GOETHE'S FAUST, F* rij sraadsel. J. J. JL. TEN KA* TE, N°. 7973. Maandaa: Februari. A0. 1886. ytf.SSS feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. ter waarde van 32. LEIDSCH p- - i -y --o PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenUO. Franco per pOBtHO. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Stelt men in de plaats van de navolgende cijfers letters, zoo krijgt men; 9, 10, 4, 16, 20, 5, 22. Stadje in Nederland. 4, 21, 17, 1, 16; 22. Een jongensnaam. 12, 27, 16, 19, 21, 13. Iets, waar menigeen tegen opziet. 8, 10, 4, 16, 2, 24, 6, 12, 22. Dienen tot alge- meene ontspanning. 25, 23, 3, 19, 12, 5, 6, 3, 21, 17. Een rang. 7, 13, 8, 14, 17, 18, 1, 5, 13, 24. Wordt door dokters gebruikt. 9, 21, 1, 16, 25, 16, 22, 20. Stad in Oost-Indië. 6, 10, 4. 12, 1, 5, 25, 15, 13, 20. Geeft gezellige oogenblikken. Het geheel wordt gevormd door 27 letters is met roem bekend en bestaat sedert jaren. Aan de oplossing is als prijs verbonden het prachtwerk VERTAALD DOOR met 14 photografieën, 4° gebonden in prachtband, Verder worden uitgeloofd 10 premiën, bestaande uit de volgende boekwerken 5 ex. diverse deelen van Conscience, gebonden. 1 Da Costa, Dichtwerken, gebonden. 1 Faust, klein 8°., gebonden. 1 Goeverneur, Dichtwerken, gebonden. 1 Klikspaan, Studenten-Typen, gebonden. 1 Keller, Over de Alpen, gebonden. De antwoorden worden ingewacht tot des avonds van den 25sten Februari. De toekenning van prijs en premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden geschiede aan het Adres van ons Bureel, Doezastraat. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en nauwkeurige woonplaats voorzien zijn. Alléén de abonnés op liet Leidsch Dag-blad kunnen aan de beantwoording deelnemen. DE UITGEVER. KOLONIËN. BATAVIA, 6 12 Januari. Ten vervolge van de mededeelingen, omtrent den toestand in Djambi, wordt aan een rapport van den resident van Palembang het volgende ontleend; Volgens ingekomen berichten zouden zich in de nabjjheid der vroeger aangevallen doesson Loeboe Mebang en nabij de verlaten doessons Klobak en Rentassan (afdeeling Iliran en Banjoeassin), zoo mede in de doesson Betoeng-Tengah, gelegen aan de Betoeng-rivier, een zjjtak van de Batang-hari- Lekoh (afdeeling Moesie-Ilir) benden gewapende Djambinezen ophouden. De bevolking der bedreigde landstreken wordt voortdurend tot waakzaamheid aangespoord en zoo veel doenlijk ondersteund door gewapende politie dienaren. Het gebrek aan rijst onder de Djambineezen moet zeer toenemen, en het trekken naar de Palem- bangsche benedenstreken wordt dan ook voor namelijk toegeschreven aan de bedoeling om levens middelen te rooven. De Pangeran Ratoe van Djambi bevindt zich, naar gemeld wordt, in het landschap Korintje, op pl. m. 100 palen afstand van de grens der afdee ling Rawas, en met zijn medeweten zou door Pan geran Koesin en zekeren Kari-Batal, een hoofd uit het Limoensche, het plan gevormd zjjn om met een veertigtal volgelingen do afdeeling Rawas bin nen te dringen. Voorts wordt bericht dat Raden Anom voortgaat lieden te werven om tegen Djambi op te rukken. Uitgezonden spionnen naar het Djambi-gebied verklaarden, dat de bevolking voor het meerendeel niet vijandig gezind is, doch dat door den invloed van hare hoofden, die haar aanhoudend voor de komst der „Compagnie" beducht maken, het aan tal slechtgezinden toeneemt. Java-Ort In de Tamiangsche districten (Sumatra's 0.