Gomeugd Nieuws. Heden werd in K a t w y ks duinen door de Leidsche studenten-scherpschutters-vereeniging „Pro Patria" een huishoudelijk concours gehouden, na afloop waarvan op de bovenzaal der sociëteit „Minerva" een kameraadschappelijke maaltijd en de prysuitdeeling met muziekuitvoering plaats had. Het getal niet schoolgaande kin deren, geboren in de jaren 1874 tot en met 1879, bedraagt te Haarlemmermeer, 538, dat der school gaande 1827. Voor het huis van den koffiehui s- houder P. in de Nieuwstraat te Scheveningen had gisternamiddag een treurig ongeval plaats. Een man, die van het balkon van het koffiehuis het een of ander voorwerp moest halen en een kruiwagen op de straat had geplaatst, boog zich, toen hij zich wilde vergewissen of zijn kruiwagen er nog stond, te ver over do balustrade en verloor zijn evenwicht. Meer dood dan levend werd de ongelukkige in het koffiehuis binnengebracht. Uit Vucht wordt aan de „N. R. C." ge- meld dat gistermiddag aldaar het volgendo ongeluk plaats had: De timmerman Sidler had het plan ter gelegenheid van den feestelyken intocht van den nieuwen burgemeester met een pistool te schie ten en wilde het vooraf eens probeeren. Het pistool ging niet af, omdat het wat ver roest was. Toen had hij de onvoorzichtigheid het pistool met den loop tegen de borst te drukken om er met een mesje den roest wat af te krabben, onder welke bewerking het wapen plotseling afging, met het treurig gevolg, dat de kogel hem even boven het hart trof. Zijn toestand moet zeer zor gelijk zijn. Twee weesmeisjes uit Goes slaag den gisteren te Breda in het examen voor nuttige handwerken. In den loop van de vo1gende we e k zal opnieuw eene vergadering gehouden worden van bewoners der Kalverstraat te Amsterdam ter bespreking van de electrische verlichting hunner magazijnen, enz., ten gevolge der duurte en slecht heid van het gaslicht. Een ingenieur van de be kende firma Siemens en Halske te Berlijn zal dien avond het debat inleiden. Een treurig geval had Woensdag avond omstreeks elf uren op het terrein vóór de cavalerie-kazerne te Haarlem plaats. Een huzaar, die goarresteerd was geworden, schoot by aan komst op gemeld terrein een lid der patrouille met eene revolver dood. Daarna verwondde de onverlaat met hetzelfde wapen zich zeiven door een schot, ten gevolge waarvan hy een paar uren later in het hospitaal den geest gaf. De verslagen huzaar, genaamd A. Van Oirschot, was 32 jaren oudde moordenaar heette J. J. Leonards en was een 24-jarig jongeling. Zonder bekende oorzaak is het huis van H, S, te Bruchterveld, gem. Ambt-Hardenberg, met inboedel en twee geiten door brand vernield. De inwonende personen zyn byna naakt uit het brandend perceel gered. Er was niets verzekerd. Een weesjongen van de Weesinrich- ting te Neerbosch, die van zyn werk kwam, liep met zyn borst tegen een der boomen van eene kar, welke hy niet had opgemerkt. Hy werd daardoor inwendig zóó zwaar gekwetst dat hij weldra aan de gevolgen overleed. Een 42-jarige bediende van den heer P. D. De Ruiter, firma Tromp, te Harlingen, die in den vroegen morgen in den winkel van zyn patroon met een valschen sleutel eenig geld uit de winkellade had gestolen, is door de rechtbank te Leouwarden, wegens diefstal door een handwerks man in het magazyn van zyn meester, veroordeeld tot twee jaren celstraf. De Friesche stallen krjjgen tegen woordig druk bezoek van koopheden, die inkoopen doen van drachtige koeien voor het buitenland, hoofdzakelyk voor België. De veehouders, die ruim van die koeien zyn voorzien, zetten ze tegen lage pryzen af. Veen en daal tolt onder zyne bewo ners een oud-strijder, Isaac Marck genaamd, die, in 1796 te Leiden geboren, te Waterloo vocht en later mede in Parys binnentrok. Morgen, Zaterdag, wordt do man 90 jaar. Thans deelt hy het brood met zyn ruim 60-jarigen zoon, die als fabrieksar beider voor zyn gezin den kost moet verdienen, en van de diaconie der Herv. gemeente ontvangt hy 1 per week. Ten voorgaanden jare bereidden eenige mensclihevenden in den lande den grijsaard «M«f HBÜ i ii IUIMTH i n.r*rFT een aangenamen verjaardag; nu op dien dag go- wezen wordt, zullen ongetwyfeld wederom