sec., Werner 7 m. 32VS sec. en Veninga 7 m. 30 sec. Bij den laatsten rit was Werner eenmaal een -oogenblik voor. De snelste rit, welke zoover bekend ooit gedaan werd, was 1600 meters (met één draai) in 3 min. 8 sec. Thans heeft de Championryder Paulsen dien afstand (met 9 draaien), in 3 min. 5J/5 sec. afgelegd. Volgens het „Hbl." hebben onze ryders zich trouwens kranig gehouden. Op de baan van 1800 meters verloor Vrydag de Deen Groth het tegen Veninga en moest de Duit- scher Hansen het onderspit delven voor Kingma. Bruinsma verloor toen tegen Paulsen en Zijlstra tegen De Vries. Op de baan van 3600 meter overwon Kingma weer zyn vorigen tegenstander te Christiania, Wer ner; Bruinsma verloor tegen Paulsen en Zijlstra werd afgereden door Veninga. De Deen Groth werd geslagen door Van den Berg, die in den later gehouden wedstrijd met hindernissen tegen vier Duitsche rijders den vlug sten van hen bijna een minuut voorbleef. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeu- warden heeft tegen den 22-jarigen boerenknecht Gerrit Oosterveen, uit Zuidwolde, ter zake van manslag ter bedekking van eene jachtovertreding, gepleegd op den onbezoldigden rijksveldwachter De Weerd, 25 jaren tuchthuisstraf geëischt. Verleden week is, zoo men weet, eene jeugdige vrouw, bij afwezigheid van haar man; die te Parijs een koffiehuis hield, vermoord. De politie schijnt twee der daders op hot spoor te zijn. De schuld van een der beide schurken schijnt uit het volgende te blijken. Deze, Furtin geheeten, was een der gewone bezoekers van het koffiehuis en had daar, evenals eenige zijner vrienden, schulden gemaakt, welke hy niet betalen kon. Om deze reden was hij geruimen tijd weggebleven, toen hy op don dag der misdaad weder kwam opdagen en aan de kasteleines vertelde, dat hjj geld had en zjjne reke ning kwam betalen. Tegelijkertijd bestelde hij eten, met appelen als dessert. Deze bijzonderheid is van belang. De geneesheer toch, die met de lijkschouwing belast was, heeft verklaard dat men de vermoorde vrouw eerst door middel van een appel had doen stikken, door dezen met geweld in haar keel te duwen, waardoor ver klaard wordt dat niemand haar heeft hooren schreeuwen en dat de doodelijke slag haar in den kelder is toegebracht. Daar bij de moordenaars geen geld is gevonden, meent men, dat het bij een derde in bewaring is gegeven. Het „South Australian Register" van 14 December 1885 bevatte de volgende depeche uit Sydney van den vorigen dag: „De schoener „Fairlie," van de Salomon-eilanden komende, heeft het bericht medegebracht dat de koopman Childe door de inboorlingen van het eiland Bagga is ver moord. Het schijnt dat do sluwe wilden den man uit zijne woning wisten te lokken en toen met tomahawks doodsloegen. Na den moord sloegen zy het hoofd van den ongelukkige af, kookten het lichaam en aten het op. In eene m ij n te Newburg (West V i r- ginië) zjjn 35 personen door eene ontploffing om gekomen. Eenige dagen geleden wekten in de groote opera te Parijs twee Engelschen zeer het misnoegen van de andere toeschouwers op, door dien zjj in de pauseering eene partij whist op hun hooge hoeden speelden. Toen de gordijn opging, bleven zy zelfs doorspelen, totdat de party uit was. Aangezien de beide hoeren het verzoek der per sonen, die in hun buurt zaten en zelfs der politie in den wind sloegen, werden zy naar de prefectuur gebracht, waar zy, toen zy eene poos wachten moesten, tot groote ergernis van do aanwezige be ambten, opnieuw gingen kaartspelen. Toen zy eindelijk voor den politie-commissaris verschenen, zeide de eene Engelschman, mr. Cooper, eigenaar van eene steenkolenmijn in Staffordshire „Ik ben zoo dol op whisten dat ik, toen ik naai de kerk reed om te trouwen, met een mijner ge tuigen een partijtje maakte en ik zou, toen in November mijn brave vader stierf, zeker van ver driet gestorven zyn als ik, op weg naar het kerk hof, in de volgkoets niet had kunnen whisten." „Ga maar lreen," antwoordde de commissaris „u hoort by een dokter, die specialiteit voor ge vallen van krankzinnigheid is, te huis, maar niet aan een politie-bureel." De „So 1 oi 