N°. 8004. Dingdag: £53 Maart. A0. 1886. Qeze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich thans op het Leidsch igblad abonneeren, ontvangen de tot .pril verschijnende nommers gratis, m het kwartaal Maart, April en Mei irden dan alleen de beide laatste anden ad f 0.74 in rekening gebracht. Leiden, 22 Maart. (iEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelB ƒ1.06. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ÏÏI ld let volks-concert, tegen gisteravond aangekon- is volkomen geslaagd. De Stadszaal was beneden als op de gaanderij geheel bezet het publiek betuigde by herhaling over het ge- irde zijne tevredenheid. Enkele nommers moesten rden herhaald. (et genoegen maken wij van zulk een feit mel- Immers, bleek er uit welke beduidende schre de heer Mann de aan hem toevertrouwde kapel ft voorwaarts gevoerd, zoodanig dat mede de samenstelling en den inhoud van het gramma dit zoogenaamde volks-concert inder- op den naam van groot concert mocht aan- ,ak maken, te meer verheugt het ons dat de iwe kapelmeester door den laag gestelden ee-prys den zoogenaamden middenstand, welke altijd voor groote muziekuitvoeringen kan be- fi, dB~gelegenheid heeft geboden mede met het ledige strijkorkest van het 4de reg. inf. kennis maken. 'hans waren behalve het „volk" en genoemden met tal van dames, ook vertegenwoordigers hoogere kringen aanwezigeen bewijs dat er den arbeid des heeren Mann een veelzijdig be- gesteld wordt, maar tevens ook een spoor- voor hem om op den betreden weg voort gaan. leeds nu behaalde hy hier een byzonder succes, nals de beide solisten voor viool en piston, heeren Prinsenberg en Van den Berg, wier drachten de verdiende waardeering ondervonden, let naast het harmonie- door den heer Mann [ormde stryk-orkest doet inderdaad veel voorde ;omst hopen. - De heer W. G. Meyer alhier, benoemd hoofd openbare lagere school te 's-Gravendeel, is ms benoemd tot leeraar voor de Nederlandsche aan de Rijks-Normaallessen aldaar. - Wy vernemen dat de heeren dr. P. P. J. Hoek Leiden en C. J. Bottemanne, hoofdopziener der herpen te Bergen-op-Zoom, door den minister financiën belast zyn met een onderzoek omtrent ankorkuilvisscherij op het Hollandsch Diep en Haringvliet, welk onderzoek reeds in den loop volgende week zal aanvangen. (N. R. C.) - De schryver van de „Indische schetsen" en wijselsche novellen", de heer Heering, heeft lezing gehouden voor de leden van het Stu- tengezelschap „Doctrina". Zyne lezing hep over ,St.-Jansdag", eene vertelling, door hem zei ven aardigd. Luide waren de bijvalsbetuigingen, die spreker te beurt vielen nadat hij zijne voor- iht had geëindigd. - By de heden gehouden openbare verkooping cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hecto- i, waren de hoogste pryzen 41, f 21, f 4.20 2.20; de laagste 41, 20.50, 4 en ƒ2.05. De geneeskunde en bepaaldelyk hare wéten- 'P hebben een treffend verlies geleden door het (lyden van dr. George Hendrik Mulder te 's-Hage. was de nestor der Haagsche geneesheeren en ht onlangs den 28sten November jl. zijn kiarig feest als doctor in de geneeskunde vieren, welke gelegenheid zyn ambtgenooten en vrien- hem eene luisterryke huldebetuiging aanboden, zijne promotie te Leiden in het jaar 1835 op scheikundig-medisch proefschrift vestigde dr. tor zich als praktizeerend geneesheer te 's-Ilage. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Januari 1886, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 34.9Arnhem 18.9Dordrecht 22.8's-Gravenhage 24.8Rotterdam 30.5 Am sterdam 28.8 Utrecht 30.1Leeuwarden 29.7 Groningen 23.6Maastricht 33.7 Haarlem 18.1 Leiden 25. Aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur had heden de aanbesteding plaats van den bouw eener nieuwe schutsluis aan den Leidschendam (raming f 100,000). Minste inschry ver was de heer M. A. J. Taverne te 's-Gravenhage, voor 91,647. De heer H. A. P. Meyer, hoofd der school met den bybel te Vreeswyk, is voor de 2de maal be noemd tot hoofd eener christelyke school te Hazersr woude. Te Oudshoorn is in de Raadsvergadering de onlangs benoemde burgemeester aldaar, de heer J. W. C. Bloem, als zoodanig plechtig geïnstalleerd; hy werd in dezelfde zitting met eenparige stemmen benoemd tot ambtenaar van den Burgerlyken Stand. Als blijk van ingenomenheid met den nieuwen bur gemeester wapperde uit vele woningen de Neder- landscbenéneldeur. Op de prysvraag, door de Amsterdamsche af- deeling van de Maatsehappy tot bevordering der Bouwkunst uitgeschreven voor een ontwerp-Raad- huis, zyn 5 antwoorden ingekomen, welke aan het oordeel der jury zullen worden onderworpen. De Londensche correspondent van de „N. R. Crt." deelt mede dat te beginnen met 1 April a. s. er gelegenheid zal bestaan tot het verzenden van gewone en aangeteekende briefkaarten, met betaald antwoord, tusschen Engeland en de Nederlandsche "West- en Oost-Indische koloniën. Voor de West- Indische bedraagt het dubbele port drie, voor de Oost-Indische vier stuivers, en het aanteekengeld in beide gevallen twee stuivers. Ten