Gemengd Nieu w s. Te Alais werd de dierentemmer Agop door twee tigers vreeselijk gehavend. Ge lukkig werden de dieren door ijzeren bouten weder gedwongen Agop los te laten. Zjjne wonden zjjn gevaarlek, maar men hoopt hem in het leven te behouden. Te Douai is het huis, dat de archie- ven van de spoorwegmaatschappij Flandres - Picardië bevatte, afgebrand. De schade bedraagt 225,000 fr. Een verschrikkelijke moord heeft de Belgische gemeente Idegem, bij Geraardsbergen, in verslagenheid gedompeld. Zekere Prosper De Cremer, pachter, 30 jaren oud en vader van zes kinderen, is vermoord door een boeren-arbeider. De drank maakte dezen ongelukkige razend; in dien toestand riep hij als een bezetene: „Er moet bloed stroomen, er moeten dooden zijn." Zonder eenige reden of uitdaging bracht hij den pachter eene wonde toe, waaraan deze nog den zelfden avond overleed. Zekere Minnie Dischner, die op eene pachthoeve in de nabijheid van Columbus, in Ohio, woont, is dezer dagen uit een slaap wakker ge worden, welke zeventig dagen had geduurd. Zij verviel den 26sten October in een toestand van lethargie en kon alles wat om haar heen gebeurde hooren, maar zich niet bewegen. De ledematen van het meisje zjjn verlamd, maar naar de meening der doctoren zal de verlamming van voorbijgaan- den aard zijn. De vrouw van den vermoorden pre fect Barrême heeft ook eenige journalisten te woord gestaan, en door hare verklaringen zou men elk denkbeeld van wraak gaan uitsluitenoverigens bracht dit onderhoud niets bijzonders aan het licht. De meening van den chef der veiligheidspolitie, den heer Taylor, is, dat deze zaak geduld zal eischen eer men haar tot klaarheid zal brengen. Om op hot spoor te komen van den misdadiger is men een onderzoek gaan instellen naar het particulier leven van Barrême en zou men eene liefdesbetrekking op het spoor zjjn gekomen, toen Barrême nog onge huwd was. Speciale agenten, die zeer ervaren moeten - zjjn in het ontdekken van een persoon, wiens sig nalement zij hebben, zjjn naar Mantes geweest en hebben er den beambte, belast met de afgifte van spoorwegkaartjes, ondervraagd om er de meest vol ledige gegevens te verkrijgen. De agenten gelooven dat de moordenaar zich dadelijk, toen de trein zich in beweging stelde, op Barrême heeft geworpen en hem heeft neergeschoten. De zakdoek, welken men op het ljjk over de oogen geknoopt vond, is een dergelijke als die, welke door de gevangenen ge bruikt worden. Te Avignon is een persoon in verzekerde bewaring genomen. De reden waarom ->taat met dezen moord in verband. Voor het overige wordt het diepste geheim te dezer zake bewaard. Te Agen (Frankrijk) heeft een nota- ris van Pamiers getracht zich het leven te be nemen. Hij was in een hotel afgestapt en had zich in zijne kamer opgesloten. Toen men hem 's morgens badende in zjjn bloed vond, werd onmiddellijk ge neeskundige hulp, alsmede de justitie gehaald, aan welke de ongelukkige verklaarde dat hij sedert tien jaren te Pamiers als notaris was gevestigd, en dat de zaken steeds waren vooruitgegaan. Hij had zich echter in den laatsten verkiezingsstrijd gemengd, waarvan het gevolg was geweest dat een gedeelte zijner cliënteele hem verlaten had. Uit vrees dat hij later te kort zou komen, had de notaris zich van het leven willen berooven. i N Cc E N. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u in uw veelgelezen blad een plaatsje verzoeken voor het onderstaande: Dezer dagen in Leiden zijnde, begeleidde ik eene dame naar den tram Leiden Haarlem, welke 's avonds te 9 uren 5 min. uit Leiden vertrekt. Ik had in den winter nog niet kennis gemaakt met deze reisgelegenheid en wil u hierbij een kort verslag van mijne wandeling daarheen geven. Al aanstonds trof mij dat bij het logement „Zomerzorg" alle straatverlichting ophoudt en wij dus den weg verder in de duisternis moesten zoeken het was namelijk dien avond, zooals dikwijls genoeg in den winter, „plasregen en donkere lucht." Zoo passeeren wij de rails van de Hollandsclie spoor en worden daar verrast door een locomotief van den stoomtram, welke