld heid, welke den keizer tot nog belette uit te gaan, is geen spoor meer te ontdekken; zjjn toestand schijnt tegenwoordig zoo bevredigend mogelijk te zijn. LISSABON, 22 Maart. Het huwelijk van den hertog van Braganza is tot 25 Mei uitga old, om dat er aan het paleis van Belem nog groote her stellingen gedaan moeten worden. PARIJS, 22 Maart. Eene depeche van generaal "Warnet constateert dat de cholera in Tonkin geheel verdwenen is. De heer Paul Bert, generaal-residen- van An- nam en Tonkin, en onlangs te Saigon aangekomen, is weder vertrokken naar Combodja. Men telegrafeert uit Berlijn dat prins Von Bismarck aan graaf Pfeil, broeder van d< n Afrika- reiziger, geschreven heeft dat hij door do oppositie in den Rijksdag verhinderd wordt aan do koloniale expeditiën dien steun te geven, welken het welbe grepen belang van het rjjk eischt. BERN, 22 Maart. Bjj de volksstemming in het kanton Tessino, is de kerken-wet met 10,000 tegen 9000 stemmen aangenomen. LONDEN, 22 Maart. Volgens de „Standard", zal de regeering waarschijnlijk besluiten tot de terug roeping van sir Drummond Wolff uit Cairo. Vorst Alexander van Bulgarije heeft nog niet toegegeven in de quaestie zijner benoeming voor vjjf jaren tot gouverneur van Rumelië. PARIJS, 22 Maart. Volgens een telegram aan de „Temps" is de sultan genoodzaakt geweest 50,000 pond uit zijne particuliere kas te storten voor het onderhoud der troepen. Na de nieuwe oproepingen der reserves in Griekenland zijn de Turksche troepen aan de Grieksche grenzen met twee divisies vermeerderd. Uit Athene wordt gemeld dat minister Dely- aimis in zijne omgeving verklaard heeft, dat hij voor het oogenblik er niet aan denkt, de houding van Griekenland te veranderen. Griekenlands geld-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2