tSsèm Bit numiiivr Restant Hit Twee Binden. Bericlit. N°. 7976. '#fe <§eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Februari. Dónderdas ebrnari. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. W ij maken den pr ij s raadsels oplos- 'senden abonnés ons compliment, zoowel om de gulle wijze waarop de eerste proefneming is ont vangen als om de vlugge vindingrijkheid, welke 'daarbq werd aan den dag gelegd. Het is een lust om te zien welk een aardigen stapel de ingekomen antwoorden reeds vormenen niettemin duurt de toevloed want dit is het inderdaad nog steeds voort.w De deelneming is dan ook grooter dan we ver- vacht hadden; zelfs vreezen we dat, als dit den 'gelieelen voor het eerste probleem gestelden ter mijn zoo door moet gaan, de uitgever op den 25sten Februari met al de oplossingen geen raad zal (veten. Nu reeds zqn er bij de 600. De kans der eerste inzenders voor den prqs of de premiën wordt daardoor meer en meer gering: en daarom is besloten den termijn van inzending orgen. Donderdag-avond, te sluiten. Dan kan ieder abonné, die zijn antwoord heeft gereed liggen, maar nog niet ingezonden, van zijn recht toch (gebruik maken. Daardoor wordt de uitslag der loting welke !in tegenwoordigheid van twee abonnés zal geschie den ook acht dagen vroeger bekend en zal deze in het aanstaanden Zaterdag-avond verschijnende Dommer worden medegedeeld, evenals de namen 'er overige inzenders van goede antwoorden. Oflïcieele -nrrea. L. G. Le Poole (cand. der Lib.)571 st. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- Is die nader is gewijzigd Brengen ter algemeene kennis dat door CA.THARINA K00KEMAN, huisvrouw van Pieter Arnoldus, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Groenesteeg No. 53. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, li Februari 1886. E. KIST, Secretaris. Ter verkiezing van twee gemeenteraadsleden, ia in 1887 moeten aftreden, waren ingeleverd 1122 tombiljetten {teil), waarvan van onwaarde werden erklaard 18, zoodat het aantal geldige stemmen 104 en de volstrekte meerderheid 553 bedroeg. Hiervan waren uitgebracht op de heeren: A. Bots (cand. der A.-R. en R.-K.) 462 st. r. S. J. Fockema Andrèae (cand. der Lib.) 594 J. Van Mas ijk Huiser Van Reenen (id.) 56-5 C W. Wüstenhoff (cand. der A.-R. en R.-K.) 465 Zoodat t ozen zijn de heeren Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE en J. J. VAN MASIJK HUISER VAN REENEN. Op verschillende personen waren 92 stemmen itgebracht, als: mr. J. T. Buys 24, dr. E. F. Van "issel 17, mr. S. Le Poole 14, mr. L. M. J. H. erstens 7, L. G. Le Poole 4, mr. J. B. Vos 3 en P 22 personen ieder 1 stem. Ter verkiezing van twee gemeenteraadsleden, ie in 1889 moeten aftreden, waren ingeleverd 1121 tembiljetten {get l), waarvan van onwaarde werden t'klaard 16, zoodat het aantal geldige stemmen 105 en de volstrekte meerderheid 553 bedroeg. Hiervan waren uitgebracht op de heeren: r- L. M. J. H. Kers tens (c. d. A.-R. en R.-K.) 481 st. 484 560 Mr. S. Le Poole R.-K.) Mr. J. B. Fos Lib.) Zoodat gekozen zijn de heeren L. G. LE POOLE en Mr. J. B. VOS. Op verschillende personen waren 64 stemmen uitgebracht, alsC. W. Wüstenhoff 9, J. J. Huiser Van Reenen en J. A. Bots ieder 7 stemmen, prof. J. E. Van Iterson 6, F. J. Los, mr. S. J. Fockema Androae en mr. J. T. Buys ieder 4 stemmen, dr. E. F. Van Dissel, A. L. De Sturler en F. A. Lem pers ieder 3 stemmen, en op 18 personen ieder 1 stem. De luitenants ter zee der 2de kl. R. Posthumus Meyjes en J. B. A. Jonckheer, die met 1 April a. s. worden gedetacheerd bp de Kweekschool voor Zee vaart alhier, zijn bestemd om den lsten October van dit jaar geplaatst le worden aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiraal Van Wasse naar" en „Anna Paulowna." In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad te 's-Gravenhage stemde deze toe in het verzoek, hem door de directie der I.Jselstoom- tramwég-maatschappij gedaan, om de gestorte waar borgsom van f 3000 op f 1000 terug te brengen, met het oog op de geringe uitgestrektheid van de baan op het grondgebied dier gemeente. Voorts werd aangenomen het voorstel van de raadsleden Godon, Van Malsen, Mouton en Rietstap, ten gunste van beambten aan gemeentelijke instellingen, die vroeger in particulieren dienst waren geweest. Dat voorstel heeft in hoofdzaak de strekking om de jaren, welke zij in particulieren dienst doorgebracht heb ben, voor de helft mede te tellen bij hunne pension- neering door de gemeente (doch slechts in zoover als daardoor hun pensioen de som van 600 niet zal overschrijden), waardoor hun pensioen alsdan meer komt te bedragen. De heer Rietstap deed buitendien het voorstel om het volle pensioen toe te kennen, doch dit werd verworpen. Aan het einde der vergadering deelde de burge meester mede dat in eene op 23 Februari a. s. te houden vergadering de