regelrecht op ons af komt stoomen. Op goed geluk wijk ik links af en tracht den straatweg te houden. Hier. denk ik, zal ik den stoomtram naar Haarlem vinden het is even 9 uur, maar ik zie niets. Ik zoek naar eene wachtkamer, want het slagregent nog i-teeds; ik vind weder niets! "Wij moeten dus maar op den weg in de modder blijven staan, waar tot ons geluk weinig rijtuigen langs komen; anders hadden we de aangename keus om óf door een rijtuig óf door een locomotief overreden te worden. Maar, daar zie ik in het verschiet een licht glin steren en, evenals een paar andere reizigers, die dezelfde aangename wandeling schijnen te maken, gaan wij daar moedig op af, en ja! na eenige minuten bereiken wij het licht, het is een tram rijtuig dat daar zonder locomotief op den weg staat! Nu zjjn we gered, hier vinden we licht en eene droge plaats. Mijnheer de Redacteur, waren het beesten, welke met die gelegenheid moesten vervoerd worden, zoo had ik mjj gewend tot de Yereeniging tot bescherming van dieren en deze zou zeker niet vorzuimen daar ter plaatse een hokje te laten maken, waar die dieren droog stonden. Nu het echter menschen geldt, weet ik geen beter middel dan u te verzoeken uwen invloed aan te wenden ten voordeele van de beklagenswaardige reizigers, die op de winteravonden in sneeuw en regen op den donkeren Rjjnsburgerweg moeten wachten. Ik stel mij voor, dat, wanneer alle medelijdende menschen daarvoor iets wilden afstaan en bij u deponeeren, er al spoedig een fonds zou zjjn, waar uit een paar lantaarns met gaslicht en een wacht huisje bjj den afrit van don stoomtram konden bekostigd worden. In de hoop dat dit denkbeeld door u zal overge nomen worden en u uw Bureel voor de ontvangst van giften zult willen openstellen, zend ik u hierbij als eerste gift 50 cents. Hoogachtend heb ik de eer te zjjn 's-Gravenhage, Uw dw. Dr. Januari 1886. J. [De bovengenoemde 50 cents zullen wij met de anderö* giften, welke voor dit doel soms nog mochten inkomen, aan heeren commissarissen der Stoomtram- maatschappjj opzenden. Red.] Ti XJ i 'V l-TV X, A IM O. Frau ki-jj k. De verschillende ministers hebben aan den minister van financiën hunne begrootingen overhandigd, waarin eene groote bezuiniging heeft plaats gevon den. Nog vóór het einde van Februari zal de minister van financiën de geheele begrooting aan de Kamer van Afgevaardigden overleggen. Heden zal de heer De Freycinet het verdrag met- Madagascar en het verdrag met Duitschland over de regeling der grenzen aan de Westkust van Afrika bjj de Kamer indienen. De schriftelijke stukken van het Gele Boek over deze aangelegen heden zullen onder de leden a. s. Dinsdag worden rondgedeeld. De commissie voor het amnestie-voorstel heeft al de daarin genoemde delicten van de amnestie uitgesloten, en een rapporteur benoemd, die tot ver werping van het voorstel zal concludeeren Duitschland. In het Huis der Afgevaardigden verklaarde de minister Yon Puttkamer bij de voortzetting der be raadslagingen over het voorstel van den afgevaar digde Achenbach nadat de afgevaardigde Sta- blewski te kennen had gegeven dat het onbewijs baar is dat de Polen met geweld de grenzen willen vooruitschuiven, maar dat- zij de hoop op de her stelling van het Polenrijk niet laten varen, - dat, als de Pruisische Polen streven naar de herstelling van het koninkrijk Polen, de afscheiding van deelen van het Pruisische rijk niet anders is dan eene daad, welke slechts landverraad te noemen is. Men wil noch de taal noch den godsdienst der Polen aanranden. Men wil enkel gevaarlijke beroe ringen onderdrukken en zich tegen de groote vor deringen, welke de Poloniseering van Posen, Opper- Silezië en Oost-Pruisen maakt, verzetten. Prins Von Bismarck wederlegde de beweringen door den heer Windthorst den vorigen dag geuit, en wees er voornamelijk op dat herstelling van het koninkrijk Polen langs wetteljjken weg onmo gelijk is. De heer Richter zou in den Rijksdag gezegd hebben, dat de Rijkskanselier met een staatsgreep dreigt, als de Rijksdag het brandewijn-monopolie verwerpt. Als