N°. 7990. Zaterdag O Maart. A°. 1886. eze fëourant wordt dagelijksmet uitzondering ran -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Kommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incn.8- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal ;amen in de rechtswetenschap afgelegd door de l6eren J. K. Hummel en A. Suter. Het bestuur der Leidsche Fabrioksarboidorsvor- miging „Eendracht maakt Macht" heeft zich onledig fehouden den leden dier vereeniging en genoodig- l$n weder een genoeglijken avond te verschaffen. In buitengewone vergadering toch van a. s. Maan- ;avond in het Nutsgebouw, zal als spreker op- eden de heer S. P. Perdijk, wiens naam als zoo- inig reeds een goeden klank heeft. -Thans is weder een man van ons heengegaan, lie eenmaal een sieraad van de stad onzer inwoning as. De heer J. Yan Heukelom Jr. bereikte den uderdom van 73 jaren. Eene reeks van jaren werd door zijne stadgenooten bij herhaling naar de ;emeenteljjke Vertegenwoordiging afgevaardigden at hp het in hem gestelde vertrouwen niet be- ihaamde bewees de toewijding, waarmede hij de elangen zijner geboortestad, welker bloei hem zoo ir harte ging, bevorderde, totdat hjj zich genoopt ag, wegens den staat zijner gezondheid, uit het open- are leven zich terug te trekken. Ook in tal van ndere betrekkingen bij inrichtingen van weldadig- leid enz. was hjj een verdienstelijk medelid, terwijl erder alles wat goed en nuttig was in hem een vaardigen steun vond. Op het gebied van het fabrieks- ezen en wat op andere wijze met de nijverheid a betrekking staat, vervulde hjj indertijd eene oomame, zoo niet eene eerste plaats. Door zijne umaniteit was hij algemeen geacht en bemind, oodat ook zijn naam bij velen nog lang in dank- are herinnering zal blijven voortleven. - De klokkenspelers van de koningin van Enge- and kunnen niet over gemis aan belangstelling hunnen opzichte in deze gemeente klagen, want Stadszaal was gisteravond toen zjj aldaar op- iaden vrij goed bezet, al was de zaal nu niet zóó itampvol als de vorige maal, bij hun eerste bezoek lan Leiden. De belangstelling waarmede hunne oordrachten gevolgd werden, was er nochtans aiet te minder om; elk nommer dat van het uit breide, maar niet geheel uitgevoerde programma werd ten gehoore gebracht, werd doodstil aange- loord en met daverende toejuichingen beantwoord, zoodat enkele nommers moesten herhaald worden. Ook met de vocale voordrachten, die de „instru mentale" afwisselden, was dit het geval. Men was iiykbaar zeer voldaan. - Door den heer baron A. Von Stein, consul- generaal van Liberia, te Antwerpen, zijn aan het Rijks Ethnographisch Museum alhier een aantal in de Staatscourant van heden opgenoemde voor werpen ten geschenke gegeven. - Gedurende de eerste helft der maand Jan. zijn aan- het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wed. Ruiters, Amsterdam; W. Boekharst, Arn- >m; v. d. Stouwen, Boskoop; Nieuwenhuizen, Breda; mej. .J. Yan Doorne, 's-Gravenhage; mej. L Yan der Berg, HaarlemToon De Bruin, Kat wijk aan Zee; W. Verboom, Lage Zwaluw; Irantsma, LeidenG. Schoonhoven, Nijmegenmej. L Terison, Remmie, Rotterdam; W. M. I. Broek- Mff, SleeuwijkO. I. Bottinga, SneekE. G. P. E. baron Von Heijden, Ubbergen; A. v. Eik, Utrecht; ®aj. R. Reinverloo, Weesp; J. Holswilder, niet vermeld. Briefkaarten: Mej. M. Göurts, Denekamp, w0d. I. C. Bruns, AmsterdamJ. J. Van der Wijden, 's-Gravenhage; wed. Bender, Leiden; mej. Kottenhagen, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar