standigheden genoodzaakt een geheim verdrag aan te gaan met laatstgenoemd keizerrijk. Niemand kont dit feit dan de regeerende vorst en zyn minister Vahlberg. Na onderteekening wordt het stuk in het geheim staatsarchief gedeponeerd, welks ijzeren slot alleen door middel van een ge. heim woord geopend kan worden. Nochtans is des anderen daags het bestaan der overeenkomst aan Pruisen verraden en wordt de vorst genoodzaakt onmiddellijk afstand te doen van zijn troon, waarna de kleine staat by het zegevierende Pruisen wordt ingelyfd. Byna twintig jaren zyn er verloopen, Karei Theo- door is lang dood, en de zaak wordt opnieuw opge rakeld. Wie was de verrader? Dat Vahlberg Karei Theodoors rechter hand was, is niemand ontgaan. Een artikel in de Russische Revue, geschreven door zekeren graaf Daschka, beticht hem thans openlyk. Zoo staan de zaken als het scherm opgaat om ons tegenwoordig te doen zijn by de receptie op den verjaardag van Vahlbergs dochter Hertha, de gelukkige echtgenoote van Erwin, baron Von Weidegg. Spoedig vernemen wij echter ook dat Lothar Von Mettenborn, een lion sur le ratoir de l'age, op de schoone Hertha loert en het lasterlijk stuk geïnspireerd heeft, om later door het redden van den ten val gebrachten vader de dochter te veroveren. Uit deze gegevens ontwikkelt zich eene bonte ry van pathetische en komische, doch alle uitsluitend goed geslaagde tooneelen en tooneeltjes, welke on- mogelyk in een kort bestek kunnen geschetst worden. Hoe de laster zich verbreidt, hoe iedereen op de soirée, welke de overste Von Wendlingen geeft, tot de bediende toe, over het schandaal spreekt, hoe gemelde Von Wendlingen eerst toestemt in het huwelyk van zijn zoon den luitenant Bruno Von W., met Vahlbergs tweede dochter Liddy, doch even spoedig het engagement verbreekt, wanneer Vahl berg in opspraak komt, hoe Hertha hem zijne laffe menschenvrees verwijt, hoe alle hoop op rehabi litatie gevestigd wordt op Prins Karei Emil, hoe die hoop verydeld wordt, de verloving tusschen Liddy en Bruno enz. enz., dat alles is meesterlyk gelèekend en werd meesterlijk weergegeven. Van groote dramatische kracht was het slottooneel van het derde bedrijf, waar Lothar Von Metterborn voor de vernietigde Hertha als reddende engel opdaagt en haar thans in zyne macht waant, doch op zijne beurt overwonnen wordt door de reine gevoelens, welke de liefhebbende dochter en be minnende gade in haar uitbundige vreugde aan den dag legt. Het laatste bedryf, waarin Prins Karei Emil met het bericht dat zyn vader zelf, om het eenige Duitschland te heipon vestigen, het geheim en daarmede zyn vorstendom aan Pruisen overleverde, als Deus ex machina verschijnt, was zeker niet nieuw van gedachte. Het stuk werd meesterlyk vertolkt, met eene soberheid, welke de goede school kenschetst. Mej. Marie Vink (Hertha) vervulde hare moeilyke rol met eere, hare zuster Liddy (mevr. Coelingli-Vor- derman) had wel wat meer salon-dame mogen zijn. De heeren D. Haspels (Metterborn), J. Haspels (Vahlberg) en Rosier Faassen in eene alleraardigste rol van fac-totum waren uitmuntend als altyd. Ook de heer Henri De Vries (luitenant Bruno) verdiende volkomen de luide goedkeuring, welke hem her haaldelijk ten deel werd en een byzonder woord van lof komt aan den heer Van Eysden (Erwin) toe, die geheel a l'improviste de groote rol van oen ongesteld geworden collega op zich had genomen. De souffleur was onuitstaanbaar. E. S. Gemengd Nieuw». J n het lokaal Ephraïm had giste r- avond eene uitvoering plaats door de Leidsche Dilettantenclub. Ditmaal waren gekozen: „Richard Moor", drama in vier bedrijven, voorafgegaan, door „Een uur te laat", voorspel in één bedryf, en ge volgd door „De Bloedzuigers", oorspronkelyk blyspel met zang in één bedryf. "Wat „Richard Moor" betreft, wy gelooven dat een blyspel over het algemeen genomen meer in den smaak van het publiek valt. Van het spel der dilettanten kunnen wy zeggen, hoewel het toch nog goed was, dat