N°. 7958. Dondérdaa' Januari. A0. 188ÜT feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.. 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ollleioele Kennisgevingen. Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 16den Januari 1886, A. No. 127 (2de afd.), Provinciaal blad No. 6, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72), alsook op die van Zijner Majesteite besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Brongen ter algemeene kennis: dat de loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in bet jaar 1866, zal geschieden in een der vertrekken van het P.aadhnis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 9den, lilden en llden Februari aanstaande, telkens des morgens te halftien; dat deze loting in eene alpbabetiscbe volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel op Dinsdag den 9den Februari 1886 voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de lettor G, op Woensdag den lOden Februari 1886 voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H tot en met de letter P, en op Donderdag den llden Februari 1886 voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter Q tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, ter wijl. is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken ge schiedt door den Burgemeester of het lid van den Baad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dade lijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrij stelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijdere, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdionst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waar heid van het daarbij verklaarde, door mede-ondertcekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secre tarie dezer gemeente, op DiDsdag den 16den en Vrijdag den 19den Februari aanstaande, van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 27 Januari 1886. E. KIST, Secretarie. De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landscke Maatschappij voor Tuinbouw- en Planten kunde hield gisteravond in de Stadszaal eene bui tengewone vergadering, welke door de leden met hunne dames zeer druk bezocht werd. Het was dan ook een buitengewone avond by uitnemendheid, welke te meer merkbaar was uit de ryke plantenversiering, welke in het lokaal was aangebracht, en uit de tonen, welke des heereij Lochers stryk-kapel deed hooren. Na het tweede nommer van het programma werden de bekroonden ter onlangs op Zomerzorg vanwege de afdeeling gehouden tentoonstelling, verzocht op de voor hen bestemde stoelen op de versierde estrade plaats te nemen, waarna de voor zitter dr. H. Boursse Wils eene korte, maar bon dige toespraak hield, herinnerende aan het uitstekend welslagen van genoèmde tentoonstelling, dank zy der van zoo vele zijden ondervonden medewerking dat de goede naam der afdeeling opnieuw weer meer is gevestigd en dat nu de kroon op het werk zou gezet worden door de uitreiking der toen ver worven onderscheidingen. Hij wenschte den be kroonden geluk en sprak woorden van opwekking totl hen, die minder gelukkig uit den vreedzamen etryd waren getreden. Het behaalde succes is niettemin een spoorslag om steeds te blijven be hartigen de belangen van tuinbouw en plantenkunde. De overhandiging der bekroningen ging vergezeld menige luide toejuiching en toen mej. Kriest, üf zynde de eenige bekroonde dame, hare twee medailles in ontvangst nam, werden er bovendien herhaalde fanfares voor haar aangeheven. Toen deze plechtigheid was afgeloopen bleef men nog een paar uren onder de verdere uitvoering van het programma genoegiyk byeen. Gedurende de tweede helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. Schouten, Alfen; L. Capteyn, Bodegrave; mej. S. Tjemkens, Giesendam; wed. T. J. Boele geb. Offerhaus, Hoogezand; mej. Adams, Kralingen Guldenberg, Rotterdam; G. Hovennier, Utrecht; G. M. Bakker, Zwolle; J. Yrates, niet vermeld. Briefkaarten: Yan der Klei, Amsterdam; Fruch Ressir, A. Vinkenstyn, 's-GravenhageKeizer, Rot terdam; mej. C. C. Kip, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar België: Ponpin Figelet, Antwerpen. Duitschland: August Stephan, Duisburg; wed. Brennenkmeyer, Mettingen. —Ned. Oost-Indië: J. Yan der Yeer, Magelan; J. Penseel, Nganie. Italië: Dr. M. Van Thiel, San Reino. De dag van heden (Woensdag) is een zeer gedenkwaardige dag voor den heer G. A. N. Allebé, die niet enkel in de hoofdstad, maar door geheel ons land vermaard is en geëerd wordt. Vyftig jaren geleden toch, den 27sten Januari 1836, promoveerde Gerardus Arnoldus Nicolaüs Allebé te Leiden tot doctor in de medicijnen. De jubilaris zag den 29sten November 1810 te Amsterdam het levenslicht, en was tydens de Belgische omwenteling student aan de Hoogeschool te Leiden. Den 6den November 1830 trad hij als vry williger in dienst by het corps Leidsche Jagers, dat een deel uitmaakte van de derde divisie, onder bevel van generaal Meyer, en nam werkzaam deel aan den Tiendaagschen Veldtocht, waarin hy, bij eene botsing met de Belgen, op weinige passen afstands van de plaats stond, waar de student Beekman