onmmer bestaat uit Twee Bladen. 7988. lOoiicIei'clöig -4= Maart. A°. 1886. Leiden, 3 Maart. (Eeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering var. (Zon- en feestdagen, uitgegeven. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. eden is aan de universiteit alhier de heer M. F. zayer M.Fz., geb. te Gorkum, bevorderd tot fir in de rechtswetenschap, met academisch fschrift, get.„Levering van onroerende zaken Nederlandsch recht." Door het gemeentebestuur alhier is van een kende ontvangen een bankbiljet groot f 25, behoeve van de algemeene armen dezer ge- nte. Hoezeer het te betreuren is, zegt de commissie financiën, dat de raming van de kosten der ping van de Zijd gracht met bijbehoorende wer- i, ingediend bij de begrooting voor dit jaar, tot te gering bedrag is opgemaakt, vermits uit de hare handen gestelde voordracht van Burg. en ths. thans blijkt dat de kosten ongeveer het bele zullen moeten bedragen van de vroeger smaakte raming, zoo meent zjj dat er geen be ar kan bestaan om de nu aangevraagde meer gelden te dien einde beschikbaar te stellen. Uit de overgelegde stukken toch blijkt dat do [hoogde uitgave voldoende wordt gerechtvaardigd I bij de behandeling van de begrooting is duide- gebleken dat de demping der hierbedoelde gracht emeen noodig werd geacht zoowel in het be- van de reinheid als van de gezondheid der okken buurt. 'u verder bij de vaststelling van de begrooting besloten dat de uitgaven der demping zullen rden gevonden uit de buitengewone ontvangsten, uit den aard der zaak in hetgeen thans blijkt «r benoodigd te wezen, op dezelfde wijze moeten rden voorzien. ezelfde commissie heeft geene bedenkingen tegen door Burg. en "Weths. overgelegde suppletoire ten van begrooting en staat van af- en over- rijving op de begrooting, dienst 1886, tot ver- joging van het kapitaal der gemeente in de Bank Loening met f 10,000 en tot beschikbaarstel- 'g van het vroeger toegestaan bedrag van/8700 •r de kosten van een park op de Ruïne, waar-in [ar het Rijk voor f 7000 wordt bijgedragen. Jhr. mr. J. Boreel Van Hogelanden, jhr. mr. IJ. Pauw Van Wieldrecht en mr. H. graaf Van Sburg Stirum hebben eene circulaire gericht tot jd leerlingen en vrienden van Otto Johannes Schrew- s, om mede te werken tot het oprichten van gedenkteeken op zijn graf te Noord wijk. Naar n weet, was de overledene de oprichter van ;t zoo beroemd geworden instituut aldaar. -Door den minister van waterstaat is met 1 a. s. opgedragen aan den Rijks-opziener "VV» pieltjes, ter standplaats Utrecht, het dagelijksch zicht op den dienst van de spoorwegen Utrecht olie-Kampen, Utrecht Amsterdam, Harmeien- eukelen en Leiden Woerden. - Voor de betrekking van surnumerair der «terijen hebben zich 67 candidaten aangemeld. zijn 15 plaatsen opengesteld. Het examen wordt April gehouden. - Door den gemeenteraad te 's-Gravenhage is et 22 tegen 10 stemmen afwijzend beschikt op t verzoek van den heer Th. Ch. Magnenat, om i vélocipède-besteldienst aldaar in te voeren. - Naar het „Vad." verneemt, bestaat bij den or Wildeboer, ontvanger der successie- en domei- a te 's-Hage, het voornemen 's Rijks dienst met «sioen te verlaten. Door den minister van waterstaat is bepaald de surnumerair der posterijen A. M. Hirschig "0 functiën zal uitoefenen op het bureel van den Pecteur der posterijen te 's-Gravenhage. - De gewone audiëntie van den minister van wniën zal op 5 dezer niet plaats hebben. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f 3,000,000, gedeelte van de 1ste serie eener uit gifte van 10 millioen 3-pcts.-obligation door het Gemeente-Crediet, te Amsterdam, is geteekend voor f 17,360,000. Mr. Nieuwenhuis uit Amsterdam is, buiten bezwaar van de gemeentekas, bjj de politie te 's-Hage werkzaam gosteld, ten einde zich te bekwamen in hot politiewezen. De Nederlandsche Rjjn-Spoorwegmaatschappij zal de in uniform gekleede deelnemers aan de op 14 dezer te Utrecht te. houden vergadering, tot stichting van een bond van schutterij-onderofficieren, vervoeren tegen militaire vracht. Het stoomschip „Limburg," van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Maart van Colombode „Noord- Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Maart van Suez. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. In eene der vorige vergaderingen van de Leidsche afd. der M. t. b. d. Bouwkunst was in de brieven bus de in menig opzicht voor velen belangrijke vraag gevonden „hoe men vochtige plekken in muren af doende kan verwijderen", ter beantwoording waar van de heoren Adr. Verhoog en J. Room gekozen werden, die zich nu in de jongste bijeenkomst van hunne taak hebben gekweten. Volgens het door hen uitgebracht rapport moet men eerst de oorzaken opsporen. En deze kunnen van verschillenden aard zijn, als: lo. de vóór het metselwerk springende banden, blokken of lijsten, of het ontbreken van waterhollen daarin2o. door den zachten steen, waaruit het metselwerk be staat; 3o. door binnenwaartsche schuine ligging der verschillende lagen4o. het ontbreken van een of door een uit onvoldoende materialen vervaardigd trasraam; 5o. door het ontstaan van lekken van