N°. 7993. Woensdag lO Maart. A0. 1886. P oj mar feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Maart. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olllcieelo Ikcunisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen brj deze ter algemeene kennis dat do passage over de SchelHWbrng, gelegen over den Ouden Bijn, bij de Heerengracht, wegens herstelling, gedurende drie dagen, aan te vangen op Woensdag 10 Maart, voor rij- en Toertnigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 9 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. In de maand Februari zijn binnen deze gemeente geboren 116 kinderen, als: 59 zoons en 57 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; over leden 101 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 18 mannen, 25 vrouwen, 33 zoons en 25 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 8; ge huwd 26 paren. Uit Buitenzorg verneemt het „Bat. Nieuws blad" dat dr. Van den Burg, die in April a. s. repatriëeren gaat, aan de Rijks-universiteit te Leiden tot lector bij de faculteit der geneeskunde zal wor den benoemd. Benoemingen van mannen als dr. v. d. B., die naast hunne medische kennis een onbetaalbaren schat aan ondervinding van Indische ziekten be zitten, zijn niet anders dan ten zeerste toe te juichen. Met de professoren Doyer en Mac Gillavry zal de heer Van den Burg de derde zijn der oud officieren van gezondheid, met wier kennis en ondervinding de Leidsche universiteit haar voor deel zal doen. Door dr. J. J. M. De Groot, tolk voor de Chi- neesclie taal bij het Gouvernement van Nederlandsch- Indië, zijn aan 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven een aantal voor werpen, afkomstig uit China, vermeld in de Staats courant van heden. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 28 Januari tot en met 2 Februari. Het bestuur vande studenten-sociëteit „Minerva" alhier is nu definitief vastgesteld als volgt: de heeren A. Roëll, voorzitter; P. Carst, secretaris; C. De Kempenaer, thesaurier; S. Creutz, bibliothe caris; G. Jannink, L. N. Roodenburg en N. C. De Gjjselaar, commissarissen. Naar aanleiding van een in het „Vad." ver schenen bericht, waarin gemeld wordt dat de toe stand van onzen stadgenoot den heer C. A. Th. Vogel, gepens. kolonel, zeer zorgelijk was, kunnen wjj mededeelen dat dit bericht geheel en al bezjjden de waarheid is. Wel is de heer Vogel eenige dagen lijdende ge weest aan eene lichte ongesteldheid, maar hjj kan zich thans weder verheugen in een volmaakten welstand. Ter benoeming van een directeur der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden is door heeren com- missarisen het volgende tweetal opgemaakt: de heeren C. Bonger, ingenieur aan genoemde inrich ting, en C. G. Meerburg, technisch adviseur te Amsterdam. Uit dit dubbeltal moet door heeren aandeelhou ders eerstdaags eene benoeming worden gedaan. Zaterdag jl. gaf de rederijkerskamer „Vondel" te Hillegom de voorgenomen volksvoorstelling. De beide stukken van Donderdag werden weder opge voerd. Het opgekomen publiek was echter zeer gering, zoodat de moeiten en zorgen in de verste verte niet beloond werden. Kinderen waren er bijna meer dan volwassenen, 't Is dan ook wel te ver wachten dat, naar aanleiding der mislukte pogingen, er in het vervolg door de leden van „Vondel" geene volksvoorstelling meer zal gegeven worden. De heer Rooseboom heeft een twaalftal amen dementen ingediend op de uitvoeringswet op het Wetboek van Strafrecht, welke allen betrekking hebben op het verband tusschen het Wetboek en dat voor het krijgsvolk te lande en te water. Bij aanneming van een der amendementen zullen zijn afgeschaft de artt. 53 en 54 van het Crim. Wetb. voor het krijgsvolk te lande en de artt. 51 en 52 van het Crim. Wetb. voor het krijgsvolk te water, welke betrekking hebben op „de verzach tende omstandigheden"; het behoud daarvan komt niet overeen met de, bij deze wijzigingswet ook aan den militairen rechter gegeven bevoegdheid, tot de geringste straf af te dalen indien hjj dit noodig oordeelt. Een ander gaat uit van de gedachte, dat waar ook voor de militaire rechters de bevoegdheid wordt voorgesteld om, wanneer op een misdrijf twintig jaren militaire gevangenisstraf is gesteld, zoo noodig één dag op te leggen, hun ook wel mag worden overgelaten te bepalen of de aard van het misdrijf vervallenverklaring of ontzegging, of geen van beiden vordert. De voorsteller neemt toch aan dat de beoordeeling hiervan aan officieren kan worden overgelaten. Door de voorgestelde wijzigingen zal verder de minister van oorlog of de minister van marine worden aangewezen om do vervallenverklaring of de ontzegging uit te spreken bij veroordeeling door den burgerlijken rechter. De wet van 20 Juli 1884, tot heffing van den accijns op de suiker, op den grondslag der saccharimetrie moet voor 1 Januari 1887 worden herzien. De minister van financiën heeft deze her ziening reeds nu ter hand genomen en in het daartoe aan de Tweede Kamer ingezonden wets-ontwerp enkele veranderingen voorgesteld, wier invoering ook het belang der nijverheid moet ten goede komen. Wegens de bevredigende uitkomst der saccharimetrie, strekt deze voordracht dan ook om de tegenwoor dige regeling te bestendigen, behoudens de volgende verbeteringen: de gelijkstelling van buitenlandsche basterd met ruwe