Zaterdag HO Januari. A°. 1886. feze gourant wordt dagelijks, met aitzonderiag vaa <§on- en feestdagen, uitgegeven. r Leiden, 29 Januari. W. 7850. DSC.H PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Alzondertijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer f 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oilïoleele: ïie!ü»i*sg-evitj{£<sn.. burgemeester en Wethoad rs van Leiden; Gezien art. 5 der V. van den 28sten Juni 1881, zoo- Is die nader is gewijzigd; brengen ter algemeen' kennis dat door ADRIANA VER- JHUOG, weduwe van J. De bruin, een adres is ingediend bm vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein |n het perceel Nieuwe beestenmarkt No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgomeester. B9 Januari 1886. E. KIST, Secretaris. lieden is aan do universiteit alhier de heer H. Pinkhof, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, eet.: „Over de werking van eenige hartgiften." Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door den heer D. Yan dei- Horst; het propaede utisch examen in de genees kunde door de hoeren N. Ph. Tendeloo, T. W. beker en J. Ph. Elias; het doctoraal examen in e rechtswetenschap door den heer A. H. J. Heynsius. Daar, waar hel geldt den minder gelukkigen broeder hulp en bijstand te verleenen, de geslagen wonden, zooveel zulks mogelijk is, te heelen, leniging aan smart en kommer te brengen, daar treft men onze Leidsche studeerende jongelingschap steeds in de voorste rijen aan. Onze lezers herinneren zich slechts het schitterend feest door „India Oriertalis", eenige jaren geleden, georganiseerd tot ondersteuning en tegemoetkoming an de rampzalige slachtoffers der uitbarsting van rakatau, om de waarheid dezer woorden te be seffen; maar zij herinneren zich ook hoe velen, eer velen onzer in gezotenen gehoor hebben gegeven 11 die roepstem, welke hen tot medelijden en ilddadigheid aanspoorde om ook thans wederom gelegenheid, om bet penningske te kunnen ei-pen op de schaal der weldadigheid, met geest- ift aan te grijpen. De reden is ditmaal des te grooter. Was het roeger tot ondersteuning van onzen Oosterschen broeder, thans wordt hunne vrijgevigheid ingeroepen voor eene niet -on nuttige, maar ook edele inrichting in eigen boezem, namelijk voor de onlangs hier in het leven geroepen Crèche of Kinderbewaar plaats. Van het nut, van de noodzakelijkheid zelfs dezer inrichting te gewagen, schijnt ons ten eenon- malo overbodig toe. Ditmaal zjjn hot eenige studenten, die de gele. geilheid niet alleen tot weldoen, maar tevens ook tot genoegen en vermaak aanbieden. Monigmaal hebben onze lezers die jeugdige krach ten bewonderd, menigmaal hen toegejuicht, menig maal op de meest. ondubbelzinnige wijze hunne dankbaarheid geopenbaard voor de gulle wijze, waarop hun werkelijk iets goeds te aanschouwen werd gegeven. Die dankbaarheid ook thans te uiten, hun ook thans het bewijs te leveren dat hun kunst, hun talent op prijs gesteld wordt, dit is het verzoek, dat thans tot onze stadgenooten wordt gericht. De meest uitgelezens krachten der jongelui zullen voor het voetlicht treden in een tweetal bij uitstek geestige stukjes, getiteld „Drie hoeden", naar het Fransch van Hennequin, en „Do 37 stuivers van Mijnheer Middelburg", eveneens uit het Fransch van Labiche en Martin, terwijl gedurende de pauzes de muzikale krachten van het Leidsch Studenten corps eenige hunner beste stukken ten gehoore zullen brengen. De toegangsprijzen zullen dezelfde zijn als die der gewone toonoelvoorstellingen, terwijl geen uit- noodigingen zullen plaats hebben. Wij houden ons overtuigd dat het edel en rnensch- lievend streven zich op waardige wijze bekroond zal zien en dat dientengevolge de gelden, welke voor Leidons Crèche zullen kunnen worden uitge reikt, een niet gering bedrag zullen vormen. Met 1 Mei a. s. is de officier van gezondheid lste klasse, de heer P. K. J. Pabst, van Ylissingen overgeplaatst naar Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Castor". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag avond, om 10.18 bezorgd zijn. In het jaar 1885 zijn te Koudekerk geboren 26 m. en 27 v., te zamen 53overleden 13 m. en 15 v., te zamen 28 personen. Er werden elf huwelijken gesloten. Door de directie der IJselstoomtramweg-Maat- schappij is aan den gemeenteraad van Den Haag verzocht de waarborgsom van f 3000 tot ƒ1000 te mogen verminderen. Met het oog op de geringe uitgestrektheid van de baan, op het grondgebied dier gemeente, en uit overweging dat de aanleg van de baan is tot stand gebracht, zijn burge meester en wethouders van oordeel dat het verzoek zonder bezwaar kan worden toegestaan. