Met 1 Maart begint een nieuw kwar taal van het Leidseh Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Bij dit nommer van het Leidseh Dag blad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donder dag 11 Februari, bladz. 5 tot 11. Leiden, 22 Februari. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 7980. Diii^dag S3 Kebi-uai'i. A0. 1886. LEIDSCH mm DAGBLAD. PRIJS DEZER COTTRAUT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Door Burgemeester en "Wethouders dezer ge meente is heden in het openbaar aanbesteed de levering van het verslag der handelingen van den gemeenteraad, gedurende den tijd vaji vyf jaren. Ingekomen was slechts 1 biljet, bedragende 1500 'sjaars, van de heeren Gebrs. Muré, uitgevers alhier, aan wie de levering is opgedragen. - Omtrent het dezer dagen verschenen verslag over het jaar 1880 der Afdeeling Leiden en om streken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantenkunde wordt in „Semp." ge zegd dat het met veel zorg bewerkt is. De schrijver aarzelt niét het een M o d e 1-V e r s 1 a g te heeten, dat over het afgeloopen jaar een duidelijk overzicht geeft van de werkzaamheden en lotgevallen dezer belangrijke afdeeling. welke op 9 Januari 1886 249 leden telde met een saldo van 218.05 in kas. Geen andere afdeeling dezer Maatschappij levert, naar zijne bescheiden meening, zulk een doorslaand bewijs van het feu sacré, dat haar leden voor den bloei en de ontwikkeling van den vaderlandschen tuinbouw bezielt. Moge zjj in haar volhardend optreden en ijverig streven door allen ten voorbeeld genomen en op waardige wijze nage volgd wordendan voorzeker zal men geen twijfel meer mogen koesteren omtrent de toekomst onzer horticultuur en de plaats, welke zij geroepen is onder de andere voorname nijverheidsbedrijven hier te lande, op eene haar passende wijze, in te nemen. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 27sten Februari a. s., des namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag middag om 12.16 bezorgd zijn. - By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 48, 25, ƒ5.10 en 2.50; de laagste 45, 24.50, ƒ4.40 en ƒ2.45. - De heeren J. A. Yan Dijk te Leiden, C. H. Den Hartog en T. Terweij te Amsterdam en H. Y. Leopold te Delft, zijn door het bestuur der Ver- eeniging van onderwijzers aan de Normaallessen in de 2de inspectie uitgenoodigd, hunne medewer king te verleenen, ten einde zoo mogelijk tot meer dere eenheid te komen in het onderwijs in de Nederlandsche taal aan genoemde Normaallessen. - Na het bedanken van prof. Van Boneval Faure en mr. Star Numan is thans de taak om over het kerkelijk geschil een rechtskundig advies uit te brengen, aanvaard door mrs. A. M. Van Stripriaan Luiscius en W. Thorbecke, met machtiging om zich, des gewenscht, een derden adviseur toe te voegen. - De Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft uitge sproken dat de predikant dr. mr. Van den Bergh en de ouderlingen en diakenen der gemeente Voort huizen, die wegens hun uittreden uit het kerkelijk verband niet meer behoorden onder degenen, op wie. overeenkomstig de deswege bestaande bepalin gen. opzicht en tucht kan worden uitgeoefend door een hooger kerkbestuur, getoond hebben door woord en daad zich af te scheiden van de Nederd.-Herv. Kerk en niet meer tot haar te behooren, (art. 3 alg. reglement) en dat mitsdien genoemde gemeente vacant verklaard en zonder kerkeraad is. Het clas sicaal bestuur van Harderwijk heeft den last ont vangen te Voorthuizen, waar een groot aantal ge meenteleden besloten hebben niet den kerkeraad te volgen op den weg der afscheiding, te doen wat des kerkeraads is. Het deswege, op voorstel van ds. E. César Segers, gevallen besluit is met breed voerige toelichting in de Kerkelijke Courant op genomen. Voorloopig is aan het classicaal bestuur deze ge dragslijn voorgeschreven Het behoort, na vernietiging van de onwettige besluiten van den voormaligen kerkeraad, van die vernietiging onmiddellijk kennis te geven aan Z. M. den Koning en den minister van justitie, en ge meenschappelijk met de leden, die zich met boven bedoelde eigendunkelijke kerkeraadshandelingen niet vereenigen, by de Regeering protest in te zenden tegen de aanneming van den naam „Hervormde gemeente te Kootwyk", of „Voorthuizen". Voorts zyn vertrouwen uitspreken, dat de Regeering er niet toe zal overgaan om reeds dadeiyk die nieuwe gemeenten te erkennen, zelfs onder een anderen naam, tenzij de zich afscheidende leden eene verklaring afleggen, dat zij nimmer eenige aanspraak zullen maken op de bezittingen, inkomsten en rechten van de Herv. gemeenten daar ter plaatse. Men herinnert zich dat ook op deze voorwaarden alleen de afgescheidene gemeenten in 1841 erkend zq'n. Wanneer voortaan aan officieren en minderen verlof wordt verleend tot herstel van gezondheid, zal daarmede behoud van vol traktement ge paard gaan. Men schrijft ons uit Zwammerdam, dd. 20 Febr.: Gisteravond hadden we het genoegen dr. B. Tide- man, van Haarlem, als spreker in het