Hieronder trok voora 'de aandacht de jjsschuit van den heer C- J. Bocxe, genaamd „do "Witte Zwaluw". Volgens verklaring van den heer J. Bakker zou deze in 1845. den 22sten Maart met zijne üsschuit hebben gezeild. Sedert dat jaar heelt zoo iets niet plaats gehad. Omstreeks 2000 personen waren wederom in het Volkspark te Amsterdam by een, waar 3500 brooden, 3000 door den sociaal-demo- cratischen bond en 500 door een onbekende ge geven, werden uitgedeeld. Met graagte greep men er naar. Dat er waarlijk honger wordt geleden toonde een staaltje aan, dat het „D. v.N." uit velen mededeelt. Reeds van 's morgens halfacht af had een oud vrouwtje by de plek waar de uitdeeling zou plaats hebben, post gevat. Zy kreeg twee brooden. Onmid dellijk begon ze te eten, zich in den tuin afzonde rende, en het duurde niet lang of het eerste brood was verslonden. Toen zij aan het tweede een begin maakte, trok zy de aandacht van de vrouw van den concierge, die haar in huis nam en wat water met melk gaf. Dat vrouwtje haar naam en adres is bij de redactie bekend deelde mede, dat zy twee en tachtig jaar oud was en in twee dagen niet ge geten had. In een gesticht kon zy niet worden opgonomen, „omdaf zy wel „griffermeerd" gedoopt, maar niet aangenomen was." Zy had de hulp van het politiebureel ingeroepen, er was haar beloofd dat er huisbezoek zou plaats hebben, maar tot nu was er niemand gekomen. Toen zy nu hoorde dat er brood door de „socialen" zou worden uitgedeeld, was zy daarheen gegaan om haar honger te stillen. Na afloop der uitdeeling verwijderde de menigte zich in volmaakte orde. Toen drie jongens te Goorle, by Til- burg, bezig waren met het uitgraven vanwit zand uit eene groote zandlaag, stortte plotseling oene zoodanige massa zand neer, dat alle drie er onder bedolven geraakten. Hoewel op het hulpgeschrei van een man, die in de nabyheid aan het werk was en het ongeluk had bemerkt, de jongens spoedig er onderuit werden gehaald, was de oudste, een zestienjarige knaap, reeds dood, terwijl de beide anderen nog in levensgevaar verkeeren. Op den G e 1 d er sch - O v erijse 1 schen locaalspoorweg is tusschen Beekeloo en Haaks bergen een man, uit laatstgenoemde plaats afkom stig, overreden. De machinist bemerkte niets van het ongeval. Eenige oogenblikken later werd de man aan den weg gevonden; zyne beide beenen waren afgereden. Hy is aan de gevolgen overleden. Een werkman in de sigarenkisten- fabriek van de heeren Bruning te Eindhoven kwam zoodanig in aanraking met een zwaren balk, dat hy hevig gekneusd aan borst en aangezicht naar het gasthuis moest vervoerd worden. De neus werd hem letterlijk van het gelaat afgesneden. De goederentrein, die Y r ij dag-mi d- dag van Venloo naar Kempen vertrok, is in de nabyheid van het station Kaldenkirchen ontspoord. Vier vol geladen waggons met verschillende goe deren, liepen op de locomotief en werden met hun inhoud geheel verbrijzeld. Gisterochtend brak er te Rozenburg brand uit in eene rieten keet, staande by de schut sluis, aan het nieuwe kanaal. De keet werd met het magazijn van den Staat geheel in de asch ge légd met zy'n inhoud, o. a. teer, petroleum, voel touwwerk enz. Z a t er d a g - a v o n d had te Hengeloo een man het ongeluk onder den trein te geraken. Beide beenen werden hem afgereden. De onge lukkige overleed spoedig daarna. Hy laat eene vrouw en twee jeugdige kinderen onverzorgd achter. Uit Rome wordt aan het „W i e n e r Tagebl." gemeld dat in de nabijheid van Civita Vechia een vreeselyk onheil heeft plaats gevonden, waarby zeventien monschen omkwamen. Gedurende een onweder zochten zes en dertig vrouwen met hare kinderen een schuilplaats in een grot, in de nabijheid der stad, waarin zy, om zich te verwarmen, een vuurtje ontstaken. Ongelukkigerwijze vatten verscheidene bossen stroo vlam; de vlammen verbreidden zich met buitengewone snelheid en een verstikkende walm ontstond. Eene onbeschrijfelijke verwarring vond plaats; de vrouwen wilden naar buiten vluchten, maar het mocht niet allen gelukken om den uit gang te vinden. Later vond men injde grot zeventien