)it nummer beslaat Hit Twee Bladen. (j°. 7982. Donderdag J^etoraai*!. A0. 1886. Leiden, 24 Februari. feze (Qoaraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ifSll DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. De opvolger van wijlen prof. dr. A. Heynsius, de nieuwbenoemde hoogleeraar in de physiologie en histologie, dr. W. Einthoven, aanvaardde heden middag zijn ambt bij de geneeskundige faculteit aan de universiteit alhier, met het houden eener rede over „de leer der Specifieke Energieën." Het groot auditorium was gevuld met bijzonder veel toehoorders, waaronder verscheidene Utrecht- sche professoren. - Met 1°. April a. s. zal van de Kweekschool voor Zeevaart alhier een 100-tal jongens naar elk der opleidingsschepen „Admiraal Yan Wassenaer" en „Anna Paulowna" worden overgeplaatst. - De heer A. B. Deckers, directeur der expeditie- onderneming Yan Gend Loos te Delft, heeft tegen 1 Maart a. s. een eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd en zal op dat tijdstip worden vervangen door den heer H. Van Veen, thans geëmploieerd te Leiden. - Op het aanstaande concert van de Kon. Nat. Zangschool voor Handwerkslieden, directeur de heer J. H. Marinus, te 's-Hage, zal mej. Anna De Graaf liederen van Mann, S. De Lange en Acker- mann zingen en met den heer De Goey een duo uit „Tancred." De heer De Goey zal zich in stuk ken van Hol en Nicolaï doen hooren. - Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprich- ers-aand. Rijnl. stoomtram niet gevraagd en aan- geb. tot f 25; de aandeelen spoorweg Leiden Woerden noch gevraagd noch aangebodende aan deelen Rijnlandsche stoomtram niet aangeboden en gevraagd tot 80 pet.; de aandeelen Koninklijke Ned. Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 125 pet. en niet gevraagdde aand. Leidsche Duinwater maatschappij gevr. tot 118 pet.; de aand. Leid sche Broodfabriek gevr. tot 190 pet.de aand. IJsel- itoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 8 pet.; de obligatiën Noord-Zuid-Holl. Stoomtramweg-Maat schappij aangeb. tot 100 pet. en gevraagd tot 90 pet. de aandeelen straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 18 pet.; de oblig. studentensociëteit -Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.; de obligatiën der geldleening ten-laste der gemeente Katwijk noch aangeboden noch gevraagd; de obli gatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 99'/. pet. en niet aangeboden. - De zuster van onze Koningin wordt, meldt men nader, Vrijdag te 's-Hage verwacht - Het „Hbl." verneemt dat de heer J. Dirks, wiens gezondheid sedert October reeds aan het wankelen is, het voornemen heeft tegen het eind van dit zittingjaar zjjn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer voor het district Amsterdam, althans zich niet herkiesbaar te stellen by de aan staande periodieke aftreding van de helft der Kamer. - De gemeenteraad van 's-Gravenhage behan delde gisteren het plan van waterverversching dier gemeente. Met loslating van het plan van waterafvoer naar zee door oppomping, werd met 32 tegen 5 stemmen het zoogenaamde groote plan aangenomen, namelijk om een laag kanaal met sluis dienstbaar te maken aan de scheepvaart, met eene subsidie van Delfland van f 175,000. De Kromme Elleboog aldaar behoort als steeg tot het verledene. De leeiyke naam van dat straatje is vervangen door dien van Korte Vleerstraat, j waardoor tevens aan dien doorgang de oorspronke lijke naam is teruggegeven. Aan de dwarsstraat, die aangelegd wordt ter verbinding van de Atjeh- straat en de Riouwstraat, is de naam gegeven van Batjanstraat. In eenige gemeenten, welke een eigen gas fabriek hebben, komen de ontvangsten en uitgaven der fabriek noch op de begrooting noch op de rekening der gemeente voor. Alleen het batig saldo wordt in de gemeenterekening verantwoord. De vraag is gerezen of dit overeen te brengen was met de bepaling van art. 20 der Gemeentewet. De minister van binnenlandsche zaken heeft die vraag ontkennend beantwoord, onder verwijzing naar het koninklijk besluit van den 20sten April 1883 No. 10, waarin in eene dergelyke zaak, be treffende de gemeente Bolsward, is beslist. Door hot „Utr. Dbl." wordt medegedeeld dat de heer Tinholt, redacteur van „De Banier," plot seling te Amsterdam is overleden. Ds. Tinholt was lid van de Synode en deed daar, penige dagen geleden, het bekende voorstel tot benoeming eener commissie, die een modus vivendi zal ontwerpen voor de Ned.-Herv. Kerk. Hij was sedert 1867 predikant te Koudum. Door de aandeelhouders der Enschedeesche Telefoon-Maatschappij is de balans over het afge loopen jaar goedgekeurd en machtiging verleend tot betaling van het dividend ad f 5.50 per aan deel van f 100. Tot commissaris werd benoemd de heer A. Stroink. Het stoomschip „Castor" is 23 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomende „Pollux", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 23 Febr. Lizard gepasseerd; de „Limburg" is 23 Febr. van Padang naar Rotterdam vertrokken de „Sumatra", van Amsterdam n. Batavia, vertrok v. Suez. 23 Febr. Z. M. heeft den met verlof hier te lande aan wezigen lsten luit. der inf. S. Mesch, wegens lichaamsgebreken, met ingang van 1 Maart a. s., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; den lsten luit. L. C. Dyxhoorn, van het 2de reg. vest.