tevens ontv. der loodsgelden te Zieriksee, don heer J. Van Schelven, gewezen gezagv. ter koopvaardij. Gemengd Nleuwfc Aanstaanden Vrijdag-avond geeft het Leidsche studenten-gymnastiek- en schermge- zelschap „Arena Studiosorum" een assaut, dat ge volgd zal worden door een bal. Een ontzettend ongeluk trof heden in den vroegen ochtend een gezin te 's-Gravenhage. De brooddepóthouder De J., wonende Stationsweg 17, had zijn met brood volgeladen kar van de Brood- en Meelfabriek afgehaald en was bezig, met behulp van zijne vrouw, in den kleinen winkel het brood te sorteeren, toen zij eensklaps een hevig ge schreeuw hoorden en, omkijkende, het achtervertrek in lichterlaaie zagen, zoodat het reeds onmogelijk was daarbinnen te dringen. En toch lagen in dat vertrek te rusten hunne twee kinderen, een knaap van twee jaar en een meisje van weinige maanden. De zuigeling sliep in de wieg, staande tusschen kachel en bedstede. Het gordijn van het wiegje schijnt te hebben vlam gevat en zoo plotseling den brand te hebben ver oorzaakt. De beide kinderen werden helaas de slachtoffers van het onheil. Men vermoedt dat het jongste in den rook gestikt is, aangezien het beddegoed van de wieg, die het dichtst by het vuur stond, betrek kelijk het minst heeft geleden. De knaap die in de bedstede lag is in de hem omringende vlammen van het brandende houtwerk omgekomen. Toen men later er in slaagde de kamer binnen te dringen, vond men slechts het verkoolde lijk. De overblijfselen werden naar het gasthuis overgebracht. De radeloosheid der ouders, die op eenmaal hun twee lievelingen verloren, is niet te beschrijven. Hun werd door de buren alle mogelijke bijstand verleend. Van het kleine perceel, dat zeer oud en droog is, is alleen het winkelvertrek onaangetast gebleven. De politie-brandweerpost aan de Van-der-Duyn- straat, slaagde er in, met behulp van de water leiding, de vlammen te bedwingen, zoodat delator aangerukte spuiten niet meer behoefden te werken. Ook de burgemeester, hoofdcommissaris van politie en de opperbrandmeester waren spoedig ter plaatse. Omtrent deze ramp verneemt men nader dat de twee omgekomen kinderen beiden knaapjes waren de oudste, in Mei 1884 te Delft geboren, heette Jan Willem, de jongste, in October 1885 te 's-Hage ter wereld gebracht, Willem Jan. Een der knaapjes was geheel, het andere gedeeltelijk verkoold. Men vermoedt dat de brand ontstaan is, door dien de kachelpijp uit de nis op het ledikantje van het jongste kind is gevallen. Huis en inboedel waren niet tegen brandschade verzekerd. De vrouw, Th. genaamd, te 's-Hage> die onlangs in dronken toestand op een test met vuur is gevallen, is aan de bekomen brandwonden overleden. Te Parijs werd, naar de „Wiener Allg. Zeit." meedeelt, eenige dagen geleden eene dansparty gegeven, waarop ook juffrouw Marie Bartet, dochter van een ambtenaar, tegenwoordig was. Toen de cotillon begon en de paren hunne plaat sen begonnen in te nemen, zag de jonge dame tot haar ontsteltenis dat zy niet werd geëngageerd; alle heeren, met uitzondering van één jongmensch, de heer Dumont, die tegen een deurpost leunde, namen aan den dans deel. Zy zag nog hoe een ceremoniemeester op Dumont toetrad en hem iets influisterde; hy keek naar de dame, schudde het hoofd en bleef op zyne plaats staan. Toen Dumont den volgenden dag zijn bureel ver liet, wachtte eene gesluierde dame hem op, die hem een flesch vitriool naar het