- kust) heerschen thans politieke woelingen. Deze districten, eenige jaren geleden door den vorst van Langkat aan het gouvernement afgestaan, vormen de grens tusschen Langkat en Atjeh. Reeds meer malen zjjn de Atjehers daar ingevallen, o. a. twee maal in 1876 toen zjj de houtaankap van wjjlen den majoor Steek hebben afgeloopen. Ook nu weder hebben de Atjehers daar, bljjkens de „Deli-Crt.", een inval gedaan. Ditmaal gold het de gevangenis te Tamiang. Dat er zwaar gevochten is, valt af te leiden uit het bericht dat er twee politie-oppassers en zes andere personen, waarschijnlijk gevangenen, zwaar gewond zijn. Ter versterking van het uitgeputte garnizoen der benting te Tamiang is derwaarts uit Deli via Laboean eene colonne gezonden van 120 man en de noodige dwangarbeiders. De assistent-resident te Deli heeft zich onmiddellijk naar Laboean be geven om van daar de colonne na te reizen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de boekhouder 3de kl. W. M. Ketting Olivierop verzoek, eervol uit 's lands dienst, de teekenaar op het hoofdbureel van het mijnwezen, A. H. B. Volmar; op ver zoek, eervol, uit 's lands dienst, de ontv. der in- en uitvoerr. en aec. te Panaroekan, J. A. Beemerwegens overcompleet, eervol, uit zijne betr., de 1ste commies bij den dienst der staatssp. op Java J. W. Carter; eervol uit 's lands dienst, de secret, der res. Menado, J. D. Brugman. Benoemd: Bij het dep. van fin. tot hoofdcommies, C. F. P.. Ockerse; tot lsten comm. J. J. Swart; tot 2den comm. J. Regenbogentot 3den comm. J. A. Van der Lee bij de afd. taal-, land- en volkenk. van Ned.-Indië, aan het gymn. Willem III te Batavia, tot leeraar in de gesch. en de land- en volkenk. van Ned.-Indië, de 1ste commies bij het dep. van Binnenl. Best. mr. W. A. J. Davelaar; bij de Bataviasche havenwerken tot lsten magazijnmeester A. W. .T. Langeveld, thans 2de boekhouder; tot adjunct-inspect, van fin. L. G. J. Heller, zich noemende Mansveld; bij het dep. van binnenl. bestuur: tot hoofdcommies E. J. M. Weitertot lsten commies J. Schotsmanbij de in- en uitvoerr. en acc.tot ontv. C. P. Wolff; tot commies ter controle, C. H. L. Bloemliard; tot ond. lste kl. bij het op. 1. ond. W. J. R. Zieck. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den wat. en 'elands Burg. Op. Werken, J. II. W. Freytag. Tijdelijk belast: Met de waarn. der betr. van refe rendaris ter algemeene secretarie, O. Netscliermet het geven van onderwijs in de Jav. taal-, land- en volkenk. van Ned.-Indië aan het gymn. Willem III te Batavia, dr. J. G. H. Gunning. Ontheven: bij den Post- en Telegraafdienst, op zijn verzoek, eervol, van de verdere vervulling der betrekking van kantoorchef 5de kl., J. F. H. Van Hemert te Laboean- Deli en hem in verband hiermede overgeplaatst naar Wel tevreden. Toegevoegd: aah don chef der 5de watersstaatsaldee- ling, de aspirant-ingenieur M. IJpelaar; aan den chef der irrigatiebrigade: de ingenieur 3de kl. A. G. Lamminga, de asp.-ing. J. W. Van Marle, de opz. 1ste kl. J. W. F. Van Brussel en de ing. 3de kl. W. B. Van Goor. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De majoor der inf. M. H. Vis bij het 13de bat.; de 2de luit. der inf. B. Looman bij het garuizoens-bat. der 2de mil. afd. te Tjilatjap; de kapt.-kwartmr. E. H. Vemer n. Atjeh; de 2de luit.-kwartmrs. V. W. J. Van der Linden n. Meester-Comelis en W. F. De Vulder Van Noorden n. Batavia; de kapt. der inf. K. C. H. Sadée bij liet garnizoens-bat. van Sumatra's Westkust (det. Padang Sidempoean), en de lste luit. der getfie A. Schadeo n. Batavia. Ingedeeld: De kapte, der inf. T. W. J. Buijs en N. H. ,T. Riclielle bij het 3de bat, en de lste luit.