N®. 8001. A0. 1886. Pit mnïrner bestaat Hit Twee Bladen. Vrijdag ÏO Maart. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Maart. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oflicieele lionnisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden herinnert bij deze den Geestelijken en Studenten in de Godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, als mede hun, die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot het bfomen der ontheffing van den werkelijken dienst, bedoeld bij de 1ste zinsnede van art. 127 der Wet van den 19d..n Augustus 1861, (Staatsblad No. 72), verplicht zijn tfisichen den 20sten Maart en den lsten April dezes ja,ars, hunne aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bij hem, Burgemeester, in te dienen. Leiden, De Burgemeester van Leiden. 17 M; 1886. DE KANTEB. Burg meester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo als die nader is gewijzigd; Brenui u ter algemeeno kennis dat door CATHABINA LAU, weduwe van Johannes Cornelia Emeis, te Leiden woonachtig, een adres is ingediend om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, in het perceel Lange- ferug No. 58. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 17 M; art 1886. E. KIST, Secretaris. Hedenmorgen werd op de begraafplaats nabij de Warmonderbrug ter aarde besteld liet stoffelijk over schot van den heer L. Van Dyl, in leven hoofd onderwijzer aan de christelijke school voor on- en minvermogenden op de Middelstegracht. Met de onderwijzers en onderwijzeressen bevon den zi e leerlingen, ten getale van ruim 500, zich reeds vroegtijdig op den doodenakker, na vooraf door dm eersten onderwijzer der school, den heer De Lang o, op de hooge beteekenis der plechtigheid gewez te zijn. Bovendien was eene zeer groote schar,; van belangstellenden opgekomen, zoodat het aantal personen, die tegenwoordig waren, gerust op wel 1500 kan worden begroot. Toon de kist in de groeve was neergedaald, voerdon tal van sprekers het woord om de ver- dienstel des overledenen in herinnering te brengen ze war -n zelfs zóó vele dat we ons moeten be palen het gesprokene met slechts enkele woorden aan te stippen. Allereerst dan wees ds. Drost er op hoe in den heer Van Dyl voor de school een man gevonden was, geheel zooals men dien naar hart en geest wenschte: een man bedeeld met gaven, voor welke men Gode niet anders dan loven kan, dat Hij ze hem deed aanwenden in zijn arbeid voor het op komend geslacht, een arbeid waarin God hem won deren van kracht heeft doen verrichten. Niet minder wees spreker op het verlies dat de moeder en zes kinderen hebben geleden, maar door te bidden zal God hen zeker zegenen en goedmaken wat Hij dezer dagen heeft gedaan. Aangezien ds. Brouwer verhinderd was tegen woordig te zijn, voerde ds. De Wolff het woord namens de Vereeniging voor christelijk onderwijs voor on- en minvermogenden, er op wijzende lioe veel er gebeden was tot herstel van den heer Van Dijl. Al is God nu een Verhoorder der gebeden, zoo verhoort Hij toch onze wenschen op Zijne wijze; Gods wegen zijn niet altijd onze wegen. Zoo dan ging de diepbetreurde van ons heen, een verdienstelijk onderwijzer die niet spoedig over zich zelf voldaan was, die werkte zoo lang het dag was. Hierboven zullen we hem weerzien en wat God doet dat is welgedaan; daarom zal Hij het de weduwe niet aan Zijne genade laten ontbreken. Ds. Van der Lip bracht bij dit graf hulde aan den broeder-opziener der gemeente, wier kerkeraad spr. vertegenwoordigde. Was door weduwe, kin deren en school een zwaar verlies geleden, diep treft dit verlies ook den kerkeraad der gemeente en de gemeente in haar geheel. Van Dijl was bezadigd, ernstig, en zijne adviezen werden op hoogen prijs gesteld. Z(jn naam zal in gezegend aandenken blijven. De heer De Lange, na eerst de leerlingen toe gesproken to hebben, wees er alsnu op, welk een diep medelijden met de kinderen wordt gevoeld, voor wie hij bijna alles was, hij de man, die eon gave was, waarvoor we God steeds zullen danken. Hy ging in alles voor. Als de onderwijzers stamelden, bad hij. Steeds strekte hjj hun tot leering. Ook het bestuur der school verliest veel, maar gedu rende ruim 14 jaren was hij een weldaad voor do school. Thans is hjj heengegaan, maar toch, die eenmaal in den hemel troont, blijft eeuwig. Den leer lingen herinnerde spr. hoe groot de genade was, die God hun heeft geschonken. Daarom zjj Zjjn naam geloofd, ook met het dankbare hart, dat God hun gaf. Daarna noodigde hjj hun uit tot het zingen van het eenvoudige lied, dat voor hen was gedrukt en bereids rondgedeeld; Wij danken U, o Heer! dat Gij Deez Meester gaaft aan onze zjj, Tot vorming voor ons leven. Nu nam "Uw wijsheid Hem ons af; Wjj staan hier weenend by zyn graf; Och, mocht Uw gunst ons geven Dat elk, al zien wy hem niet meer, Des Meesters nagedacht'nis eer' Door naar zijn raad te leven. Zoo biyv' dan ook nog na zijn dood Zijn invloed op ons kindren groot, En zien wij Hem eens weder. De heer Uitenbroek, hoofd dor andere christe- ïyke school, herdacht in den overledene een broeder en vriend, die deelde in aller vreugd en smart, die raad gaf en voorlichtte in veel, die de ziel was van de christeiyke normaalschool, omdat