r 7975. Woensdag XT Februari. A0. 1886. feze fèourant wordt dagelijksmet uitzondering ran §pn- en feestdagenuitgegeven. Leiden, 16 Februari. LBIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers-0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. \Yjj vestigen de aandacht van het muzikale bliek op de achterstaande advertentie, waarbij ngekondigd wordt eene soirée musicale op den en Maart a. s., te geven door mej. A. De Graaf, jeertzangeres alhier, en den heer E. D. Kunst, anist te Groningen, hier te Leiden niet onbekend, erder zal zijne medewerking verleenen de heer hr. Timmner, de zeer talentvolle solo-violist uit lusterdam, vroeger in die betrekking verbonden n het Amsterdamsche Park-orkest van den heer ann. De gelegenheid tot deelneming in deze zeer ter belangrijke soirée is opengesteld bij den heer s alhier. Moge eene ruime deelneming de tvoering van dit plan mogelijk maken. - Onze stadgenoot dr. D. De Loos heeft eene ijst opgemaakt van alle oud-leerlingen der hoogere urgerscholen met vijfjarigen cursus in ons land op Java, welke gedurende de eerste twintig en, waarin de wet op het middelbaar onderwijs n kracht is geweest, met goed gevolg eind- xamen hebben afgelegd. Die lijst wijst tevens de trekkingen aan, waarin zij na hunnen leertijd eslaatst zijn. De uit deze namenlijst opgemaakte statistiek eet dienen tot een zakelijk en afdoend antwoord de klachten over de geringe vruchten van ons iddelbaar onderwijs, welke hare uitdrukkingen ge- onden hebben in de Tweede Kamer, bij de door nkele leden gedane poging om het aantal der rijks oogere burgerscholen te doen inkrimpen. Alleen )or het middelbaar onderwijs voor meisjes werd rijkssubsidie ingetrokken. Do statistiek van dr. De Loos geeft nog slechts n onvolledig overzicht van de vruchten onzer oogere burgerscholen. Niet weinige harer leer- ngen toch leggen het eind-examen niet af en jn niettemin volkomen geslaagd in de voorbe- eiding tot hunnen maatschappelijken werkkring. .Met inbegrip van die te Batavia, te Semarang te Soerabaia, zijn er thans 41 hoogere burger holen met 5-jarigen cursus. Met haar allen hebben in 20 jaren 3055 leerlingen met geslaagd nd-examen afgeleverd. Daarvan zijn 88 overleden 54, wier levensloop onbekend is. De overige 913 laten zich verdoelen over de volgende be- rekkingen: O.-I. ambtenaar en student 536, inge- leur, technoloog en student Pol. School 709, doctor student in wis- en natuurkunde 87, doctor en tudent in medicijnen 49, doctor en student in andere akken 66, arts en student-arts 260, apotheker en tudent-apotheker 34, officier en artillerie-cursus elft 157, in den handel 180, fabriekwezen 127, bankinstellingen 56, onderwijs 157, landmeter 54, houtvester in O.-I. 18, registratie en belastingen '19, post- en telegraafdienst 93 en in verschillende etrekkingen 201. - Het Rijk heeft van den heer H. Visser, assistent-resident der L Kotta's, te Paja Combo, plaatsing in het Ethnographisch Museum te Leiden, ten geschenke ontvangen verschillende voor werpen, vermeld in de Staatscourant van heden. - De voorstelling van het wetenschappelijk too- neelstuk „Gutenberg" van Figuier zal hier, evenals te Haarlem, niet doorgaan. - Na Den Haag, Den Bosch, Leeuwarden en Arnhem zal ook te Leiden de heer Chr. Kriens het aan hem opgedragen clarinet-concert van J. G. H. Mann uitvoeren, en wel op een concert der Leid- sclie Maatschappij van Toonkunst in het begin van Maart. Evenals in 's-Hertogenbosch en Arnhem, zal de uitvoering met orkest geschieden. Op de laatste soirée der Leidsche Triovereeniging zal de heer Mann de pianopartij in zijn Quintet voor piano en strijkinstrumenten vervullen, terwijl op de 3de uitvoering der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot Bevordering dor Toonkunst Mann's Symphonie onder zijne eigene leiding zal worden ten gehoore gebracht. Uit 29 sollicitanten naar eene betrekking van onderwijzer te Hillegom is het volgende drietal op gemaakt: de heeren Van der Meer, De Roepen en Wessels, respectievelijk onderwijzers te Klundert, Tessel en Termunten. Burg. en "Weths. van Den Haag hebben een nader crediet van f 3000 aangevraagd om met den winterarbeid nog enkele weken voort te gaan. Door de heeren A. F. Steurs en H. Clifford is den 12den Februari aan de gemeente 's-Graven- liage eene aanvraag om concessie ingezonden voor den aanleg en de exploitatie van eene zeehaven te Schoveningen op nader in te dienen plans, zoodra de heer Plora Siccama zijne aanvraag gelijk deze hun persoonlijk verklaard heeft voornemens te zijn zal hebben ingetrokken. Het Prinsesje is nog niet geheel hersteld. De twee laatste dagen maakte zij toertjes in een ge sloten rijtuig. Jhr. Hora Siccama heeft, in antwoord op de technische nota van den minister van waterstaat enz., betreffende het havenplan te Scheveningen, eene contra-memorie ingediend, waarin hij de ver schillende bezwaren van den minister tracht te wederleggen, en tevens zijn leedwezen betuigt dat ■de minister bezwaar maakt om het ontwerp goed te keuren, daar het hem niet mogelijk is om zijn ■ontwerp opnieuw te wijzigen, zonder alle daarbij betrokkenen wederom te raadplegen. Volgens het „Bouwkundig Weekblad" is een elftal architecten door het bestuur der „Nieuwe of Littéraire Sociëteit" te 's-Gravenhage uitgenoodigd, plannen in te dienen voor een nieuw