Leiden, 5 Februari. @826 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn~ en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Aan do universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door de heeren M. Both, ,J, L. C. Wortman, J. A. F. Wiederhold en L. J. Sieburg; het propaedeutisch examen in de medi cijnen door de heeren F. Hage, T. Broeksmit en J. Formijne; het candidaats-examen in de godge leerdheid (1ste ged.) door den heer C. A.J.Bosch; (iet doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer J. L. W. C. Von Weilor tot Poel wijk; dat in de wis- en natuurkunde door den heer H. C. Los. De liberale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" heeft in hare gisteravond gehouden ver gadering tot candidaten voor den gemeenteraad gekozen de heeren prof. rar. S. J. Fockema Andreae, L. G. Le Poole, J. J. Van Masijk Huiser Van Reenen en mr. J. B. Yos, ter vervulling van de vacaturen ontstaan door het bedanken der heeren prof. mr. J. T. Buys, dr. E. F. Van Dissel, G. A. De Geus en mr. S. Le Poole. Naar wij vernemen, hoeft de heer D. Haspels, van het Rotterdamsche tooneelgezelschap, den heeren, die hem, bij de viering alhier van zijn zil veren feest als acteur, de geschenken der schouw burgbezoekers overhandigden, zijn portret doen toe komen in het kostuum waarin hij dien avond als do markies De la Seiglière optrad. De Indische mail, per stoomschip „Tanjoro", wordt 9 dezer alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag avond, om 10.18 bezorgd zijn. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Dec. 1885, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 32Arnhem 32.7Dordrecht 22.1; 's-Gravenhage 23.9; Rotterdam 27.6; Am sterdam 27.4 Utrecht 29.5 Leeuwarden 32.3 Groningen 19.6; Maastricht 31.5; Haarlem 21.2; Leiden 27.9. Op voorstel van Burg. en Veths. van Delft is door den gemeenteraad aldaar op het adres van L. Hesselink, te Leiden, houdende verzoek om hem het voormalig Boterhuis te verkoopen voor f 10,000, afwijzend beschikt; evenals op het verzoek van M. J. Bruigom om hem het pand voor 11,000 te verkoopen. Ds. Woudstra, pred. te Oudemirdum, heeft voor het beroep naar Ter Aar bedankt. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Brakel is bedankt door don heer J. Meyer, candidaat te Hekendorp, en voor dat naar Aalsmeer door den heer J. W. H. Kalkman te Maassluis. Dr. D. Van Haren Noman, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de leer der huidziekte aan de universiteit te Amsterdam, aanvaardde gisteren zjjn ambt, met het uitspreken eener openbare rede voering in het gebouw „Felix Meritis", over: „het ziektebegrip in de leer der huidziekten." Een talrijk publiek, waarbij de burgemeester en de wethouder van onderwijs, woonde de plechtigheid by. Het dezer dagen in onderscheidene dagbladen opgenomen bericht, als zou door den minister van oorlog de last zijn verstrekt om voortaan alleen onderofficieren met een zeer gunstig gedrag voor zes jaren te reëngageeren, en de zoodamgen, die in hun laatste dienstjaar politiekamerstraf hebben ondergaan, voor reëngagement af te wijzen, blijkt geheel uit de lucht te zijn gegrepen. Wij zijn ver zocht ten stelligste het bestaan van zulk eene last geving tegen te spreken. Vad.) De eervol ontslagen commandant van „De Kruisberg", de heer Salomon, heeft zich met een opon brief, opgedragen aan den Koning en toege zonden aan de leden der Vertegenwoordiging, ge wend tot den minister van justitie, waarin de redenen ontvouwd worden, welke hem noopten ontslag te vragen uit zjjne betrekking. Deze brief hangt een treurig tafereel op van den toestand op „De Kruisberg", waar onder de jongens de walge lijkste zedeloosheid moet heerschen, de bewaarders voor een groot deel onbetrouwbaar moeten zijn, en de commissie van administratie en de inspec teur der gevangenissen voor al het kwaad de oogen moeten sluiten. Naar de heer Salomon schildert, werden al zijne pogingen om verbetering aan te brengen tegengewerkt, en werd zijn gezag onder mijnd, zoodat het hem niet mogelijk was eene betrekking te blijven bekleeden, waarin hem geen vernedering werd bespaard en alle mogelijkheid om nuttig werkzaam te zijn werd benomen. Deze open brief spreekt onverholen zoo krasse beschuldigingen uit, bepaaldelijk tegen den inspecteur der gevan genissen en de commissie van administratie, dat een ernstig en onpartijdig onderzoek niet uit zal kunnen blijven. Naar men verneemt, heeft jhr. Siccama van den Koning de vereerende opdracht ontvangen, Z. M. van advies to dienen op een plan tot het maken van een kanaal van Scheveningen naar Vlaardingen, ten einde het Westland met Scheve ningen eene goede watergemeenschap te bezorgen. De heer Siccama heeft zich dadelijk reeds onledig gehouden met het doen van opmetingen te Schip luiden. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Febr. van Southampton de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Febr. van Marseille; de „Gel derland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Febr. te Batavia: de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 4 Febr. en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft aan den heer L. P. Rietstap, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 April a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam bij hot departement van waterstaat, handel en nijverheid bevorderdtot commies, den adj.-commies H. T. Klompé, en tot adj.-commies, den lsten klerk M. Lavies; aan jhr. mr. A. F. O. Van Sasse Van IJsselt, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te 's-Hertogenbosch. Gcmefigd Nieuws. De s t i c h t i n g s d a g onzer roemruchte lioogeschool zal ook dit jaar geenszins onopgemerkt voorbijgaan. Uitgaande van verschillende punten der stad en aanvangende 's middags om één uur zal Maandag door eenige studenten een rjjjool worden gehouden om twee uren zal de rector-magnificus dr. J. P. N. Land in het academiegebouw zijne feestrede uit spreken; om drie uren is er verzameling der ge kostumeerde groepen voor de sociëteit Minerva met hunne muziekcorpsen en om halfzes diner der studenten in de Stadszaal; om kwart vóór negenen verzameling van de deelnemers aan de serenade voor dat gebouw; om negen uren serenade aan de gezamenlijke hoogleeraren in het Hotel du Lion d'Orom tien uren kroegjool op de sociëteit Minerva. Door den heer Maju zullen op Don derdag en Zaterdag, 11 en 13 Februari a. s., weer twee groote optische voorstellingen worden ge. geven, welke, daar ze speciaal zijn ingericht voor kinderen, der jeugd werkelijk eene leerzame en hoogst aangename uitspanning beloven. Het door hem uitgekozen programma zal dan ook veel aan trekkelijks bezitten en hem eene groote opkomst PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. verzekeren. Na eerst den sterrenhemel in ongeveer 30 deels beweegbare Sideral-lichtbeelden te hebben vertoond, zullen een veertigtal tableaux uit de land- en volkenkunde en tusschenbeide lachwek- konde figuren als anderszins op het doek worden overgebracht. Daar, waar hij jong Holland ver schillende tooneeltjes zal laten zien uit den beroem den Noordpooltocht in 1595 en andere der jeugd wel bekende feiten, kan het niet anders of hij zal hare belangstelling zeker wel opgewekt hebben. Men schrjjft van hier aan eender Haagsche bladen: Op eene dezer dagen gehouden veiling in het nieuwe Verkooplokaal van den inboedel van wijlen jhr. A. W. Snouck Van Loossen, zjjn o. a. 12 stoelen met canapé en kleed voor de som van ƒ715 aan een Rotterdamsch koopman gegund. Zooals men weet, verliet genoemde heer jhr. S. v. L. in het jaar 1835 voor altijd onze stad. Eene hem aangedane beleediging was daarvan de oorzaak. Het huis (op de Breestraat) moest in denzelfden toestand blijven zooals het verlaten werd, en van dien tjjd tot op den huidigen dag is het enkel door een huisbewaarder bewoond geweest, waar aan nu ook wel een einde zal komen, daar genoemd huis onlangs publiek is verkocht. De heer S. v. L. vestigde zich te Enkhuizen, alwaar eenigen tijd geleden de laatst overgeblevene dochter overleed. Ook daar komt de inboedel eerstdaags onder den hamer, onder welken inboedel zich zeldzame voor werpen van groote waarde moeten bevinden, en waarvan de opbrengst op pl. m. f 70,000 wordt geschat. Aan het strand te Katwijk aan Zee is aangebracht een eikenhouten Engelsche sloep, gemerkt„Undaunted, J. Barker Gravensand." Naar uit Hillegom aan de „N. R. C." wordt gemeld, vermaakten zich aldaar eenige kinderen met het heen en weder trekken van een onbeheerd staanden waggon van den tram. Een hunner, een jongetje van 8 jaar, dat zich achter op den. wragen had neergezet, viel er af en werd overreden. Het kind was dadelijk een lijk. Tot aanvulling van het bericht over de uitdeel ing aan behoeftigen te Lisse meldt men ons nog het volgende: Nadat aan ruim 60 bij het armbestuur als behoeftig bekend staande gezinnen, ieder in verhouding tot de grootte, eenige kilo's spek waren uitgereikt, was de beschikbare voor raad (van 4 varkens) groot genoeg om aan nog 108 personen of gezinnen ieder 1 Kg. uit te reiken. Alles liep in de beste orde af, dank zij de goede zorgen en voortreffelijke maatregelen van de beide armmeesters, de heei-en J. Barnhoorn en P. Tibboel, aan wie de wijze van aanwending van de gift voor hunne armen was overgelaten. In het gehoel wer den 520 halve Kg. verdeeld. De rechtbank te Haarlem heeft gis- teren den spoorwegarbeider H. Sombeek, die de vorige week terechtstond wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van drie dagen. Even vóór middernacht is in de Kal- verstraat te Amsterdam hevig gevochten. Een politie-agent bekwam zulk eene verwonding, dat hij in het gasthuis moest worden verbonden. Men scheurde zijne uniformjas, rukte hem de schouder bedekking af en ontnam hem zjjn stok. Door tus- schenkomst van eenige burgers werd de agent ontzet. De daders namen de vlucht. Nog geruimen tijd later was in de buurt veel politie op de been. De 21-jarige Cornelis Van der Kooij, bouwknecht bjj den bouwman H. Van der Koojj aan de Schie, gemeente Hof van Delft, is in een mestput gevallen en daarin gestikt.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1