suiker, vervalt. De minister vindt geen voldoende reden om een voltooid fabrikaat, dat zonder verdere bewerking voor dadelijk gebruik geschikt is, wat de heffing naar het gehalte betreft, op eene lijn te stellen met suiker, welke eerst nog geraffineerd moet worden. Hierbij werd vooral het oog gehouden op de aanwending van glucose tot het vermengen van vreemde blanke basterden, waaruit gevaar gevreesd wordt voor de opbrengst van den accijns. Voorts in aanmerking genomen, dat de Nederlandsche raffinadeurs, door de lagere belasting van vreemde basterd, in den afzet van hun eigen bijproduct op de binnenlandsche markt bemoeilijkt worden, wordt voorgesteld de buitenlandsche bas terden te belasten naar het getal polarisatie-procen ten zonder aftrek voor de glucose en de asch. De accijns van die suiker zal dan dooreen ge nomen 4 gulden per 100 Kg. hooger zijn dan thans. Een tweede wijziging betreft de korting voor het fabrieksverlies bij de verwerking van ruwe riet suiker, dat grooter is dan bij het verwerken van beetwortelsuiker. De wettelijke regeling veroorzaakt hierdoor dat de suikers uit de Nederlandsche kolo niën niet met evenveel voordeel kunnen verwerkt worden als beetwortelsuiker. Dit acht de Regeering noch met de billijkheid, noch met het Staatsbelang in overeenstemming, en zij stelt op dien grond voor, om de korting voor de riet-suiker op 2'/, pet. te stellen tot dekking van het nadeelig verschil. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zjjn gekozen tot rapporteurs over het ontwerp betref fende de uitgifte van mijn-concessiën in Ned.-Indië de heeren Kielstra, W. K. Van Dedem, Schimmel- penninck, Van Gennep en Schimmolpenninck v. d. Oye, en over het ontwerp tot conversie van Staats schuld de heeren Gildemeester, De Bruyn Kops, Schimmelpenninck, Verniers v. d. Loeff en Van Delden. De Regeering heeft hare goedkeuring gehecht aan het haar door de Nederlandsche Rijn-spoorweg maatschappij voorgedragen stelsel voor een gemeen schapsmiddel tusschen de reizigers en het trein en locomotiefpersoneel, waarbij aan den zich in den trein bevindenden reiziger de gelegenheid wordt verschaft, de lucht uit de Westinghouse-remleiding te doen ontsnappen en zoodoende den trein tot stilstand te brengen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 6 dezer bedroeg bi) de Nederlandsche Bank f 12,475,800.82'/i en bjj de betaalmeesters f 1,553,525.96'/,, te zamen f 14,029,326.79. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der letterkundige afdeeling van de Konink lijke Academie van Wetenschappen werd o. a. de uitslag medegedeeld van den wedstrijd in Latijnsche poëzie. De gouden med. werd toegewezen aan Petrus Esseiva voor zijn gedicht „Judas Machabeus", ter wijl aan den dichter van „Nupta ad Amicum" in de eerste plaats en vervolgens ook aan dien van „Quaerent um Auroram" eene eervolle vermelding en de uitgave hunner gedichten op kosten der Academie werd toegekend. De heer J. C. Steenbergen, commissaris van politie in de 5de sectie, te Amsterdam, heeft vol gens het „N. v. d. D.", om gezondheidsredenen, tegen lo. Mei a. s., zjjn eervol ontslag uit die be trekking gevraagd, welke hjj achttien jaren vervulde. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Atjeh 4 Maart; de „Edam" vertrok 8 Maart van Plymouth naar Nieuw-York; de „Leerdam" vertrok 7 Maart van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Noord-Hol land", van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Maart Wight; de „Oranje-Nassau" vertrok 26 Februari van Paramaribo naar Amsterdamde „Prins Willem I" arriveerde 1 Maart te Paramaribo van Amsterdam en 8 Maart te Trinidad; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 8 Maart en ging denzelfden dag het kanaal in; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Maart te Marseille. Z. M. heeft ontheffing verleend van de ver plichting tot inwoning: lo. aan den ontvanger van Aarlanderveen J. W. Beck, tot 1 Maart 1887, mits hjj zich te Alfen vestige; 2o. aan den ontv. van Breukelen-St.Pieters J. Van Huis, mits hjj te Breukelen-Njjenrode gevestigd bljjve; aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingst., achter hunne namen vermeld: J. P. Sprenger Van Eyk, te 's-Gravenhage, groot-officier der Orde van het Legioen van Eer; J. C. Van de Poll, te Amsterdam, médaille d'honneur, hem geschonken door den President der Fransche Republiek; J. H. Lintz, te 's-Gravenhage, ridder lste kl. der Hertogeljjk Sak sische Ernestinische Huisordemr. A. J. Enschedé, te Haarlem, officier d'académie, waartoe hjj be noemd is door den minister van Onderwijs, Schoone Kunsten en Eerediensten in Frankrjjk; J. D. Door man, te 's-Gravenhage, onderscheidingsteeken van de Bolivar-Orde, hem geschonken door den President der Vereenigde Staten van Venezuela; dr. Z. T. Diehl, thans leeraar in de scheikunde en natuurt, geschiedenis aan de H. Burgerschool te Zieriksee, met ingang van 16 Mei a. s., benoemd tot leeraar in de schei- en natuurkunde aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord; met ingang van 1 April, aan den commissaris der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden te Zieriksee, G. Geerling, op zijn verzoek, wegens ziels- en lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen; benoemd tot commissaris der loodsen,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1