lijken van personen, die ten gevolge van verstikking of ver branding gestorven waren. Het Hof der Seine-en-Oise heeft zekeren Foy tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld, die zyne woning in brand gestoken had, ten einde zijne drie kinderen in de vlammen zouden omkomen. Alleen ten aanzien van het jongste, een wicht van zes maanden, was hem dit gelukt. De twee oudsten werden bjjtyds gejed. De brand, die verleden week te V a 1- paraiso gewoed heeft en zulk een grooten omvang heeft genomen, is ontstaan in een koffiehuis, waar van de eigenaar gearresteerd is, onder beschuldi ging zyn huis in brand gestoken te hebben en op deze wyze de oorzaak te zijn van dit schromelijk onheil. De schade bedraagt een millioen dollars. By Napels heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen roovers en soldaten. Eene rooversbende wilde zich meester maken van den persoon van Victor Hood, den zoon van lord Brid- port, pair van Engeland, die te Castello di Maniaci woont, het kasteel dat eenmaal door den koning der Beido-Siciliën aan admiraal Nelson ten geschenke gegeven werd. Een heftig gevecht heeft tusschen de bewoners van het kasteel, door in allerijl aangerukte troepen bijgestaan, en de roovers plaats gehad. Stout trokken de roovers op de villa los, doch werden door de bedienden met een krachtig geweervuur ontvangen. Alle pogingen om het huis te bestor men mislukten. Menige roover beet in het zand en ten slotte deden de belegerden een uitval, waarby de heer Hood vier roovers gevangennam, die wegens hunne wonden niet meer konden ontsnappen. Vijf jaren geleden werd eene dergelijke poging gewaagd, maar met even ongunstigen uitslag. BUITENLAND. Fra ukrjjk. De commissie uit de Kamer, die belast is met het onderzoek der suikerbelasting, vereenigde zich in beginsel met het heffen van een surtaxe op de suiker uit vreemde koloniën en met het terugbe talen bij uitvoer. Donderdag a. s. zal het bedrag der surtaxe en de wyze van terugbetalen worden vastgesteld. De Senaat heeft, by de tweede lezing, art. 17 van het wetsontwerp betrekkelijk het lager onder wijs aangenomen met 170 tegen 99 stemmen, nadat het verdedigd was door Goblet en opnieuw bestre den door Jules Simon. Bij genoemd art. wordt ver klaard dat het personeel by dat onderwijs uitslui tend uit leeken zal bestaan. De gemeenteraad van Lyon heeft het voerstel verworpen, om 5000 fr. toe te staan ter ondersteu ning der werkstakers van Decazeville. Jules Verne gaat goed vooruit en alle gevaar is geweken. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp, waarby Parijs wordt gemachtigd tot het aangaan eener leening van 250 millioen voor het ondernemen van openbare werken ten behoeve van den werkenden stand, in zijn geheel aangenomen. By het uiteengaan eener druk bezochte verga dering van sociaal-democraten op de Andreas- platz te Berlyn, waar Bebel het woord voerde, hadden eenige ongeregeldheden plaats. De agenten, die zeven persoifen in hechtenis namen, behoefden echter niet van hunne wapens gebruik te maken. By de derde lezing der begrooting in het Huis van Afgevaardigden verklaarde de minister Von Puttkammer op eene vraag van den afgevaardigde Rickerts, dat hem niets bekend was van maat regelen door de Russische regeering tegen in Rus land verbiyfhoudende Duitschers genomen. Met het oog op de vriendschappelijke verhouding tusschen Pruisen en Rusland moest dan ook worden aangenomen dat het bericht, waarop de heer Rickerts doelde, uit de lucht was gegrepen. De Rijksdag heeft de beide eerste artikelen van het wetsvoorstel der regeering, betreffende wijziging der suikerbelasting, waarvan eene ver laging der uitvoerpremie het gevolg wezen zou, benevens alle daarop voorgestelde amendementen verworpen; de overige artikels zijn aangenomen, maar betreffen punten van ondergeschikt belang. Heden viert de Duitsche keizer zyn 90sten verjaardag. Door het gelieele Ryk waren commission gevormd tot het organiseeren van feestelijkheden. Griekenland. Uit Athene komen voortdurend nieuwe berichten over de oorlogszuchtigo houdiug der bevolking. Groote