via naar Amsterdam, vertrok 16 Feb. van Padang de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Feb. te Southampton; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 17 Febr. en zou de reis voortzetten. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 19 Februari niet plaats hebben. Z. M. hoeft jhr. mr. J. Van Doorn, substituut- officier van justitie by de arrond.-rechtbank te Middelburg, benoemd tot procureur-generaal in de kolonie Suriname. Geiiiongd Nieuwa. Het is bekend dat telkens, als de Stadszaal eenigszins goed bezet is, er heel wat kunstvaardigheid toe behoort om er aan het einde van een concert op eene fatsoenlijke manier weer uit te komen en er voor te zorgen dat de bezoe kers hunne gezondheid niet in de waagschaal stellen. Immers, door het tegenover elkander openstaan der deuren tocht het er geweldig, en het meest juist daar waar de heeren, maar vooral de dames zich weer van hunne afgegeven goederen in bezit moeten stellen. By de pogingen daartoe loopt men bovendien niet zelden de kans om in het gedrang, dat den hier aan den dag gelegd wordenden wedstrijd niet weinig tegenwerkt, op onzachte manier met dezen of genen elleboog in aanraking te komen. „Die zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht", zegt het spreekwoorden daarom zou het zeker niet kwaad genoemd kunnen worden als de pachter of de eigenares van de Stadszaal eens een voorbeeld nam aan de inrichting in den Schouw burg, waar men niet, nog vóór de laatste acte is afgespeeld, reeds zyn goed behoeft te gaan halen. Zyn in de Stadszaal in plaats van de kamer aan de straat ook do corridors voor dit doel niet te gebruiken? En als één man niet voldoende is, kunnen er dan geen twee of drie jassenknechts worden aangesteld? Misschien kan men het ook wel met vrouwen af, die gaarne op een avond ook wel iets zullen willen verdienën. Zooals de toestand by drukbezochte gelegenheden thans is, mag deze niet langer blijven voortduren. Het heeft nu telkens iets van plagerij tegenover het publiek, èn door de gebrekkige bediening ón door de nog gebrekkiger controle. Gaan met eene betere regeling meer kosten voor den pachter gepaard, het publiek gebaat door die meerdere geriefelijkheden zal daarin zeker gaarne te gomoet willen komen, ofschoon in den schouwburg om dezen weer tot voorbeeld te ne men niets meer dan gewoonlijk gevorderd wordt. Het drukst bezocht zijn de concerten van Toon kunst. In het begin der volgende maand staat er ons weer een te wachten. We zyn benieuwd welke maatregelen er dan genomon zullen zyn. Of zal men toch op de oude sleur blijven voortgaan? Mocht dit vooruit aan commissarissen blijken, dan is het niet enkel te hopen, maar zelfs te ver wachten, dat zy hun medeleden zullen ter wille zyn, om hun uitkomst te geven in dezen droeven toestand. Ons Gemeentebestuur is welwillend genoeg om zyne toestemming te geven tot het aanbrengen van de noodige „latten en haakjes" in den corridor en als dan hiervoor en ook voor het benoodigde personeel b. v. een vijf en twintig gulden wordt uitgetrokken, tegenover welken post toch weer „inkomsten" staan, dan gelooven we dat de leden, na hot genotene in de zaal, commissarissen nog te meer dankbaar zullen zijn. Men schryft ons uit Oegstgeest: Zaterdag-avond jl. meldde zich by den alhier aan de Morsch wonenden melkverkooper J. T. iemand aan onder den naam van Aart De Boer, die hem de groeten overbrachtwan eenige familieledenen van een bouwman uit Haarlemmermeer, bij wien bij vroeger werkzaam was geweest. Hij deelde ver volgens mede dat hy geplaatst was geweest aan den spoorweg Leiden Woerden, evenals zyn vader, die nu gepensionneerd was geworden met f 7 's weeks, terwijl hy verplaatst was op de tramlijn Leiden Voorschoten: dat hy dientengevolge in de nabijheid een kosthuis moest zoeken, doch het liefst by menschen zonder kinderen, zooals T., en vroeg, of hy ook genegen zonde zyn hem kost en inwoning te verschaften. Na bespreking met zijne vrouw werd zulks goedgevonden voor 5 .'s weeks. Den volgenden dag bleef de nieuwe kostganger te huis, maar moest Maandag ochtend om zeven uren op de tramlijn zyn, en verzocht genoemden T., dien avond met