hoofd wierp; ge lukkig werd de man slechts licht gekwetst en in de aanvalster herkende men juffrouw Bartet, die zich kalm naar het politie-bureel liet brengen. Aan dat bureel zeide zy„Hy heeft my gisteren, in tegenwoordigheid van tweehonderd personen, op doodelyke wijze beleedigd; als ik een man was zou ik hem hebben uitgedaagd, nu moest ik op andere wijze revanche hebben." Dezer dagen vierden de echtelieden Carmouthe te Enghien (Belgisch Henegouwen) hunne gouden bruiloft; de moeder van de gouden bruid, 98 jaren oud, was er by tegenwoordig en zag vyf geslachten om zich heen, te zamen 62 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. niirrmn ihiithhm rti'mmMmiiiinnKiBggiiara.., Uit Nieuw-York wordt van gisteren gemeld dat het treinpersoneel op de Zuidwoster- spoorweglyjien van Gould, gemeene zaak maakte met de wefkstakende arbeiders dier maatschappij, waardoor het passagiers- en goederenverkeer ge stremd is. De justitie bestolen. In het bureel der griffie by de rechtbank te Bordeaux bevonden zich aanmerkelyke sommen gelds. Eenige porsonen, met de gelegenheid ongetwijfeld wèl bekend, heb ben zich in het gebouw verscholen en, toon alles gesloten was, een zeker aantal pannen van het dak genomen, in het plafond boven het lokaal, dat zy moesten bereiken, een gat gebroken en zich voorts aan een touw neer laten glyden. By het icht van eene later op het dak gevonden lantaarn moeten zy de brandkast, waarin de bewysstukken bewaard werden, opengebroken en daaruit tusschen de zes- en zevenduizend franken, zes horloges met en zonder kettingen, een armband, een gouden medaillon, twee paar oorringen, twee gouden ringen, enz. ontvreemd hebben, benevens 500 fr. uit de lade van den substituut-griffier. Een tweede brand kast, waarin omstreeks 40,000 fr., is niet aange roerd. De dieven zyn door een venster over eene binnenplaats ontvlucht, zonder dat de wacht iets er van bespeurde, doch met achterlating van touwen, eene zaag, breekijzers enz., welke, naar men hoopt, de politie het rechte spoor zullen helpen vinden. De Rigi-spoorweg k r y g t een con current in zyne onmiddellyke nabyheid. Er heeft zich eene Maatschappy gevormd om een dergelyken spoorweg naar den top van den Pilatus aan te leggen. Het daar reeds bestaande hotel wordt uit gebreid, maar zal van eenvoudigen aard blyven. Te Marano, in de provincie Cosenza, heeft Zaterdag 11. eene aardbeving plaats gehad, waardoor verscheidene huizen ingestort en eenige personen gekwetst zyn. Naar men zeide, was er ook iemand omgekomen. Uit Catania wordt gemeld dat de Etna voortdurend asch en steenen uitwerpt, en men onderstelt dat er ook lava uit den krater vloeit, doch de waarneming wordt door den dichten damp zeer bemoeielijkt. Aan den voet van den berg zyn lichte aardschokken gevoeld. Te Venetië is Vrydag 11. een chole rageval voorgekomen aan boord van een vier dagen vroeger uit Griekenland aangekomen brigantyn. Het schip is terstond naar het quarantaine-station gezonden. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Januari 2 Februari. Van den algemeenen secretaris is ontvangen het volgende bericht, dat door de Regeering, per tele graaf, ontvangen werd van den resident van Soe- rakarta: „Belangryke bandjir ter hoofdplaats; telegraaf kantoor onder water; communicatie zal vermoede- lyk dadelyk verbroken zyn. Zooveel raogelyk wor den personen en goederen in laag gelegen gedeel ten gered." Aangaande den moord op den heer O. E. Swaving, onlangs in Soerakarta gepleegd, hoort men niets meer, dan alleen dat de schout van Solo, de heer Goesté, sedert vier dagen ontslagen is, welk ontslag men in verband brengt met het dezer dagen van daar gemelde bericht, dat de vrouwen, beschuldigd van het ontwerpen van den moordaanslag, den nu ontslagen beambte hadden gevraagd of hy niet eenige lieden kende, die den moord voor geld wilden doen. De beambte had dit wel geweigerd, maar geen mededeeling gedaan aan zijn chef. Uit Bawean vermeldt de „Pembrita Baroe" eene vreeselyke moordgeschiedenis. Een Boeginees vermoordde 's nachts om twee uren zyne vrouw, die gerust lag te slapen, en bracht haar 24 steken met de kris toe. Een toegeschoten buurvrouw onderging het zelfde lot. Ook zyn tweede echtgenoote ver moordde hy. Van een gezelschap, dat in den maneschyn aan het ryst stampen was, werden door den moor denaar twee vrouwen en een man doodelyk ge wond. Nu volgde een dryfjacht door de geheele kam pong. Na 10 vrouwen en 1 man overhoop te heb ben gestoken, liet de woestaard zich gewillig pakken. Te Buitenzorg is een brand ontstaan in de kampong Bodjong, achter het hoofdbureau der Staatsspoorwegen. Bijna de geheele kampong is r-^r*cr. mini" mi ■üJjTniaaQSIHBgBBBBBgMj in de asch gelegd. Drie en twintig huizen zyn ver brand en twee door omverhalen vernield. De schade is nog niet bekend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomon: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. meer dan 15 jaren onafgebr. dienst- in Ned.- Indië, aan den ass.-res. van Koetei en de Noord- en Oost kust van Borneo S. W. Tromp Jr.; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den hulpprediker ten dienste der inl. Christengemeente te Saparoea (Amboina) S. J. De Vries. Benoemd: Tot hulpprediker ten dienste der inl. Chris tengemeente: to Saparoea, P. J. Pennings; te Baa, G. De Vries; tot ass.-res. van Koetei en de Noord- en Oostkust van Borneo, tevens vendumeester aldaar, C. P. J. Van Koetsveld; tot griffier bij de landraden te Pamokasan en Sampang (Madura), mr. G. H. Langemeijer; bij de politie tot schout: te Soerabaia, W. F. Van Duiken; te Grissee, W. P. H. Schreve; tot onderschout: in de afd. Stad en Voorsteden van Batavia, F. Muyen; te Semarang, J. C. Schadee Van der Does; tot adj.-landmeter 3do kl. A. Th. Fumée, J. C. C. Van Driessche en M. Beep; tot commies 2de kl. by den post- en telegraafdienst, V. E. Bletterman; tot lsten commies bjj het dep. van binnenl. bestuur, de lste boekh. bij den dienst der Bat. havenwerken H. D. Van Welij; tot tijdelijk baas van de wagenmakerij bjj de exploi tatie der oosterlijnen van den dienst der staatsspoorwegen op Java C. G. Seybel, laatst wagenmakersbaaB bij den dienst der Bat. havenwerkentot adv. en proc. bij den raad van just, te Semarang mr. J. G. Cantius Van Blom- mestein; tot adjunct-boekhouder bij de Weeskamer te Bata via K. F. W. A. Overdijk, thans tijdelijk die betrekking be- kleedende; bij de gouvemements-kina-onderneming in de res. Preanger-Begentschappen tot élève-opziener G. A. Ger- rits en W. W. Pasteur, thans tijdelijk die betrekking be- kleedende. Bevorderd: Bij het kadaster in Ned.-Indië: tot land meter 3de kl. J. G. Eoelofstot adj.-landmrs. lste kl. D. Hollander, H. E. Van Dijk en A. Ch. V. Kriesfeld. Ontslagen: Bjj den dienst der Staatsspoorwegen op Java, w. overcompleet in hun rang, eervol uit hun betrek king: do hoofding. J. C. Schippers en de adj.