we dit by eene vorige gelegen heid wel eens beter gezien hebben. Er was niet genoeg gang; ook was de pauze te gerekt, waar door het vry laat werd, alvorens het bal kon be ginnen, dat niettemin zeer geanimeerd was en tot laat in den nacht voortduurde. Eene in de pauze gehouden inzameling ten be hoeve van de twee weduwen, waarvoor onlang,* een beroep op de weldadigheid der ingezetenen werd gedaan, bracht f 17.62 op, een voor die onge- lukkigen niet onbeduidend bedrag. Maandag-avond derailleerde de laatste tram van Voorschoten naar Wassenaar. De locomo tief viel onderst boven en de passagierswagen stond dwars over den weg. De machinist bekwam een klein letsel aan den armde stoker, hoewel eene vreemde tuimeling makende, kwam evenals de eenige passagier met den schrik vry. Hedenmorgen derailleerde de goederenwagen tusschen Leiden en Voorschoten bij Sint-Nicolaas- brug. Er ontstond geen oponthoud door in den dienst, welke sinds eenige maanden by uitstek ge regeld gaat. Men meldt ons uit Leiderdorp dat gistermiddag omstreeks twee uren brand uitbrak in den hooiberg by de woning van den landbouwer A. Samsom, in Achthovon, en aangezien het vuur reeds eenige uitbreiding had verkregen, stond ook weldra het rieten dak van de woning in brand. Het vee en de meeste meubelen konden nog gered worden, maar het geheele gebouw, waarin nog verschillende voorwerpen van waarde aan wezig waren, is uitgebrand. Het personeel van Leiderdorp werkte met drie spuiten en van eene door do gemeente Koudekerk tot hulp gezonden behoefde geen gebruik gemaakt te worden. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: De drie laatste dagen zyn alhier 46 schuiten aan gekomen; zy besomden f 50 a 152 in 6 tot 8 dagen reis. In den afslag werd besteed voor groote tarbot f 8 a f 10, kleine tarbot /"3 a f 4.50, tong 0.20 a f 0.50, levende bunschol 0.40 a 0.70 en groote rog 0.50 a f 0.60 per stuk; voor bui- tenlekschol ƒ6 a f 8 en scharren f 3 a f 3.75 per mand. Vrydag-morgen, by den eersten afslag, zyn twee schuiten met levende vi3ch aangekomen; zy be somden f 150 a 152 in 6 dagen. Onze vloot is thans vermeerderd tot 58 bomschuiten, 2 zeil- en 8 garnaalbooten, waarvan twee schuiten alhier varen, doch aan reeders te Sclieveningen toebe- hooren. De geheele vloot is op de visscherij uitgegaan. Aan het, bereids vermelde, voorne men, om ook de derde-klasse-rijtuigen der Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij af te schei den in compartimenten waarin wèl en die waarin niet mag gerookt worden, is reeds gisteren uit voering gegeven, en wel op de lijn Amsterdam Rotterdam. Op 's Konings verjaardag zullen alle militairen van het 7de regiment infanterie, te Amsterdam in garnizoen, in de gelegenheid gesteld worden om in een der schouwburgen eene voorstel ling by te wonen, bekostigd door het cantinefonds. Een jongetje van even 15 jaren, uit de Batavierstraat, te Amsterdam, nam van zijn vader een effectentrommel met f 2000 mee en ging de straat op. Hy is echter met twee makkers aan het centraalstation aldaar door de politie aange houden. Zy waren van plan zich naar Rotterdam te begeven. Een reiziger uit Brussel, vertoe vende in het Amsterdamsche „Hotel Oldewelt", werd wegens misbruik van vertrouwen ingerekend. Met het Oosterspoor is te Amster dam aangebracht en per raderbaar naar het zieken huis vervoerd een visschersgezel uit Huizen, die, als passagier gezeten in den Gooischen stoomtram, naby Naarden uit den waggon gevallen en dooi den trein overreden is, waarby hem de rechter schouder werd verbryzeld. De ongelukkige is over leden. Een korporaal en een milicien dei- artillerie uit Utrecht, waren Zondag overgekomen naar hun geboorteplaats Loosdrecht. Beiden zijn daar by het schaatsenrijden door het ys gezakt en verdronken. Zondag-avond zyn door den laatsten trein van Arnhem naar Zutfen in de Hoven bij Zutfen twee vrouwen, moeder en dochter, over reden. De dochter was onmiddellijk een lyk; der moeder zijn