aanzien van den te volgen weg zyn alle beperkingen afgeschaft. Naar hetzelfde blad verneemt, worden er thans krachtige pogingen aangewend, om te verkrijgen dat er weder vee uit Nederland in Engeland onbe lemmerd worde ingevoerd, nu hier te lande sedert lang geene besmettelijke veeziekte meer heerscht. Het stoomschip „Pollux" arriveerde 20 Maart van Amsterdam te Nieuw-York; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Maart te Port- Said; de „Batavia" vertrok 20 Maart van Batavia naar Rotterdamde „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Pauillac 21 Maart; de Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 20 Maart en vertrok denzelfden dag van daar; de „P. Caland" arriveerde 20 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de „Edam" arriveerde 20 Maart van Amsterdam te Nieuw-York. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. C. J. De Bruyn Kops Jr., uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer A. D. Jesurum erkend en toegelaten als consul van Groot-Britannië en Ierland op Curasao; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de ge meente Gramsbergen, H. R. A. Rambonnet, cand.- notaris te Montfoort. Gemengd IV ieuws. Op den 21sten Augustus van het vorige jaar ging het in de werkzaal No. 8 van de militaire Strafgevangenis onder Oegstgeest, nabij Leiden, onstuimig toe. De gedetineerde A. J. v. A. veroorloofde zich ongepaste uitdrukkingen tegen den bediende by den „Arbeid, afd. Kleedermakerij" M. G. in voornoemde gevangenis, toen deze den gevangene het werk, dat hy vervaardigd had, kwam terugbrengen als zynde afgekeurd. Vóór bovenvermelden datum had den dergeiyke afkeuridgen nogal dikwerf plaats gehad. De bediende rapporteerde het gedrag van gedetineerde v. A. natuurlyk onmiddellyk aan een der adjunct-commandanten, die v. A. deed gelasten by hem te komen, waaraan de gevangene niet wilde voldoen. Ten gevolge daarvan werd de in- arrest-neming van den wederspannige uitgevaar digd. Toen, om aan dat bevel te voldoen, de eerste gevangenbewaarder P. B. G., broeder van den meergenoemden bediende G., zich vergezeld van eenige andere bewaarders en den bediende naar de werkzaal begaven, troffen zy den gevangene v. A. aldaar aan gewapend met een yzeren staaf, dienende tot het oppooken van de kachel. Dit bemerkende, liep de bediende G. op den gevangene toe en trachtte hem het yzeren voor werp te ontwringen, waardoor eene worsteling ontstond waarin de eerste bewaarder tusschenbeide schoot om zyn broeder te ontzetten. Eensklaps weerklonk een geroep „Pakt aan jongens" en werd door een viertal gevangenen, waaronder v. A., met een pook, houten voorwerpen, een pers ijzer en de yzeren staaf op den bediende en de bewaarders ingeslagen. Drie hunner sloegen den bediende bloedende wonden aan hoofd en arm, de vierde bracht den eersten bewaarder met een pook verwondingen aan hoofd en hand toe. Deze bloedde hevig en werd geruimen tijd in de uitoefening zyner werkzaamheden verhinderd. Spoedig werd de- hulp ingeroepen der militaire wacht, waarna de orde hersteld werd. Ook de andere bewaarders ontvingen slagen. De vier schuldigen werden door de commissie van administratie streng gestraft, nameiyk ieder met drie maanden eenzame opsluititing. Heden stonden zy deswege daarenboven nog terecht voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hage. De beklaagden bekenden gedeeltelyk. Over som mige punten van aanklacht voerden zy stryd tegen de verklaringen der getuigen, waaronder 4 gedeti neerden, die tijdens de turba in de zaal waren,, hoewel die verklaringen zoo pertinent mogelyk werden afgelegd. De een had volstrekt niet gesla gen, de ander zou het eerst een klap hebben ont- vamgen van een der geslagenen of uitgescholden geworden zyn enz. De beklaagden werden met nadruk gewezen op het ernstige van verzet der gevangenen tegenover hunne bewaarders. De substituut-officier, mr. Pape, achtte het be wijs van de schuld der beklaagden voldoende ge leverd. Zeer zwaai- was de straf tegen het door hen bedreven feit bedreigd. ZEA. zou echter als verzachtende omstandigheid doen gelden de reeds door het viertal ondergane celstraf. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling van den lsten beklaagde A. J. v. A., tot een half jaar cel en van de drie overigen, E. v. O., P. J. L. en K. H., tot 3 maan den celstraf. De uitspraak zal heden over 8 dagen geschieden. "Wij vestigen de aandacht op eene by de heeren D. Sala en Zn., op de Breestraat, geëxposeerde aquarel, voorstellende eene scène uit de Grieksche mythologie, namelijkHector's dood. Ze is van onzen stadgenoot den heer W. H. Van der Nat. Als eene niet alledaagsche merk waardigheid wordt uit Roelof-Arendsveen gemeld, dat op de Braassemermeer den 20sten Maart des namiddags om 3 uren, stoom- en zeilschepen voeren ter zelfder plaatse waar des voormiddags van dien dag omstreeks 11 uren nog eenige ijsschuiten in alle statigheid en losheid over de bevroren water oppervlakte krakten.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1