Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 7965. Trijdag Februari. A0. 1886. Leiden, 4 Februari. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COTJRANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. De Administratie van het. Leidsch Dagblad ontvangt zeer dikwijls Adverten- tiën, waarbij het verzoek tot plaat sing en de handteekening ontbreken. Dergelijke Advcrtentiën worden echter ongeplaatst ter zijde gelegd; men wordt alzoo beleefd verzocht daarop te letten. Ollieieele Iteunisgeviugen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. DE LA RIE en J. LAMBRECHTS en rechtverkrijgenden tot oprichting van paar denslachter ij en, respectievelijk in de perceelen Looierstraat 35 en Ouden Rijn 91. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Februari 1886. E. KIST, Secretaris. Maandag den 8sten Februari a. s., des namid dags te twee uren, zal de rector magnificus dr. J. P. N. Land ter plechtige viering van den 311den verjaardag van de Leidsche hoogeschool eene rede voering houden in het groot auditorium van het academiegebouw; tot het bijwonen waarvan alle belangstellenden worden uitgenoodigd. Het getal ingeschrevenen te Haarlemmermeer voor de nationale militie, lichting 1887, bedraagt 161. Jhr. J. E. De Sturler, te 's-Hage, is benoemd tot „officier d'Académie." Tot onderwijzer aan de school voor m. u. lager onderwijs te Woerden is benoemd de heer D. Beems, thans te 's-Hage als zoodanig werkzaam. By den gemeenteraad van Gouda is ingekomen een voorstel van het raadslid Van der Garden, om eene geheel nieuwe schietbaan te doen maken, het welk z. i. een vereischte is om het garnizoen op den duur te behouden. Thans heeft ook de Hanoversche Spoorweg maatschappij van den heer Beynes te Haarlem prijsopgave van spoorwegrijtuigen gevraagd. De Koning heeft de gouden medaille van ver dienste toegekend aan mevrouw Frenkel-Bouw- meester. Naar wy vernemen is dit eenigszins onverwachte besluit te wyten aan den indruk der laatste voor stelling van „Deborah" te 's-Gravenhage. De medaille werd gisteravond in de pauze der voorstelling te Amsterdam aan mevrouw Frenkel overhandigd door den voorzitter van den Raad van Beheer van het „Nederlandsch Tooneel," den heer Schimmel. (A.) Het adres van den Kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Delft, om de kermis aldaar af te schaffen of te beperken, is door den gemeenteraad aangenomen voor kennisgeving. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na drie uren discussie de beslissing over den Gasthuis- bouw weder verdaagd, met het oog op de bezuini gingen, welke in eene brochure van dr. Berns zijn aangegeven. Besloten werd om aan O. Carré een deel van de Onbekende Gracht in erfpacht uit te geven tot stichting van een vasten circus, voor den prys van f 15G per jaar. In eene vroegere raadszitting was de verdere behandeling dezer zaak aangehouden wegens te laag voorgestelde erfpacht (nl. ƒ32 'sjaars.) In de avondzitting werden benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de H. B.-school met 5-jarigen cursus voor jongens, dr. G. Doyer Van Cleeff, te Zaandam. Bij de benoeming van een directeur der eerste H. B.-school met driejarigen cursus voor jongens werden eerst 29 stemmen uitgebracht; één in blanco, 14 op dr. J. A. Strieker en 14 op den heer J. Snijder, leeraar aan die schoolbij de tweede vrye stemming werden 28 stemmen uitge bracht en verkregen de heeren Strieker en Snijder ieder 14 stemmen. Volgens artikel 64 van het reglement van orde besliste toen het lot, dat op den heer Strieker viel, zoodat deze benoemd is. Op een aan den minister van oorlog gedaan voorstel om de compagnies-commandanten bij de corpsen infanterie bereden te maken, is door den minister, met het oog op den ongunstigen finan- tieelen toestand des Ryks, afwyzend beschikt, evenals op een voorstel om de toelatingsexamens tot den cursus en den hoofdcursus, in het belang van den geregelden gang der oefeningen en van het onder wijs, voortaan in de eerste helft der maand Mei, in plaats van in de maanden Augustus of September te doen plaats hebben. Te Amsterdam is overleden de heer R. J. Cohen, die o. a. vele jaren een werkzaam aandeel heeft genomen aan de bemoeiingen ten behoeve van het onderwijs van blinden en laatstelijk pen ningmeester was van het Amsterdamsche comité der internationale vereeniging tot verbetering van het lot van blinden. Voor den op te richten Bond van schutterij- onderofficieren in Nederland hebben zich uit 20 plaatsen reeds 300 deelnemers aangemeld. Met personen uit 10 verschillende plaatsen wordt nog onderhandeld, terwijl nog 10 plaatsen met hunne toetreding wenschen te wachten tot de Bond ge vestigd is, zoodat de oprichters op 500 deelnemers in pl. m. 40 plaatsen kunnen rekenen. Om den Bond definitief te vestigen zal op een Zondag in de eerste helft van Maart te Utrecht eene Algemeene Vergadering worden gehouden. Tot leeraar aan de middelbare school te Wil lemstad (Curasao) is benoemd de heer F. Agter- berg, te Meppel. De Staatscourant van heden bevat de lyst der nalatenschappen van personen, die by de Kon. Ned. zeemacht zyn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1884 zijn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen opgeëischt. Dezer dagen ontvingen