1" deelt mede dat mevrouw - - v-,.va i,:..!,-.", - I na lang aarzelen, een harer bloedverwanten heeft aangewezen als de moordenaar van haar man. Deze moordenaar zal, naar men zegt, heden in hechtenis worden genomende politie laat hem bewaken. Op verlangen van den rechter van in structie is de echtgenoote van den vermoorden prefect naar Parjjs gegaan. Mevrouw Barrème is van eene burgerlijke familie uit Duinkerken en zou den heer Barrême door be middeling van een huwelyks-agent getrouwd hebben. Zy bezat een fortuin van vijf- a zeshonderdduizend franken, welk fortuin nu bijna geheel en al weg moet zyn. Men denkt weldra de noodige ophelderingen over de oorzaak van den moord te hebben. HUI T M TV X. A TV O. FruuUrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft met de eenparigheid der 346 uitgebrachte stemmen, eene motie van orde aangenomen, waarbij de houding der regeering wordt goedgekeurd, onder uitnoodi- gir.g om voort te gaan met de verdediging der Republiek tegen hare vijanden. De rechterzijde nam aan deze stemming geen deel. De linkerzijde juichte den uitslag toe. Deze motie van vertrouwen jegens het nieuwe ministerie werd uitgelokt door de hevige aanvallen van den afgevaardigde Dufaure op de republiek. Aan de orde was de houding der ambtenaren bij de verkiezingen in het departement de Lot. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde den maatregel, welken de regeering had genomen, en vond daarby steun by de geheele republikeinsche party. De nu aangenomen motie van vertrouwen weegt ruimschoots op tegen de nederlaag, voor eenige dagen bij de stemming over Rochefort's amnestiej voorstel geleden. Van het aftreden van een of meer der ministers is thans dan ook geen sprake meer. Zaterdag-morgen om negen uren werd het lijk der moeder van Louise Michel op het kerkhof Levallois-Perret opgegraven en in een bijzonder grafgewelf overgebracht. Hoewel aan de vrienden uitnoodigingen waren gezonden, hadden slechts tien personen daaraan gehoor gegeven. Na de over brenging sprak Louise de aanwezigen toezy zeide dat zy met Krapotkin naar Genève zal gaan, daar eenigen tjjd blijven en vervolgens over Berlyn naar St.-Petersburg vertrekken om daar als voorvechtster van de internationale revolutie op te tredenindien zij te Berlyn goed ontvangen wordt, zal zy daar eenigen tijd blyven; als haar echter van hare partij- genooten eene koele ontvangst ten deel valt, zal zij onverwijld naar St.-Petersburg doorreizen in elk geval zal zij eene briefwisseling met de vrienden van Frankrijk blyven houden en haar best doen om de beginselen van de internationale revolutie partij te doen zegevieren. Itrilïö. Uit een overzicht, door den minister van finan ciën in de Kamer van Afgevaardigden voorgelezen, blykt dat de geldelijke toestand van het Rijk uit muntend is. De raming der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1886/87 is, wat de ontvangsten be treft, 45 millioen hooger, terwijl de uitgaven 9 mil- lioen minder zullen zijn. De minister berekent dat de vermeerdering der inkomsten in 1888 de som van 64 millioen zal bereiken. Hij bevestigde dat het besluit is genomen om een Grootboek aan te leggen en alle uitgifte van rentebrieven te staken, zelfs voor den aanleg van spoorwegen. Hy kondigde verder het voornemen aan, om eenige aflosbare schulden te converteeren en eene amortisatiekas te vormen. G-root-lïritsinüiïë. Het blijkt dat de scherpe bewoordingen, waar mede de Engelsche troonrede de houding van Grie kenland laakte, inderdaad eene ernstige beteekenis hebben gehad. Van de Engelsche regeering toch is het voorstel aan de mogendheden uitgegaan, om aan liet dreigend optreden van Griekenland een einde te maken door eene gemeenschappelijke demon stratie ter zee. Alle mogendheden, met uitzondering van Frank rijk, hebben zich op verzoek van lord Salisbury bereid verklaard om oorlogsschepen naar de Griek - sche wateren te zenden. Men gelooft intusschen, dat ook de Fransehe regeering hare medewerking niet weigeren zal. In Zaterdag openbaar gemaakte inlichtingen worden de geruchten bevestigd, welke don avond ven i i:> o -.]oap waren