mmnar. *<i iTwrmnHraafSflittMB r—.jyz:LS ■-.- rfc. Omstreeks één uur kwam ze, vergezeld van eene menigte volks, terug van het stadhuis en nam haar weg van de Prinsengracht door den Jordaan, langs do Westerstraat naar de Zaagpooit. Eon macht van ongeveer 25 politie-agenten rukte met de looppas' achter de menigte op en sneed een groot gedoelte by de Zaagpoort van hot escorte van Geel af. Dezv begaf zich naar het Volkspark, waar nog ongoveor oon paar honderd menschen bijeenkwamen. Bos, lid 011 aanvoerder der commissie, deelde toen mede, dat de burgemeester geweigerd heeft de commissie te ontvangen, omdat zy niet schrifte lijk gohoor had verzocht. Hjj meende hatpin dé 'ernstige tijdsomstandig heden het'hóófd "der gemëente wel eeris den vórm uit hot oog had mogen verliezen. De commissie zou echter een brief schrijven en daarom stelde de spreker de aanwezigen voor, heden Donder dag om halftwaalf weer in Volkspark bijeen te komen, ten einde om halféón antwoord aan het stadhuis te gaan halen. Heijor wees vervolgens weder op den nood, die onder het volk heerscht, en vroeg zich af, waarom deze burgemeester niet als eens Van der Werff te Leiden had gedaan. Na eene opwekking van Geel om toch zooveel mogelijk de orde te handhaven, waarop Bos de vergadering sloot en de menigte ook vermaande om rustig te zijn, maar „zoolang als dat mogelijk was, langer niet," werd het Volkspark wederom ont ruimd en de politie trachtte de menigte door over reding te bewegen de circulatie niet te belemmeren. Dit was echter voor doove ooren gepredikt. Bloemgracht en omliggende straten wemelden van kinderen, opgeschoten jongens en lastige lieden. De politie werd om halftwee begroot met steenen, welke, zegt de „Amst-.", zelfs de verslaggevers der pers troffen. Tot twee keer toe maakte de politie op de Bloemgracht een charge met den stok. Uit eene woning, driehoog, op de Lijnbaangracht, werd zelfs met vuil uit de ramen geworpen. Om kwart vóór drieën kwam weer uit de Bloem- straat langs de Baangracht eeno talrijke menigte opzetten, voorafgegaan door een hoop jongens, die met steenen wierpen naar oon inspecteur en twee agenten, die op de brug over de Baangracht ston den. Deze politie-ambtenaren, weldra versterkt door eene brigade van ongeveer twintig man, verdreven de menigte naar de Bloemstraat, van waar deze de vlucht nam in de daarmede kruisende straten. Hot terrein is daar voor do politie zeer lastig om te ageeren, daar bjj hare nadering de opstoot jesmakers in de zijstraten vluchten, om onmiddel lijk weer te voorschijn te komen als de politie zich verwijdert. Te vier uren, nadat nu en dan nog weer eens de menigte terug werd gedrongen, ten einde het terrein bij het politiebureel eenigszins vry te houden, scheen de menigte de zaak ook zelf vervelend te gaan vindon en dunde zij aanmerkelijk. Dat de kinderen ook juist gistermiddag vacantie hadden, verhoogde natuurlijk de drukte langs den weg. Toen alles rustig scheen, drong het volk èn van de Baangracht èn van de Marnixstraat, zijde Haar lemmerplein, wederom op en begroette de politie met een regen van steenen. Het gelukte ,toen de agenten op de Marnixstraat twee der belhamelsin hechtenis te nemen. Ongeveer te vijf uren joeg de politie de opdrin gende menigte naar de zijde van de Baangracht en de Marnixstraat wederom uiteen en geschiedde eindelijk door een inspecteur de sommatie: „In naam der wet uiteengaan, of geweld zal worden gebruikt." Hét grootste gedeelte van de levenmakers waren jongens Van ongeveer vijftien en zestien jaren, die het natuurlijk van de grooteren in brutaliteit winnen. Zy hebben dit spelletje tot halfzeven des avonds voortgezet. Döor de politie zijn nog acht personen gevat, die op heeterdaad werden betrapt óp het werpen met'steenen tijdens het opstootje by de Raampoort Te Ven endaal hakte de landbouwer A. v. G. zich Zoodanig met een byi in de knie, dat men hoogst waarschyniyk tot het afzetten van het been zal moeten overgaan. Door een noodlottig toeval geraakte het tweejarig kindje van P. V., te Dubbeldam, in een pot met kokend