hoeveelheden wapenen worden naar de grenzen gezonden, en aan de voltooiing dor ves tingwerken en verschansingen in Thess, .vordt met koortsachtigen ijver gewerkt. In Opper-Albanië schijnen onlusten te uitge broken. Ook te Konstantinopel liepen geruchten ovor oproerige bewegingen in Macedonië en lanië. T <i 1 o g i n m «a> «a o, BRUSSEL, 21 Maart. Tegen heden zijn in de voorsteden van Brussel verschillende samenkomsten aangekondigd. Bijzondere corpsen der burgerwacht zyn opgeroepen, en zoowel de politie als <io gen darmerie zyn geconsigneerd. Uitdrukkely; nvelen zyn gegeven om eiken volkshoop, welk do stad wil binnendringen, met geweld uiteen te drijven. Tweede depeche.) De dag en de avond zijn volkomen kalm voorbijgegaan. In de straten was het even rustig als gewoonlijk. Volgens hier ontvangen bericht zijn in den afgeloopen nacht ernstige wanordelykhe1 -n te Jemeppe by Luik voorgevallen. Tusschen werk lieden en gendarmerie ontstond eene botsing, waarby verscheidene gendarmes gekwetst werdenTien per personen zyn in hechtenis genomen. Do toestand te Sclessin by Seraing wordt ernstig. SOFIA, 21 Maart. Het bericht dat vorst Alexan der zou toegestemd hebben in het tec1 .an der Turksch-Bulgaarsche overeenkomst, is van allen grond ontbloot. De vorst dringt by voortduring aan op zyne benoeming zonder bepaling van ter mijn, zooals uitdrukkelijk in die overeenkomst is bedongen. PARIJS, 21 Maart. Volgens berichten uit Athene heeft de Grieksche regeering eene nieuwe leening van vyf millioen gesloten. TOURCOING, 21 Maart. Hedennacht tegen twee uren is een vreeselyke brand uitgebroken in het tapijt-magazyn van den heer Lefèbre; ondanks spoe dig aangebrachte hulp, is de brand overgeslagen op twee huizen aan de overzijde; de drie ge'ouwen zijn geheel afgebrand. Een uur later ontstond brand in de dror kamer eener linnenweverij. De droogkamer en het wc. chhuis alsmede de touwslagerij brandden af. De s uade is aanzienlijk. LUIK, 21 Maart. De stad is kalm. Gist ravond te elf uren werd de schutterij onder do wapenen geroepen. Men vermoedde dat de werkstakers van Tilleur naar de stad optrokken. In 'den nacht zijn te Seraing en Tilleur eenige revolvei choten op de troepen gelost. De gendarmerie heef' eenige charges moeten maken; de orde is weder hersteld. Alles is dezen morgen kalm, maar men vreest voor de gevolgen der meetings, welke to Seraing zullen plaats hebben. MARSEILLE, 21 Maart. De werkstaking der schoenmakers voor de militairen nadert haar einde vyf en dertig werklieden hebben den arbeid her vat. De politie heeft gisteren twee wc stakers moeten arresteeren, Lacosse en Carabel, omdat zy anderen, die het werk wilden hervatten, bedreigden. De gewone loonsbetaling liep zonder inc'donten af. BERLIJN, 22 Maart. Krachtens keizerlijk besluit, heden uitgevaardigd, zal eene inspectie van het torpedowezen, met een kwartier van den goneralen staf te Kiel, worden ingesteld. Tevens is besloten tot de oprichting van eene derde divisie artillerie matrozen, bestaande uit drie compagniëon, en zal het aantal compagnieën van de werf-divisie van vier op vyf worden gebracht. LELDEN, 22 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned, Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 8' Celcius 46.4°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 7° C. 44.6° F.; 'smidd. 12 uren 7° C. =44.8* F.; 's namiddags 4 uren *12 C. 53.6* F. Niettegenstaande geen leerlingen voor het smeden aan de Praktische Ambachtsschool alhier aangenomen konden worden, daar alle plaatsen bezet zyn, hebben zich voor de overige vakken toch 21 leerlingen aangemeld. By een arrest, heden door den Hoogen Raad gewezen, is verworpen de voorziening van Th. H. te Leiden, door het gerechtshof te Amsterdam in appel veroordeeld tot 1 jaar celstraf ter zake van bedrieglijke oplichting, zoomede het beroep van A. W. v. B. te Amsterdam, door hetzelfde gerechts hof in appel veroordeeld tot 15 dagen celstraf wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming van zyn dienst.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2