school, zal, volgens het „Yad.", te Utrecht ook eene tentoonstelling worden gehouden van bou- quetten, versieringen, planten enz., op Vrijdag 26 Maart tot Zondag 28 Maart. De tentoonstelling "wordt uitgeschreven door de afdeeling Utrecht der „Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde." Door een oud-student o. a. is een kunstvoorwerp ter waarde van f 50 uitgeloofd voor de schoonste versiering met bloemen en planten, toepasselijk op het feest van den dag. De heer J. A. De Bergh, hoofdredac teur van de „Amsterdamsche Crt.", onderneemt 17 dezer eene reis rondom de wereld voor den tijd van zes maanden. Parijs, Marseille, Batavia en overig Java, Atjeh, China, Japan, San-Francisco en Nieuw-York zullen o. a. worden aangedaan. De indrukken van een en ander zullen in zijn blad worden beschreven. Hij denkt 1 October terug te zijn. In een cafóin de Langebrugsteeg te Amsterdam zijn gisteravond eenige personen wederom bezig geweest met hazardspel, waarbij een hunner ongeveer f 100 heeft verloren. De hierdoor ontstane twist was de aanleiding dat een inspecteur van politie en 2 agenten de spelers medenamen naar het bureel der 1ste sectie, waar de zaak nader zal worden onderzocht. Een 20-jarig kantoorbediende der Crediet-Ver- eeniging heeft zich schuldig gemaakt aan het ontvreemden van f 2000 ten nadeele dier vereeni- ging. Hij is evenwel in arrest genomen. Op den stal van de wed. v. H. aan den Sloterweg, gem. Sloten, zijn twee koeien gestorven aan miltvuur. Eergister n acht heeft te Andel een diefstal met inbraak en poging tot moord plaats gehad ten huize van den ontvanger der gemeente. Zoowel de gelden der gemeente als het particulier vermogen van den ontvanger zijn gestolen. Te Oudenbosch is een zeventien jarig jongeling, zoon oener weduwe, onder het schaatsenrijden door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Eene vrouw te Kampen is, eene bruiloft bijwonende, van de trappen gevallen en aan de gevolgen overleden. Den llden Dec. j 1. was de hard r ij der Pieter Bruinsma met zijne stoomboot „De Vee handel" en met nog eene veepraam nabij Scharne- goutum, waar hij, evenals de boot „Do Koophandel," moeite had om door het ijs te komen. Beurtelings was de een de ander een weinig voor, totdat „De Koophandel" achter tegen de veepraam stootte en een dor knechts tusschen het roer geraakte. Met een haak of boom duwde men „De Koophandel" af, totdat W, Prins, fruitkoopman te Sneek en passagier op laatstgenoemde boot, met eenysklop- per dien stok stuk sloeg. Bij die gelegenheid werd Prins in het gezicht verwond, en Bruinsma heeft voor dat feit voor de rechtbank te Leeuwarden moeten terecht staan. De kapitein van „De Koophandel," de koopman Prins en nog een passagier, verklaarden dat Bruinsma die verwonding had toegebracht met een schippershaak. Bruinsma, diens zwager en twee knechts verklaarden, dat hy geen haak in handen gehad noch daarmede naar Prins geslagen heeft, maar dat Prins heeft geroepen„betaal je onver diende champions-medaille maar!" Het O. M. requireerde dat de beide knechts, die onder oede waren gohoord, als verdacht van val- sche getuigenis in hechtenis zouden worden gesteld. De rechtbank vond evenwel geene termen tot toe wijzing van dat requisitoir. Daarop requireerde het O. M., omdat het zich verstoken zag van het mid del om te onderzoeken aan welke zijde de waarheid was, de vrijspraak van bekl. By kaar vonnis achtte de rechtbank de schuld van bekl. niet bewezen on sprak hem vrij. Door de politie te Luik is aan die van Maastricht medegedeeld, dat Maandag in eerst - gemelde stad zijn ontvreemd 22 bankbiljetten, elk van 1000 franken, door twee personen, die vermoe delijk naar Nederland de wyk hebben genomen. Wegens hefafl eggen van een val- schen eed in eene civiele zaak, is J. W. te Gro ningen door de arrondissementsrechtbank aldaar tot 183 dagen celstraf veroordeeld. Te Hamburg is een papiermagazijn door brand vernield. De schade bedraagt niet min der dan een millioen Mark. Volgens een telegram uit Winnipeg aan de Engelsche bladen, is het passagiersstation met de algemeene kantoren der Canadian-Pacific- Spoorwegmaatschappij