N°. 7957. A0. 1886. jDit nummer ^staat nit Twee Bladen. Woensdag 27 Januari. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Januari. Ieidsch PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Wonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer/ 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Men wordt beleefd verzocht klachten over de bezorging van het Leidsch Dagblad onmiddellijk schriftelijk aan het Bureel ln te dienen. ©flicioele iiennisgeviugen. KATI DUALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden Hele# op art. 26 der Wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie, (Staatsblad No. 72); Brengen ter algeuicene kennis; dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 18S5 voor de Nationale Militie ingeschre venen, van den 19den tot en met den 29stcn Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden neder- gelcgd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der ni il. rlegging, kan worden ingebracht aan den Commis saris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op onge zegde! papier, bij den Burgemeester in to leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Jannari 1886. E. KIST, Secretaris. Tor nagedachtenis van mejuffrouw Schulz Lossig, in leven onderwijzeres aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, is op de begraafplaats aan de Groenensteeg een klein, maar fraai uitgewerkt witmarmeren monument met een afgeknakte lelie geplaatst, waarop de volgende inscriptie „Hier rust onze geliefde vriendin Anna Schulz Lossig, Geboren te Halle 1850, overleden 1 Decem ber 1884." Het ïs met zorg bewerkt bij de firma wed. J. C. Yan Vonetie Zoon alhier. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen van 17 tot en met 22 December. Wij lezen het volgende in liet „Haagsche Dbl." „Hij liegt alsof het gedrukt was", zeido men vroeger met een spreekwoord, dat uit den grooten eerbied voor boeken geboren werd. Hy liegt zoo mooi, zoo glad, zoo juist, dat het uit een, boek schynt genomen. Oudtijds heette het: „daar staat geschreven", maar de spreekwoorden nemen de zeden der tijden aan en na de uitvinding van de typografie beteekende het gedrukte hetzelfde gezag als vroeger het geschrevene. „Ja, de spreekwoorden verouderen en veranderen. Een uitgezocht deel van het vleesch, dat in de oudheid een godenstuk heette, werd in de goede dagen! toen de geestelijken de praerogatieven der godheid voor zich namen, een paterstuk. De Her vorming, welke zooveel veranderde, verbeterde dit in een domineestuk, totdat eindelijk het ongeloof ook dit weder seculariseerde en algemeen menschelijk maakte. „En zoo is het ook met de boeken gegaan. Dat spreekt als een boek, zei men, en daarmee was hut uit. Maar de boeken hebben hun prestige ver- loreu. Iedereen maakt boeken, en snel ook. Negen jaren over een boek te broeden, zooals Horatius aanraadde, wie zou er aan denkenIn negen jaren ia oen boek alweer verouderd. Zjj zy'n efemerieden, zfl strekken om de gedachten en beelden van het oogenblik uit te drukken, en maar weinige zyn duurzamer." Dus het begin der inleiding, welke mr. C. Vos- maer in 1874 schreef bij de eerste uitgaaf zijner „Vogels van diverse pluimage": novellen, beelden fife studiën uit zijn letterkundig leven, verzameld uit hetgeen hij in onderscheidene tijdschriften enz. schroef in de jaren 1856 en volgende. „Maar weinige boeken zyn duurzamer"; maar er zijn er dan toch, welke de negen jaren overleven. Dat mr. Yosmaer's „Vogels" daartoe behooren, wie die waarde hecht aan sierlijke, gekuischte, bijna zeiden weklassieke taal, kan daarover verwonderd zijn. Van vooringenomenheid met en onpartijdig heid voor Flanor zegt het „Haagsche Dbl." zal men ons zeker niet verdenken, als wy be tuigen, deze „Vogels" tot de schoonst geschreven voortbrengselen onzer hedendaagsche letterkunde te rekenen, en er den wensch en de verwachting aan toevoegen dat de uitgever (A. W. Sijthoff te Leiden) weldra een 4den druk op den nu verschenen 3den zal moeten laten volgen. De uitgaaf is uiterst sierlyk, in een fraaien linnen stempelband, welke niet overladen, maar daardoor te aangenamer voor het oog is. Het plan der 321ste Nederlandsche Staats loterij de eerste gehouden overeenkomstig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten en 10,500 prijzen en 2 premiën. De eerste helft van het geheele aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen getrokken, in de vyfde klasse 4100 prijzen, de twee premiën en 10,500 nieten. De collecte wordt geopend den 3den Maart 1886. De trekking der 1ste klasse heeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. Door de dames Meyer, vroeger te Haarlem mermeer, thans te Velp wonende, werd dezer dagen een blyk van belangstelling in eerstgenoemde ge meente gegeven. Met eenige andere dames namen zij het besluit om kleederen en andere giften te vragen en deze aan te wenden ten voordeele van de Hervormde armen. De dames mochten zich in ruime bijdragen verheugen. Van hetgeen zjj ver kregen, dat van