sodawater. Onder een hevig ljden is het aan de bekomen brandwonden bezweken. By de vastenavond-pret to Roermond werd op den bekenden tramweg van Khaflair een oppassend werkman, die in zijn domino wel wat uitgelaten rondsprong, door een der wagens over reden. De voet is over het gewricht verpletterd en de jongeling in bewusteloozen toestand naar zyne woning gebracht. De voet is hem reeds afgezet. Te Budel i seen kindje van 5 jaren door hot ys gezakt en verdronken. Te Inniscorthy (Ierland) heeftzekere Jordan den pas gehuwden Somers doodgeschoten, en daarna zich zelf. Jordan had het hof gemaakt aan het meisje, dat met Somers was getrouwd. Te Dunbar (PennsylyaniJ) had eene ontploffing plaats in een steenkolenmyn. Twee personen kwamen om, dertien werden gewond. Ondanks zyne finantieelemoeilyk- heden heeft de koning van Beieren last gegeven tot het bouwen van twee kasteelen, één in Chi- neeschen en één in Byzantynschen stijl! By Namen is verleden Zaterdag eene vrouw in de sneeuw dood gevonden. Do dienstbode, die de twee bjj Per- pignan vermoorde priesters bediende, Anna Villa- sèque genaamd, is in hechtenis genomen naar aan leiding harer tegenstrydigo antwoorden en waarvan grootendeels de leugenachtigheid is gebleken. Ook een Spanjaard met een wonde aan het hoofd en krabben in het aangezicht, is gearresteerd. Naar verschillende aanwyzingen gelooft men niet meer dat diefstal de aanleiding tot den moord was en dat de plundering van het huis slechts strekken moest om de justitie van het spoor te brengen. Twee agenten van de Parijsche veiligheidspolitie zyn de plaatselyke justitie behulpzaam in het onderzoek. Wederom is te Weenen een moord aanslag gepleegd, ten einde diefstal mogelyk te maken. Eene weduwe van 49 jaren, Kühnl ge naamd, is het slachtoffer; men vond haar bewus teloos in hare geplunderde woning. Den dader is de justitie nog niet op het spoor, maar men ver moedt dat hij de steller is van eene huwelyks- annonce, die hem met de weduwe in kennis bracht. Deze was vroeger met een arbeider gehuwd enzy onderhield hare twee kinderen uit de rente eener kleine erfenis, die haar een paar jaren geleden ten deel viel. De nummers der gestolen effecten zyn niet bekend, maar zy moeten met bloed bevlekt •zyn geworden. De weduwe is Maandag in het hospitaal aan de bekomen wonden overleden, zonder nadere mede- deelingen omtrent den moordenaar gedaan te heb ben. Het bij haar geroofde spaarbankboekje van 1000 gulden schynt niet hetzelfde té zyn, dat den volgenden dag onder zoo verdachte omstandigheden ter beleening aangeboden werd. Ook van de ge roofde effecten heeft de politie nog geen spoor ge vonden. Het gestolene bedraagt te zamen vier- a vyfduizend gulden. Te Mossley (Engeland) is gisteren oen groote brand uitgebroken in een katoenspinneryj toebehoorende aan de heeren Brunswich Co. De gebouwen zijn geheel verwoest. De schade wordt begroot op 60,000 pd. st. of f 720,000. De hertog van Sevilla zal naar de Balearische of Canarische eilanden worden ver bannen. Gastvrjj. Elke vreemdeling, die zich te Warschau vestigt, moet thans eene belasting van 50 roebels betalen. BUITENLAND. Fraukrjjk. Do Academie van Wetenschappen heeft zich ver- eenigd met het plan om voor Pasteur een gasthuis voor door dolle honden gebeten personen op te richten, dat Franschen en vreemdelingen zou op nemen. De bladen wekken het publiek op om aan de inschryving voor die instelling deel te nemen. Prosnier, die onlangs revolverschoten loste van de tribune der Kamer, is van rechtsvervolging ontslagen en naar een krankzinnigengesticht over gebracht. Het schynt trouwens uitgemaakt te zyn, dat hy in de lucht geschoten had. De burgemeester van St.