restauratie gebouw (eene nieuwe tent) in het Haagsehe Bosch. De kosten van dit gebouw zullen de som van f 55,000 niet te boven mogen gaan. De plannen worden vóór 1 Mei ingewacht. De gepensionneerde kolonel G. Holtius, van het 1ste regiment huzaren te Deventer, heeft Zater dag het commando overgedragen en afscheid ge nomen van het corps officieren. De heer Heynsius, lid van den gemeenteraad te Amsterdam, is zeer ernstig ziek. De heer W. Van Zuylen zal geen drie maanden rust nemen, gelijk gemeld is, maar was slechts gedurende een paar malen door eene keelziekte verhinderd op te treden. In de jongste vergadering van de Zwolsche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid hield de heer F. W. Braat, uit Delft, eene belangwekkende voordracht, waaruit het volgende speciale vermelding verdient: Uit zijne mededeeling bleek nl. dat zink, hoewel het hier te lande niet uit de ertsen gewonnen wordt, toch nergens beter gemaakt wordt dan in eene Nederlandsche fabriek, en wel in die van den heer Hamburger te Utrecht. Tot voor korten tijd was ieder, die zink wilde verwerken, op eene wyze, welke hooge eischen aan de deugdelijkheid van het materiaal stelde, verplicht om buitonlandsch geplette bladen zink te gebruiken; eerst in de laatste jaren is de heer Hamburger er in geslaagd om eene qualiteit zink te vervaardigen, welke niet alleen aan alle eischen voldoet, maar zelfs hooger staat dan het beste buitenlandsche product. Voor zeker een verblijdend getuigenis voor de energie en zaakkennis van een Nederlandsch fabrikant. En toch schrjjven vele ingenieurs en architecten in hun bestekken nog de buitenlandsche merken voor. In eene gisteren te Amsterdam gehouden ver- gadering van afgevaardigden van verschillende pro- virtciale landbouwbesturen, Friesland uitgezonderd, j is besloten tot de oprichting eener vereeniging „Nederlandsch paardenstamboek", bedoelende het j aanleggen, bijhouden en in druk uitgeven van registers van paarden. Ook zal zij trachten het paardenras in Nederland te verbeteren. Provinciale vereenigingen van 10 leden kunnen worden opge richt. De contributie der leden werd op 10 gulden bepaald. De statuten werden vastgestelden eene commissie tot regeling benoemd, bestaande uit de heeren Bultman te Haarlem, Tydeman te Tiel, Troostwijk te Nieuwersluis, Sloet te Vollenhove en Blom te Meppel. Men meldt uit Rotterdam dat, nadat de onder handelingen met den heer A. Genée over den aankoop van het Feestgebouw zijn mislukt, het gebouw gepacht is door den heer M. Coenen aldaar, die het verder zal exploiteeren. Het diplomasysteem wordt vervangen door het couponsysteem. Te Amersfoort is overleden de heer A. J. Van Mansvelt, gep. kapt. ter zee, ridder van verschil lende orden. Het stoomschip „Batavia" arriveerde 14 Febr. van Rotterdam te Padang; de „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 15 Febr.; de „Prins Frederik", van Batavia naar Am sterdam, passeerde St.-Vincent 15 Febr.de „Sama- rang", van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Febr. van Marseille; de „Schiedam" vertrok 15 Febr. van Nieuw-York naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 19 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft A. Van der Poest Clement be noemd tot burgemeester der gemeenten Poortugaal en Hoogvliet; benoemd tot notaris binnen het arr. Utrecht, ter standplaats de gem. Utrecht, H. F. A. Kaag, cand.-notaris aldaar; den luit.-kolo nel J. C. Harsveldt, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800; aan den kapitein J. Regenbogen, van den staf der artillerie, werkzaam by de pyrotech- nische school, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St.-Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Een droppel Vergif. Het valt niet te ontkennen dat „im neuen deut- schen Reich" een aantal jonge schrijvers zich spoedig een goeden naam verwierven. Niet alleen dichters, die reeds hun riddersporen verdiend hadden, ge voelden zich na de groote gebeurtenissen, welke het eenige Duitschland in het leven hadden geroepen, opnieuw geïnspireerd, maar ook nog ongenoemde, jeugdige lyrische, epische en dramatische dichters gaven blijken van groot talent. Tot de laatsten behoort Oscar Blumenthal, die in 1852 het levenslicht aanschouwde. Hij debuteerde met een bundel lyrische gedichten „Aus heitrem Hi mm el", schreef een paar alleraardigste blijspelen „der Probepfeil" en „die grosze Glocke" en nam daarna eene hooger dramatische vlucht in zijn Schau- spiel „Ein tropfen Gift", dat hom tot het troetel kind van het Berljjnsche schouwburgpubliek maakte. De „droppel vergif" is niets anders dan de laster taal, reeds herhaaldelijk, o. a. door Scribe in „la calomnie'' en onlangs ten onzent door Justus Van Maurik Jr. in „Men zegt", doch waarschijnlijk nooit zoo gelukkig als thans door Oscar Blumenthal op het tooneel gebracht. Evenals Alphonse Daudet in „Les rois en exil" een koninkrijk Illyrië fantaseert, zoo verplaatst Blumenthal ons in een kleinen Duitschen staat, welke voor 1866 bestond, maar niet eens genoemd wordt. Wy vernemen alleen dat Karei Theodoor deregee- rende vorst en prins Karei Emil zyn troonop volger was. Toen de oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk uitbarstte, werd Karei Theodoor door politieke om-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1