Nut te zien optreden. Vóór de pauze hield hy eene lezing over het onzydige geslacht in de Nederlandsche taal. Op kernachtige, amusante wyze boeide hy naar aan leiding daarvan zyn gehoor. Ten slotte leverde hij eene causerie over „de kat", welke blijk gaf van zqn humoristischen geest, maar bovenal van zpn diepen blik in het volle menschenleven. De heer Tideman is inderdaad een Nutslezer by uitne mendheid. De overeenkomst tot verlenging van de con cessie der Nederlandsche Rijn-Spoorwegmaatschappij is den 19den dezer door de ministers van water staat en van financiën en door de directie der Maatschappy te 's-Gravenhage onderteekend ge worden. Zij zal nu den aandeelhouders ter goed keuring worden aangeboden in de tegen 20 Maart a. s. uitgeschreven algemeene vergadering. Naar het „H. Dbl." meldt, is door den Koning tot ridder-grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw benoemd graaf Kapnist, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Rusland, by het Nederlandsche Hof. Naar men aan de „N. R. C." mededeelt, wordt er in Mei a. s. eene groote promotie by de marine verwacht. Door de te Leeuwarden gevestigde Friesche Tuinbouwvereeniging is besloten, om aldaar in 1887 eene Nederlandsche Tuinbouw-tentoonstelling te houden. Door de Vlaamsche pers doet het volgend bericht de ronde„In 1887 zal het 25 jaren geleden zpn dat mevr. Cath. Beersmans, onze uitmuntende tooneelkunstenares, voor het eerst te Brussel op het tooneel verscheen. Het zal dus feest zqn toe komend jaar te Brussel." Aangezien de heeren De Bruyn en Zn. te Amsterdam, niet hebben voldaan aan de lastgeving PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. van het gemeentebestuur aldaar tot opruiming de buizen in de stad, is het gemeentebestuur zelf met dit werk begonnen. De buizen zullen op het ter rein der Stads-timmertuinen worden gedeponeerd, tot de gemaakte kosten door de heeren De B. en Zn. zqn voldaan. Mr. L. Oldenhuis Gratama te Assen heeft wegens redenen van gezondheid, zqn ontslag ge nomen als lid van de Tweede Kamer. De heer Gratama is bijna 19 jaren lid van de Kamer geweest, De minister, overwegende dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Assen, heeft be paald: lo. dat die verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 16 Maart a. s.2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dinsdag 30 Maart d. a. v. Door den minister van openbaar onderwijs, schoone kunsten en eerediensten der Fransche Republiek is mr. A. J. Enschedé, archivaris en bibliothecaris van Haarlem, benoemd tot Officier d' Académie. De minister van waterstaat, handel en nqver- heid heeft Jan Heusjes, eigenaar van het zeilvaar- tuig genaamd: „De Vrouw Hijltje", uitgenoodigd zyne woonplaats op te geven aan het departement, ten einde aan hem te kunnen uitreiken eene ordon nantie van betaling, groot 95. N Het „Vad." meent niet mis te tasten, als het aanneemt dat de Regeering geen algeheele unifi catie der staatsschuld en geen conversie in een 3 pets. fonds beoogt, maar de gansche 4 pets. schuld naar een vast plan successieveiyk in een 3'/, pets. fonds wenscht te converteeren. De Paus heeft mr. R. J. graaf Schimmelpen- ninck Van Nyenhuis, grootmeester van het huis van den Koning en de Koningin en lid der Tweede Kamer, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den H. Gregorius den Grooten. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rotter dam naar Java, vertrok 21 Febr. van Port-Said; de „Limburg" vertrok 20 Febr, van Batavia naar Rotterdam; de „Samarang," van Java naar Rotter dam, passeerde 20 Febr. Sagresde „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 21 Febr. Z. M. heeft bij het leger in Ned.-Indië be noemd tot off. van gez. 2de kl., den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) D. De Oude; benoemd bij het personeel der militaire adminis tratie, en wel by de intendanten, tot majoor-inten dant, den kapt.-intendant E. Van Gendt, thans werkzaam by het departement van oorlog; by het personeel van den geneesk. dienst der land macht benoemd: tot paardenarts der 1ste kl., de paardenartsen der 2de kl. D. C. Valewink, A. Over- bosch en J. B. H. Moubis, allen van dat perso neel; aan jhr. mr. -J. E. De Sturler, werkzaam aan diet departement van buitenlandsche zaken, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 4de klasse der orde van Medjidié en van officier der orde van Cambodja, hem respectieveiyk door den sultan van Turkije en den koning van Cambodja geschonken. Gemengd Nieuw0. Gistermorgen om halfacht is uit het water van' het Levendaal opgehaald het lijk van een manspersoon, genaamd G. T., oud 49 jaren, die aldaar den avond te voren by ongeluk te water moet zqn geloopen. In den namiddag van dienzelfden dag is een 11- jarige jongen, genaamd J. P. met schaatsenryden door het ps in den Rynsburgschen singel gezakt, maar nog met veel moeite daaruit gered door eenige lieden. Met het opwekken der levensgeesten, welke

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1