Diii^dao; O A0. 1886. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. I e Uitgever van het Leidsch Dagblad ■eent dat het velen der Abonnés niet laan gen aam zal zijn indien hij hun zoo li en dan een prijsr-aaclsel aanbiedt. ■Voor goede oplossingen daarvan zullen likens een pi-ijs, bestaande in een lostbaar prachtwerk, en ÏO n-eniiën, gekozen uit meer gewone lekwerken, worden beschikbaar gesteld, rijs en premiën zullen by loting- orden toegekend. In het nummer van Zaterdag- vond a. s. zal het eerste prijs- adsel gegeven worden. Leiden, 8 Februari. K°. 7S68. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN Van 10 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 borekend. IBericiit. Alléén de abonnés op het eidsch Dagblad kunnen aan beantwoording deelnemen. besluit van den minister van oorlog is tgesteld dat van 1 Maart af te Leiden ƒ125 als eelkosten zullen genoten worden door den plaat lijken en garnizoenscommandant. -De officier van gezondheid 2de kl. D. J.K. H. mund, thans chef van het militair hospitaal te hem, wordt op den lsten Maart a. s. overge- :atst bij het 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche de Indische bladen van 31 December. - Bij de hedon gehouden openbare verkooping In cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto- waren de hoogste prijzen 42, 20.50, 4.10 2.05; de laagste f 40, 19.50, 3.90 en 2.05. Met bijzonder genoegen zeer zeker zullen onze adgenooten uit eene in dit blad voorkomende aan- pdiging ontwaren dat do zanglessen van den er Wotrens op de Burgerzangschool a. s. Woens- ,g weder zullen hervat worden. - Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur ferd heden aanbesteed het onderhouden van en it doen van herstellingen aan de gebouwen van de jks-universiteit te Leiden, van den dag dergoed- im ing van de aanbesteding tot 31 December 1886. et laagste was ingeschreven door de firma wed. A. Ravelli Zn. te 's-Hage, voor 28,883. J- Benoemd is tot stationschef te Vogelenzang Sö» lieer E. Grunwald, stationsopzichter te 's-Hage, wiens plaats is aangesteld de heer Franken, ferk aan gemeld station. I- De Koningin woonde gisteren te 's-Hage de ■HKlags-godsdienstoefening bij in de Groote Kerk, par ds. Heinecken voorganger was. - Prins Albrecht van Pruisen, regent van Bruns- jk, zal in het aanstaande seizoen vier weken ui 15 Juli tot 15 Augustus) te Scheveningen men doorbrengen en dan verblijf houden in het otel d'Orange." - De heer Magnenat heeft, naar de „Amst. Crt." kit, zijne concessie-aanvraag tot oprichting van i velocipède-besteldienst te Amsterdam, inge- kken. - Naar men verneemt, is de Nederlandsche con- sie voor don stoomtramweg Breskens Malde em, welke aanvankelijk voor 30 jaren was gegeven, jns tot 50 jaren uitgebreid. Te Leeuwarden is op 82-jarigen leeftijd over do heer T. A. Keikos, die als graveur zich lm verworven had. Tijdens het bezoek des ffings aldaar in 1873, benoemde Z. M. hem tot ör der orde van de Eikekroon. Naar men verneemt, wordt de paardenarts 3de klasse P. C. Muyzert, van het 2de reg. veld artillerie, gedetacheerd bij het 1ste reg. huzaren en in subsistentie bij het 1ste reg. veld-artillerie, by laatstgenoemd regiment to Utrecht overgeplaatst. De miliciens der lichting van 1883 van de verschillende regimenten huzaren, zyn overge plaatst bij de corpsen veld-artillerie, om in het rijden met voertuigen te worden geoefend, en wel die van het 1ste reg. huzaren bij het 1ste reg. veld artillerie, die van het 2de reg. huzaren by het 3de reg. veld-art., die van het 3de reg. huzaren by het 2de reg. veld-art., resp. te Utrecht, Breda en 's-Gravenhage. In dit jaar zullen deze niet voor de bedoelde oefeningen onder de wapenen worden geroepen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 6 Febr.de „Prins Maurits" vertrok 24 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Oranje Nassau" arrriveerde 30 Jan. van Amsterdam te Paramaribo en 6 Febr. te Trinidad; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 6 Febr.; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arri- 6 Febr. te Marseille; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 6 Febr. te Port-Said; do „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 8 Febr. Lizardde „Noord-Brabant" is 6 Febr. van Batavia naar Rotterdam vertrokkende „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 6 Febr. Z. M. heeft L. Cuppen benoemd tot burge meester der gem. Escharen en J. P. Donners tot burgemeester der gem. Munstergeleen; het besluit van 30 Jan. jl., waarbij o. a. de 1ste luit. J. P. Van Vlierden, van het 8ste rog. inf., gedetacheerd als adj. bij het kol. werfdepot, in zyn rang van lsten luit. werd overgeplaatst bij het reg. grena diers en jagers, voor zooveel genoemden lsten luit. betreft, op zyn verzoek, ingetrokken en buiten wer king gesteldmet. 