Leiden, 21 Januari. x rv cv o iv x> ib iv. au den, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. De afdeeling Leiden en Omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde zal Dinsdag-avond a. s. in de Stadszaal eene buitengewone vergadering met dames houden, bjj welke gelegenheid door het strijkorkest onder directie van den hoer C. G. Locher een concert zal gegeven worden, ter opluistering van de plechtige uitreiking der bekroningen, behaald op de in de maand Sep tember 11. in Zomerzorg gehouden Begonia-tentoon stelling enz. Maandag werd alhier, onder het voorzitterschap van dr. A. W. M. Van Hasselt, de jaarlijksche wintervergadering gehouden der Ned. Entomologi sche Vereeniging, waartoë vele leden van onder scheidene plaatsen waren samengekomen. Ver schillende belangrijke voordrachten werden, naar het „Dbl." meldt, gehouden en mededeelingen op entomologisch gebied gedaan, door den president en door de hoeren dr. H. Bos, mr. A. F. A. Leesberg, dr. E. Everts, C. Ritsema Cz., mr. A. J. F. Fokker, F. M. Van der Wulp en anderenterwijl, als altijd, een hoogst aangename geest onder de aanwezigen heerschte en ook voorzat aan den vriendschappe- Ijjken disch, waarmede de bijeenkomst besloten werd. In de zitting van den Amsterdamschen ge meenteraad van gisteren werd het afwijzend praead- vies van B. en Ws. op de aanvragen der heeren Sanders c. s. en Bos c. s., om concessie voor tram lijnon, behandeld. Besloten werd een nader onder zoek der aanvragen te doen plaats hebben. Benoemd wordentot hoofden van openbare lagere scholen 1ste klasse (kosteloos onderwijs) de heeren J. D. Knoop, onderwijzer te Groningen, en M. II. Lem, onderwijzer te Leiden; tot onder wijzer aan die scholen o. m., H. Wieringa te Dok - kum, tot onderwijzer aan de openbare lagere scho len der 3de klasse voor jongens, A. Schwab te Alkmaar. Namens den president der Fransche Republiek, Jules Grévy, werd gisternamiddag door den burge meester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, aan den heer J. C. Van de Poll, haven- en dok- meester aldaar, overhandigd de groote gouden médaille d'honneur. De minister van oorlog heeft eene premie van 500 ter beschikking gesteld van de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw, ten bate van het paarden-stamboek. De internationale conferentie te Hamburg, tot regeling van spoorwegdiensten, heeft besloten den 17den Juli a. s. te Amsterdam eene bijeenkomst te houden ter vaststelling van den winterdienst 1880-1887. De „Maasbode" bevat het programma eener Nederlandsche bedevaart naar Rome, waarvan het doel aldus wordt omschreven: „Het doel is, om aan de voeten van onzen H. Vader do huldeblijken der Nederlandsche Katho lieken neer te leggenom op de plaatsen, dooi den marteldood der HH. Apostelen Petrus enPau- lus geheiligd, het Jubilé te verdienen, en te bidden voor het wolzijn en de bekeering van ons vader land; om de heiligdommen van Loreto en Assisië te bezoeken, en om liet Katholiek gemoed te be vredigen door het bezichtigen der merkwaardig heden van Rome, Milaan, Genua, Pisa en Florence." Het vertrek is bepaald op 10 Mei, en het comité bestaat uit de heerenM. H. Reuser, Rotterdam, pres.; Leon Hermans, Antwerpen, direct.; J. Th. Wouters, deken, Ravenstein; A. Schellekens, pas toor, Prinsland; J. A. v. Rooy, past., St.-Willi- brord; P. B. Vismans, past., Nederhorst-den-Berg C. J. v. Groeningen, past., Vinkeveen; Ferd. Sarton, kapelaan, Maastricht; H. M. Werker, Amsterdam; Ger. Funnekotter, Lange Nieuwstraat, Utrecht; J. Karstens Van Leeuwen, Tilburg, en Oh. Hollman, St.-Pieterstraat, Maastricht, secr.