A0. 1886. iQeze jouraat wordt dageltjks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. de Inteekenaren daarop behooren j dit nummer van het Leidsch Dagblad Nos. 9 tot 12 der Ingekomen Stukken |an den Gemeenteraad. Leiden, 1 Februari. LAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ï>e Administratie van het Leidscli blad ontvangt zeer dikwijls Advertcn- Ijfn, waarbij het verzoek tot plaat- ng en de liandteekening ontbreken. I" ei-gelijke Advertentiën worden echter geplaatst ter zijde gelegd; men wordt 2oo beleefd verzocht daarop te letten. Oilteieele Kcmiisgeviugen. urgemeester en -Wethouders van Leiden; ezien art. 5 der Wet van den 28eten Juni 1881, zoo die nader is gewijzigd; irengen ter algemeene kennis dat door BAETHOLOMEUS IRREBOOM, te Leiden woonachtig, een adres is inge- md om vergunning tot verkoop van sterken drank in het iin in het perceel Oude Singel No. 128. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Februari 1886. E. KIST, Secretaris. Naar ii: in het eerst heden verschenen rapport wordt Medegedeeld, zijn in den laatsten tijd onderschei- 8me aanvragen ingekomen om vergunning voor m aanleg en de exploitatie van telefonische gelei- ngen, ten gevolge waarvan deze aangelegenheid k in deze gemeente een punt van overweging ieft uitgemaakt. In hoeverre de telefoon in deze gemeente levens waarheid zal hebben, daaromtrent kan zeggen en Ws. uit den aard der zaak op dit oogenblik zvaarlijk een vast oordeel worden uitgesproken, it zoodanige inrichting alhier in eene noodzakelijke levendig gevoelde behoefte zou voorzien, evenzeer zulks het geval is in de groote en vooral in de ndelsplaatsen van ons land, zouden zy niet durven weren. Intusschen schijnt de zaak te kunnen staan in steden van gelijksoortigen aard als de ze en zelfs in plaatsen, welke een minder aantal len tellen. Bovendien heeft zich alhier eene com- ssie gevormd om de totstandkoming der telefoon bevorderen en hebben zich bereids een 65-tal irsonen, hetzij voor z'ch persoonlijk, hetzij voor onder hun beheer staande ondernemingen, bereid irklaard tot eene eventueele aansluiting, waaruit worden opgemaakt dat naar alle waarschijn- kheid, bij het eventueel verleenen van eene ver inning, de telefoon ook in deze gemeente in eene staande behoefte zal voorzien. Is de zaak eenmaal in werking dan moet het ntal abonnementen noodzakelijk langzamerhand enemen, aangezien het gemis van aansluiting sdan voor velen, bepaaldelijk voor industrieelen winkeliers, hinderlijk en zelfs nadeelig kan lorden. pit de resultaten van het door genoemde com- issie ingesteld onderzoek blijkt dat door haar de orkeur wordt gegeven aan de firma Ribbink, m Bork en Co. te Amsterdamomtrent de werk- amheid dezer firma zijn de meest gewenschte tuigenissen ontvangen, terwijl ook de prijs van per abonnement ongetwijfeld niet te hoog kan irden geacht, ook in vergelijking met hetgeen in dere gemeenten ter zake moet worden betaald. Bij de commissie van fabricage heeft de zaak ide een punt van overweging uitgemaakt en pr haar wordt evenzeer als door de commissie de ingezetenen geadviseerd de concessie te ver ben aan de bovengenoemde firma en zulks voor n tijd van 15 jaren. V>or het opmaken van de ontwerp-voorwaardon, i de concessie te verbinden, is, zooals uit het PPort der commissie van fabricage blijkt, te rade 'aan met de ui onderscheidene andere gemeenten bestaande concessiën, terwijl uit die van Leeuwarden, alwaar dezelfde firma het telefoonnet exploiteert, verschillende bepalingen zijn overgenomen. Uit de voorwaarden, welke in andere gemeenten bjj het verleenen van concessie zijn gemaakt, is gebleken dat de jaarlijksche sommen voor het gebruik van telefoons voor de abonné's zeer verschillen. Te 's-Gravenhage wordt geen hooger bedrag door de Nederlandsche Bell-Telefoon-Maatschappij dan van 120 'sjaars gevorderd, onder beding dat, nadat een 200-tal aansluitingen zal zijn bereikt, die prijs bij iedere vermeerdering met 100 aansluitingen tel kens met 5 'sjaars wordt verminderd, totdat een minimum prijs van f 100 'sjaars verkregen zal zijn voor meer dan 500 aansluitingen. Te Haarlem en te Arnhem wordt door diezelfde maatschappij dezelfde prijs van 120 gevorderd- Te Leeuwarden is aan de firma Ribbink, Yan Bork Co. te Amsterdam, concessie verleend en de vordering bepaald tot geen hooger bedrag dan f 35 'sjaars. Te Enschedee is eene bijzondere concessie verleend aan de Enschedeesche Telefoonmaatschappij zonder prijsbepaling, terwijl de firma Verkerk en Wolfs winkel te Nijmegen eene aanbieding doet tegen f 70 's jaars. Bovendien worden te 's-Gravenhage kosteloos verbindingen bedongen van eenige gebouwen der algemeene gemeentelijke administratie, daaronder begrepen kostelooze levering, onderhoud en bedie ning, terwijl die later is aangevuld met andere gebouwen tegen f 70 'sjaars. Met het oog op den prijs en om andere redenen zijn dus ook B. en Ws. van oordeel dat van deze concessie-aanvragers de firma Ribbink, Van Bork Co. in de eerste plaats in aanmerking komt. Op de ontwerp-begrooting voor 1876 werd door Burg. en Weths. een post gebracht van 750, voor hot doen van eenige herstellingen aan de Morschpoort, welk voorstel in de sectiën