de beide beenen afgezet moeten worden. Te Noordeloos heeft het ys Zater- dag weer een offer geëischt. De achttienjarige dochter van A. De Groot zakte er door en werd levenloos opgehaald. Te Parys heeft alweder een nion plaats gehad, en wel in de rue de Crimée. individu, Emile Drapier geheeten, welks gan reeds lang door de politie werden nagegaan, om' hy als zeer onverschillig en ruw te boek st heeft zijn broeder, een noodiger ter begrafr vermoord, door hem met een mes een stoot geven, waardoor het hart werd getroffen en ongelukkige oogenblikkelijk een lyk was. De moordenaar nam daarna dadelijk over daken de vlucht. Door de commissaris van pnjj werd terstond een onderzoek ingesteld en ee leden van het parket begaven zich, zoodra h de misdaad bekend was, ter plaatse, waar zij langen tyd vertoefd hebben om een onderzoek te stellen. Alle mogelyke moeite wordt gedaan den moordenaar in handen te krijgen. Te Honfleur ontstond Zondag-u, gen een hevige brand in de timmerwerven la het dok der Republiek. Door de aldaar opgestapo materialen verbreidde het vuur zich zeer snel1 kreeg de brand eene zeer groote afmetingde vl men verhieven zich zeer hoog en de geheele ln had daardoor eene roode kleur. De spuitgasten al de andere aanwezigen legden een grooten jj aan den dag om den loop van het vuur te stui maar in weerwil van deze pogingen, bleef de br den geheelen dag woeden en kon men hem des avonds, nadat bijna al het aanwezige hout vernield, blusschen. BUÏTKNLAND. Fraukrifk. Voor de Kamer van Afgevaardigden zijn op Cor drie republikeinen gekozen, met 24,000 tot 25, stemmen. Daarop volgt de Bonapartist Gavini 23,000 stemmen. Het was eerst nog onbek of herstemming voor dezen laatste moest p] hebben, doch later bleek dat ook hij was geko Het is thans officieel dat de raad van on zoek te St.-Malo in zake den kolonel Herbi eene gunstige uitspraak heeft gedaan. Dit oor is aan generaal Lewal en door dezen aan minister van oorlog Boulanger medegedeeld. Deze week zal in het „Journal officiel" promotie van hoofdofficieren verschijnen, waarbjj verwacht nu ook den naam van kolonel Herbui te zullen vinden. Duitschland. In de toelichting tot de gisteren ingediende kelyke wet wordt betoogd dat de regeering in reeds sedert twee jaren bestaand voornemen aan de wensclien der Katholieke onderdanen treffende opleiding en jurisdictie der geestelij te gemoet te komen, werd belemmerd don omstandigheid dat de bijeenkomsten van liet lement in de laatste jaren telkens gepaard gin met voorvallen, welke den indruk maakten de regeering door aanvallen en bedreigingen worden genoopt tot besluiten, welke zy vrij en uit eigen aandrang niet zou genomen heb Aangezien thans geene aanleiding tot derge beduchtheid bestaat, heeft de regeering van tegenwoordige tijdstip gebruik gemaakt, om b voordracht niet langer uit te stellen. Groot-Tïritannlö. Gisteren werden ook te Birmingham wano lijkheden gepleegd, uitgelokt door werklieden, van arbeid verstoken zyn. Omstreeks 12,000 personen volgden den opt van de werkeloozen. Men hield zich rustig, te men werd opgeruid door oproerige toespraken de te Birmingham gevestigde socialisten. Toen begon men de ruiten in te werpen, en eene plundering van winkels en marktgebouwen Het forsche optreden der politie bracht het opst tot bedaren, voordat ernstige schade was toegebn De stad is nu weer rustig. De overheid had de cavalerie gereed gehon om in geval van nood onmiddellijk te ku" optreden. Ook te Great Yarmouth werd eene w' demonstratie beproefd, doch de politie joeg muitelingen uiteen. Verschillende inhechtenisnemingen hadden i i Gri"ïcli cnland. Naar uit Weenen wordt gemeld heeft het Oo' ryksch-Hongaarsche ministerie bericht ontvan dat het Fransche gouvernement er weder ernstig by het Grieksche Kabinet zou hebben aangedrongen om het over te halen van e aanval tegen Turkye af te zien. Uit Athene wordt echter aan de „Temps" be

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2