S5HR dradig tooneel in het leven te roepen, namelijk het ontslag en de daaropvolgende rehabilitatie van den ambtenaar Bolman. Dit had echter volstrekt geen raison d'etre, wjjl reeds in het derde bedrijf Frangois Martini verklaard had den minister te zullen mededeelen dat niet Bolman, maar hq, de brochure: „het huwelijk een verouderde instelling", het licht had doen zien. Evenmin kon deze tekortkoming hersteld worden door ons het drietal paren gearmd en in de tee- derste omhelzingen voor oogen te stellen. Op zoo danige wijze voortgaande had ook nog een vijfde acte gecreëerd kunnen worden, waarin wij allen de treden van het stadhuis zien bestijgen en plaats nemen voor den ambtenaar van den burger lijken stand. Niet dan met den grootsten lof kunnen wij over de uitvoering zelve gewagen. De figuur van Bolman, door Van Zuylen getypeerd, bracht ons eenigszins „Bartelman's Lijden" voor den geest. Evenals hier, was ook gisteravond zijn spel uitstekend; vooral in de scène, waarin te veel aan den Bacchus van Ru- desheim geofferd werd, was hij onovertrefbaar. Aan zijne grime en mimiek zij een bijzonder woord van hulde gebracht. Ook de heer Poolman verdient in dit opzicht allen mogelijken lof. In zijne handen kwam, hoewel niet vrij van charge, de rol van den langharigen blondlokkigen muzikant Henri "Werner volkomen tot zijn recht. De heer Van Eysden maakt vorderingen, hij speelde gisteren als de letterkundige Kessel met de noodige losheid en sans géne. Het zelfde kan van den heer De Vries als jonker Martini getuigd wordenalleen zij hem opgemerkt dat men in tegenwoordigheid van een jong meisje van goeden huize, zijn vreugde en hilariteit wel te kennén mag geven door een harteljjken gullen lach, maar niet door zich op het dikst gedeelte van het been te slaan. Mej. Vink was een allerliefst nichtje de hui selijke tafereeltjes, de kleine plagerijen tusschen haar en haar neef waren allerliefst en daarbij zeer natuurlijk. De overige rollen van minderen omvang waren eveneens alle goed bezet. Bij het einde van deze laatste abonnements-voor- stelling kunnen wij niet nalaten een woord van oprechte hulde, van welgemeenden dank te brengén aan onze ijverige schouwburgcommissie, voor de moeite en de vele zorgen, welke zij zich dikwijls heeft moeten getroosten. In dit opzicht gelooven wij aller tolk te zijn. Mr. L. H. Gemengd Nieuw». Gaarne vestigen wij de aandacht op het bij achterstaande advertentie aangekondigde Volks-concert, hetwelk a. s. Zondag 21 Maart in de Gehoorzaal zal worden gegeven door het strijk orkest van het 4de reg. infanterie. Schreven we laatst in ons verslag over het con cert der Mij. voor Toonkunst, dat Leidens kunst vrienden met belangstelling de Harmonie-concerten te gemoet zien, welke de heer Mann dezen zomer alhier zal geven, ongetwijfeld zal ieder gaarne ook kennis maken met het strijkorkest, dat zich reeds eenige malen met veel bijval in besloten kring deed hooren, doch ditmaal voor het eerst in het open baar optreedt. Het programma is zeer aantrekkelijk samenge steld (er komen o. a. een solo voor viool en een voor piston op voor), terwijl de geringe prijs van f 0.50 voor een heer en f 0.25 voor eene dame in de zaal, en op de gaanderij voor ieder persoon f 0.25, zeker ieder in staat stelt hiervan gebruik te maken. Daarbij komt dat de plaatsen in de zaal zoodanig geschikt zijn, dat men om tafeltjes zitten kan, waardoor het geheel een meer gezellig karakter verkrijgt en eene passeering van den Zondag-avond op deze wijze, een zeer goede wordt. Wij hopen van harte dat de resultaten van dien aard zullen zijn dat het plan, om nog eenige der gelijke volksconcerten te geven, kan verwezenlijkt worden. Zekere ongeveer 40-jarige v. V., vrachtschipper buiten de Zijlpoort, heeft zich van middag door ophanging van het leven beroofd. Toen men hem op zolder ontdekte, was hij reeds een lijk. De profetie wordt verkondigd, dat het den 20sten Maart zóó koud zal zijn, dat de mensclien op straat zullen doodvriezen. Wjj hopen niet in de gelegenheid te zijn in ons nommer van den volgenden dag van zulke treurige