allerlei aard was, werd in de vorige week een bazar opgesteld in het cathechisatiege. bouw. Van de te koop aangebodene zaken werd het grootste gedeelte voor goede prjjzen verkocht; van het overgeblevene zal men nu eene verloting organiseeren en hoopt men dat daaraan ook ruim zal worden deelgenomen. Dat het in de laatste tjjden der suikerraffi naderijen niet naar wensch ging, vernam men by wijze van gerucht reeds lang, doch wordt nu be vestigd, daar het ons gebleken is, dat eerst door de heeren Spakler en Tetterode ruim 125 man werden afgedankt, welk voorbeeld alras gevolgd werd door de Hollandsche Suikerraffinaderij, die aan vijftig man het werk moest opzeggen, terwjjl nu de Amstelsuikerraffinaderij zich genoodzaakt ziet eveneens honderd man naar huis te zenden. Do Rotterdamsche Suikerraffinaderij te Schoonderloo heeft wel geen arbeiders bedankt, doch van allen het weekloon met twee gulden verminderd. Voorzeker zou men daartoe niet overgegaan zjjn zonder dringende noodzakelijkheid en voor een goed deel moet men de oorzaak van dien achter uitgang zoeken in de zeer schadelijke werking van de wet van 20 Juli 1884, welke de raffinadeurs aan banden legt van de te verwerken suiker. Met grond mag worden verwacht, dat de nieuwe rege ling door den minister als spoedig in te dienen toegezegd, daarin eene afdoende verbetering zal brengen. Het is toch een al te treurig verschijnsel eene bloeiende industrie te zien kwijnen en verloren gaan door de banden van den fiscus en meer dan ooit in tijden van werkeloosheid is het zaak alle j krachten in te spannen om werk te verschaffen in plaats van te vernietigen. (Hbl.) Het ambtenaarspersoneel van het station der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Haar- j lem bood Zondag den heer E. Van IJsseldyk, stationschef aldaar, ter gelegenheid van zyn 25- jarig huwelijksfeest een fraai salon-ameublement aan, vergezeld van een uitstekend uitgevoerd album, behelzende de namen van de gevers, waarvan de vervaardiging op lofwaardige wijze door den heer J. F. Arnoldy is geschied. Het pleit zeker voorde goede onderlinge verhouding van ambtenaren, dat zij ook zelfs in huiselijke feesten als dit zich niet onbetuigd laten. Naar aanleiding van het bericht dat de heer L. .T. Goddefroy, thans te Amsterdam, voor zjjne belangrijke ethnografische verzameling eene betere ruimte zocht, hebben bestuurderon van het „Ned. Handelsmuseum" aldaar een gedeelte hunner lokalen te zjjner beschikking gesteld. Het publiek zal met den aanvang der volgende maand in de gelegen heid zjjn de voorwerpen, meer naar den eisch gerangschikt, aldaar in oogenschouw te nemen. De luitenants ter zee 2de klasse J. D. Heyning, P. C. W. Van de Velde en C. C. Zegers Ryser, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non- activiteit gesteld. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden dat met 1 April a. s. aan de Rjjks H. B.- school met 5-jarigen cursus te Leeuwarden te ver vullen is de betrekking van leeraar in de Fran- sche taal- en letterkunde. Jaarwedde f 2000. Zjj, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk op 10 Februari a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Jan. te Marseille; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 25 Jan. van Marseille. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft het pensioen van den generaal- majoor M. G. Matthes, inspecteur der cavalerie, bepaald op f 2700 'sjaars, en aan genoemden opperofficier 's Konings dank betuigd voor de veel jarige en trouwe diensten, door hem aan Z. M. en aan het leger bewezen; belast met het bevel over het 2de reg. huzaren den luit.-kol. G. J. IJssel De Schepper, van het 1ste reg. huzaren. Gemengd IS e u w Ten voordeele van de onlangs alhier opgerichte kinderbewaarplaats zal den 5den Febr. eene tooneelvoorstelling door eenige heeren studen ten gegeven worden. Naar men onder de advertentiën kan zien, zal de heer Maju morgen, Woensdag avond, in de Stadszaal eene voorstelling, ook voor kinderen met belangrijke prijsvermindering, geven. Het is eene gelukkige opvatting, deze zoo belang rijke en leerzame beschouwingen binnen het bereik te stellen van ieder, wien de opvoeding der kin deren ter harte gaat; daardoor wordt eene leemte aangevuld, welke by het algemeen onderwijs, wat het aanschouwelijke gedeelte betreft, ontegenzeglijk bestaat; daarom te meer durven wy een ieder aansporen, deze gelegenheid ook voor hunne kin deren zich ten nutte te maken. De zeer rijke verzameling van den heer Maju vormt een museum op zich zelf, uitsluitend ten doel voor aanschouwelijke voorstellingen van reus achtige afmeting, waarbij zich een aantal werktuigen op optisch gebied bevinden, niet alleen van zeldzaam goede werking, maar ook toestellen, door hem uit gevonden en waarvan hij dus de eenige bezitter is. Als geheel nieuw komt nu bovendien in de tweede afdeeling op hot programma voor de „ontbinding van het licht", welke proeven volgens Maju's

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1