goten, af- of aanvoerpijpen. In het eerstgenoemde geval zal men volstaan met de voorspringende stukken te verwijderen en de muren vlak te metselen of in die stukken water hollen aan te brengen of, zoo het vlak metselen de gevels ontsiert, door de bovenkanten af te schuiven en te bekleeden met lood, in den muur met opstanden aangebracht. In het 2de en 3de bovengenoemde geval is het eenig afdoende middel het geheele muurvlak uit te breken en het met deugdelijke materialen in te met selen, want als men dit met tegeltjes of glas, ce ment of asphalt bezet of met muurverf bestrijkt, zullen deze aangewende middelen toch vroeger of later door het vocht, dat zich tusschen de be kleeding en den muur dringt, moeten wijkenhier voor is nog wel een middel aan te wijzen, en wel door op een afstand van 7 a 8 c.M. van den vochtigen muur een spouwmuur te plaatsen van hollen steen en in den muur zeiven aan deboven- en onderkanten roosters aan te brengen, waardoor het vocht nu een uitweg kan vindenterwijl men voor het 3de geval, indien het muurvlak niet uit zachten steen bestaat, als dit aan den gevel geen wansmaak geeft en het door een bekwaam werk man geschiedt, de voegen minstens 2 c.M. kan laten uithakken en aan de buitenzijde met cement besmeren. Voor het 4de geval is het meestafdoende middel het trasraam uit te breken en door een beter te vervangen of met het oog op minkostbaarheid in den muur een blad koper aan te brengen, waardoor het optrekken volkomen wordt tegengegaan. Indien zich het 5de geval voordoet en de oorzaak, waardoor het inwateren is ontstaan, is weggenomen, hakt men aan de buitenzijde de voegen uit en ver wijdert aan de binnenzijde de kalklaag. Zoo mogelijk laat men dit eenigen tijd uitdrogen en bestrijkt men het muurvlak aan de binnenzijde met cement of asphalt. Als men dan den muur aan de binnenzijde bepleistert en na verloop van tijd, afhankelijk van het jaargetijde, de buitenzijde weer invoegt, zal men ongetwijfeld geen schadelijke gevolgen van het vocht meer waarnemen. Behalve de hierboven genoemde gevallen bestaan er, volgens het uitgebracht rapport, nog veel meer gevallen, waarvan het ontstaan zelf voor den be- kwaamsten en meest practischen vakman een geheim blijft. De verouderde vochtige plek geheel uit te hakken en het met degelijke materialen weder in te metselen, is ook in deze gevallen het meest aan bevelenswaardig. Gemengd Nleutvs. Hedennamiddag omstreeks twee uren werd de 49-jarige P. Oudshoorn, opperman, in de Kolfmakerssteeg door eene beroerte overvallen, ten gevolge waarvan hjj onmiddellijk overleed. Door dr. N., die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood geconstateerd worden. Al is deze afbeulende maatregel ook in de Tweede Kamer ter sprake gebracht, zoo zijn toch met 1 Maart de loopers op Voorschoten, Leidschendam, Stompwijk, Rijnsburg en Katwijk weer begonnen om 's nachts te twee uren van hier uri- naar die plaatsen te loopen. De looper op Katwijk komt dan den volgenden dag te twaalf uren 's middags wederom te Leiden om te zes uren opnieuw te vertrekkenhjj keert dan te vier uren 's nachts weder van Katwijk herwaarts! Ook 's lands afgevaardigden schijnen dus al niet veel invloed meer bij de betrokken autoriteiten te hebbenHet is wel treurig. Naar aanleiding van de mishande ling, waaraan dezer dagen een drietal inspecteurs van politie te 's-Hage heeft blootgestaan, is aan de bevoegde autoriteit een verzoek ingediend om het dragen van uniform en wapening voor de inspecteurs in te voeren. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage maakt nogmaals bekend de nummers van de effecten, in het begin van 1884 aldaar ver mist. De waarde van het geheel wordt op 100,000 geschat. Eene premie van 5 pet. is uitgeloofd van alles wat door aanwijzingen terechtkomt. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis veroordeelde de rechtbank te Amsterdam gisteren den ingenieur Alexander Casimir Iwan Tolstoi, wegens diefstal van een effect in 1882 in „De Oude Graaf", tot een jaar celstraf. De eisch was twee maanden. Gistermorgen had een treinsmid uit Rotterdam door de gladheid her ongeluk door de met glas overdekte tunnel van het station der H. IJ.-S.-M. te Delft te vallen. De toestand van den ernstig gewonde is zeer bedenkelijk. Een elf-jarige knaap, te Haarlem, is in den Burgwal door het ijs gezakt en levenloos op gehaald. Eene 18-jarige dienstbode, H. De B., is te Haarlem aangehouden en naar het huis van arrest gebracht, wegens diefstal van eenige paren laarzen en pantoffels. De vorige week werd zjj door de arr.-rechtbank aldaar veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf, ter zake van diefstal in dienstbaarheid. Een persoon, die aan het station Apel doorn op een reeds in beweging zijnden trein wilde springen, werd door een waggon zoodanig aange reden dat hjj bewusteloos nederviel en ter ver pleging naar het stationsgebouw moest worden vervoerd. Uit Njjmegen meldt men d. d. 1 Maart aan het „Hbl.": Heden werden op de Botermarkt alhier tusschen de boeren en boerinnen, die met room- of natuur-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1