gebeurtenissen melding te maken. Gelukkig daarbij hebben de weerprofeten in dit opzicht gaandeweg veel van hunne reputatie ver loren. Bovendien, na het niet onaanzienlijk aantal graden vorst dat men tot nu toe eiken dag had, schijnt er kans op eenige verandering ten goede; althans voor vandaag was do thermometer niet onbeduidend rijzende. Men schrijft ons van heden uit Kat wijk aan ZeeYan 10 dezer tot heden is hier bijna de geheele vloot aangekomen met zeer ongelijke vangst. Voor de levende visch werd weder zeer hooge prijs besteed, nl. groote tarbot 8 a 10, kleine tarbot f 2 a f 3.50, tong f 0.20 a f 0.60 en rog f 0.60 a f 0.75 per stuk; idem f 6 a f 7, Noord schol f 8 a f 11, binnenlekschol f 6 a f 7 en droog- scharren f 2.50 a f 3.25 per mand. Wegens ongun stig weer zyn de garnaalvisschers reeds geruimen tijd buiten verdiensten. De bomschuit „De vrouw Leuntje", schipper W. Yan dor Plas, kwam de vorige week in aan zeiling met een bom van Zandvoort, waardoor de voorboeg werd stuk gestooten; ze moest eenige dagen aan land blijven om de schade te herstellen. Te Haarlem is door de politie aan gehouden een 22-jarige stalhoudersknecht, die in één dag ongeveer f -50 had zoek gemaakt, welke hy voor zijn baas by verschillende klanten had ontvangen. Te Pernis is een kind van 14 maanden, dat alleen in bed lag, met het hoofd onder de dekens geraakt en gestikt. Op de Veluwe tusschen Kootwyk en Ruurloo, zyn door een onbekende oorzaak omstreeks 300 H. A. heide verbrand. Te Frankfort aan den Main is giste- ren de behandeling aangevangen van het proces tegen den commissaris van politie Meyer en ver scheidene agenten van politie, wegens overschrij ding hunner ambtelyke bevoegdheid, by gelegen heid van de ter-aarde-bestelling van een socialist op 22 Juli des vorigen jaars. Meyer beweerde dat hy de op het kerkhof verzamelde menigte tot driemalen had aangemaand uiteen te gaan en daarvoor ook den noodigen tyd te hebben gegeven. Hij liet de politie van de wapenen pas gebruik maken, toen de menigte zyne bevelen niet bleek te willen opvolgen. Overigens meende hij tusschen- beide te moeten komen, omdat aan het graf werd gesproken. De aangeklaagde Wingleit hield vol, dat com missaris Meyer vóór het voorgevallene, hem en de andere beambten had medegedeeld, dat ditmaal sabelslagen zouden Worden uitgedeeld. Hy betreurt dit te moeten zeggen, maar in het belang der waarheid en zyn eigen belang is hy genoodzaakt dit te verklaren. Er zyn 88 getuigen gedagvaard. Een dubbele moord is gepleegdte Jarville (Meurtheet-Moselle) in Frankryk. De slacht offers zijn twee oude lieden, van in de zestig jaren die een wynhuis en slaapstede hielden met het uit hangbord „het zwarte Schaap." De moordenaar is een zekere Amerin, metselaar-rookverdryver, die sedert veertien dagen by hen woonde. Diefstal is ook hier weer de dryfveer van de misdaad. Het wapen, waarmede het feit gepleegd is, is een zware hamer. Amerin heeft zyne schuld reeds bekend, 's Nachts te een uur is hy opgestaan, blootsvoets naar de slaapplaats der oude lieden geslopen en heeft toen beiden met één slag de hersenpan ver brijzeld. Nadat hy zich van eene som van veertig franken had meester gemaakt, heeft hij bedaard zyn bed weer opgezocht. De man is reeds aan zijne verwonding overleden; de toestand der vrouw, die naar het hospitaal is gebracht, is zeer bedenkelijk. Toen de moordenaar gearresteerd werd, had de politie moeite hem voor de woede van het volk te beveiligen. Men wilde hem terstond worgen. Te Black Hills (Zuid-Austra 1 iis eene zeer ryke zilvermijn ontdekt. De beul van "Weerien, Willenbacher genaamd, is daar Vrydag jl. op 51-jarigen leeftijd overleden. Hy had 24 jaren zyn ambt uitgeoefend en in dien tyd 36 personen ter dood gebracht. Uit Cairo wordt gemeld dat eene ryke petroleumbron is ontdekt te Geb-el-Seyd aan de kust van de Roode Zee. De Egyptische regee ring verwacht daarvan aanzienlijke inkomsten, BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de behandeling der interpellatie-Camélinat over de werk stakingen te Decazeville hervat en ten einde ge bracht. De voorzitter