vélen iets willen offeren, om -de kommervolle laatst» levensdagen van den oud-stryder eenigszins te verlichten. Uit Groningen werd aan het „H. Dag blad" gemeld dat aldaar in den nacht van Zondag op Maandag twee kinderen doodgevroren zyn. Ook ons was dit gerucht ter oore gekomen. Wy hebben een onderzoek ingesteld en kunnen, naar aanleiding daarvan, mededeelen dat by de bevoegde autoriteit omtrent deze zaak niets bekend is. (P. Gron. Grt.) Op Rozenmaandag, 8 Maart, zal te Aken een groote Vastenavond-optocht worden ge houden, waaraan 25 vereenigingen met meer dan 1200 personen, 400 paarden en ruim 40 wagens zullen deelnemen. De optocht bestaat uit drie doe len. Het eerste deel is historisch en stelt „Aken vóór 50 jaar" voor; het tweede is „prins Carna val met zyn hofstoet"; het derde oen kermis, of „Aken's laatste bende". Men verwacht by deze ge legenheid een grooten toevloed van belangstellen den in de aloude Keizerstad. Niet alleen in Engeland, maar ook elders in Europa hebben in de laatste dagen hevige sneeuwstormen gewoed. In Jutland en op het eiland Funen is het goheole spoorwegvervoer door de sneeuw gestremd. In Noord-Duitschland was het niet veel minder. Te Hamburg en Beriyn viel veel sneeuw en was het zoo koud, dat te Beriyn zelfs een koetsier, die met zyn rytuig moest wachten, dood vroor op den bok. Ook te Weenen was het buitengewoon koud. Te Krakau wees de thermo meter 25° beneden het vriespunt en werden de scholen wegens de koude gesloten. Op de Engelsche kusten verging weer menig vaartuig. De Fransche schoener „Mère du Tanneur" strandde by Lhanelly, waarby alle opvarenden om kwamen. Het stoomschip „Standries," van Cardiff, leed schipbreuk by den ingang van het kanaal van Bristol. De manschap werd met moeite gered. De schoener „Emely" liep bij west Hartlepool op het strand. Ook van dit schip werd de bemanning ge red, maar van de „Eugenie," welke bij Berwich strandde, verdronken alle opvarenden. Volgens opgave van het bureel „Ve ritas" zyn in de maand Jan. jl. verongelukt 96 zeilschepen, als: van Duitschland 9, Amerika 9, Engeland 37, Oostenryk 1, Brazilië 1, Denemarken 1, Spanje 2, Frankryk 11, Griekenland 5, Nederland 3, Italië 6, Noorwegen 6, Portugal 1, Rusland 2, Zweden 2. Onder dit getal zyn vier vermiste, door stranding verongelukt 59, door brand 6, gezonken 8, verlaten 9 en 10 afgekeurd. In dezelfde maand verongelukten 11 stoomsche pen, als: van Duitschland 1, Amerika 1, Engeland 7, Frankryk 2. Onder dit getal zyn 4 vermisten; door aanvaring verongelukten 2 stoomschepen, door stranding 4, door brand 1, terwyi er 3 zyn gezonken. Maandag 11. werd te Cardiff, in Enge land, het doodvonnis aan zekeren Roberts voltrok ken. Hy was oen zwaar gebouwd man en de ge nomen maatregelen schynen daarop niet genoeg zaam berekend geweest te zyn; althans hy was niet dood dan drie minuten na de ophanging. Uit Wexford wordt gemeld dat op het strand te Curracloe een flesch is opgevischt, be vattende een afdruk van de „National Anthem" uit de „National Temperance Hymnal," uitgegeven te Ilfacombe. Op de keerzyde bevond zich eenig handschrift, waarvan de vertaling luidt: Het schip „Sunbeam" staat in brand. Ik beveel my aan in de handen van den Gezegenden Verlosser. Golf van Biscaye, Jan. 1886." Door een noodlottig toeval schoot een boerenknecht Zondag te Klein Suvra by Nord- hausen zyn meisje dood. Hy legde een geweer op haar aan, in de meening dat 't niet geladen was. By het aftrekken van den haan bleek het tegendeel het meisje viel terstond als lyk neer. Te Ruhr or t ontstond gisteravond ongeveer halfzeven brand in de machinekamer van het ryk met koren gevulde graanmagazyn van de firma wed. Zöller. Het geheele gebouw stond in korten tyd geheel in de vlam. Om halfacht stortte de toren van den elevator brandend in de haven. Binnen twee uren was het gebouw totaal uitge brand. Het optreden der Duisburgsche en der Ruh- rortsche brandweer moest zich hoofdzakelijk bepalen tot bescherming der kantoren en verdere aangren zende houten gebouwen. Over het ontstaan van den brand is nog niets bekend. Kggasag--o. r tJSÉS-j'jx^rriK- ttvc vtnsai**v "nxw.^ BUITENLAND. Fraukr||k. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel tot verbanning der prinsen behandeld. In de toegangen naar de vergaderzaal hi .rschto byzondere levendigheid. De afgevaardigde Cuneo d'Ornano (Bonapartist) stelde de voorloopige quaestie, maar trok die weder in na eenige opmerkingen van den heer De Gas- sagnac. Daarop werd het voorstel urgent verklaard. De heer Lefèvre-Pontalis bestreed hot voorstel op grond dat de prinsen geen gevaar voor d Repu bliek opleveren. De minister-president, de heer De Froycinot, ver klaarde dat de Regeering niet zou aarzelen de ver- eischte maatregelen te nemen, zoodra do aanwezig heid der prinsen een gevaar voor de Republiek mocht bieden. De Kamer zou inbreuk ma-.en op de rechten van het uitvoerend gezag, ind. zy het verbanningsvoorstel aannam. De Regeeri.m kan er zich dus niet mede vereenigen. De Republiek, welke een tydvak doorloopt, dat men „den kritieken leef- tyd van het gouvernement" heeft genoemd, zou in moeielijkhoden kunnen worden gebi Ut, en daartoe is het tydstip allerminst geschikt De heer Clémenceau, zyne stem tp tonde, zeide dat hy een wapen in handen wildo hebben tegen de monarchisten, die de Republiek, t utzijop wettige wyze, hetzy door revolutie, willen omver werpen. Nadat de heer De Freycinet de verschillende sprekers had beantwoord, werd het voorste Duché verworpen met 345 tegen 195, en het voorstoi-Rivet met 333 tegen 183 stemmen. Tot sluiting van het debat werd daar- p door den heer Lanessan eene motie van orde voorge steld, ten einde van het debat een beslissend en duidelyk resultaat te verkrijgen, met welkt motie de heer De Freycinet verklaarde zich to vore-enigen en welke met 353 tegen 112 stemmc-n werd aan genomen. Het verbanningsvoorstel is dus van de baan, In den Senaat las de heer Clamageran hot voor stel der commissie van onderzoek betreu orde Ma dagascar voor, waarby de aanneming van 1 et ver drag wordt voorgesteld, elk denkbeeld wordt ver worpen om het eiland op te geven en het belang wordt aangetoond om een bekwamen generaal-resi- dent voor den post te Tananariva te benoemen. Duitschland. De minister van financiën, de heer Yon Scholz, heeft gisteren in den Ryksdag het ontwerp tot invoering van een spiritusmonopolie toegelicht. Hij wees op de behoeften der schatkist van het Rijk en van de verschillende staten des Ryks; op het voorbeeld van Frankryk, Engeland, Rus and en Amerika, waar honderden millioenen uit do belas ting op het gedistilleerd geput worden. De regee ring zou zich tegen wyzigingen in de bijzonderheden van het ontwerp niet verzetten. De minister deed verder opmerken, dat de regeering door oon mono polie geene groote uitbreiding van macht verkreeg; dat het recht van het Parlement om geldon toe te staan onverkort bleef; dat alleen bela. ting verhoo ging in anderen vorm dan in dien van een mono polio groote bezwaren in had; dat de economische voordeelen van een monopolie onmetelyk waren, zelfs al verminderde het spiritusgebruik met meer dan 20 percent. Hy eindigde met eene opwekking tot weerkeerige waardeering van meeningon en een drachtig samenwerken. De woordvoerder van het centrum, de heer Vod Huene, verklaarde zich tegen het ontwerp, maar wilde het niettemin naar eene commissie verzonden zien. Die van de vryzinnige party, de hoor Richter, wilde het ontwerp nu reeds by de eerste lezing doen verwerpen. Namens de conservatieven beval de heer Von Wedell—Malchow het ontwerp aan. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. Volgens verscheidene Beriynsche bladen is de bekende architect Böckmann door do Japansche regeering uitgenoodigd, zich naar Jeddo te bege ven om daar een parlementsgebouw, een gerechts hof en meer andere groote gebouwen voor staats rekening op te richten. Groot*Britannl8. In het Lagerhuis werd gisteren beraadslaagd over de motie van den heer Holmes, betreffende Ierland, luidende: „dat het Huis zich ongenegen verklare, den begrootingspost betreffende de bur- gerlyke administratie voor Ierland in behandeling te nemen, zoolang niet de vereischt-e inlichtingen zyn verstrekt aangaande de maatregelen, welke de

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2