aldaar, met alles wat er in was, door brand vernield. De schade wordt op 40,000 pond geschat; een gedeelte is geassureerd. Er zal dadelijk met herbouwing aangevangen worden. Te Stone (North Stafford) heeft de 36-jarige Joseph Daniels zijn 10 jaren ouderen broeder, met wien by oogenschynlyk op den besten voet leefde, in het ouderlijke huis, met een geweer doodgeschoten. De moordenaar liet zich bedaard rresteeren, zeggende: „Het is geschied, en er valt niets meer aan te doen." Te Swansea is lady Flora Wilmot gestorven ten gevolge van het toedienen van chlo roform door een dentist, die haar eene kies moest trekken. BUITENLAND. Groot-IJritannlit. Eene gedachtenwisseling over de circulaire der Porte, in antwoord op de bedenkingen van Rusland tegen de Turksch-Bulgaarsche conventie, heeft de mogendheden geleid tot de overtuiging, dat de bijeenkomst der conferentie slechts practische resul taten kan geven na het sluiten van den vrede tus schen Servië en Bulgarije en na de ontwapening door die staten. De ambassadeurs der mogendheden te Konstantinopel zullen in overleg treden over het tijdstip van de bijeenkomst der conferentie in die stad. Geenerlei Grieksche quaestie zal in behandeling komen. De mogendheden zyn besloten den vrede op het Balkan-schiereiland te herstellen en het Berlijnsclie tractaat zal alleen verandering ondergaan in de artikelen, welke op Rumelië betrekking hebben. Te Glasgow word gisteren door de eigenaars van Schotsche ijzersmederijen eene bijeenkomst ge houden, waarin het gevoelen de overhand kreeg om de productie te beperken, mits ook de Engel sche patroons daarin toestemmen. Men gelooft dat, indien de firma Balckon van Middlesborough het voorstel aanneemt, de andere Engelsche firma's zullen volgen. De zaak van do leiders der socialisten is naar het hof van assises verwezen. De heeren Hyndman, Burns, Champion en Williams zijn echter onder borgstellingen in vrijheid gelaten. "Vcr-ecjti^-tlc .Staten. De heer Manning heeft aan het Huis van Ver tegenwoordigers een antwoord gezonden op de reso lutie van 4 Febr., waarbij ophelderingen worden gevraagd over de politiek van het Kabinet, in zake de zilverquaestie. Hy zegt o. a.„Het is zeker dat de regeering zoo spoedig mogelijk tot den dubbelen standaard zal moeten terugkeeren. Het eenige mid del om aan het zilver de vroegere waarde-verhou ding te hergeven, is eene internationale overeen stemming over de gemeenschappelijke verhouding, met vrye aanmunting van beide metalen. Daarom is eene verstandhouding tusschen Europa en Amerika onmogelijk, zoolang wjj de zilveraanmunting niet staken." TC o 1 **i men. ATHENE, 3 Maart. Eene beweging der Grieksche troepen naar de grenzen wordt, naar beweerd wordt, verwacht. Zjj zou ten doel hebben om spoediger te kunnen optreden en daardoor zal de oproeping van reserve-troepen noodig zyn. De koning heeft het arsenaal te Salamis bezocht. De publieke meening is, om het gouvernement te steunen. Openbare manifestaties, door revoluti- onnaire vereenigingen op het getouw te zetten, zullen plaats hebben, als Griekenland er niet toe overgaat Turkye den oorlog te verklaren. De taal der pers is zeer oorlogszuchtig. BERLIJN, 3 Maart. KZ.) Op Creta waren losse geruchten in omloop als zouden verzoekschriften worden op het getouw gezet tot inljjving van het eiland door Engeland. Dit gerucht werd waarschijn lijk door middel der couranten ook te Londen be kend en de consuls van Engeland op Creta zouden aanwijzingen hebben ontvangen om dusdanige ver zoekschriften niet aan te nemen. Hieruit, evenals uit andere teekenen, welke met berichten uit Kon stantinopel overeenkomen, kan opgemaakt worden dat het gerucht van inlijving van het eiland op eene dwaling berust. PARIJS, 3 Maart. De directie te Parys heeft het besluit der commissies te Decazeville bekrachtigd, namelyk om met Zaterdag a. s. de werkzaamheden in de bergwerken te doen eindigen. Tot over eene uitgebreidheid van 4 kilometer is de industrie daardoor geheel opgehouden en de maatschappijen hebben slechts buitenlandsche arbeiders aangesteld om de mijnen te bewaken; de maatschappijen be trekken Engelsche kolen uit