N°. 7963. "V$ro@i:a.@€8ag>- 3 Februari. A0. 1886. Leiden, 2 Februari. <§62e iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH J§|§ DAGBLAD PRIJS DEZER COUR ANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. "Woensdag 17 Februari zal onze begaafde stad genoot de heer Felix Driessen als spreker op de vergadering van het departement Leiden der N. M. t. B. v. Nijverheid optreden. Het onderwerp, de werking van chloor op vezelstoffen, zal zeker de belangstelling van velen wekken. Wij twijfelen dan ook niet of de vergadering zal druk bezocht worden. De heer Wetrens heeft heden een rustigen nacht gehad. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald dat de loting voor de nationale militie dit jaar zal plaats hebbenvoor het kanton Alfen, waartoe behooren de gemeenten Benthuizen, Hazerswoude, Boskoop, Koudekerk en Aarlander- veen, op Woensdag 17 Februari, en Oudshoorn, Zwammerdam en Alfen op Donderdag 18 Februari. Voor het kanton Woubrugge, waartoe behooren de gemeenten Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Alkemade, Leimuiden, Ter Aar, Rijnsatenvoude en Woubrugge, op Maandag 15 Februari en voor het kanton Woerden, waartoe behooren de. gemeenten Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop, Bode- grave, Oudewater, Waarder, Barwoutswaarder, Rietveld en Woerden, op Zaterdag 20 Februari. Op het drietal van predikant bij de Chr.-Ger. gem. te Heerenveen zijn geplaatst: ds. De Haas te Haarlemmermeer; Van der Hoog, te Wildervank; Westerhof, te Terneuzen. Het doet ons genoegen te vernemen dat ook B. en Ws. van Zwolle aan den gemeenteraad voorstellen de concessie voor het aanleggen en exploiteeren van telephonische geleidingen aldaar op te dragen aan de firma Ribbink, Van Bork en Co. De Regeering heeft eene nota van antwoord ingezonden op het verslag van het tweede sectie- onderzoek van hoofdstuk 3 (kiesrecht). Zij blijft van meening dat de grondwet het kiesrecht moet regelen en handhaaft haar voorstel omtrent de huurwaarde, overtuigd dat de grenzen van het minimum door haar zoo laag zjjn genomen, dat er redelijkerwijze geen vrees kan bestaan dat zjj over eenige jaren niet meer aan de maatschappe lijke toestanden zouden beantwoorden. Men meldt dat de majoor van den generalen staf F. De Bas op zijn verzoek zal terugkeeren naar het wapen der cavalerie, waarvan hjj her komstig is. De bij het regiment grenadiers en jagers over geplaatste kapiteins jhr. C. K. en jhr. W. G. Van der Wijck, zullen bij aankomst belast worden met het bevel respectievelijk over de 1ste en 2de comp. 3de bat. De Koningin is beschermvrouw geworden van de „Vereeniging tot oprichting van Kinderbewaar plaatsen" te 's-Hage. De heer mr. C. Cardinaal, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, viert op 10 dezer zijn 50-jarigen dienst bij de politie. Eerst te Groningen tot commissaris van politie benoemd, werd liy in 1853 in die betrekking naar Rotterdam overge plaatst, en verving hij in 1866 den heer Jansen als hoofdcommissaris. Naar het „H. Dagblad" meldt, is by Konink lijk besluit van 24 Januari 1886 No. 2, miss Saxton Winter, met ingang van den lsten Februari, benoemd tot Gouvernante van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden. De eerste steen voor het nieuwe Academie gebouw te Utrecht zal, naar het „N. v. d. D." meldt, bij gelegenheid van de aanstaande maskerade gelegd worden. De ontruiming van de voor dat doel aangekochte perceelen zal met 1 April plaats hebben. De 50 aandeelen ad f 1000 elk voor don Oosterstoomtram van Wageningen via Rhenen naar Eist zjjn thans allen geplaatst. Spoedig zal nu wel met de werkzaamheden worden aangevangen. Met den ingenieur van den waterstaat, den heer Leemans, is. naar de „N. R. C." meldt, do adjunct-ingenieur van den waterstaat, de heer Doffegnies, naar Engeland vertrokken om bij de lichting van het op 23 Jan. jl. bij Gravesend op de Theems gezonken stoomschip „Edward Eccles" tegenwoordig te zijn en om daarover verslag uit te brengen. Z. M. heeft den heer A. Groothoff benoemd tot apotheker 2de kl. by het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Nederl.- Indië; den heer A. Othon Mayer erkend en toe gelaten als consul van Oostenryk-Hongarije te Batavia; benoemd tot notaris binnen het arr. Heerenveen, ter standpl. Oldemarkt, I. .J. H. De Bruyn, cand.-notaris te Dordrecht. Het licidsche Toon eel. Reeds naar aanleiding van eene vroegere op voering van Faassens jongste werk „De Rempla- §ant" hebben wy in het nummer van 29 Decem ber 1885 van dit blad ons oordeel omtrent het stuk zelf ten beste gegeven. Misschien zullen enkele onzer lezers zich nog herinneren dat onze recensie toen niet onverdeeld gunstig mocht genoemd wor den. Het was het dikwijls ongemotiveerde, maar vooral het onwaarschijnlijke of liever het onmogelijke van enkele scènes, waarmede wy ons niet konden vereenigen. Bij de reeds aangehaalde voorbeelden tot staving van ons beweren hebben wij geen mel ding gemaakt van een ons toen nog geheel onbe kend feit, dat aan deze nieuwste schepping van onzen dramaturg elk recht van bestaan ontneemt; het is namelijk de in het militarisme geldende bepaling dat de remplagant nooit ofte nimmer den officiersrang kan machtig worden. Dit geheel en al te loochenen, het eenvoudig als niet bestaande