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren besloten tot aankoop van grond voor den bouw eener school aan den Westzeedijk voor 18 per centiare; een voorstel tot aankoop van grond aan de Boompjes voor gelijk doel en voor 35 per centiare werd verworpen, wijl die prijs te duur werd geacht. Na de behandeling der onderwerpen van de agenda werd de raad geschorst. Toen de vergadering heropend was richtte de voorzitter een afscheidswoord tot de aftredende leden, dat door den heer Yan der Looy werd beantwoord. Daarna werden de notulen dezer zitting vastgesteld en de vergadering gesloten. Morgen, Zaterdag, houdt de nieuwe gemeente raad twee zittingen. In eene ochtendzitting worden de geloofsbrieven onderzocht, wordt de raad gecon stitueerd en worden de wethouders benoemd. In eene namiddagzitting worden o. a. de vaste raads- commissiën samengesteld. De kolonel-commandant van het lste reg. liuzaron te Deventer, Ct. Holtius, heeft zijn pensioen aangevraagd. Tot leeraar in het teekenen aan de scholen voor lager onderwijs en de burger-avondschool te Tiel'is benoemd de heer W. Borgman, leeraar aan de school voor kunstnijverheid te Haarlem. Naar men verneemt, zullen er in den loop van dit jaar vijf van Zr. Ms. kanonneerbooten in dienst worden gesteld. Blijkens ontvangen telegram uit Nederl. Indië is do lste luit. der inf. D. R. F. Van Haeften, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger hier te lande en in garnizoen te Amsterdam, bevorderd tot kapitein bij genoemd wapen. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde 28 Jan. Sagres; de „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 28 Jan. en zou den volgenden morgen de reis voortzetten; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 28 Jan. Met ingang van 16 Febr. a. s. wordt lo. Zr. Ms. schroefstoomschip der 2de kl. „Marnix" buiten dienst gesteld, en 2o. Zr. Ms. zoilkorvet „Nautilus", liggende te Hellevoetsluis, als instructieschip voor bootsmansleerlingen in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee C. A. Le Bron De Vexela, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over eerstgenoemden bodem. Z. M. heeft benoemd tot 's Konings ordonnance- officier den lsten luit. jhr. M. W. Boreel, van het 2de reg. huzaren, die in verband daarmede wordt overgeplaatst bij den grooren staf; benoemd tot onderopzichter der Zuiderzeevisschorij P. Blok, te Amsterdam, en H. Klein, te Nieuwediep; den officier van gez. 2de kl. dr. H. Zwaardemaker, met ingang van 1 Febr., gedurende den nog loopenden cursus, belast met het geven van onderwijs in physiologie, pathologische anatomie en algemeene pathologie aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. Gemenjrd IV i e TI w s. Te Aarlanderveen zakten gister- middag, op de "Wetering, twee kinderen van L. d. B., niet ver van hunne woning, door het jjs en werden door H. Boogaard en B. Hus, met behulp van eenige andere mannen, uit hun levensgevaarlijken toestand gered. Voor het gerechtshof te 's-Hage werd gisteren de zaak behandeld van D. Yan B., tapper te Rotterdam, beschuldigd van diefstal by nacht in een bewoond huis, en S. D. E., wed. A. N., bierhuishoudster te Rotterdam, beschuldigd van medeplichtigheid. De adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman, eischte voor beide beschuldigden een ver oordeeling tot vjjf jaren tuchthuisstraf. De verdedi gers concludeerden tot vrijspraak. De uitspraak is op aanstaanden Donderdag bepaald. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhago spreekt het ook door ons over genomen bericht van het „Vad." tegen, dat ten gevolge van een verbod aan de agenten om aan zegging te doen, in de residentie 4000 bekeuringen zouden zijn gedaan wegens verzuim van zand- strooien. Hij doet opmerken dat eene herhaalde waarschuwing door den burgemeester aan het publiek is gericht, en dat het getal bekeurden in den loop van den winter niet vier duizend, maar slechts 153 bedragen heeft. Bij de hoeren Boer en Ti mm er s, in de Jonker-Frans-straat te Rotterdam, is ingebroken. De dieven hebben eene som van f 800 aan bank papier en specie meegenomen. Zij hadden de deur van de brandkast stuk geslagen. De juffrouw van de Christelijke be- waarschool te Zaandam, die de vorige week terecht stond wegens het niet voorhanden hebben van de noodige vaccine-briefjes voor haar zelve, hare help sters en de kinderen, werd bij vonnis van de recht bank te Haarlem gisteren tot dezelfde straf ver oordeeld als welke de kantonrechter te Zaandam in eersten aanleg op haar toepaste, nl. 10 boete of 1 dag gevangenisstraf. De rechtbank heeft C. Brussee te Haarlem, die de vorige week terechtstond wegens het verkoopen van Heinekens-bier onder eene nagemaakt etiquette, vrijgesproken. Men zal zich herinneren dat nu twee maanden geleden, bij een brand op den Kloveniers burgwal bij de Zandstraat te Amsterdam, hot lijk werd gevonden van den heer L'Amblé, uit Zaan dam, en dat de justitie bjj haar onderzoek aanleiding vond om aan te nemen dat er misdaad moord, diefstal en tevens brandstichting had plaats gehad. De onderstelling was toen gewettigd dat L'Amblé door een persoon of de personen, die bij hem waren, bedwelmd is en dat daarna het bed is aangestoken om den bedwelmde te dooden. Tot nog toe was tevergeefs naar den vermoede- lijken dader of de daders gezocht. Maar Dinsdag werd in den Amsterdamschen tram de aandacht van den kleedermaker, die L'Amblé's leverkleurige overjas had geleverd, getroffen door een kleedingstuk, dat sprekend op het geleverde geleek. De kleedermaker waarschuwde de politie, die nu den drager van de overjas spoedig opspoorde en tevens in zijne woning een onderzoek instelde, dat tot hoogst bezwarende ontdekkingen leidde. Er werden nl. verschillende voorwerpen gevonden, welke aan den heer L'A toebehoord hadden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1