door een vyandelyken kogel doodelijk getroffen werd. Na het eindigen van den oorlog, welke hem gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis maakte, werd hy den lOden December 1832 ge- pasporteerd, hervatte zijne studiën, promoveerde, vestigde zich als geneesheer te Amsterdam en trad daar den 28sten Docember 1836 met mejuffrouw Neeltje Scheltema in het huwelyk. Gedurende zyne geneeskundige loopbaan heeft de heer A. zich inzonderheid als hygiënist veel naam gemaakt; daarvan getuigt vooral zyn werk: „De ontwikkeling van het kind in de eerste levens jaren", dat zoozeer in eene bestaande behoefte bleek te voorzien dat achtereenvolgens vijf drukken er van het licht zagen, terwijl de schryver zich onledig houdt met het bewerken van een zesden druk. Steeds was de heer A. een warm voorstander van de gedachte dat de hygiëne by uitnemendheid volkszaak is. In 1874 legde de heer Allebé tot leedwezen van allen, die hem kenden, de geneeskundige praktijk neder. Dit geschiedde échter niet om zich aan vol komen kalmte en rust te wyden, en de werkzame man is byvoorbeeld tot op het huidige oogenblik secretaris van den geneeskundigen raad. Zij het den hooggeschatten jubilaris nog vele jaren gegeven, den datum van 27 Januari te zien terugkeeren, en moge het hem in den kring der zijnen, door zijne ontelbare vrienden en de velen, die hem in zyn nuttigen werkkring leerden achten en liefhebben, steeds opnieuw worden bewezen dat er in Amsterdam slechts weinig mannen zijn, zoo gezien en zoo populair als Allebé. (D. v. N.) Door den minister vaD waterstaat zyn met 1 April verplaatst de opzichters 3de kl. van den rijkswaterstaatC. J. Yan Sluys, van Hansweert naar IJmuidenD. L. A. Van de Kreke, van Alfen aan den Ryn naar GorkumJ. Haringx, van Venlo naar N.-HollandD. Lysen Pzn., van Doesburg naar Weesp, en de nieuw benoemde opzichter 4de kl. L. J. Blankenbyl, tot dusver buitengewoon opzichter by de werken tot verbetering van den Rotterdamschen waterweg te Rozenburg, naar Zeeland. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren, naar aanleiding van het adres van 2750 kermis- voorstanders, waarin intrekking van het besluit tot afschaffing der kermis werd verzocht, met 22 tegen 13 stemmen besloten, de kermis voor dit jaar de laatste voor het geval de Raad niet van vroegere besluiten terug mocht komen met 2 dagen te verlengen, en bepaald dat de Zondag er buiten zal vallen, gelijk tot dusver. Het bleef echter eene open vraag of, zooals altyd werd begrepen, de Zondag geacht wordt des avonds om 8 uren ge ëindigd te zyn, zoodat de tenten en kramen op dat uur mogen openen. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van alle inschrij vers by aanbestedingen, uitgeschreven door zyn departement, dat tenzy by de aankondiging dier aanbestedingen in eenig byzonder geval daaromtrent uitdrukkelijk iets anders worde bepaald, aan de aannemers voor advertentiekosten te dier zake geen andere zullen of mogen in rekening gebracht wor den dan die der plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant." De feestviering voor het 250-jarig bestaan der ütrechtsche hoogeschool zal 21 Juni aanvangen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Jan. van Padang;de „Madura" arriveerde 25 Jan. van Amsterdam te Bataviade „Noord-Holland", van Java naar Rot terdam, vertrok 26 Jan. van Padangde „Afrikaan", van Banana naar Rotterdam, is 25 Jan. Madeira gepasseerd; de „Jacatra", van Java naar Amster dam, vertrok 27 Jan. van Londen; de „Zeeland"» van Rotterdam naar Java, is 26 Jan. Ponta da Guia gepasseerd: de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 26 Jan. en ging denzelfden dag het kanaal in. Z. M. heeft benoemd tot belastingontvangers: te Breskens den heer J. Noë, thans te Amsten- rade; te Akkrum den heer B. Kok, thans te Ter schelling; te Almelo den heer W. H. J. VanHien, thans te Onderdendam; aan den heer J. C. D. Van den Bussche, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Goes; aan dr. J. N. Ramaer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Hollandaan J. Hautvast, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oirs- beek; tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Sappemeer benoemd J. Krans, thans tijde- Jyk leeraar aan die schooljhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen, te Loon-op-Zand, benoemd tot school opziener in het arrond. "Waalwijk; benoemd tot commies der posteryen van de 4de kl., J. Van Wieringhen Borski, thans surnumerair der poste rijen; den by; kon. besluit van 26 April jl. be noemden directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Dirksland, J. Van Putten, met 1 Febr., eervol van die betrekking ontheven en te rekenen van dien datum benoemd tot telegrafist 2de kl. by de Ryks- telegraaf. Gemengd Nieuws. De Tabaksverwerkersvereeniging „Hulp door Vriendschap" vierde Maandag-avond haar 12de jaarfeest in het Café Piet Heyn op de Beestenmarkt alhier. Leden en donateurs der ver- eeniging en genoodigden hadden zich er dan ook heen begeven om den avond aangenaam door te brengen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1