Bordeaux. De in hech tenis genomen arbeider Soubrie werd gisteren naar Yillafranche overgebracht. Yerscheidene arbeiders hadden zich aan het station verzameld, maar hiel den zich rustig. Socialistische afgevaardigden zoeken ongeregeldheden in het leven te roepen. WEENEN, 3 Maart. Servië heeft geweigerd in het vredestractaat de verplichting tot demobili satie op te nemen, blijkbaar met het oog op Grie kenland. Het tractaat bepaalt verder dat binnen veertien dagen of vroeger de ratificatie zal ge schieden. KONSTANTINOPEL, 3 Maart. Rusland heeft vriendschappelijk voorgesteld dat Turkye zelf eene wijziging zou voorslaan in de beide artikelen van het verdrag, opdat de vorst van Bulgarije om de vijf jaren, telkens met goedvinden der mogendheden tot gouverneur van Oost-Rumelië benoemd zou worden en opdat by wijziging van de grondwet ook de goedkeuring der mogendheden zou moeten plaats hebben. Het voorstel van Rusland schijnt aan de andere gezanten aanbevolen te zijn en ook de grootvizier schijnt te dien opzichte niet ongun- tig gezind; de meening van den sultan is nog niet bekend. De Porte heeft Madjid-pacha gemachtigd het vredesverdrag te onderteekenen zonder op de uit drukking „vriendschappelijke betrekkingen," welke Servië als onaanneembaar beschouwt, aan te dringen. BELGRADO, 3 Maart. Hedsn is hier een telegram ontvangen, waarin de Servische gemachtigde Mya- towich mededeelt dat het vredesverdrag tusschen Servië en Bulgarije thans geteekend is. KONSTANTINOPEL, 4 Maart. De Fransche regee ring heeft verklaard dat zy eerst dan hare goed keuring aan de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst zal schenken, als de quaestie der Oost-Rumelische invoerrechten geregeld is. BELGRADO, 4 Maart. De koning heeft eene ukase ondorteekend, waarbij bevel gegeven wordt tot het demobiliseeren van het leger, zoowel van het actief en het veldleger als van de eerste lichting. De minister van oorlog heeft reeds de noodige maat regelen genomen. LEIDEN, 4 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westelijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 0 Celcius 32° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 2° C. 35.6° F.; 'smidd. 12 uren 3° C. 37.4° F.; 's namiddags 4 uren 5° C. 41* F. De heden by de Tweede Kamer ingediende conversiewet is geschoeid op de leest der wet van 20 December 1852. De Regeering stelt voor gedurende zekeren termijn de houders der 4 pet. schuldbrieven in de gelegenheid te stellen hunne 4 pet. tegen 3'/, in te ruilen en vraagt machtiging om na ommekomst van dien termijn de 4 pet. af te lossen en daartegenover 31/, pet. stukken te mogen uitgeven tegen minstens 97 pet., terwijl pet. wegens provisie zal worden uitbetaald. De nieuwe 3'/, pet. schuld zal dus feitelijk worden uitgegeven tegen 965/4 pet. De nieuwe schuld zal verder onder gelijke be palingen worden uitgegevon als voor de geldleenin- gen van 1878, 1883 en 1884 gelden. De machtiging tot conversie eindigt op 31 Dec. 1887. De daardoor te verkrijgen besparing wordt berekend op ruim 13 ton. De conversie zal niet geschieden in seriën, maar in ééns. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting is de heer Ruland als lid toegelaten. By het voortgezet debat over het gevangenis wezen is onveranderd aangenomen art. 8 (voeding). De pistole is beperkt tot huizen van bewaring. Art. 13 (verplichte huisdienst in huizen van be waring) werd verworpen met 36 tegen 27 stem men. Op art. 18 (onderwijs) heeft de Regeering overgenomen het amendement, om het onderwijs tot 40 jaren en tot dat vak en voortgezet onderwijs uit te breiden. By art. 19 zyn gevangenen verplicht de godsdienst-oefeningen by te wonen, behoudens vrijstelling. Morgen voortzetting. Op hetzelfde traject, tusschen Amsterdam en Lisse, waar onlangs een paard van de postkar doodviel, brak gisteren wegens de gladheid, een paard van dat rytuig een been. De ondernemer kampt dus wel met tegenspoeden. Z. M. heeft benoemd tot referendaris by het departement van financiën, den hoofdcommies H. G. W. Briedé. Thans is in druk verschenen het verslag van

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2