-kwartmr. T. H. Van Ispelen te Batavia. Bevorderd: Bij het wapen der inf.tot kapt. de lste luits. J. B. Van Heutsz, W. H. P. Mirandolle, D. R. F. Van Haeften, W. T. N. Von Gousau en J. C. P. Mossel, de in de tweede en derde plaats genoemden zijn gedeta cheerd in Nederland; tot lsten luit., de 2de luits. I. G. Spandaw, G. N. Van Alphen De Veer, D. I. Schafer en H. C. Van Deinse, de in de tweede plaats genoemde is in Nederland gedetacheerd. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den luit.-kwartmr. bij de mil. adm. C. F. Julius; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. C. J. Laceulle. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. A. Kalshovenw. ongeseh. voor alle mil. dien sten, met beli. van recht op pens., de kapt. der inf. M. A. J. L. Keulemans; eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. S. Boom. Departement van Marine. Benoemd: Tot havenmees ter te Boeleleng (Bali), jlir. H. J. A. S. De Mey Van Gerwen. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den kapt. ter zee J. M. L. A. P. Wirix; aan den kapt.- luit. ter zee M. A. Mcdenbach, aan den luit. ter zee lste kl. J. M. Steersaan de luits. ter zee 2de kl. J. F. T. Modderman en G. P. Posthuma en aan den off. van gez. 2de kl. C. J. De Bruyn Kops. Telegrammen. LEICESTER, 12 Februari. De politie is, na ver sterking verkregen te hebben, er in geslaagd om de oproerlingen te verstrooien zonder militaire hulp. Zeven en twintig arrestatiën hadden er plaats. De patroons hebben enkele concessies gedaan en stellen voor om andere strijdpunten aan een scheidsgericht te onderwerpen. NEW-CASTLE, 12 Februari. De heer Morley, secretaris van Staat voor Ierland, is tot lid van het Parlement herkozen met 11100 stemmen, tegen 8449, die op den heer Hamond, candidaat der con servatieven, waren uitgebracht. MOSKOU, 12 Februari. Nadat over het lijk van Aksakoff de zegen was uitgesproken, werd het naar het station overgebracht zonder uiterlijke praal, maar onder talrijke blijken van deelneming uit alle standen der maatschappij. Morgen wordt het stoffelijk overschot te Troitza bijgezet. BERLIJN, 13 Februari. De Landdag heeft den heer KöJler tot eersten president benoemd; deze nam de betrekking onder dankbetuiging aan. LONDEN, 13 Februari. (A.) Het verzet tegen de wet openbaart zich in gansch Engelandin vele steden worden meetings van werkeloozen gehouden, welke tot groote bezorgdheid aanleiding geven. Te Leicester hebben zich tegen middernacht de oproerige bewegingen herhaald. Eene wanhopige volksmenigte vocht met groote dapperheid, maar werd ten slotte door de politie uiteengejaagd. Het besluit der regeering, om de leiders der socialisten niet te vervolgen, wordt over het alge meen scherp afgekeurd. LONDEN, 13 Februai. Op initiatief van den minister van binnenlandsche zaken zal eene com missie worden ingesteld, belast met een onderzoek naar den aard en den oorsprong van de gebeur tenissen van jl. Maandag, en naar de houding door de politie bij die gelegenheid aangenomen. De heor Childers, minister van binnenlandsche zaken, zal het voorzitterschap van deze commissie bekleeden. Naar men verneemt, heeft de regeering besloten, geene maatregelen te nemen tegen de hoofden der socialistische party. De Weener correspondent van de „Times" verneemt uit officieele bron, dat koning Milan defi nitief heeft besloten met Bulgarije vrede te sluiten. De ontwapening der troepen zal onmiddellijk na het tot stand komen van den vrede geschieden. De heer Garaschanin zal als minister-president aftreden, terwyl Myatovich-pacha een zetel in het Kabinet zal worden aangeboden. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting zuidelijke wind.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1