te beschouwen is eene literarische stoutheid, tot het welk zelfs Scott, Dumas en Victor Plugo, de voor vechters der romantische school, hunne toevlucht niet zouden hebben durven nemen. Ook den inhoud hebben we in ons vorig schrijven reeds- tamelijk uitvoerig weergegeven, zoodat wij thans daarover niet hebben uit te wijden. Bepalen wjj ons derhalve tot het spel en dan voorzeker dient een woord van warme hulde, van oprechte waardeering aan den schrijver toegebracht te worden als vertolker van den ouden "Wekker. Meesterlijk was de grime en meesterlijk de typeering van den oud gediende, met hart en ziel verknocht aan den man, met wien hjj in dienst was getreden en die later zjjn superieur was. Dan eens was het de gezellige brombeer, zooals mevrouw Van Stein hem steeds noemde, die aan allen een gullen harte- 1 ijken lach afdwong, dan weer de goedhartige, trouwe dienaar, die uit aller oog een traan wist te persen. De krans bij het eind der voorstelling hem toegeworpen was dan ook ongetwijfeld eene hulde niet alleen den auteur, maar ook den acteur gebracht. Door ongesteldheid van den heer W. Van Zuylen was den heer De Vries de rol van Noordveld toe vertrouwd geworden. Mocht de climax van ver bolgenheid tot drift en van drift tot toomelooze woede, welke hem zelfs tot eene daad van verre gaande insubordinatie vervoert, niet zoo geleidelijk geweest zijn als wij bij den heer Van Zuylen hebben aanschouwd, in beschaafd en sober spel won hjj het echter van zjjn voorganger. Zijne geheele per soonlijkheid leende zich buitendien beter tot het weergeven van een vijfentwintigjarigen onderofficier dan bij Van Z. het geval is. De beide heeren Haspels, respectievelijk als kapitein Worms en de kolonel Van Stein, waren zeer getrouwe afbeeldingen der werkelijkheid. Vooral PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. in de dialoog bij het einde der derde acte en in de geheele vierde acte was het spel van den heer D. Haspels uitmuntend. De heer Victor Faasseri als Albert Noordveld bracht ons levendig den onder wijzer van Platijn Co. voor den geest; houding en gebaren waren ook thans wederom even stijl', even onbeholpen als by de opvoering van dat stuk. Mevrouw Beersmans maakte ruimschoots gebruik van de gelegenheid haar aangeboden om op onover trefbare wjjze verschillende gemoedsaandoeningen weer te geven. Moederliefde, smart en dankbaarheid, dat alles vond by haar eene uitnemende vertolkster. Minder beviel ons mej. Vink in de laatste acte; meer en meer blykt dat het tragische niet ligt in het emplooi van deze anders zoo verdienstelijke actrice. Mevrouw Coelingh Vorderman speelde ditmaal met meer losheid dan wij zulks van haar gewoon zyn. Moge dit het begin van een lang vervolg zijn. De zaal was wederom zeer goed bezet. Mr. L. H. Gcinengd Nieuws. Hedenmorgen om halfzeven is door het uit de handen vallen eener petroleumlamp een begin van brand ontstaan in de St.-Aagtenstraat, ten gevolge waarvan het bed, alsmede beddeplank en buiten gedeelte van de bedstede eenigermate zyn gebrand en geschroeid. De vlam werd door buren met emmers water gebluscht. Werd gisteren vermeld dat op de Haarlemmerstraat een paard, voor een goederen wagen gespannen, op hol ging, thans is bovendien gebleken dat dit de schuld was van eenige kwa jongens, die, terwijl de voerman van den goederen wagen welke niet van Van Gend Loos, maar van de Hollandsche Spoor was, achter aan het voertuig goederen hielp lossen, het weerlooze dier met een stok een stoot gaven. Het bestuur der alge m eene armen te Lisse, daartoe in staat gesteld door eene inge zetene, zal heden, Dinsdag, aan ruim 60 behoeftige gezinnen eene uitdeeling doen van varkensvleesch, wat voor velen zeker eene welkome versnapering zal zyn, al heeft men aldaar niet te klagen over werkeloosheid voor den landarbeider. Te Noorden, naby Nieuwkoop, zakten Vrijdag-middag 11. 10 personen door het ijs. Na langdurige inspanning gelukte het allen, op één na, te redden. Een jongen van 14 jaren verdronk. Bij het afdraaien van eene brug te Oude-Pekela is eene vrouw te water geraakt en verdronken. Hot gebouw van den Hoogen Raad te 's-Hage is weder aan het afbrokkelen. Op den tusschengang achter de groote Raadzaal kwam een stuk plafond ter grootte van pl. m. 2 vierk. meters naar beneden. (V.) By de door de vereeniging „Pulchri- Studio" te 's-Gravenhage uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerpen van een band voor een wet boek is van de 11 inzenders bekroond de heer J. L. Scheidel, lithograaf te 's-Gravenhage. Naar de „Haarl. C r t.verneemt, heeft J. G. De Hoogh, te Amsterdam, vroeger be waarder in het huis van arrest en verzekering te Haarlem, die wegens de ontsnapping van G. Visser in hooger beroep veroordeeld was tot eene celstraf van 15 dagen, by Zyner Majesteits besluit van 23 Januari 11. daarvan kwijtschelding ontvangen. Zondag-avond omstreeks half negen is te Haarlem, terwijl de bewoners afwozig waren, een felle brand uitgebroken ten huize van den timmerman J. S. v. Velthuysen, aan de Gedempte Raamgracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van eene petroleumlamp, welke men bij het verlaten van de woning had laten branden. Het huis is geheel uitgebrand. Alles was verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1