zijn melkwagen bespannen met den hond zyne kist, waarin zijne kleederen, een paar horloges enz. waren, van de Woerdensche stoomboot te willen afhalen, hetgeen door dezen werd aangenomen. Vóór hy naar zyn werk toog, verzocht hy zijnen huisbaas hem zijn horloge voor dien dag te willen leenen, daar hy op de loopende trammen moest achtgeven; dat hij dien avond in het bezit kwam, bij aankomst zyner kist, van het zyne en het hem alsdan in dank zoude teruggeven. Dit verzoek werd door T. ingewilligd. Deze spande dien avond zyn hond voor den melkwagen en reed naar Leiden om de verwacht wordende kist aan de boot in ontvang te nemen. Bij aankomst van de boot was echter geene kist voor Aart De Boer aan boord, en deze zelf is tot heden by zijn huisbaas niet terug gekeerd, om wellicht bij andere lichtgeloovigen hetzelfde spel te. herhalen. Eene vrouw te Leiderdorp, die aan vlagen van krankzinnigheid leed, heeft zich aldaar, toen de kinderen naar de kerk waren, door op hanging van het leven beroofd. De inspecteur -rechercheur van poli tie Olivier, te 's-Hage. begaf zich Maandag naar Plymouth, om de vrouw en kinderen van v. d. H. af te halen, welke juffrouw dezer dagen de echte lijke woning verliet, een groot bedrag aan effecten medenemende. Als eene bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat een vink, welke vóór negen maanden ontvluchtte uit eene kooi, hangende aan den muur van het bovenhuis in de Witte De Withstraat te 's-Hage, bewoond door den heer J. Van Nieuwen- lioven, stukadoor, thans in bedoelde kooi, welke nog was blyven hangen, is teruggekeerd. Wij lezen in het „H. Dagblad": Een dor drukste punten der Residentie zal weldra eene groote verandering ondergaan. De eigenaar van het bekende gebouw „het Gouden Hoofd," eene der oudste inrichtingen der stad, zal het oude gebouw geheel doen veranderen, en daarbij bestaat het plan de straat tot aan de paaltjes, waar de voortbrengselen van het Westland hun koopers vinden, in een terras te herschapen. Wij vernemen dat zoo spoedig mogelijk tot de verbouwing zal worden overgegaan. De zorg voor de c-onsumtie zal in het nieuwe koffiehuis opgedragen worden aan den heer B. A. Vogelsang en echtgenoote, welbekend by de be zoekers van de „Compagnie Bordelaise" in de L. Pooten. Men s c h r y ft uit Delft: Volgens mede- deeling der politie, vermeenen wy de neringdoenden zoo hier als elders te moeten waarschuwen tegen eene zich thans hier ophoudende gehuwde vrouw, oud 37 jaren, van meer dan gewone lengtein een winkel binnengegaan zijnde, vraagt zij om de eene of andere kleinigheid en legt tegelijkertijd een gulden of een rijksdaalder op de toonbank nadat het gevraagde voor haar is neergelegd, vraagt zy nog iets, en op het oogenblik dat de winkelhouder zich omkeert, om aan haar verzoek te voldoen, neemt ze het neergelegde geldstuk tot zich, en na het gekochte in bezit te hebben genomen, eisclit ze geld terug, bewerende dat het neergelegde geld stuk door den verkooper bereids in de toonbank- Jade is gelegd. In verschillende winkels is haar opzet gelukt; zy is herkenbaar aan eene moeder vlek op het voorhoofd en eene op den neus. Een gisternacht in het „Hotel des Pay s- Bas", te Amsterdam, in de Doelenstraat, ontstane brand heeft zich bepaald tot den zolder boven de keuken, waar een voorraad groenten geborgen was. Eene jeugdige keukenknecht heeft voor den commis saris van politie bekend, den brand moedwillig te heb ben gesticht. Om kwart voor zessen was men den brand meester. De brandweer bleef nog korten tyd na werken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De brandweer werd ook gealarmeerd voor een brand in de Quellynstraat, waar het onheil was ontstaan op eene eerste verdieping, waarschynlyk door ontbranding van een niet goed uitgebluscht potroleumkooktoestel. De inboedel, waaronder die van eene tooneelspeelster, werd door de vlammen vernield. De benedenburen bekwamen weinig schade. In eene tapperjj in de 2de Egelantiersdwarsstraat is gisteravond plotseling een man ineengezakt en op de plaats dood gebleven. Het 1 jjk werd huiswaarts gebracht. Een man, die gisteravond in eene schuit met steenen in de Achtergracht zich