ViU^'lF.NLAND. Truubriik. Aanstaanden Dinsdag zullen te Parijs de gedenk schriften der befaamde Cora Pearl het licht zien met brieven van allerlei bekende personages, met name van prins Napoleon, die in het boek geene schitterende figuur schijnt te maken. Voor het gedenkteelcen voor Courbet is ruim 180,000 fr. bijeengebracht. Het ministerie van marine heeft 3 bronzen kanonnen, op de Chineezen buitgemaakt, aangeboden voor het standbeeld. Het manifest van Jerome Napoleon is gericht tot de Kamer en den Senaat. De „Figaro" merkt op, dat het niet edelmoedig is van den prins om de verbanning goed te keuren voor de Bourbons en Orleans, die hij onbillijk acht voor de Bona- partes; vooral wanneer men bedenkt dat Louis Philippe aan het einde van zijne regeering Jerome naar Frankrijk wilde terugroepen en hem een dotatie geven. Voor het overige acht het blad het protest volkomen gewettigd. De nieuwgekozen Kamerleden uit het departe ment Ardêche werden in de Kamerzitting van Dinsdag met een dubbel salvo van toejuichingen ontvangen. De rechterzijde riep: „Daar zijn de officieele candidatende verkozenen van de geheime fondsen!" De heer Boissy d'Anglas zeide dat men zulk een laster zou moeten bewijzen. De Kamer hoorde eene lange rede van een nieuw lid, Thévenot, over herziening van spoorwegtarieven, en het rapport van De Lanessan over het Mada- gascar-tractaat, strekkende tot goedkeuring. De minister Lockroy zal Maandag a. s. zyn wetsontwerp voor de internationale tentoonstelling van 1889 indienen. Het kapitaal dezer onderneming bedraagt 43 millioen, waarvan 16 millioen door den Staat, 19 millioen door een waarborgfonds en 8 millioen door de stad Parijs zullen gedragen worden. Naar men weet, heeft de Kamer van Afge vaar digdon hot tractaat met Madagascar in behandeling genomen. De heor Duroau De Vaulcomte onderwierp het verdrag aan eene scherpe critiekhet brengt Frankrijk geen voordeel en levert de Sakalawas aan de Hovas over. Spreker verwierp het verdrag. Graaf Douville-Maillefeu (van de uiterste rechter zijde) sprak voor het verdrag, dat voor Frankrijk voordeelig zal zijn, indien zulke mannen uitgezonden worden, die met Madagascar bekend zijn en de inboorlingen niet tyranniseeren. De markies De Ferronays sprak tegen het verdrag, dat Frankrijk geen enkel handelsvoordeel biedt, omdat do Hovas met Duitschland verdragen gesloten hebben, welke dit al de voordeelen der meestbegunstigde natie verzekeren. Bisschop Freppel sprak voor het ver drag, verwachtende dat, wanneer de Hovas hunne verplichtingen niet nakomen, Frankrijk geheel Madagascar veroveren zal. Hertog Saisy stelde terugzending voor van het verdrag aan den minister van buitenlandsche zaken. De Freycinet zelf wees op de belangrijke voordee len, welke het verdrag aan Frankrijk geeft. Frankrijks oogmerk is om door den zedelijken invloed van zijn optreden het volk der Hovas op het pad der beschaving en vooruitgang te brengen; het verdrag is voor Frankrijk ook eervol, want het is eene vreedzame en voordeelige oplossing van een vraag stuk, dat velen in groote verlegenheid had gebracht. De Freycinet verzekerde dat, wanneer nieuw ge dane voorstellen niet werden aangenomen, Frankrijk 25,000 man naar Madagascar zou moeten zenden, hetgeen 100 millioen kon kosten. Dit gaat nu wel niet boven de krachten des lands, maar men moet zich toch afvragen of zulk eene uitgave ook gerechtvaardigd zou zijn. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. Duinschlaud. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de wetsontwerpen tot bevordering van den Duitschen geest in de Oostelijke provinciën, aanstelling van geneeskundigen voor de inenting, en oprichting van scholen voor voortgezet onderwijs, insgelijks naar eene commissie verzonden. De Rijksdag heeft bij derde lezing het wetsont werp goedgekeurd, om de renten voor de Egyp tische leening te waarborgen. Zooals te verwachten was, heeft de commissie uit den Rijksdag betreffende den kinderarbeid het voorste]-Lieber met 12 tegen 11 stemmen aange nomen en zich dus voor absoluut verbod van fabrieksarbeid voor kinderen beneden de 14 jaren verklaard, Het Pruisische Heerenhuis