N°. 7997. 1*5 A°. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ollicicele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de Wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 102) tot ber aming van de artikelen 261, 265 en 266 der Gemeentewet Brengen ter algemeene kennis dat het 2de suppletoir obier der plaatselijke directe belasting, dienst 1885, in (schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der ge- ieente (financieels afdeeling) voor een ieder ter lezing is edergelegd en dat elke aangeslagene binnen drie maanden t de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag iczwaren bij verzoekschrift, op gezegeld papier, aan den ;emeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende lianen dertig dagen na de mededeeling van 's Raada be- lissing, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in ieroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot iet betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren ia het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Maart 1886. E. EIST, Secretaris. Gemengd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week is hier ter stede 1 geval van roodvonk aangegeven, terfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen liet voor. Het gerechtshof te 's-Hage veroor- eelde heden, ten crimineele vergaderd, den per- oon van A. W., die jl. Donderdag terecht stond egens diefstal van kleedingstukken uit een be- oond vaartuig, tot 1 jaar celstraf. De juffrouw, beschuldigd van valschheid in ge- thrifte door het namaken der handteekening van aren man, werd vrijgesproken uit overweging dat niet bewezen was dat zij de valschheid had begaan met een bedrieglijk oogmerk. Men meldt uit Amsterdam: Van Dins dag, den dag der „monster-meeting", tot en met isteren, waren de woelingen niet meer dan kin derspel. Troepen jongens plaagden en sarden de jolitie, bemoeilijkten haar in het handhaven der irde, en als zij dan niet anders wilde dan ruim baan maken, waren het de grootere kinderen, die de agenten met steenen wierpen. Heden echter kwamen meer de volwassen mannen op den voorgrond. Om ik" uren was er weder bijeenkomst in het Volks park. Er waren omstreeks 600 man bijeen. Burger an de Stadt hield weder de gebruikelijke toe- ipraak en vernieuwde den raad om langs Heeren- Keizersgrachten te trekken. Met de klacht dat iet volk gebrek had aan brood, was effect gemaakt, ilthans 25 brooden waren in het Volkspark ont- 'angen, gelijk Van de Stadt zeide, van een onbe- ifflideze werden de zaal binnengebracht en vonden «rst geen, doch bij het uiteengaan wel aftrek, ckter in dien zien, dat er naar gegrabbeld werd. Van daar trok men, ongeveer 2000 man sterk, angs Bloemgracht, Leliegracht, Keizersgracht, Wol- venstraat en Heerengracht. In de Looierstraat stond eene kar met turf. De eerzame koopman had er achter weinig over te zeggen- Het volk maakte die turven tot projectielen op de agenten, waar tegen deze met stokken te keer gingen. Eene weefe charge was noodig bij de Hartenstraat, waar de agenten wederom met steenen werden eworpen. Op de hoogte van Spuistraat en Dam ot duizenden aangegroeid, verspreidde de menigte hch van lieverlede, omdat te twee uren er weder ijeenkomst zou zijn in het Volkspark. Van éénen tot lialftwee werd de door den Socia- stenbond afgevaardigde commissie, bestaande uit Geel, Jonkmans en eene vrouw, Eshuis ge kamd, bij den burgemeester toegelaten om ant- oord te vragen op de door haar ingediende motie. 6 burgemeester zeide dat de motie niet in den '°rm was, als zijnde niet geteekend, dat het volk et „meetingen" niets verder zou komen, want •t hij de strengste orders had gegeven om de ircle te handhaven. Voorts, dat de gemeenteraad el beslissing kon nemen omtrent werken, welke gemeente aangingen, maar niet over andere, bjjv. de Zuiderzee-demping, en dat de gemeente raad geene werken kon laten verrichten, welke voor Amsterdam van geen nut zijn. Voorts wees hij de commissie er op, hoeveel reeds door parti culieren en liefdadige instellingen voor de armen gedaan wordt, en dat zij, die niet geholpen werden, zich natuurlijk tot het Burgerlijk Armbestuur kon den wenden. Naar aanleiding van eene rede van vrouw Eshuis, noodigde de burgemeester haar uit bepaalde voor beelden van geleden ellende te noemen, waarop zij in gebreke bleef te antwoordenzij en hare moeder waren beiden werkzaam en verdienden goed geld. De burgemeester herinnerde voorts dat meetings en optochten eer afkeer dan sympatie zouden wek ken en ook nog de ooren sluiten diergenen, die anders naar billijke klachten zouden willen luisteren. Heden had weder een openbare bijeenkomst in het Volspark plaats, waarbij ongeveer 1200 personen tegenwoordig waren. Vooraf had de commissaris er op gewezen, dat het goed zou zijn der menigte aan te raden niet gezamenlijk stadwaarts te trekken. Een der aanwezigen trad op het tooneel en riep„jongens, we moeten maar moorden en sloo- pen als in Londen, anders helpt 't toch niet." Deze uitroep werd spoedig onderdrukt en lokte geen toejuiching uit. Der menigte werd bericht, dat eenige, niet-wer- kelooze arbeiders, 2500 ronde brooden beschikbaar hadden gesteld voor hen, die er behoefte aan had den. Die brooden werden vrij ordelijk rondgedeeld. De opgekomenen verspreidden zich daarna rustig. Een steenkolenhandelaar uit