omtrent de ontdekking jas, van een voorgenomen aanslag op het leven van d«- prins van Wales. De „Daily News" echter hecht weinig waard-, aan die geruchten over zoo'n aanslag. Als er iemand bedroigd is zegt het blad dan is het niet fa prins van Wales geweest, maar diens gastheer de hertog van Westminster, die zich enkele dager van te voren op zeer ongunstige en minachten* wyze over de vertegenwoordigers der Iersche nat* had uitgelaten. Intusschen worden de volgende, meer uitvoerigs bijzonderheden meegedeeld. De prins van Wales en zyne zoons keerde; Vrydag jl. van hun bezoek bij den hertog vat Westminster naar Eaton-Hall-terug. De prins zou ot 5 u. 35. m te Chester aankomen. Ter eere van hetvor steljjk bezoek was de stad geïllumineerd en wacht!/ eene talrijke menigte den prins aan het station o; toen de stationschef den wachtenden mededeel* dat de prins te Waverton, vier mijlen van Cheste: was uitgestapt en van daar per rijtuig naar Eatot Hall was vertrokken. De prins deed dit op raad der politie, welken» met volkomen zekerheid voor de veiligheid den prins kon instaan. Twee feiten hadden aa;J leiding gegeven tot den achterdocht. Een daarvJ werd waargenomen door een baanwachter in buurt van Chester, die het onmiddellijk ter kennj der politie bracht. Het andere stond in verband met een telegra; dat juist uit Ierland werd ontvangen. De Iersct politie was er achter gekomen dat een persoon, die zy reeds lang in het oog hield, met de boot vi Dublin naar Holyhead was vertrokken. Daar m vermoedde dat de man naar Chester ging, werd-; j twee detectives aan het station te Chester gepo teerd om hem op te wachten. Zy zagen heny aankomen, maar op geheimzinnige wijze verdwe hy onder de menigte. Waar deze persoon is bleven, is nog niet uitgemaakt, maar zeker m het, dat deze Ier door de politie te Dublin i uiterst gevaarlijk was gesignaleerd en steeds nar keurig in het oog werd gehouden. De politie, ofschoon wetende dat de prins n te Chester zou komen, hield dit geheim, zoirL alle toebereidselen voor de ontvangst werden;] maakt. Twee rijtuigen werden ook van Eaton-bj naar het station te Chester gezonden, ten eindetq te doen voorkomen, dat de prins over Chesterm Eaton Hall zou ryden. Dit werd noodig geacht vo| de veiligheid van den prins, die nu te Waver- uitstapte en van daar reed naar Eaton-Hall, het feest niet de minste stoornis onderging. Zeer nauwkeurig werden de reizigers opgeno; die te Chester aankwamen. Onder hen waren personen van eene Amerikaansch-Iersche type,.: van Greenore kwamen en overal inlichtingen vroed betreffende de ontvangst van den prins. Vandil dat de politie in haar wantrouwen werd verstal en den prins waarschuwde. Als reden, waarom eej dergelijke daad te wachten was, wordt ook in da berichten opgegeven de redevoering, door den hen van Westminster onlangs op het feestmaal - den burgemeester van Chester gehouden. Grlckenlandt De Engelsche gezant te Athene heeft Zaterd den heer Delyannis medegedeeld dat zijne regi I ring zich gereed maakt om eene vloot naa Grieksche wateren te zenden, indien Griekenla volhardt in zijne weigering om te ontwapen: ten einde een aanval van Turkije aan de zeeziji te beletten. De heer Delyannis antwoordde gistel dat de regeering weigerde de Grieksche vloot n< hare gewone stations te doen terugkeeren. In vroegen morgen is de „Aube" in zee gegaan verzegelde orders en naar eene onbekende best:: mingsplaats. Sei-vië. De koning heeft het voorstel zyner minisl tot het spoedig sluiten van den vrede aangeno© De voorzitter van den Raad, zoomede de minis!' van oorlog en van financiën, begaven zich volgens naar Nisch, om de instructies voor de vr onderhandelingen vast te stellen. De overheden in het district Vranja hebben seind dat de Bulgaren de grens bij Ylasina hebben. De Servische gezant te Weenen heeft den minister-president- Garaschanin te Belgrado volgende telegram ontvangen „Ik machtig u. alle kwaadwillige geruchten betreffende o verba» krijgstoerustingen van Servië voor valsch tev' klaren. De- koninklijke regeering gooft zich inte' j

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2