dien van Haarlem naar Lisse, met inbegrip van den tijd, welke noodig is voor het af- en aanspannen op de wisselplaatsen, oponthoud aan de postkan toren aan die route enz. Voor elke vjjf minuten te late aankomst betaalt do koetsier boete. De paarden moeten het dus ontgelden en worden in woeste, vaart voortgezweept, tot groote orgornis van velen, die zich afvragen of deze spoed strikt noodzakelijk is en vereenigbaar mag heeten met eene liefderijke behandeling van dieren. (N. v. d. D.) De Haagsche dame, die haar huis had verlaten, medenemende 4 kinderen en eene aanzieniyke som gelds, haren echtgenoot toebe- hoorende, moet, naar de „N. R. C." meldt, te Madera aangehouden en reeds op de terugreis naar Nederland zijn. Gedurende de afwezigheid van de bewoners is in een huis, staande in de Korte Hout straat te Haarlem, diefstal gepleegd, en wel door verbreking en na inklimming. Er worden een zakje met ruim f 70 en een goudon ring vermist. Gistermiddag waagde zich te Ara- sterdam een achttienjarige jongeling op het ijs van de Zeeburgervaart. Hp had het ongeluk er door te zakken en te verdrinken. Zjjn ljjk is opgehaald. Gisternacht is de groote stoommeel- fabriek van de firma Th. L. v. cl. B. Zn., te Gennep, geheel uitgebrand, zoodat behalve de naaste buitenmuren niets overeind is gebleven. Een belangrijke voorraad tarwe, meel en zemelen is mode eene prooi der vlammen geworden. Naar men verneemt, is alles tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Men seint uit Londen aan het „N. v. d. D.": De smak „Columbo" (die met slechts eene enkele vrouw aan boord, van de Schotsche kust, naar volle zee afdreef) is, met de vrouw, veilig te Lepsoe (Noorwegen) binnengebracht, Het oproer te Londen heeft een die- pen indruk gemaakt. Een gevoel van ongerustheid hoerscht door de golieele stad. Volgons de algemeene opinie zjjn de wanordelijkheden geheel op rekening te schuiven van eene kleine bende socialisten en deugnieten, die de meeting der werklieden zonder werk bijwoonden. Het met steenen werpen begon bij de Carlton- club, waar de leden de voorbijtrekkende menigte zaten te bespotten en uit to jouwen. De menigte hield het rijtuig van eene dame tegen, omdat deze tot den koetsier gezegd had: „Rijd over die honden heen!" De oproerlingen vielen bij voorkeur die winkels aan, waarboven het koninklijk wapen prijkte. Reeds om elf uren 's morgens begonnen de werk lieden op Trafalgar-square bijeen te komen. Zij waren de fatsoenlijke lieden, die werkelijk arbeid verlangden. Eenige sprekers hielden lien bezig met aanvallen op den vrijen handel en op het landbezit. Later kwam de menigte, die de sociaal-democraten wilde hooren. Deze hielden opruiende redevoeringen en voerden de menigte van Trafalgar-square langs Pall Mall naar Hydepark. Toen werden de clubs, die paleizen van Pall Mall, met steenen geteisterd. De groote spiegelruiten werden verbrijzeld. Uit tal van win kels werd veel gestolen. Flesschen wijn werden geroofd, leeggedronken en dan als werptuig gebruikt. Wandelaars werden op de ruwste wijze bejegend en van horloge en beurs beroofd. Het werk der vernieling werd op groote schaal voortgezet. Terug, trekkende naar het Oost-Einde richtte het gemeen overal schade aan. De politie was overrompeld en slechts drie schuldigen werden gevat. Ook gisteren waren eenige honderden lieden op Trafalgar-square bijeengekomen, en tegen den na middag groeiden de samenscholingen derwijze aan dat de winkels in de nabjjlieid gesloten werden, uit vrees voor eene herhaling der wanordelijkheden. De politie trad echter in groot aantal krachtig op en heeft het plein doen ontruimen en der menigte, welke aan de toegangen stond, verhinderd het verkeer verder te belemmeren. Zij werd den toestand meester en er bestond volgens de laatste berichten voor die wijle geen gevaar meer. Reeds den avond te voren had men in sommige groepen met eene herhaling der balddadigheden hooron dreigen, zoodat de overheid thans de ver- eischte maatregelen tot bedwang kon nemen. Do Londensche bladen zjjn natuurlijk opgevuld met bijzonderheden over de verwoestingen in het West Hinde en allen geven, gelijk reeds bleek, hunne diope verontwaardiging te