der Kamer, de heer Floquet, deelde mede dat hy twee motiën van orde had ontvangen, en las die voor. De eerste gaat uit van drie gro» pen der linkerzijde en daarin wordt het vertrouwd in de regeering te kennen gegeven ten opzicht] van de herziening der wetgevende bepalingen oi het mynwezen." De minister-president, de heer De Frevcinet, vej klaarde zich met deze motie te vereenigen, en ani woordde, op de bedenkingen van den heer Raoij Duval, met een nader betoog der noodzakelykhei] om de wetgevende bepalingen te herzien overeet] komstig recht en billijkheid en zonder inbreuk tJ maken op het recht van eigendom. Deze woorden werden zoowel door de rechten als linkerzijde goedgekeurd. Ten slotte werd de motie der linkerzyde nJ 379 tegen 100 stemmen aangenomen. Louise Michel heeft, volgens den Parysclid berichtgever der „Köln. Ztg.," van haar voorgj nomen bezoek aan Berlijn en St.-Petersburg afgj zien. Zy zal nu, onder leiding van een bekwaaj impresario, den Oceaan oversteken, om in het lad der Yankees propaganda t9 maken en gelden byeel te brengen voor de verwezenlijking harer politiek! idealen. Volgens de „Temps" zal de aangekondigJ geldleening niet een milliard, maar 1464 millioel 3 pet. perpetueele schuld,'bedragen, als618 millioel tot aflossing van schatkistbiljetten, 750 millioentl consolidatie der vlottende schuld en 98 millioel tot afdoening van het restant schuld, veroorzaall door den laatsten oorlog. Telegramraeni NIEUW-YORK, 15 Maart. De seinwachter val Fire-Island meldt dat van het gezonken stoomschil „Oregon" alleen de toppen der masten boven watJ uitsteken. Het bljjkt thans dat het gezonken stoomschil van Liverpool herwaarts, in aanvaring is geweel met een onbekend schoonerschip en men vreel zelfs dat dit met man en muis is vergaan, H« aantal der passagiers en bemanning welke zich aal boord bevonden van de „Oregon", bedroeg mei dan 800 personen, die allen door het stoomschil „Fulda" werden gered en behouden alhier aangl bracht. Het is alleen te danken aan de uitmunten! tucht, welke tijdens de schipbreuk aan boord val de „Oregon" werd gehandhaafd, dat eene paniel werd voorkomende bagage van de passagiers il verloren gegaan en van de 600 postpakketten kondel slechts 69 worden gered. BERLIJN, 15 Maart. De tegenwerpingen val vorst Alexander tegen eene verkiezing om de vil jaren als gouverneur-generaal van Oost-Rumelil zyn ontstaan doopdat Panslavistische woelgeestel in Oost-Rumelië hem beschuldigen, dat hy niel krachtig genoeg voor eene innige en duurzaml vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië in dl bres gesprongen is. Zij beweren dat die vereeniginl met Russische hulp te verkrijgen geweest ware.l 2£[In een bericht uit Sofia wordt ontkend dat vorl Alexander op zyne eerste verklaringen zou zjjfl teruggekomen.] LONDEN, 16 Maart, De „Daily News" verneem! dat naar aanleiding van de voorstellen van del heer Gladstone tot oplossing der quaestie van hel grondbezit in Ierland, eene ministerieele crisis on® staan is. De heer Chamberlain kan zich niet vel eenigen met de beschouwingen van den premi® omtrent het onteigenen van het bezit der lan® eigenaarszyn terugtreden uit het ministerie il ophanden. Heden heeft er weer een Kabinetsraad plaat® LONDEN, 16 Maart. De heeren Chamberlain el Trevelyan hebben hunne aanvraag om ontslag il gediend; de heer Gladstone heeft dit nog niet aan® genomen. LEIDEN, 16 Waart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Sefl Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind meest oostelijk. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 2 Celcius 35.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 ure 0° C. 32° F.; 'smidd. 12 uren 0° C. F.; 's namiddags 4 uren 2° C. 35.6° F. In verband met het door dr. Baert gevraag en aan hem verleend eervol ontslag als stadsg* neeskundige, hebben B. en Ws. het gevoelen v het college van stads genees- en heelkundigen gewonnen aangaande de wyze waarop in de vaC1 ture zou kunnen worden voorzien. Krachtens de laatstelijk vastgestelde regeWj

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2