-ing. werk tuigkundige lste kl. T. M. G. Keulemans; wegens vertrek, eervol als buitengewoon subst.-griffier, buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Padang Sidempoean (Suma tra's Westkuet) C. B. Krijgsman. Overgeplaatst: Van de op. lste lag. sch. A. to Soerabaia n. de op. 2de lag, sch. aldaar, dc hulponderwjj- zeres A. W. Humme. Geplaatst: In de afd. Salatiga, de ambtenaar voor den burg. dienst L. C. Muller; op de Sangi-en de Talauer- eilanden, de controleur 2de kl. C. Van de Velde. Departement van Oorlog. Benoemd: Bij het wapen der inf.: tot luit.-kolonel, de majoor S. J. E. J. V. Barthélemij; tot majoor, de kapt. W. L. I. Scheepens; tot lsten luit., de 2de luits. B. A. A. De Vlaminck en H. W. Muller. Ingedeeld: De magazijnmeester der genie 2de kl. D. Van Assen bij de werken te Banjoe-Biroe. Geplaatst: De lste luit. der inf. C. M. E. B. C. Von Bose als adjudant bij het rechter-half lste bat.de lste luit. der inf. K. M. Leendertz en de 2de luit. der inf. H. A. Stoin bij het gedet. ged. van het gamizoens-bat. van Sumatra's Oostkust te Medan; de tijd. offn. van gez. 2de kl. U. W. E. Thür bij het garn. te Tjilatjap en Ujlaki bij het mil. hosp. te Semarang. Overgeplaatst: De lste luit.-adj. K. Van Erpecum als ass. bij de triangulatie van Sumatra en de lste luit. der genio W. F. Batenburg bij de werken te Medan. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den off. van gez. lste kl. P. Schijf. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de off. van gez. lste kl. J. H. D. L. Sanger; uit Zr. Ms. mil. dienst, de 2de luit. der inf. E. A. B. Verbeek. Departement van Marine. Ingetrokken: De detach, bij het dep. der marine in Ned.-Indië van den kapt. luit. ter zee bij de Kon. Ned. Marine L. A. Dittlof Tjassens. Gedetaoheerd: Bij het dep. der marine in Ned.-Indië om werkzaam te worden gesteld als chef der 6de afd. van dat dep., de luit. ter zee lste kl. bij de Kon. Ned. Marina J. H. Mijer. BUITENLAND. Frankrijk. De „Petrowitch-Gallo", die op de beurs teParys revolverschoten gelost heeft, is een oude bekende der Parysche politie. Hij heeft vroeger wegens het uitgeven van valsche munt gevangen gezeten, en daarna met Louise Michel, Vaillant en Susini in bierkelders redevoeringen gehouden. Hy is anarchist, en zeide dat „de vrymaking der proletariërs" moet geschieden by het gedreun der instortende paleizen van wetgeving en den gloed der brandende kapi talisten-bagno's 1" Hy was van Nancy gekomen, waar hy in de boekdrukkery van Berger en Levrault werkzaam was. De flesch bevatte een mengsel van blauwzuur en gifstoffen en werd naar beneden geworpen met het doel om de personen, die zich in de nabyheid bevonden, te vergiftigen. Ten einde het beursgebouw in de lucht te laten springen, had hy zich met chemische proeven bezig gehouden, en een mengsel van ontplofbare stoffen en ook bommen vervaar digd, welke echter niet willen afgaan. Vrydag- morgen had hy nog een mengsel gemaakt, waar door hy zelf byna gestikt wasvandaar zyn besluit om de revolver te gebruiken. Dit alles verhaalt Gallot met de grootste kalmte. Hy loste vier schoten; de eerste twee stuitten af op de beurs pilaren, de derde op een der knoopen van de jas eens beursbezoekers; de vierde bracht aan een bediende van het huis Denis een lichte wond toe.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2