Duitschland Bh- Hoos, Fuune; Rudolf Besser, Gotha. Naar ingeland: C. Groll, Birmingham; mrs. J. M. Van Iterson, Londen. Naar Frankrijk: P. H. Dewald, S. Bloemink, Parijs. De Koningin heeft aan den burgemeester van 's-Hage duizend gulden geschonken voor werkver schaffing. De Indische mail per stoomschip „Tanjore" wordt 9 dezer alhier verwacht. In don ouderdom van 88 jaren is te 's-Hage overleden de heer H. A. Verniers van der Loeff, oud-hoofdadministrateur van het departement van financiën. Ds. Jaarsma, pred. te Balk, heeft bedankt voor het beroep naar de gemeente Ter Aar. De heer J. B. Nederveen, burgemeester van Maasland, heeft wegens minder gunstigen gezond heidstoestand, tegen 1 Mei eervol ontslag aange vraagd. De vereenigde vergadering van het Hoog heemraadschap van Delfland heeft gisteren het subsidie van f 175,000 voor de uitvoering der waterververschingsplannen te 's-Gravenhage toe gestaan. Tot klinisch, assistent in het Binnengasthuis te Amsterdam is voor den loopenden cursus be noemd de heer N. P. Brunt, te Bodegrave. Het „Nieuwsblad voor Nederland" geeft in zjjn jongste nummer een portret van den geachten Amsterdamschen tooneeldirecteur den heer A. Van Lier met diens levensbeschrijving. Ter benoeming van een leeraar in de steno grafie aan de openbare handelsschool te Amsterdam wordt het volgende tweetal aanbevolende heeren W. T. Werst en J. G. Dekker Jr., met bepaling dat de benoeming geschiedt bjj wjjze van proef voor den loopenden cursus. Omtrent de invoeringswet van het Strafwet boek heeft de commissie van rapporteurs nog nader overleg met den minister van justitie gepleegd, ten gevolge waarvan deze nog enkele wijzigingen daarin heeft aangebracht en zich van andere punten nader overleg met zijne ambtgenooten heeft voorbehouden. Overigens heeft de commissie thans een reeks van 21 amendementen op het ontwerp ingezonden. Het stoomschip „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 4 Maart en ging denzelfden dag het kanaal inde „Zeeland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Maart te Batavia. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie en demeinente Waalwijk A. H. Van Deven ter, thans te Zevenaar; te Oss, A. Van Drooge, thans te Beetsterzwaag; te Beetsterzwaag, H. Dolk, thans surnumerair te Leeuwarden; te Raalte, H. Molenaar, thans surnumerair; te Oirschot, G. J. Ten Cate, thans surnumerair; te Sittard, E. A. J. Charlier, thans surnumerair, en te Zevenaar, J. Terpstra, thans surnumerairde zilveren medaille, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 No. 32, toegekend aan den heer A. Greshoff te Boma, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke en kunstverzamelingen, door •schenking betoond. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Con versie. Het thans in druk verschenen ontwerp houdende conversie van 4 pet. in 3'/, pet. fonds komt in hoofdzaak geheel overeen met het gisteren reeds vermelde korte bericht. Zjj slaat zoowel op de 4 pet. inschrijvingen in het Grootboek als op de leeningen van 1878, 1883 en 1884. Binnen een termijn, bij K. B. te bepalen, worden belangheb benden in de gelegenhed gesteld te verklaren of zjj aan verwisseling hunner 4 pet. in 3'/2 pet. dan wel aan aflossing de voorkeur geven. Zjj, die zich niet verklaren, worden geacht de verwisseling te verkiezen en hebben van een nader te bepale n dag af alleen recht op eene jaarlijksche rente van S'/j percent. By verwisseling der 4 pet. in 31/, pCt. wordt eene vergoeding in geld toegekend