te slapen had gelegd, werd hedenmorgen daarin dood weerge vonden. Zyn lyk is naar de Oosterbegraafplaats gebracht- Het „Hbl." heeft eene aansporing tot zijne stadgenooten gericht om bijdragen te schenken voor het Pohtie-fonds, door burgemeester en wethouders van Amsterdam opgericht, ten einde onderstand te verleenen aan zieke, herstellende en hulpbehoevende politie-agenten of hunne gezinnen. Roeds heeft het blad voor dit doel eene som van f 6664 bijeengebracht. Daaronder zijn drie giften, elk van f 1000. Een door de „Amst. Crt." ontvangen bericht meldt dat de Engelsche regoering besloten heeft het verbod tot verkoop van uit Nederland ingevoerde paling, tusschen 15 Maart en 15 Juni, in te trekken. De dienstbode van den heer A.te Bezooyen, had Zaterdag-avond in hare kamer eene stoof met vuur men zegt briquetten laten staan. Den volgenden ochtend werd zij geheel bewusteloos in haar bed gevonden en thans nog is zy niet geheel buiten gevaar. Bij een grooten Newfoundlandschen hond, welke den nacht ook in die kamer had doorgebracht, was geen leven meer te bespeuren. Onder Brummen is de 12-jarige M. W.. op de Weerden, door het ys gezakt. Opgemerkt door II. Grizel, oud 22 jaren, die aldaar de baan veegde, ging deze te water om hulp te brengen, doch beiden zijn jammerlijk verdronken. De heer T., te Maastricht, maakte ten huize zyner ouders, door een revolverschot, een einde aan zyn leven. Onder Lent is Maan dag-morgen op den spoorweg het lijk gevonden eener oude vrouw, dat letterlijk in tweeën was gesneden. De onge lukkige was den vorigen avond oven eden. Te Hur wenen zakten zeven perso nen, die op het ys met elkander stonden te praten eensklaps in de diepte weg. Met moeite werden gelukkig allen gered, zoodat ze met den schrik en een nat pak er afkwamen. In de Willemstad viel eeij timmer mansknecht, werkzaam aan een huis, van het dak op straat, en werd ernstig gewond huiswaarts ge voerd. De toestand van den lijder geeft hoop op behoud van zijn leven. De firma Steinthal Co. te Man chester, handel drijvende op Zuid-Amerika heeft, volgens de „Weser Zeitung," "hare betalingen ge staakt. Het passief bedraagt 150,000 pd. st. Een vreeselyk voorval heeft de stad Moulins in opschudding gebracht. In het dorpje Valigny woonde een jonggehuwd paar, Jean Bon- neau en zijne vrouw. Drie dagen geleden ontstond gedurende den nacht brand en het jonge mensch ontving zulke zware brandwonden, dat hij spoedig daarna overleed. Voor zijn dood vertelde hij echter nog het volgende: „Ik was", zeide hij, „aan het bed mijner zieke vrouw gezeten en daarbij ingeslapen, toen ik plot seling in myn hals iets kouds voelde, en byna dade lijk stond ik in vlam. „Ik ben overtuigd dat mjjne schoonmoeder my met petroleum begoten en daarna mijne kleederen aangestoken heeft, want sedert geruimen tijd leven wij in den grootsten onmin. Zij was, wegens de ziekte mijner vrouw, teruggekomen en had my be dreigd." De schoonmoeder ontkent, maar is toch in hech tenis genomen. Verleden week werden drie m i s d a- digers opgehangen te Carlisle. De kenners waren eenstemmig in hun lof over den jongen beul, die met buitengewone kunstvaardigheid de lieden op knoopte en door het valluik verdwijnen liet. Hij trad op onder den naam van Waldon, doch nu blykt dat dit een aangenomen naam is. Hij is een baronet van oude familie uit het zui den van Engeland, die uit liefhebberij ophangt. In het dorp Pogrebisclitschy, dus verhaalt de „Russk. Wed," zaten onlangs zeven boerenmeisjes in eene woning bijeen, toen een boe renjongen binnengelaten wilde worden. De meisjes deden niet open, maar toen de jonge man bleef aanhouden, besloten zij eene grap met hem te hebben; zy namen een luik uit den vloer weg, dekten een kleed over de opening en lieten den boer toen binnen. Zoodra hij in de kamer kwam, viel hy natuurlijk naar beneden en dat op zoo ongelukkige wyze dat hij zyn nek brak en dadelijk stierf. De hevig ont stelde meisjes kwamen overeen om het lijk te verbranden en wierpen het tot dat doel in den oven. De ontzettende walm, welke daardoor ontstond en door het geheele dorp merkbaar was, trok

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2