-art., bestemd om voor den tijd van drie jaren te worden gedetacheerd by de landmacht in West-Indië; den heer C. J. Van Diermen, arts, benoemd tot officier van ge zondheid 2de kl. by het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Gemencd Nieuws. Het gisteravond gegeven „grand spectacle concert varié", met medewerking van de „beroemdste specialiteiten der wereld", onder directie van den heer A. P. Klok, had, al was het dan ook geen buitengewoon talryk publiek, dan toch menigeen naar de Stadszaal gelokt. Naar die nom mers van het programma te oordeelen, welker uit voering wij bywoonden, ondervond het gezelschap vry veel byval, want tal van „café-chantant"-voor- drachten werden luide toegejuicht, zoodat de chan teuses, na herhaalde terugroepingen, verplicht waren telkens nog iets ten beste te geven. Daarenboven trachtte de heer De Haas zyn naam van Hol- landschen komiek en coupletzanger te handhaven en legden de heeren Wilson en Le Blanc proeven af, de een van zyne kunstvaardigheid aan ringen en zwevend rek en van zijne spierkracht, de ander van zyne behendigheid in allerlei meer of minder zeldzame balanceer- en evenwichts-vertooningen, dat ook zij luide werden toegejuicht. Aan de kostumes der dames was biykbare zorg besteed, meer dan aan de bewerking van het programma, dat, slechts een klein velletje papier, geen dubbeltje, maar ditmaal niet meer dan 2x5 cents kostte. Een waar koopje! In den Nieuwen R y n zakte heden middag om twaalf uren een uit school komende achtjarige knaap, op de hoogte van de Waard- gracht, door het ys en zou zeker verdronken zyn, indien niet eenige personen toegeschoten waren en hem met behulp van ladders en touwen hadden gered. Ook begaf zich zekere C. F. nog te water om verder behulpzaam te zijn. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gisteravond om ongeveer halfelf brak in eene der woningen aan den Zoeterwoud- schen singel, over den molen „de Oranjeboom", door het afvallen eener petroleumlamp, een nogal vrij hevige binnenbrand uit. Op het alarm kwamen spoedig de buren opdagen, die door krachtdadige hulp een grooter onheil wisten te voorkomen. De schade is niet onaanzienlijk. De korporaal H., van de 1ste com p., 5de bat. reg. grenadiers en jagers, is wegens her haalde dronkenschap tot soldaat teruggebracht. Door de politie van Delft is te's-Gra venhage in beslag genomen een wekker, welke door den milicien V. B., te Delft in garnizoen, was ont vreemd 'uit de artillerie-kazerne aldaar ten nadeele van een der onderofficiers. Op de Haarlemmervaart by Half weg zijn gistermiddag twee personen door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Beiden waren van Amsterdam afkomstigeen hunner was machi nist by de marine. Toen zy te water en onder het ys geraakten, bevond zich daarbij nog een tweede machinist, doch deze was niet in staat redding te bieden. Te Oude Pekela is eene oude vrouw, die de rails nog dacht te kunnen oversteken, door den stoomtram aangereden. Zy kreeg eene hersenschud ding en overleed weinige uren daarna. De brand- en waterschade, door de beide' branden in het „Hotel des Pays Pas" te Amsterdam veroorzaakt, bedraagt f 3700 over een verzekerd bedrag van 73,000. De bediende uit dit hotel is, zooals reeds werd gemeld, in het Buitengasthuis opgenomen en daar thans onder geneeskundige behandeling. Men heeft, naar de „Arnst. Crt." verneemt, nog niet officiéél uitgemaakt of hij simulant is, slechts krankzinnig heid voorwendt of werkelijk iets mankeert. Heel pluis is het echter in 's mans brein niet. Hy heeft met groote openhartigheid van zyn vroeger leven verteld, waardoor men tot de gevolgtrekking zou kunnen komen, dat hij aan grootheidswaanzin lijdt. Hy verbeeldt zich een groot dichter te zyn en heeft eenige verzen gemaakt, waaronder een op Vondel, dat sommige rederijkers hem niet zouden verbeteren, gaf blijken van eenige belezenheid en is daarbij een groot liefhebber van het tooneel. Toen men hem iets vroeg over Shakespeare, zijn lievelings dichter, verkondigde hy de stelling, dat men van diens stukken kon zeggen „hoe onbegrijpelijker hoe mooier." Onder de andere stukken, waarmee hy „wegloopt", behoort ook de familie Benoiton." Een zyner idealen was een huwelijk met eene ryke dame, en om dat te verwezenlijken, liep hy dikwyls langs de Heeren- en Keizersgrachten, in de hoop dat eene dame zin in hem zou krijgen, al moest hy ook met groote zelfkennis erkennen, dat zyn uiterlijk daarvoor een beletsel zou zyn. Toen hij den brand had aangestoken, is hy naar de Oudemanhuispoort gegaan, om daar zeer kalm af te wachten wat de uitwerking zou zyn. Toen is hy langs den Amstel gaan wandelen, tot aan „Let Kalfje", en bleef aan't wandelen, tot de heilige Hermandad hem in haar kluisters sloot. Op de vraag of hy wel wist wat er met hem gebeuren zou, antwoordde hij leukweg: „de gevangenis of het gekkenhuis." Het laat zich begrypen dat men nog niet precies weet waarheen men dezen geleerden potten- en pannenwasscher zal zenden. Omtrent het bericht betreffende de inhechtenisstelling van den heer I. Barnasconi, commissionair in effecten, uit de „Amsterd. Courant" in ons vorig nommer vermeld, vernemen wy uit deze courant nader dat de beide leden derAmster- damsche firma B. Paleologo Co., thans in staat van faillissement verklaard, door verschillende spe-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1