niet hooger dan 3 pet. over het nominaal bedrag der te verwisselen 4 pets. schuld. De prijs der uitgifte mag niet min der bedragen dan 97 pet. De machtiging tot verwisseling der 4 pet. in 3'/, tot aflossing der 4 pet. en tot te-gelde-making der laatstgenoemde soort, vervalt op 31 Dec. 1887. De minister durft de hoop voeden, dat de Kamer dit ontwerp als van spoedeischenden aard zal wil len aanmerken en behandelen. Eene vrijwillige conversie heeft in het algemeen ten doel eene rente dragende schuld, door aflos sing of vrijwillige verwisseling ter keuze van de geldschieters te vervangen door eene andere, die lager rente draagt en waarvan het bedrag gelijk is of zooveel mogelijk nabij komt aan de eerste. Dat doel moet, waar het, gelijk in deze, een grooten maatregel geldt, op de kortste en eenvoudigste wijze bereikt worden. Van dat beginsel uitgaande heeft de minister gemeend bij het tegenwoordig voorstel in de eerste plaats buiten aanmerking te moeten laten het denkbeeld eener andere, meer zeldzaam voorkomende schuldverwisseling, die van unificatie der schuld. Aan het doel eener conversie, zooals dat hier- voren is omschreven, zou evenmin beantwoorden de somtijds aangeprezen maatregel om de 4 pets. staatsschuld thans in een 3-pcts. fonds te verwisselen. Immers, terwijl de rentebesparing voor den Staat ongeveer dezelfde is zoowel bij uitgifte van eene 3'/, pet. schuld, volgens het tegenwoordig ont werp (jaarlijksche besparing f 1,303,000, bjj eene aflossing der geheele schuld in 79 jaren) als bij de te-gelde-making van een 3 pets. fonds tegen 84 pet. (jaarlijksche besparing f 1,293,548 bij eene aflos sing der geheele schuld in 86 jaren), blijft bij de voorgestelde wijze van handelen de mogelijkheid voorbehouden in de toekomst, wanneer de waarde der Nationale Schuld blijft rijzen, de nu uit te geven 3'/j pets. staatsschuld andermaal in een 3 pets. fonds te converteeren, en zoodoende wederom ruim 13 tonnen gouds aan rente te besparen. De Staat zal ten deze alleen reaüseeren do voor- deelen welke op dit oogenblik hoogst waarschijnlijk te verkrijgen zijn, mits slechts het ontwerp spoedig tot wet verheven worde. Deze weg is ook ge volgd in Engeland, Frankrijk, België en de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika. De voordeelen der conversie zijn deze. Vooreerst mag een lagere rentestandaard geacht worden eene zaak van algemeen belang te zijn. En ten tweede besparing. In het geheel zal voor den dienst der op te nemen 3'/,-pcts.-schuld te betalen zijn f 12,971,538 in stede van hetgeen voor de 4-pcts.- schuld thans betaald wordt, ad f 14,274,880. In het belang der zaak en met het oog op het geschikte tijdstip heeft de minister wel gemeend de conversie aan het oordeel der wetgevende macht te moeten onderwerpen, maar tevens de volmacht welke hij aanvraagt, binnen zoo enge grenzen als slechts mogelijk is, te beperken. Vandaar de ge maakte bepalingen nopens den termijn gedurende welken deze wet van kracht zal zijn, nopens den prjjs waarvoor de nieuwe 3'/,-pcts.-schuld mag te gelde gemaakt, en nopens de sommen welke wegens kosten door de uitvoering dezer wet te veroorzaken,, mogen uitgegeven worden. Het onderwerpelijk voorstel gaat overigens van dezelfde beginselen uit, welke ten grondslag liggen aan de wet van 20 December 1852 (Stbl. No. 224), welke indertijd, gelijk bekend, met bijna eenparige stemmen door de beide takken der Wetgevende Macht werl goedgekeurd. i

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1