A°. 1886. Dit naffiier beslaat Hit Twee Bladen. Leiden, 15 Februari. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. b. een afschrift van wettelijke bepalingen, welke in andere Staten zijn ingevoerd, voorgesteld of ge vraagd, nadat het onder a bedoelde rapport is verschenen. LAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijlco Nommers0.05. Ofiiciüehi Scnnisgeviugen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo als die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door SARA MARIA SLEWE, huisvrouw van Johannes Jacobus Van der Linden, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van [sterken drank in het klein in het perceel Groenesteeg No. 61. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Februari 1886. E. KIST, Secretaris. I Heden is aan de universiteit alhier de heer Iman I Hocke, geb. te Zonnemaire, bevorderd tot doctor in I de goneeskunde, met academisch proefschrift, get. I,Vreemde lichamen in het oog." Uit het heden door ons ontvangen jaarlijksch Iverslag over den toestand der vereeniging „Uit liefde" blijkt in hoeverre het doel der vereeniging I „wel te doen aan de armen", bereikt is kunnen worden; het zij bij voorbaat gezegd dat het resul- Itaat bovredigend is. Hot getal leden, dat op 1 Januari 1885 283 be- I droeg, werd gedurende den loop van het jaar door toetreding met 23 vermeerderd; door overlijden, de ■stacl te verlaten en andere redenen hebben een 117-tal afschrijvingen plaats gehad, zoodat op 31 December 1885 de vereeniging 289 leden sterk Ibleef, aldus verdeeld; 229 gewone leden, 43 bui- Itengewone leden, 16^ dames-leden en 1 donateur. Do bestuursleden, die volgens rooster moesten aftreden, werden in de algemeene vergadering van de loden allen herkozen. Gedurende het deelseizoen werden, evenals ten vorigen jare bons uitgereikt voor brood, rijst en gort, waartoe in de algemeene vergadering besloten werd. Uit de gewone contributiën en buitengewone bijdragen door eenige der leden, dit laatste het belangrijk cijfer van f 286.28 bedragende, werden 17979 bons uitgereikt, ter gezamenlijke waarde van f 1211.36'/, Do geïnde geldon, welke niet direct noodig waren voor eenige uitgaaf, werden tot een bedrag van f 1420.57 rentegevend belegd, waardoor de baten werden vermeerderd. Do rekening en verantwoording over het afge- loopen dienstjaar werd door eeno commissie uit de leden nagezien en accoord bevonden, sluitende met een saldo van 7.93, bij den penningmeester in kas. Behalve een besluit in de voorgemelde algemeene vergadering genomen, om niemand tot inschrijving voor leverantiën toe te laten, die vroeger deswege niet stipt aan de voorwaarden daarvan had vol daan, hebben geen bijzondere of vermeldenswaar dige voorvallen zich voorgedaan. De van vele zijden betoonde sympathie voor de Vereeniging is voor bestuur en leden eene zelfvoldoening, welke op hoo- gen prijs wordt gesteld, en met het oog daarop kan clan ook vol vertrouwen op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Het bestuur beveelt zich echter steeds aan in de samenwerking en belang stelling dor leden, opdat het doel der vereeniging steeds in ruimer kring bekend worde en haar streven - ondersteuning vinde, in den uitgebreidsten zin. Aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier wor den gedetacheerd, met 1 April, de luits. ter zee 2de kl. R. Posthumus Meyes en J. B. A. Jonckheer. De kapt. C. J. Vaillant, van het 2de reg. inf., is óp zijn verzoek overgeplaatst bjj het 4de reg. inf., en wordt aldaar belast met het bevel over de 3de comp. 1ste bat. te Leiden. Van het 4de reg. inf. zijn aangewezen om van 1 April tot 15 Juli a. s. bjj de Normaal- Schietschool t9 worden gedetacheerd de 2de luits. W. H. Van "Vieringhen Borski, te Delft, en V. D. A. Ophorst., te Leiden. De gewone algemeene vergadering van de Vereeniging voor de statistiek in Nederland zal dit jaar plaats hebben 8 Mei, te Leiden. Voor het den 8sten Februari ingetreden nieuwe jaar is tot praeses van het Leidsche studentencorps gekozen de heer P. J. Van Wijngaarden. Dr. B. F. Matthes te 's-Gravenhago hooft aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden de hieronder vermelde voor werpen van\Makassar 1. Geelkoperen krijgsharnas van hoogen ouderdom, genaamd Lamêna, zijnde een maliënkolder, op borst en rug voorzien van verticaal loopende reeksen groote, langwerpig vierkante schubben (gebogen platen)rondom de buikbedekking loopt eveneens eene reeks van schubben van denzelfden aard, welke evenwijdig van elkaar door maliën zijn gescheiden tot sluiting van het harnas dienen drie a jour bewerkte sluithaken, op ieder waarvan zich twee geelkoperen bloemen bevinden, om de eene van deze draait de haakaan de binnen-rechter- zijde der borstopening van het harnas is eene rood koperen plaat bevestigd met drie oogen, welke door correspondeerende gaten der linkerzijde vatten en waarin de punten der haken grijpen. Zie Matthes; „Makassaarsch-Hollandsch woordenboek." Tweede druk 1885, blz. 659 en bjjbehoorende „Ethnographi- sche Atlas," plaat 7, figuur 23. 2. Drie stuks gereedschappen voor de circumsisie, bestaande uit 1°. een mesje met gebogen houten handvat, snede concaaf, uiteinde met inkervingen, zoodat de figuur van een gezicht enprofil verkregen wordt, 2". twee opengespleten bamboezen staafjes, waarop een schuivende ring van vezels. Zie Mat thes „Ethnographische Atlas," plaat 12, figuur 25, 26 en 27. Den schenker is cle dank der Regeering betuigd. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 48, f 24, f 4.90 en f 2.35; de laagste f 43, f 24, f 4.40 en f 2.30. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11895) f 5819.57, bagage (22 ton) f 143.40, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1579 ton) f 1925.84, levende dieren en rjjtuigen f 61.91; diverse ontvangsten totale op brengst 7950.72. Totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 88,724.575. De Rijnlandsche Stoomtramweg vervoerde in de maand Januari 11. tusschen Leiden en Kat wijk -18024 personen, met eene opbrengst van f 2467.61het goederenvervoer en diversen bracht 314.46 op, totaal f 2782.07, zijnde per dag kilometer f 9.97. Met groote militaire eer is, onder toevloed 1 van duizenden, kolonel Hojel, laatstelijk comman dant van het 4de reg. vesting-artillerie, te 's-Graven- hage begraven. Het lijk was er, van Den Helder komende, aan het station door de daartoe aange wezen troepen opgewacht en verder naar de be graafplaats geleid, waar zich vele militairen en burgers hadden verzameld om de laatste eer aan den verdienstelijken officier te bewijzen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers van oorlog en marine. Aan de groeve werd door onder scheidene personen, in de eerste plaats door den gëneraal-majoor der artillerie Schneider, vervolgens door generaal Pel en daarna door den majoor Krantz, uit Breda, het woord gevoerd, die allen de groote bekwaamheden van den overledene als militair en zijne edele hoedanigheden als mensch in het licht stelden. Velen legden ten slotte een krans van bloemen op het graf van den algemeen i gewaardeerden en geachten man, die zoo onver- j wacht aan zjjn werkkring was ontrukt. Zelden zag men aan een militair treffender hulde bewijzen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Namens de „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel" is door de heeren J. Zijp en J. Rinkes Borger, voorzitter en secretaris dier Vereeniging, een adres gericht aan de ministers van justitie en van W., H. en N., dat door ge noemde heeren persoonlijk aan deze ministers is over handigd. Het is ook toegezonden aan de leden der beide Kamers, aan de Kamers van Koophandel en aan de hoofdbesturen der Maatschappijen van Landbouw. Adressanten vragen, op de uit de laatste gespro ken en geschreven discussiën over dit onderwerp bekende gronden, aan de beide ministers het daar heen te leiden dat wettelijke voorschriften, onder bedreiging van straf, worden in het leven geroepen, waarbij bepaald wordt dat in Nederland en zijne koloniën, kunstboter, van welke samenstelling ook, niet anders mag worden vervoerd, uitgevoerd, ver kocht, geleverd, te koop aangeboden of ten verkoop aanwezig zijn, dan in eene verpakking, waarop met duidelijke en zichtbare letters het woord „Kunstboter" voorkomt. Bij het adres zijn overgelegd: a. een exemplaar van een rapport over dit onder werp, samengesteld op last van de Engelsche Regeering; Na een langdurig ljjden is te 's-Hage over leden dr. H. J. E. Yan Hoorn, tot voor eenige jaren predikant te Hoorn, welke betrekking hij om gezondheidsredenen moest neerleggen. Steeds streed hij in de voorste gelederen van hen, die volksontwikkeling en volkswelvaart trachtten te bevorderen. De bekende rechtsgeleerde prof. Kusclike, die op het gebied van het Romeinsch recht eene Euro- peesche vermaardheid bezat, is te Breslau overleden. Hij had den ouderdom van 85 jaren bereikt. De Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij heeft tot stationschef benoemd: te Harmeien, den heer J. H. A. Schuddeboom; te Oudawater, den heer J. T. Hassley, en te Zwammerdam, den heer C. J. Septer. Aan eene ongesteldheid van slechts weinige dagen is overleden mr. C. Rueb, rechter in de arrond.-rechtbank te Almeloo. Als subst.-griffier bij de rechtbank te 's-Hage ving hij zijne loopbaan als magistraat aan. De heer Ruys Yan Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer, had Zaterdag, naar de „Amst." meldt, het ongeluk te Maastricht uit te gig cl en en een been te breken. Hoewel de breuk niet gevaarlijk is, zal echter de genezing eenigen tijd vorderen. Na een pijnlijk lijden van een paar maanden is gisternacht overleden de bibliothecaris-archivaris der gemeente Rotterdam, de heer J. H. Scheffer. Ongeveer dertig jaren was hij in dienst der gemeente als klerk werkzaam. In Februari 1858 werd hij, na twee maanden op do secretarie werkzaam te zjjn geweest, geplaatst bij het archief, dat toen nog behoorde bij de secretarie. Den lsten Januari 1862 werd hij benoemd tot archivaris, terwijl het volgende jaar de heer F. D. O. Obreen als klerk by het archief werd aangesteld, enkele jaren later tot adjunct-archivaris benoemd. Tot 1868 bleef het archief op het Raadhuis, maar werd in gemeld jaar overgebracht naar Boymans. De organisatie, welke toen plaats had, de indeeling, rangschikking, enz., steeds zeer geprezen, is aan den overledene, met de hulp van den heer Obreen, te danken. (N. R. C.) De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat, tegen den 6den April as., weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwer-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1