heeft het wets ontwerp tot verdere wijziging der Meiwetten naar eeue commissie van 20 leden verzonden, waaronder ook de bisschop van Fulda behoort, die onlangs door den keizer tot lid van het Huis benoemd is. Voorzitter is graaf Zur Lippe, van de rechterzijde. Te Kiel heeft eene langdurige huiszoeking plaats gehad bij den uitgever van het conservatieve „Kieler Tageblatt," Boeckel, welke uitliep op de inhechtenisneming van diens vrouw. Men verdenkt het echtpaar Boeckel van in het geheim in betrek king te staan tot den Deenschen kapitein, die onlangs door het Rijksgerechtshof te Leipzig ver oordeeld is wegens spionage en landverraad. Gfi'oo t- Uritamiiö. De Engelscho bladen vermelden met groote inge nomenheid eene daad van hoffelijke welwillendheid van den heer Joubert, den bekenden commandant van de troepen der Zuid-Afrikaansche Republiek. De heer Joubert zond den degen, op den terug tocht van den voor de Engelschen zoo noodlottigen Majvba-heuvel door sir Herbert Stewart verloren, aan de weduwe van dezen sedert in Soedan ge sneuvelden hoofdofficier terug. De gewezen minister van oorlog Smith, door wiens bemiddeling de degen zijne bestemming bereikte, heeft den heor Joubert oen brief van dankbetuiging gezonden. Het Lagerhuis zal dezer dagen weder eene question bruiante hebben te behandelen. De heer Labouchère, het bekende radicale parlementslid voor Northampton, zal eene discussie en stemming uitlokken over zyne motie, welke tegen de „erfe lijke wetgevers," d. i. tegen de pairs van het Hoogerhuis, is gericht. De heer Rylands, lid voor Burnley, heeft eene motie ingediend tegen het zitting nemen der Engelsche bisschoppen als leden van het Hoogerhuis. Deze motie zal echter eerst later aan de orde komen. Voorloopig moet de kans op aanneming der beide motiën uiterst gering zyn. Drieduizend werklieden in de schroevenfabriek van de firma Nettlefold te Smithwick by Birming ham, hebben gistermorgen den arbeid gestaakt op het bericht dat het loon met 10 pet. zou ver minderd worden. De directeur der fabriek werd met steenen geworpen; de ruiten, zoowel in deze inrichting als in verscheidene andere schroeven- fabrieken, werden ingeslagen, en daarna togen 4000 werkstakers naar de fabrieken van den heer Nettle fold te Birmingham, waar het vernielingswerk werd voortgezet. De politie werd versterkt, ten einde een opstand te voorkomen, en heeft des avonds de werkstakers uiteengejaagd. De werkplaatsen van den heer Nettlefold zullen tot aanstaanden Dinsdag gesloten zijn. De heer Joseph Chamberlain was geruimen tyd deelgenoot der firma. Spauje. Hot hooggerechtshof van Madrid heeft, naar men weet, het vonnis, waarby de hertog van Sevilla tot acht jaren gevangenisstraf en verlies van zyne rangen in het leger en als Grande van Spanje werd veroordeeld, wegens bedreigingen tot de koningin regentes gericht, bevestigd. De publieke opinie te Madrid is het zeer met dit vonnis eens. De correspondent der „Debats", te Madrid, heeft een gesprek gehouden met den gewezen minister van justitie, don Francesco Silvela; deze prees de regentes wegens haar helder inzicht, hare strikt constituti oneels houding, en de gemakkelijkheid waarmede zy, die gedurende het leven des konings zich steeds van alle zaken verwijderd gehouden had, zich thans van alles op de hoogte gesteld had. De heer Sil vela had veel vertrouwen op de duurzaamheid dezer regeering. Het huwelijk van de infante Eulalia zal den 6den Maart worden voltrokken. Rusland, Eenige dagen geleden liepen te St.-Petersburg weder geruchten over het ontdekken van revolution- naire proclamatiën te Moskou. De Moskouscho bladen melden thans dat deze be rusten op een plan, door twintig meisjes in eene kostschool aldaar gevormd, om eene vereeniging to stichten en bijdragen te verzamelen voor „per sonen, die door de regeering vervolgd worden." De schooljuffrouw had dit uitdrukkelijk verboden en riep ten slotte de hulp van de politie in. Deze vond het klad eener proclamatie, waarin, uit naam van het „vrouwelijk revolutionnair comité te Moskou", tegen het verbod der schooljuffrouw geprotesteerd werd. Van arrestatiën of andere gestrenge maat regelen wordt