waterverversching-plannen aan de ordo zullen komen. De Staatscourant bericht dat door de inter nationale jury van de Antvverpsche tentoonstelling alsnog aan de nagenoemde directie en personen, wegens hunne medewerking tot de inzendingen in de Nederlandsche afdeeling, de volgende eereblijken zijn toegekend Eere-diplomade directie van het Nederlandsch Handelsmuseum te Amsterdam. Diploma van eene gouden medailleDe Jongli, directeur dor gemeentewerken te Rotterdam; W. F. Leemans, ingenieur 1ste klasse van den water staat te RotterdamA. W. Th. Koek, ingenieur te 's-Gravenhage. Diploma van eene zilveren medailleLeendert Hansma te Dokkum; C. W. Nuys, werkzaam bij den heer H. C. A. Thieme te NijmegenF. De Rine, werkzaam bij den heer M. J. De Bont te Amster dam De Minck, werkzaam aan de Stearine-Kaarsen- fabriek „Gouda" te Gouda; G. W. Van Dokkum, te Utrecht, werkzaam bij de heeren -J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Door den inspecteur van het militair onderwqs is de sergeant H., van het regiment grenadiers en jagers, wegens onvoldoenden aanleg en ijver, van den cursus verwijderd. Aan verschillende onderwijzers en leerlingen j dor liuishoudeiyke school by het regiment grenadiers en jagors, benevens aan de onderwijzers in schermen, dansen en gymnastiek zyn door den minister van oorlog belooningen toegekend van 25 tot één gulden. Het Kroonprinsesje ging, na de verkoudheid die haar een week thuis deed houden, gisteren weer uit wandelen. Tegen den gewezen klerk bij de Zuid-Hol- landsche Boek- en Handelsdrukkery te 's-Hage, v. K., is proces-verbaal opgemaakt wegens ver duistering van gelden. In overleg met de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft de Regeering, biykens het heden verschenen zeer lqvig verslag, besloten de invoering der nieuwe strafwetgeving te bepalen op 1 September aanst., d. i. met den aanvang van een nieuw zittingjaar der rechterlijke colleges. De commissie berust in de handhaving van het fiscale strafrecht, met hoop op latere wijziging. De Regeering deelt ten slotte mede: lo. dat zy nader zal overwegen of de wijziging van art. 241 van het Wetboek van Strafrecht eene nadere wyziging van het Burgerlyk Wetboek nood- zakeiyk maakt; 2o. dat het haar niet wenscheiyk voorkomt thans terug te komen op beslissingen zoo kort geleden bij het tot stand komen der novelle genomen. Bij den aanvang van het jaar 1885 bedroeg het aantal studenten aan de Vrije Universiteit 51. In dat jaar werden 8 ingeschreven en 3 afgeschre ven, zoodat het getal op 31 Dec. 11. 56 bedroeg. Deze studenten waren ingeschreven als volgt: 39 voor de godgeleerdheid, 4 voor de rechtsgeleerdheid, 6 voor de letteren, 5 voor godgeleerdheid en rechts geleerdheid en 2 voor godgeleerdheid en letteren. Van het hospitium dezer universiteit werd door 18 studenten gebruik gemaakt, zoodat daar alle plaatsen bezet zijn. Het bestuur der Prins-Hendrik-Stichting heeft van een onbekende uit Bussum 500 ontvangen ten behoeve van de stichting, welk geschenk eene welkome tegemoetkoming is in het tekort, waar mede dit jaar de rekening dier stichting is gesloten. Een gevoelige slag trof de universiteit te Groningen. Prof. Rudolf Adriaan Mees, sedert ge- ruimen tijd aangetast door eene ernstige ziekte, is overleden. Geboren te Rotterdam op 27 Sept. 1844 en opgevoed te Amsterdam, werd hy in 1861 student aan het Atheneum aldaar, waar hy twee jaren bleef; daarna studeerde hy vier jaren te Utrecht en ook aan het Polytechnicum te Zurich. Hij promoveerde te Utrecht in 1867 met eene dissertatie over trillingsrichting in het rechtlijnig gepolariseerd licht. Reeds het volgend jaar werd hy te Groningen tot opvolger van prof. Ermerins benoemd. Hij aan vaardde het hoogleeraarschap op 7 Oct. met eene oratie over het onderwijs in de natuurkundige wetenschap als een hoofdzakelijk bestanddeel van elke beschaafde opvoeding. Die betrekking ver vulde hij met eer tot vóór anderhalf jaar, toen liij wegens gezondheidsredenen tydelijk, naar men hoopte, moest worden vervangen. Ook was hij een ijverig lid der Koninkiyke Academie van Weten schappen. In zpn werkkring was Mees de rechte man op de rechte plaats. Zy'ne colleges muntten uit door degeiykheid en duidelijkheid. Hij bezat de zeldzame gaaf om aan elk deel van z.y'n auditorium, van zoo verschillende voorbereiding, het zyne te geven. Wetenschappelyk was hy in de hoogste mate, zooals verschillende zpner verhandelingen bewyzen. Behalve als hoogleeraar bewees hij het onderwijs nog zijne diensten als secretaris van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwys aldaar. Binnen vijf jaren heeft de Groningsche uni versiteit zes verliezen te betreuren door het sterven van de prof. Viëtor, Modderman, Rink, De Groot, Tellegen en Mees. (F.) Het stoomschip „Prins van Oranje," van Bata-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1