kennen. Naar hot schijnt was de politie bij den aanval van Maandag niet sterk genoeg vertegenwoordigd; verscheidene agenten, die de woestelingen wilden te keer gaan, stonden aan ergerlijke mishandelingen bloot en konden ternauwernood ontzet worden. Verscheidene personen zijn in de clubs gekwetst door de steenen, welke in de zalen werden geworpen. De schade, door de woestelingen aangericht, wordt door de „Standard" op 50,000 pd. st., doch door anderen hooger geschat. Geheele winkels zijn leeggeplunderd. Die der goudsmeden en juweliers, wijnhandelaars enz. hadden het meest te ljjder.. Enkele winkeliers verdedigden hun eigendom, door van revolvers gebruik te makende meesten echter hebben vele voorwerpen van waarde, uurwerken enz. verloren. De heer Hyndman, voorzitter van den sociaal- democratisclien bond, verklaarde gisteren in een onderhoud met een dagbladredacteur, dat de ver- eeniging in geen enkel opzicht verantwoordelijk kon worden gesteld voor de rustverstoringen, welke thans hebben plaats gehad. Nochtans blijft het te vreezen, dat de ongeregeldheden zich zullen her halen, indien in den tegenwoordigen toestand geen verandering wordt gebracht het Engelsche volk zal niet lijdelijk daarin berusten, om ten slotte van honger om te komen. Door de aristocratrischo kooplieden, die veront waardigd zjjn over de onmacht der politie, om lijf en goed der burgerij to beschermen, was tegen gisteravond eene vergadering belegd, waarin eene deputatie zou worden gekozen, die hare opwach ting zal maken bjj den minister van binnenland- sche zaken. Des namiddags om 2 uren begaf weer eene bende oproermakers zich in de richting van St.-James Palace, alwaar de prins van Wales eene receptie hield. De politie dreef ook hen echter uiteen. Op verschillende punten echter hadden nog voort durend samenscholingen plaats, welke een dreigend karakter droegen. Zeer velen der in hechtenis genomen belhamels stonden gisteren terecht voor de verschillende politie hoven, beschuldigd van gewapend verzet, muiterjj en diefstal. Het gelukte der politie de geroofde zaken voor een deel terug te krijgen, inzonderheid waar de plunderaars den buit lieten vallen, hetgeen in sommige straten op groote schaal voorkwam. I? ITT T rv LAND. Fraukrjjk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren verzekerd dat de heer De Freycinet, in eene bijeenkomst met de ontwerpers van het verbanningsvoorstel, weigerde den dag voor de verbanning der prinsen te bepalen, zich voorbe houdende naar omstandigheden te handelen. De onderteekenaars van het voorstel hebben daarop besloten het te handhaven en morgen, Donderdag, rond te deelen. Groot-Iïrita nnio. De scheuring, welke in de Parnellistische partij dreigt plaats te grjjpen, maakt veel sensatie. De heer Healy en tien zijner volgelingen ondersteunen in Galway de candidatuur van den heer Lynch, terwijl de heer Parnell en vijftig leden kapitein O'Shea steunen, die een aanhanger van Glad stone is. De heer Parnell is gisteren te Dublin aangeko men; lijj verklaarde in een onderhoud met een reporter dat hp geen gewicht aan het incident van Galway hecht. Indien zjjne partij eene confe rentie verlangde, ten einde over de quaestie van Galway te beraadslagen, zou hp er gaarne in toestemmen. Zeer gemakkelijk zou de dreigende scheuring te verhelpen zijn wanneer men aan Healy zijne positie in de party teruggaf. Telrg ram in e n, PARIJS, 9 Februari. In den heden gehouden ministerraad zei De Freycinet, dat de toestand in het Oosten nog niet veranderd is; het vergelijk tusschen de Porte en Bulgarpe stootte nog op-tegen werpingen van Rusland en Griekenland, wien houding tegenover de Porte nog geene verandering hoeft ondergaan. De minister van binnenlandsche zaken deelde betreffende den toestand in Saint- Quentin mede, dat een deel der arbeiders den arbeid weder had hervat en dat morgen de werkstaking waarschijnlijk als geheel geëindigd kan beschouwd worden. Uit Hanoi wordt, onder den datum van 7 Februari, gemeld: „Generaal Jamont heeft Than- Quan, zonder tegenstand te ondervinden, bezet Tegenwoordig wordt door vier colonnes de land. streek bjj den boven-Sang-Koi doorkruist, terwjj' wachtposten opgericht