dat gezegd is, is het eene onwaarheid. Als do Rjjksdag het monopolie verwerpt, zal regeering de belasting op den brandewijn doorwe- geving voordeel afwerpend hebben te maken. Wat betreft het monopolie, zoo denkt hij niet een. aan ontbinding van den Rijksdag. Heden worden de debatten voortgezet. G-i-oot-Iïi-itannie. Naar de bladen berichten, heeft de koningin he' ontslag van het Kabinet-Salisbury aangenomen en den heer Gladstone de vorming van een nieim Kabinet opgedragen. De uitslag der Parlementsverkiezing te Edin burgh, ter vervanging van wijlen den heer Harrison (liberaal) is, dat do heer Childers (liberaal) werd gekozen met 4029 stemmen, tegen 1730 op den conservatieven candidaat, den lieer Polwarth. Gi-ielioiil tinei. In een bijvoegsel tot het officieele te Athene verschijnende regeeringsblad wordt verklaard, dat het telegram uit Parijs, betreffende een omkeer van het Grieksche kabinet in vredelievenden geest, van allen grond ontbloot is. Het kabinet heeft niets gedaan, wat tot die bewering aanleiding kan geven Denemarken. In het Deensc-he Folkething diende gisteren da linkerzijde het voorstel in, om het besluit des konings, waarbij aan het ministerie volmacht ver leend wordt tot het beschikken over de loopende landsuitgaven, eene schending der constitutie te noemen en daartegen te protesteeren. Tur!<ije. Luidens bericht uit Konstantinopel heeft lord Salisbury den heer White de instructiën medege deeld, welke hij aan admiraal Hay heeft gegeven, en door hem (Salisbury) zeiven zjjn geteekend. Het voornaamste punt der instructiën is het bevel, om dwangmaatregelen tegen de Grieken te nemen, onverschillig waar zij de Turken zouden willen aantasten. Het Engelsche adviesjacht „Helicon" en een Oostenrjjksch oorlogsschip zjjn gisteren te Konstan tinopel aangekomen en het Engelsche eskader wordt heden verwacht. Officieel wordt tegengesproken dat de heer Yon Radowitz ooit te Konstantinopel een paleisintrige tegen den heer YVhite zou hebben gesmeed. De positie van Engeland te Konstantinopel is overigens ook niet meer geïsoleerd. Tusschen Nelidoff en White in het bijzonder heerschen vriendschappe lijke betrekkingen. Buslnud. In een telegram uit St.-Petersburg werden, op gezag der „Regierungsbote," verschillende bijzon derheden medegedeeld over de revolutionnaire woelingen, welke in het afgeloopen jaar onder de arbeiders in het Weichselgebied zjjn ontdekt, voor- nameljjk te Warschau en andere groote Russische steden, waar veel Polen wonen. De ontdekking leidde tot de inhechtenisneming van een 200-tal personen, van welke 29 als hoofdschuldigen naar den krjjgsraad, de overigen naar de gewone recht banken werden verwezen. Zuid-Afrika. De Kaapsche mail, thans aangekomen, brengt o. a. het bericht dat in Ovamboland, onder den naam van Upingtonia, een nieuwe Staat is gevormd, groot 300 bij 120 mijlen en op 200 mijlen afstand van de Walvischbaai gelegen. Land kan er zonder eenige vergoeding door Europeanen van elke natio naliteit worden verkregen; alleen van mjjnontgin- ningen is een zeker recht voorbehouden. Reeds zijn er eenige trekboeren heengegaan; het moet eene prachtige streek zjjn, waar katoen, granen en wijn met groot voordeel zijn te verbouwen. Er zijn bereids eenige huizen opgericht. Het land is op wettige wijze van de eigenaren gekocht. De boeren en Engelschen, die er zich gevestigd hebben, wen- schen den nieuwen Staat onder Britsch koloniaal beheer te brengen. De „Natal-Gazette" behelst een brief van de regeering aan den president en andere overheden der Boerenrepubliek in Zoeloeland, waarin hun kennisgegeven wordt dat de Britsche regeering geenerlei rechten der boeren op landerijen en an derszins erkent, als strjjdende met de rechten der koningin en der Zoeloes. De Britsche regeering zal ook geene bezetting van Santaluciabaai of omstreken door de boeren gedoogen. - De „Natal Mercantile Advertiser" zegt, dat de opbrengst van de Transvaalsche goudvelden voor 1885 niet minder dan 100,000 tot 150.000 pd, st. bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2