-Cloud heeft Louise Michel verboden om vergaderingen te houden onder zyn gebied. Duittschland. By de beraadslaging in den Ryksdag over het voorstel-Windthorst betreffende het vrystellen der afgevaardigden van den dwang om getuigenis af te leggen, verklaarde gisteren de staatssecretaris Boetticker dat er niets tegen is om het voorstel tot onderzoek naar eon commissie te vormenden, maar dat eene eenvoudige verklaring van de zjjde des Ryksdags zonder invloed zal zijn. De Bondsraad heeft zich ten opzichte van het voorstel nog niet verklaard, maar de Pruisische regeering was eenstemmig van oordeel, dat, aan gezien artikel 30 der grondwet (betreffende de on schendbaarheid der afgevaardigden) de leden van den Ryksdag niet bevrijdt van den dwang om ge tuigenis af te leggen, slechts door de wet tot een andere uitlegging van dat grondwetsartikel kan worden besloten. Ten slotte werd het voorstel van den heer Windt- horst naar de commissie voor de regeling der werkzaamheden verzonden. Het voorstel van den veldmaarschalk Von Moltke, tot wyziging der wet op de militaire pensioenen, werd verzonden naar eene commissie van 21 leden. De voorsteller had vooraf in zyne toelichting opge merkt, dat het onbillyk zou zyn om de pensioen- quaestie in verband te brengen met de thans ter sprake komende onderwerping der officieren aan de gemeente-belastingen. De handhaving der ver standige vredespolitiek van Duitschland was slechts mogelyk, door een steeds tot den oorlog bereid leger. Het behoud der legerofficieren was een waar borg voor behoud van het leger zelf. Wil het leger aan zyn doel beantwoorden, krachtig en jeugdig blyven, dan behoort verbetering in de pensioenver houding gebracht te worden. Griciu-ula n<L De laatste berichten uit Griekenland luiden iets minder oorlogszuchtig. De regeering heeft afgezien van het voornemen, om weder 20,000 man van de reserve op te roepen. De Atheensche bladen maken een brief openbaar van den minister Chamberlain, waarin deze de Grieken aanraadt, zich aan den wil der mogendheden te onderwerpen. Dit schryven is des te opmerkelyker, omdat het bekend is dat de heer Chamberlain zich niet kon vereenigen met de politiek, welke, zoowel door den heer Gladstone ajs door lord Salisbury, ten opzichte van Griekenland is gevolgd. De Porte beeft in eene circulaire aan de mogend heden nogmaals verklaard dat zy niet voornemens is, met Griekenland over eene „rectificatie der grenzen" in overleg te treden. De veel minder oorlogszuchtige stemming te Athene moet het gevolg zijn van de beduidende oorlogstoerustingen der Porte aan de grenzen; de Porte heeft nu 180,000 man aan de grenzen byeen- getrokken, waartegen Griekenland hoogstens 60,000 man kan stellen. Tolegramraeii. KONSTANTINOPEL, 10 Maart. Rusland weigert niet aan de conferentie deel te nemen, doch laat officieus doorschemeren dat de regeling der Bul- gaarsche zaken slechts dèn voor Rusland waarde hebben zou, als de mogendheden het eens zyn over de verandering der grondwet. De voorloopige be sprekingen der gezanten zullen strekken om de door Rusland opgeworpen zwarigheden op te heffen. CALAIS, 10 Maart. Een dynamiet-bom werd hedennacht geworpen op het balkon van de woning des heeren Laffite, ingenieur bij de mynen van Grand' C'ombe. Gelukkig heeft de werper slecht ge mikt. Hy heeft niet de deur bereikt van de kamer waar de heer Laffite met zyn gezin sliep. Alle ven sterglazen, welke op het balkon uitkomen, zyn ver- bryzeld. De aanslag schynt een op zich zelf staand feit te zyn en men gelooft den dader reeds in handen te hebben. Aan de woning werd een aanplakbiljet gevonden, waarby loonsverhooging voor de mynwerkers van Grand' Combe en invrykeidstelling der te Decaze- ville gearresteerde arbeiders wordt verlangd. AMIENS, 10 Maart. Gisteravond is een aanslag gepleegd op het leven van den beroemden schryver Jules Veme. Een der revolverkogels trof hem aan het linkerbeen, doch de wonde is gelukkig niet ge- vaarlyk. De dader schynt een krankzinnige te zyn. Een nader bericht meldt dat deze de eigen neef van Jules Verne is. LONDEN, 10 Maart. {A.) De vertegenwoordigers der groote mogendheden zullen aanstaanden Zater dag te Konstantinopel bijeenkomen. Turkye gaat voort met het zenden van troepen naar de Griek- sche grenzen. BRUSSEL, 10 Maart. Luitenant Wiszmann is aan don Congo aangekomen, om met twee Belgische officieren eene tweede expeditie naar Kassaï te ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2