-penningmeester. De „Vereeniging tot bestrijding van de knoeierij in den boterhandel" heeft in eene gisteren te Am sterdam gehouden vergadering besloten zich te wenden tot de ministers van justitie en waterstaat, met aandrang op wettelijke voorschriften met straf- bodreiging, opdat de kunstboter niet anders vervoerd of verkocht worde dan in verpakking, waaruit duidelijk bljjkt dat het kunstboter is. Over de invoering van een handelsmerk en certi ficaten van oorsprong waren de gevoelens verdeeld. Het voorloopig bestuur is definitief benoemd. Er bestaat gelegenheid tot het overmaken van gelden door middel van postwissels, 50 dollars niet to boven gaande, tusschen Nederland en Hawaii. Het recht, van den afzender hier te lande te heffen, bodraagt 17'/, cent voor elke f 12.50 of gedeelte van f 12.50, doch niet minder dan 35 cent. Go iiieugd N ieuws. In het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Hage is men gisteren aan een groot gevaar ontkomen. Op een gegeven oogen- blik is nl. dien middag in den doorgang onder het bordes een groot en zwaar stuk steen uit zijne bemetseling losgeraakt en naar beneden gevallen. Had zulks eenige oogenblikken vroeger plaats ge had, een of zelfs meerdero personen hadden getrof fen kunnen worden. Men hoopt dat dit ongeval tot een ernstig des kundig onderzoek naar de hechtheid, ook van andere gedeelten van dit Rijksgebouw, zal aanleiding geven. Bjj de gisteren aan het ministerie van financiën gehouden openbare aanbesteding van papiersoorten deed zich eene zeer opmerkelijke bijzonderheid voor. Ieder der, op het voor de opening der biljetten van gegadigden aangekondigde uur, in het daartoe bestemde vertrek aanwezige personen werd door de ambtenaren, die met de uitvoering der aanbesteding belast waren, uitdrukkelijk ver zocht zijne quahteit op te geven en zijne identiteit te bewijzen. Ook een reporter van een dagblad bureel wercV aan dit examen onderworpen. De heeren ambtenaren gaven zich zelfs de moeite het adres boek op te slaan om na te zien of de opgegeven namen en adressen werkelijk bestonden. Met een en ander werden ongeveer 20 minuten zoek ge maakt. Daar de aanwezigen niet voorbereid waren op deze niet aangekondigde nieuwigheid, gelukte het eenigen hunner niet zonder moeite de heeren te overtuigen dat zjj niet tot het ras der nihilisten of dynamieters behoorden. De arr. - rechtbank te Dordrecht heeft, zooals de „D. Crt." meldt, rechtsingang ver leend, met bevel tot gevangenneming, tegen den deurwaarder bij die rechtbank W. Goossens, ter zake van misbruik van vertrouwen. Bedoelde per soon had zich zonder kennisgeving of verlof uit zijne woonplaats verwijderd en werd te Rotterdam door de politie aangehouden. Gisterochtend is in zee te West- Kapelle gezonken het tjalkschip „Vier Gezusters", schipper Kooyman. Het had aldaar in den afge» loopen nacht eene lading steenen aan den dijk ge lost. Ten gevolge van den mist eenigszins in den koers verleid, was het vaartuig op het uiteinde van een berm vastgeraakt bij vallend water. Na eenigen tijd sloeg het schip om en viel in de diepte. Pe-.oonlijko ngelukken zijn niet te be treuren. D. .cbrie vordt door assurantie gedekt, men zegt op een beurspolis van Rotterdam. Het 14-jarige meisje H. v. d. B., dat sedert den 13den dezer maand te Woudenberg ver mist werd, is bij Venendaal zwervende gevonden en naar hare woning teruggevoerd. Zondag-morgen geraakte te Lem- berg een groote hooiberg in brand, welke aan een leverancier van het leger in eigendom toebehoorde en waarop vagebonden des nachts een toevluchts oord tegen vorst en sneeuw hadden gezocht. Aanvankelijk werd gemeld dat van zestig dier mensehen, die zich op den hooiberg bevonden, slechts twee waren omgekomen, maar volgens latere be richten kwamen niet minder dan twintig om, wier verkoolde lichamen met moeite werden te voorschijn