1 Sept., aan W. E. V. Govers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Yenloo; don heer W. Leen - dertz, arts, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië; - de heeren E. F. Teuzinger en A. L. Harms, tijdelijk, dat is voor den tyd van vijf jaren, benoemd tot officier van gez. 2de kl. by het leger in N.-Indië. Gesnesisrd IN' i e u w len Do opbrengst dor liefdadigheids- voorstelling, door eenige Leidsche studenten gegeven ten voordeele dor kinderbewaarplaats of crècho alhier, bedraagt, na aftrek der kosten, ruim 400. Gistermorgen omstreeks zes uren, stond de heer B., wonende op de Nieuwe Beesten markt alhier, blootshoofds, met onbedekte voeten en in zijn ondergoed, op straat, allerlei gebaren makende, waarna hy in het water aan de Bees tenmarkt sprong. Door een viertal inmiddels toege schoten personen werd hij weer op het droge ge bracht. De opbrengst van het personenvervoer del- Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand Januari f 3722.68 en het goederenvervoer 246.11s, zynde over het totaal 4.57 per dagkilometer. In den nacht van 3 Februari jl. z ij n by den landbouwer De Vlieger, aan den Spieringweg (Haarlemmermeer), zes kalkoenen gestolen. De rechtbank te Ostende heeft den schipper Francois Van Maele, die met zijn vaartuig haringnetten van den reeder B. Pronk to Scheve ningen moedwillig vernielde, veroordeeld tot 15 franken boete of 3 dagen gevangenisstraf, en den schipper Henderson, van de „Mauché" O 46, vry- gesproken van een dergelijk feit ten nadeele van den reeder Haasnoot te Katwyk aan Zee. Tegen deze laatste vryspraak heeft de heer Til- kens, officier van het openbaar ministerie te Ostende, appèl aangeteekend. Omtrent de uit 's-Hage verdwenen echtgenoote van den heer v. d. H., die zich met vier kinderen en eene aanzienlyke som golds heeft verwyderd, is nog niets naders bekend. Tot nog toe is men haar niet op het spoor en waarschynlyk is zy reeds veilig op den Atlantischen Oceaan, koers zettende naar Z.-Amerika. De Haagsche kroniekschrijver der „N. G. C." verhaalt de volgende anekdote - eene historische van zeer jongen datum. Het is bekend dat Z. M. de Koning voor de jonge kroonprinses, behalve eene Engelsche gouver nante, met wie het lieftallig koningskind reeds wandelt, ook eene collectie vogels heeft aange schaft. Een bekend, zeer eenvoudig koopman in vogels werd daartoe ten paleize ontboden. De man wist niet hoe spoedig hij er heen zou komen en hij liep er maar in zyn huispak, dat er niet bij zonder voordeolig uitzag, heen. Niettemin ontving de Koning hem persoonlyk, en Z. M. had veel schik in den doodeenvoudigen man, die geheel verbouwereerd was en die den vorst aansprak als „Excellentie." Geheel van streek liet hij verschillende vogels uit de kooien vliegen en, hoe knap hij er anders ook mee was, hot ge lukte hem niet ze weer te vangen. „Excellentie" zei hy ten slotte - „mag ik myn knecht even laten binnenkomen?" Het werd hem toegestaan, en men kan zich voorstellen, hoe deze dienaar er uitzag. Tel maitre, tel valet. Het grappigste was echter, dat, terwyl de baas den Koning nog het praedicaat van Excellentie gaf, de knecht binnenkwam en, militairement salu'eeronde, Z. M. begroette met een eerbiedig „Weleerwaarde!" Door het omvallen van een bran denden petroleumtoestel is te Haarlem, ten huize van mejuffrouw Loddo in de Brouwerstraat, een felle brand ontstaan, welke echter door krachtige hulp der buren is gebluscht. Eene bovenkamer is byna geheel en eene alkoof gedeeltelyk uitgebrand. De schade is vry belangryk, maar alles was verzekerd. Toen gistermiddag eonige agenten van politie te Amsterdam een dronken Zondag houder wilden arresteeren, schoot de broeder van den dronkenlap tot ontzet toe. Hy hield den agenten een pistool voor, dat hem echter spoedig was afge nomen en met den eigenaar naar het bureel werd gebracht, waar de commissaris Van Raalte proces verbaal opmaakte. Gisteravond omstreeks half negen ontstond te Amsterdam in eene woning aan do Haarlemmersti-aat No. 42 een hevige brand met uitslaande vlam. De brand ontstond, naar men zegt, door het omvallen eener petroleumlamp in het benedenhuis, waar een drogist woont, en nam dadelyk zulk een omvang aan dat eene oude vrouw en enkele kinderen, zonder gevaar, het huis moesten worden uitgedragen. De brandweer, welke tydig op het terrein was, arbeidde met kracht aan het werk der blussching, zoodat het vuur betrekkelyk spoedig was gedempt, echter niet dan nadat het huis was uitgebrand. Niet minder dan drie jonge meisjes zyn vermist. Suze Kelch, wonende te Amsterdam, oud 20 jaren, heeft sedert een paar dagen de ouderlyke woning verlaten; zy is middelmatig van lengte, blond haar, gekleed met stoffen japon, donkeren regenmantel en hoogen zwarten hoed.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1