wy weer eenige nom mers der „Katholieke Illustratie." Dit maande- lyksche tijdschrift behoort tot de weinige in ons vaderland, welke èn wat inhoud èn wat de gra vures betreft, zich boven het middelmatige ver heffen. Ofschoon ons alle reproducties niet even zeer mochten bevallen, waren eenige daarentegen zeer goed uitgevoerd en wat dikwyls uit het oog verloren wordt netjes afgewerkt. Ongetwijfeld kan men de „Katholieke Illustratie," wat hare gravures betreft, onder de eersten in ons land eene plaats toekennen. Ook de tekst is zeer onder houdend. Men kan uit de bijdragen duidelyk be speuren, dat zy niet wat men noemt „maakwerk" zijn, om het tijdschrift te vullen, maar uit aandrift zyn geschreven. (A. C.) Het stoomschip „Drente," van Java naar Rot terdam, vertrok 3 Febr. van Marseillede „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Colombo 3 Febr.de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 2 Febr.de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Febr. te Suezde „Prinses Wilhelmina" vertrok van Batavia naar Amsterdam 3 Febr.de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Febr. Dover; de „Soenda," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 4 Febr. van Suez. Z. M. heeft den markies De Ripert-Monclar erkend en toegelaten als consul-gen. van Frankrijk te Amsterdam; A. F. Gips, te Schiedam, voor het tijdvak van 8 Febr. tot en met 31 Dec. 1886, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Bergen-op-Zoomaan den heer Emile Carmier PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Adam, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Boulogne sur Mer benoemd tot betaalmeesterte Rotterdam, den heer O. G. Lotzy, thans te Zwolle; te Zwolle, mr. D. De Jongh Van Polsbroek, thans te Assen. Op de jongste in het Nutsgebouw gehouden vergadering der Leidsche afdeeling van de Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst was men bij het binnentreden der zaal in de gelegenheid kennis te maken met eenige bouw- en versierings materialen, o. a. geïmiteerd gebrand glas, waarvan de heer Sleyser alhier depothouder is, eene prachtige collectie zekerheidssloten, door den heer Looman bezorgd, evenzoo eenige monsters tripolith, dat tevens hoogst practisch heette om er vochtige muren mede te bekleeden. Eenige proeven met de daartoe medegebrachte tegels, tijdens de vergadering ge nomen, toonden echter aan dat vochtige muren er misschien wel mede bekleed kunnen worden, maar zeker vochtig zullen blijven. Wel is waar werden die proeven met bier in plaats van gewoon muur- vocht genomen, maar dit zal waarschijnlijk wel dezelfde resultaten hebben, meende men. De heer G. Looman gaf eenige inlichtingen over dit tripolith, ook wel driesteen genoemd, een door het patentrecht beschermd bouwmateriaal, hetgeen bestaat uit zwavelzure kalk, kiezelaarde en hoog- ovenslakken-cokes. Deze bestanddeelen worden door elkaar gemengd, gemalen, gebrand, snel afgekoeld en daarna gezeefd. Het komt als een grysachtig- blauw poeder in den handel, hoofdzakelijk in twee vormen, en wel als bouw-tripolith, dat gebruikt wordt voor metselbepleistering en dergelijke doel einden, en het stuck-tripolith, dat fijner gezeefd wordt en daardoor gladder en scherper producten geeft. Het isoleer-tripolith, dat uit een mengsel van tripolith en gemalen kurk bestaat, wordt o. a. ook gebezigd tot het isoleeren van stoomleidingen, ketels enz. Door spreker werden verschillende an dere gevallen aangegeven, waarvoor het gebezigd kan worden, en wel in enkele gevallen door een bijmengsel, als bijvoorbeeld met fijn scherp zand tot verkrijging van bouwmateriaal. Het tripolith, dat als een concurrent optreedt van het gips, is vee) goedkooper. Bouw-tripolith kost 1.60, stuck-tripolith ƒ2.10 per 100 kg. en gips 2.40, waarbij nog komt dat tripolith met zand gemengd kan worden en een weerstand biedt van 212/3 KG. en gips slechts van 102/s KG. Ook heeft het buitendien veel op gips voor door het weinige scheuren. Het levert meer op bij gieting dan gips, tast de lijinvormen niet aan, geeft daardoor meer afgietsels en om het snel bin dend vermogen tegen te gaan, bezigt men daarbij, behalve de kalkmelk, ook wat lijmwater. Door toe voeging van dextrine of stijfselglans wordt boven dien eene grootere hoeveelheid verkregen. Verf houdt op tripolith goed stand, terwijl men by vriezend weer tot 10 a 12° R. met dit bouwmate riaal kan werken, indien men er geen kalkwater aan toevoegt. Uit hetgeen door spr. verder werd medegedeeld, moest de groote voortreffelijkheid van het tripolith blijken, in tegenstelling waarvan een der leden opmerkte dat de architect Van "Wijk te Rotterdam, genoemd bouwmateriaal had gebruikt, maar er zulk eene treurige ondervinding mede opdeed, dat hij verklaarde het zelfs voor niets niet meer te willen hebben, hetgeen de heer Looman wel wat vreemd vond, aangezien de te Bonn gevestigde fabriek hier te lande nog geen agentschap had, hetgeen spoedig echter wel het geval zal zyn. In ieder geval zou hier te Leiden eene proef met een 100 kilo genomen worden. Daarna liet spr. eenige Krömers patent-protector- sloten zien, daartoe door den heer .J. F. P. Trous- selot, uit Rotterdam, bij wien genoemde sloten

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1