worden. Generaal Wamet stond aan de kooplui toe de Roode Rivier op te varen, daar men vertrouwen heeft op de veiligheid van dat stroomgebied. Vele kisten met piasters welke bjj den terugtocht van Langson in het water werden geworpen, zjjn weder opgevischt." LONDEN, 9 Februari. (A.) De heer Parnell heeft te Galway de overwinning behaaldLynch - de candidaat van Healy en diens volgelingen heeft zich teruggetrokken en ten behoeve van O'Shea van zjjne candidatuur afstand gedaan. LONDEN, 10 Februari. (A.) Volgens bericht uit Kenstantinopel heeft de Porte, naar aanleiding van Ruslands verzet tegen de overeenkomst tusschen den sultan en vorst Alexander van Bulgarije, het bevel ingetrokken om de Turksche troepen van de grenzen van Oost-Rumelië terug te trekken. Eene aanzienljjke Turksche legermacht heeft zich wederom van Adrianopel naar de Rumelische grensplaats Muslapha begeven. LONDEN, 10 Februari. Naar de „Daily Tele graph" verneemt, is de regeering voornemens de socialisten, welke Maandag in Trafalgar-Square en Hydepark oproerige redevoeringen gehouden heb ben, in staat van beschuldiging te stellen. LONDEN, 10 Februari. Naar de „Times" ver- neemt, heeft de heer Delyannis van lord Roseberv j kennis gekregen, dat het nieuwe Engelsche kabinet de politiek van lord Salisbury in zake de Ooster- sche quaestie zal voortzetten. De instructiën, welke de bevelhebber der Britsche vloot van lord Salis-1 bury ontvangen heeft, zouden ook onveranderd ge-1 liandhaafd en onvoorwaardeljjk uitgevoerd worden,! ingeval de gelegenheid daartoe zich mocht voordoer. Dit alles is aan de Grieksche regeering formeel! medegedeeld. LEIDE1V, ÏO Februari. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingzwakke verand. wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren-2 Celcius 28.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8ure: 4° C. 24.8° F.; 's midd. 12 uren 2 C. 35.6' F.; 's namiddags 4 uren 2° C. 3-5.6' F. Een man, die tal van jaren tot onze mede ingezetenen behoorde en zich toen veler vriendschap en achting verwierf, is gisteren in den ouderdoml van 78 jaren overleden. Wjj bedoelen dr. Carli August Xaverius Gottlob Friedrich Sicherer, in leven lector aan de Leidsche universiteit, leeraai aan de hoogere burgerschool alhier, lid van dij Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde en van het Utrechtsch Genootschap van Kunsten enj Wetenschappen. Nadat hem uit de tweede genoemde betrekkin? bjj raadsbesluit van 28 April 1881 eervol ontsla? met toekenning van pensioen was verleend, ves tigde hij zich metterwoon to Goes, doch liet hier de beste indrukken van hem achter, want hij stond bij zijne leerlingen om zjjne eigenaardige, onder houdende, prettige, leerrjjke wjjze van doceeren.in buitengemeen hoog aanzien. Veel aan hem te danken heeft echter ook de Dnitsclie letterkunde zelve, welke hij in zijne ge schriften veelal tegelijkertijd dienstbaar maakte om ons land in den vreemde meer naar waarde en waar I heid te doen beoordeelen, getuige o. a. zijne „Plau-I dereien fiber Holland und seine Bewohner", waarin I hij uitnemend slaagde om menige scheeve voor-I stelling tot juister begrip te brengen en waarmedal hij zjjn tweede vaderland bovendien ten zeerste aasI zich verplichtte. Van de overige werken, welke van zjjne hand hetl licht zagen, noemen we alleen nog het „Deutschesl Lesebuch für Schule und Haus", de „Blumenlese.wl Deutschlands Klein-Epikern für höhereLehranstalteal und zum Privatstudium" en zjjne „Hoogduitsctel spraakleer voor gymnasia en hoogere burger-I scholen", maar bovenal het groote, bekende Duitsch»! Woordenboek, door hem voor Nederlanders met dr.l Ackveld bewerkt, dat reeds jaren arbeids en stud-I vorderde, maar nog niet voltooid is. Dat hij ook een gelukkig beoefenaar der dicln I kunst was, zal men gereedeljjk toestemmen ahI men zich o. a. nog zijn geestig „De laatste luik I verdwenen" herinnert, in ons blad geplaatst toenl hjj tot die poëtische ontboezeming werd gedreven! naar aanleiding der slooping op de Vischmars I van genoemd merkwaardig, in zjjne soort hier eec-'l overgebleven en daarom zeldzaam „bouwstuk' onz,r vaderen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2