niets gemeld; zelfs wordt niet ge sproken van strafwerk of mauvaises marqué^ De politie te Moskou heeft dezer dagen wederom beslag gelegd op een aantal nihilistische proclamatiën, waarin nieuwe aanslagen worden aan gekondigd, die binnenkort zullen plaats hebben Deze op zwaar papier zeer goed gedrukte proclamatiën zyn by duizenden door de geheele stad verspreid zonder dat het tot dusver der politie is gelukt den schryver, drukker of een der ongetwijfeld talrjjke verspreiders te ontdekken. Sci-vië. Uit Belgrado wordt geseind dat de nota van den minister-president Garaschanin Donderdag, avond aan de vertegenwoordigers der mogendheden is overhandigd. De Servische regeering verklaart dat zij alleen in het belang van het evenwicht op het Balkan-Schiereiland tegen de Bulgaarsche Unie is opgekomen; dat zij echter by den drang der groote mogendhedea en bij de dreigende houding der Porte in het sluiten van den vrede toestemt, en daarom het bekende éénig artikel heeft voor gesteld. Zy hoopt dat het aangenomen moge worden, en richt tot de vertegenwoordigers der mogend heden het verzoek, dit voorstel bjj hunne regeeringen te ondersteunen. INGEZONDEN. Est is cin Ros' (Rose]) entsprungen! Voor eenige weken las men in de Leidsche nieuwsbladen onder de uit te voeren Nos. voor een concert, te geven door de Vereeniging t. b. d. Toon kunst alhier, „Es ist ein Reis entsprungen!" Wat eene leelijke drukfout dacht ik by my zeivendoch- ik had mis gedacht, daar later het programma en tekstboekje dezelfde lezing gaven en ik dus te doen had met eene verandering van het woordje Ros! in Reis! Welke reden voor deze ingrijpende ver andering toch wel heeft kunnen bestaan Na zoeken en denken heb ik geen enkel motief kunnen vinden waardoor ze my gewettigd voorkomt, zoodat ik integendeel vermeen haar te mogen afkeuren. Het lied is in Duitschland en ver daar buiten overbekend en niet het minst als een volksgezang in de R.-K. kerken. Nergens echter vindt of hoort men van een Reis gewagen. Ook hier in Leiden is het lied niet nieuw, behalve met de nieuwe ver andering; de Berlyner Dorazangers zongen het reeds voor een 6- a 7-tal jaren in de Pieterskerk; ook zy zongenR o s, niet Reis. Het gaat toch, zoo ik vermeen, niet aan om in het Ryk der Bloemen van een Reis te spreken ten einde te dienen als eene voorstelling van iets groots, iets verhevens! Een Reis moet in dit opzicht toch wel voor de Ros', als Koningin der Bloemen, onder doen! Een Reis komt niet uit een „Zarte Wur- zei", zooals er in het lied bedoeld is en zooals er dadelyk op volgt. Van een Reis, hoe klein en teer men zich die ook voorstelle, kan slechts sprake zyn bij struik-, hout- of boomgewas, waar het hoog stens bloesems, maar geen bloemen voorbrengt; neemt men het woordje meervoudig, dan wordt het Reiser, dat is: takkebossenhout Welk een groot verschil maakt dus het woordje Reis, gesteld in de plaats van Ros'Elke hooge en waardige gedachte, welke de dichter in de beeld spraak over wortel, bloem en hooge afstamming der personen (Maria en Jezus) in het lied zoo schoon en zoo duidelijk heeft neergelegd, is door het woordje Reis geheel verdwenen en daarmede aan het lied alle waarde ontnomen! Mocht de zoo hoog aangeschrevene vereeniging nog eens op deze compositie terugkomen dat zy dan ook den tekst onveranderd behoude en zinge: Es ist ein Ros' entsprungen! Leiden, 27 Februari 1886. A. Geachte Redactie, In het nommer van den 18den van uw veelge lezen blad zie ik, dat de heer A. geenszins mis leid werd door zyne kunstkennis, toen hij meende in de fraaie portretten van den heer K. O. op de „derde kunstbeschouwing" eerder de hand vaneen bekwaam kunstenaar, dan die van een liefhebber te ontdekken. Wy kunnen den heer A. mededeelen dat de heer Kamerlingh Onnes geruimen tyd te München, Weenen en Rome studeerde, en niet alleen in het buitenland, maar ook hier te£ stede verscheidene vereerende opdrachten ten uitvoer bracht. Ik twijfel niet of de heer A. zal my dankbaar zyn voor deze inlichtingen; het is daarom dat ik eene geringe plaatsruimte aan u verzoek. U dankzeggende, teeken ik my X

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2