en bij de commissie van financiën aanleiding gaf tot de vraag of het niet wenschelijk ware de poort af te breken, terwijl de afbraakwaarde geschat werd op f 1200. In de zitting van 28 October 1875 werd de afbraak verdedigd, o. m. op grond van de daaraan verbonden finantieele voordeelen voor de gemeente en in het belang van reinheid en zindelijkheid in die buurt. Omtrent den voorgestelden post van 750 staakten echter de stemmen, daar zich 11 leden er voor en 11 leden er tegen verklaarden. In de daarop volgende zitting van 29 October werd mededeeling gedaan van sedert ingekomen missives van de Rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst en van het bestuur van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Am sterdam, waarin met nadruk op het behoud van de poort werd aangedrongen. Uitvoerig werd daarin gewezen op de belangstelling, welke de Morschpoort uit een architectonisch en artistiek oogpunt ver dient, als zijnde een merkwaardig monument, dag- teekenende uit de tweede helft der 17de eeuw, de glansperiode der Nederlandsche kunst en een dei- laatste gebouwen van den beroemden Leidschen architect Willem Van der Helm. De begrootings- post werd daarop met 12 tegen 10 stemmen aan genomen, zoodat het behoud van de poort voor- loopig was verzekerd. Thans zijn wederom herstellingen aan de poort noodzakelijk, blijkens ontvangen bericht van de commissie van fabricage, welke herstellingen eene uitgave van ongeveer f 2000 zullen vorderen, zoo dat de vraag of de poort al of niet zal worden behouden weder aan de beslissing van den Raad moet worden onderworpen. Alvorens de zaak aanhangig te maken, hebben B. en Ws gemeend het gevoelen van de commissie van het Stedelijk Museum te moeten inwinnen om trent de vraag in hoeverre het behoud van de poor uit een geschiedkundig en architectonisch oogpunt al of niet wenschelijk kan worden geacht. De com missie heeft daarop, blijkens het overgelegd rap port, het behoud met warmte verdedigd en hare zienswijze uitvoerig toegelicht. Tevens heeft zij daarby de aandacht gevestigd op enkele verande ringen welke aan de poert zouden moeten worden aan gebracht, ook in verband met het verkrijgen van een beteren toegang naar den koepel der poort. De commissie van fabricage wenscht de beslis sing omtrent het al of niet behoud van de poort aan den Gemeenteraad over te laten. B. en Ws. daarentegen stellen voor tot het behoud van de poort te besluiten, de noodige machtiging te ver leenen om tot de bedoelde herstellingen over te gaan en te dien einde over de op den betrekkelijken post der begrooting uitgetrokken gelden te beschikken. Tevens doelen zij mede dat de aard der hier be doelde werken geene geheele uitbesteding toelaat, zoodat wellicht een deel daarvan in eigen beheer zal moeten worden uitgevoerd, waarvoor eventueel de noodige machtiging wordt verzocht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38, f 19, 3.90 en 2.05; de laagste f 37, 18.50, f 3.70 en ƒ2. Op de voordracht voor hoofd der openbare lagere school te 's-Gravendeel zijn geplaatst de heeren D. P. Boterenbrood, te AmsterdamW. Meijer, te LeidenL. Hoeksma, te Amsterdam L. Driebergen, te Leiden, en J. Hage, te Leiden. Op hoogst eenvoudige wijze werd hedenochtend het stoffelijk overschot van dr. J. C. G. Evers, oud-hoogleeraar in de geneeskunde aan de hooge- 6chool te Leiden en oud-lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, op de begraafplaats „Eik en Duinen" ter aarde besteld. Tal van vrienden en oud-collega's van den over ledene waren op den doodenakker aanwezig. Alvorens de kist, gedekt door een viertal kransen, in de groeve neerdaalde, werd door dr. Piepers herinnerd hoe zijn ontslapen vriend en collega een van de oprichters was geweest van de Algemeene Maatschappij van Geneeskundigen, eene Maatschappij waardoor de zoo noodige samenwerking tusschen geneeskundigen was tot stand gebracht. De oud-minister Beijen bedankte, als familielid, voor de aan den ontslapene bewezen eer. Het stoomschip „Drente," van Java naar Rot terdam, arriveerde 30 Jan. te Marseillede „Leer dam" arriveerde 31 -Jan. van Nieuw-York te Rot terdam de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Jan. te Padangde „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrok 31 Jan. van Marseille; de „Gelderland" arriveerde 31 Jan. van Rotterdam te Padang. Z. M. heeft in hun rang van lsten luit. over geplaatst bij het reg. gren. en jagers den lsten luit J. Terlaak, van het 7de reg. inf.den lsten luit.-adj. G. E. H. W. v. Dam van Isselt, van het 3de reg. inf.den lsten luit. J. P. Van Vlierden, van het 8ste reg. inf., gedetacheerd als adj. bij het kol. werfdepotden lsten luitenant E. W. J. Sassen, van het 5de reg. inf., en den lsten luit. •J. P. Prince, van het algemeen depot van discipline. G e m e n s: d Nieu\vs. Prins Carnaval kwam, zag en over won. Want inderdaad, al nam Zijne Hoogheid er ook geen werkdadig aandeel aan, zoo kan toch volmondig beaamd worden dat de ernstig gemeende en goed op touw gezette proefneming om ook hier ter stede, evenals in zoovele andere plaatsen, ge maskerde bals te organiseeren, uitstekend is ge-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1