hy gaven bezat, waarmede hy niet pronkte, maar waarmede hij voor anderen woekerde. Hy was er van overtuigd dat vooral van goede christelyke onderwyzers heil te wachten was voor de christe lyke school. Wat al heil, wat al zegen, heeft hij daardoor verspreid! „Allen kunnen getuigen met welk een heiligen geest hij ieder bezielde en voor ging. Daarom mogen we by dit verlies onzen tranen den vryen loop latenmaar daarom ook misgunnen wy onzen broeder de ruste niet, die hy nu heeft gevonden. Vergeten we hem niet, en zorgen wy er voor dat ook wy eenmaal mogen terugzien op een weg, als thans door vriend Van Dyl is afgelegd." Vervolgens werd door den heer Van den Berg, hoofdonderwyzer te Hazerswoude, met verscheurd hart, uit naam der afdeeling Leiden en omstreken der Vereeniging van christelijke onderwyzers en onderwyzeressen in Nederland, hulde gebracht aan des overledenen practischen geest, den juisten blik en het warme hart, welke voor de vereeniging zooveel nut stichtten; waarna des heeren Van Dyls oudste vriend, die reeds als kind met hem speelde en hem dus meer dan anderen kende, diens kinderen, waarvan het oudste pas 13 jaren telde, aan spoorde om door een braaf leven hun vader te eeren en later een schut voor hun moeder te zyn. Eveneens werd door den heer A. J. Rijshouwer, namens de Vereeniging voor christelyke kennis, een nederig bloempje van dankbaarheid neergelegd op het graf van den man, die nog kort voor zijn dood aan de behandeling van belangrijke onderwerpen yverig deel nam, van den man, die steeds biliyk, rechtvaardig en eerlyk Vvas in zijne beschouwingen ook omtrent anderer meening. Nadat ten slotte een der zwagers van wyien den heer Van Dyl, dien oprechten en liefdevollen broeder herdenkende, namens de familie had dank gezegd voor de betoonde hulde en waardeering aan de nagedachtenis des overledenen te dezer plaatse, waarj men nu niet meer naar beneden behoeft te zien, maar naar Boven, waar aller vriend thans leeft, eindigde deze uitvaart met het zingen door alle aanwezigen van het gewyde lied: „Zyn naam moet eeuwig eer ontvangen" enz. Niettegenstaande de groote menigte by de plechtig heid, welke ruim anderhalf uur duurde, liep alles in de beste orde af, zoodat we het gerucht, als zou er een kind zyn doodgedrongen, ten stelligste kunnen tegenspreken. Door burgemeester en Wethouders dezer ge meente is heden ten raadhuize in het openbaar aanbesteed lo. het leveren van twee ballastpramen. Hiervoor waren ingekomen 16 biljetten, waarvan 4 van on waarde, als niet voldoende aan de gestelde bepalin gen. De hoogste inschryving bedroeg f 1645 en de laagste f 889.74, voor welk bedrag de levering is gegund aan den heer D. Boot, scheepmaker te Zoeterwoude2o. het maken van eene schoeiing aan den Nieuwen Ryn, by de Kaarsenmakerstraathet leveren en plaatsen van 15 stootpalen en van wal- burries langs de Oude Vest, in drie perceelen. Als laagste inschrijvers zyn aannemers geworden, van perceel 1, de heeren P. J. Christiaanse en N. A. Zekveld, timmerlieden alhier, voor f 897, van per ceel 2, de heer F. Clercx, te Boxtel, voor f 840 en van perceel 3 de heer Jb. De Kort, houthan delaar, te Hazerswoude, voor f 1173. De hoogste inschryvingen bedroegen achtereenvolgens f 1341, f 1298 en f 1489. De heeren JE. Mackay, De Savornin Lohman, Vermeulen, Schaepman, Ruys Van Beerenbroek en Beelaerts Van Blokland hebben voorgesteld art. 194 der Grondwet aldus te lezen; „Het onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der Regeering. Het geven van onderwijs is vry. Het toezicht van de overheid op het onderwys in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager onderwijs be treft, de aan den onderwyzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelykheid, worden door de wet geregeld. De openbare scholen zyn toogankeiyk voor leer lingen zonder onderscheid van godsdienstige ge zindheid. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege verstrekt in openbare scholen; voor onvermogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling van een biliyk schoolgeld. In de kosten van het bijzonder onderwys kan, naar by de wet te stellen regelen, uit openbare middelen worden bygedragen, onverschillig of het onderwijs al of niet voldoet aan het in het vierde lid bepaalde vereischte voor openbare scholen. De Koning doet jaarlyks van den staat dei- openbare en byzondere scholen een uitvoerig ver slag aan de Staten-Generaal geven. De hoofdstrekking van dit voorstel is tegemoet koming aan de bekende tegen art. 194 bestaande bezwaren en sinds jaren geuite grieven. Naar het „Vad." verneemt, zal mevr. Burlage- Verwoert eerlang het gezelschap „Vereenigde Rot- terdamsche Tooneelisten" verlaten. Naar de „Bakkers-Courant" verneemt, zal de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft over het afgeloopen jaar geen dividend uitkeeren. De luitenant-kolonel, directeur van 's Ryks centraal magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam, zal ten zynen bureele, Sarphati- straat aldaar, op 1 April aanbesteden de levering van 2000 linnen bedlakens en 750 wollen dekens voor den hospitaaldienst. De heer H. Pierson, directeur der Heldring-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1