Am hem deed aangifte bij de politie te Amsterdam, dat zijn broeder, die aldaar op de Mauritskade woont, spoorloos was verdwenen, ongeveer 1500 van hem medenemende. De rechtbank te Haarlem heeft de drie beklaagden in zake den diefstal uit het pakhuis van Hangjas aldaar tot de geëischte straffen veroor deeld, namelijk Sebastiaan De Wijs en P. A. Schrier ieder tot 2 jaar celstraf en Perrijn tot 1 jaar cel. Te Haarlem is een onbewoond huis aan den Gasthuissingel, toebehoorende aan den heer Buijs, geheel uitgebrand. De brand is ver moedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid van be» hangersknechts, die daarin met licht hadden ge werkt. Het perceel was verzekerd voor f 6000. Toen in een perceel aan de Vinken} straat te Amsterdam een binnenbrand werd ontdekt, hakte de brandwacht eene kamerdeur open en vond hjj in de bedstede het grootendeels verbrande lijk van een 67-jarig man, een requestensehrjjver. De buren deelden mede dat de man een paar dagen onwel was en op den noodlottigen dag eene test vuur had genomen om zich te warmen, maar welke blijkbaar in zijn bed was omgevallen. Een politie-agent aldaar vond gisternacht aan de Keizersgracht twee particuliere wakers, bloe dende uit neus en mond en roerloos. Het bleek dat zij in een pothuis zich door middel van doove kolen hadden willen verwarmen en dientengevolge waren bedwelmd geraakt. Zij werden spoedig tot het bewustzijn teruggebracht. Door het aanmaken der kachel ont stond hedenochtend om acht uren brand op eene bovenwoning, gelegen in een hofje in de Kater straat te 's-Hage. De moeder liep handenwrin gend en hulproepend naar buiten, en dat ter wijl zes kinderen zich in het brandende vertrek bevonden. Een drukkersgezel, H. Van Disselen, vloog de trappen op en bracht één der kinderen naar buiten. Inmiddels waren de buren toegeschoten, brachten de andere kinderen in veiligheid, en bluschten het vuur zoodat de hulp der brandweer niet meer noodig was. Uit Buenos-Ayres wordt geseind dat de magazijnen der douane te Lascatalinas even als de groote hoeveelheid koopmansgoederen, die er was opgeslagen, door brand zijn vernield. De schade wordt begroot op drie millioen piasters, d. i. 15 millioen franken. Telegrammen, STUTTGART, 12 Maart. Hedenvoormiddag werd de Landdag door prins Wilhelm met eene troonrede geopend. ELBERFELD, 12 Maart. Het weeshuis te Börde, arrondissement Hagen, is hedennacht afgebrand. Vijf verpleegden verbrandden, dertig werden gered. KONSTANTINOPEL, 12 Maart. Het besluit waarbij de overeenkomst met de Ottomanische Bank wordt vastgesteld, is afgekondigd. De bank verschaft de regeering een voorschot van 75,000 pond. De beraadslagingen der gezanten nemen een goeden loop. KARLSRUHE, 12 Maart. Nadat de gezondheids toestand van den erfgroothertog gisteren wat beter was, heeft Z. H. een rustigen nacht doorgebracht. Ook heden was de koorts minder. Overigens is er in de ziekte-verschijnselen geene noemenswaardige verandering gekomen. BERLIJN, 12 Maart. In d?*zitting van heden van de commissie voor het brandewijn-monopolie, was vorst Von Bismarck niet verschenen. De regeering werd door den minister Scholz vertegen woordigd. Na een kort debat werden 1 en 2 met 19 tegen 6 stemmen verworpen. De volgende zi*;». ting zal Dinsdag plaats vinden en alsdan zal tevens waarschijnlijk het lot van het ontwerp beslistmor den, daar de regeering zelve, zonder deba.t, op- de aanneming of verwerping aandringt. PARIJS, 13 Maart. De ministerraad 'neeft be sloten tot het aangaan in April een^r nieuwe leening van één milliard fr., behoudens goedkeuring der Volksvertegenwoordiging. LKlDK^i, 13 RSaart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 6° Celcius 21.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 4° C. 24.8° F.'smidd. 12 uren 4,C.= 24.8* F.; 's namiddags 4 uren 1° C. 33.8* F. De Utrechtsche Kunstkring heeft den 11 den dezer eene eenvoudige hulde gebracht aan J. Bel lamy, ter gelegenheid van den lOOsten verjaardag van den sterfdag des dichters. Er was in het Ge bouw van K. en W. eene tentoonstelling van wer ken van en over Bellamy bijeengebracht en mr. W. H. De Beaufort hield eene toepasselijke rede. De gemeenteraad van Venloo heeft de volgende motie met 6 tegen 4 stemmen aangenomen: „De Raad, ontevreden over handelingen van het Dage- lijksch Bestuur, die het in strijd acht met de be langen der gemeente, gaat over tot de orde van den dag." Dit geschiedde nadat men bewezen had, dat het bij aanbestedingen en leveranciën niet toe gaat, zooals de Raad dit wel wenscht. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde heden te Marseille. Marktberiohten. Leiden, 13 Maart. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hec toliter. Wintertarwe f 6.60 a f 7.10 Zomertarwe f 6.a f 6.50. Rogge 5 H. L. Winterrogge f 5.50 a f 5.80. Zomer- rogge f 5.— a f 5.40. Gerst 4 H. L. Zomergerst/,3.70 a f 4.30 Chevalier-geret f 4.40 a f 4.70. Haver 6 H. L. Zware Haver f 3.50 a f 3.90. Lichte Haver f 2.60 a f 3.40. Duivenboonen 2 hectol. f 6.40 a f 7.Paar- denboonen 3 hectol. f 6.a f 6.70. Boter: 4160 kg. Graaboter, late qualit. l/4 vat f 48.— a 64; Scheiboter 2de qualit. l/t vat f a f Graaboter late qualit. perkilogr. f 1.20 a f 1.60; Scheiboter 2de qualit. per kilogr. f a f LEIDSCE ?ÉKÉS DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1