gehaald; de overige mannen waren half gestikt. De dikke rook maakte het werk van de brand weer zeer moeielijk: men vreest dat het onheil van nog grooter omvang zal blijken te zijn ge- woest dan voor het oogenblik nog geloofd wordt. Een koopman uit de omstreken van Lucca had twee zoons, de een uit zijn eerste, de ander uit zijn tweede huwelijk, die steeds met elkander overhoop lagen. In de vorige week hadden zij weer twist en nu meende de vader eens ern stig tusschenbeide te moeten komen. Daardoor nog woedender wordende, greep de jongste zoon, een knaap van achttien jaren, eene revolver en loste twee schoten op zyn vader, die dood ter aarde stortte. Afschaffing der s 1 avernij in Brazi lië. De „Chronica Franco-Brazileira" deelt be vreemdende bijzonderheden mede over de wijze, hoe in Brazilië de bepalingen der wet tot afschaf fing van de slavernij gehandhaafd worden. In een catalogus van voorwerpen, welke den 3denNov.jl. te Barra-Mansa te koop werden aangeboden, vindt men bjj oud porselein en eene magere koe, vjjf slaven, 62 jaren oud, die te krijgen waren voor 500 milreis (f 600). Do openbare macht heeft dezen verkoop niet belet, hoewel de slaven, in strijd met de wet van November 1831, uit Afrika waren aan gevoerd en niottegenstaande do wet van 28 Sep tember 1885 slaven, die den ouderdom van 60 jaren bereikt hebben, vrjj verklaart. LICHTSTERKTE.™ Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek WEEK van 10 tot 16 Januari 1886. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 10 Januari 5.30 7.— 6 17.4 11 tl 6. 8.— 8 17.7 12 6. 8.— 8 17.9 13 6. 8.— 8 17.9 14 >1 6. 8.— 8 17.9 15 11 6. 8.— 9 17.7 16 6. 8.— 8 17.3 „Al weer één!"' Bovenstaande uitboezoming slaakt dezer dagen menigeen, bij het ontvangen eener missive, welke, naar het uiterlijk te oordeelen, een gewone brief schijnt, en toch geen brief is. Wie denkt hier niet aan een stuk of aan een goheel vel gelinieerd papier, aan welks hoofd in drukletters het woord debet prijkt? Zoodanige aanmaningen tot betaling stonden mij voor den geest, toen ik mij bereid verklaard had de weldadigheid mijner stadgenooten in te roepen, en, met het oog op die aankondigin gen van ons debet, booze geesten, hoorde ik ze wel eens noemen mompelde ikslechte tijd voor zoo'n bedelpartijMaar toen fluisterde mjj eene stem in en dat was, geloof ik, de stem van een goeden geest beproef het toch maar; want al zullen de menschen, bij het lezen uwer aanvraag, ook zeggen: Al weer een het houdt nooit op! ik weet, dat er vele weldadigen zijn, die, met der- gelijken uitroep op de lippen, toch niet zwart kijken, wat meer zegt, die reeds naar de portemonnaie grjjpen, omdat zjj al weer lust hebben in weldoen terwjjl anderen en die anderen hooren zeker niet thuis in de Ruimeconsciëntio-straat juist na het inzien dier rekeningen, zich gedrongen gevoelen hun milde hand te openen. Waarom? Omdat die reke ningen hen herinneren, dat zij zich zooveel onnoodige uitgaven veroorloven, uitgaven voor loutere weelde, en omdat die herinnering het verlangen opwekt, om handreiking te doen aan dezulken, die het allernoo- digste moeten derven. Ter zake. Wij roepen de hulp in voor een twee tal weduwen, wier mannen „in en door den dienst" krank werden, en aan die ziekte zjjn overle den. Dat wij ze alle twee in betzelfde stuk aanbe velen, is, omdat beide mannen als steenhouwer werk zaam waren op dezolfde plaats, nl. in do Hoog- landsche Kerk, en kort na elkander zijn overleden. Het zijn fatsoenlijke, brave, maar nu doodarme huismoeders, de eene met twee, de andere met vier onverzorgde kinderen. En zij vragen geen geld, om dat maar zoo klakkeloos op te teren, maar integendeel om aan den gang te komen en een zaakje op te zetten. Behalve den ondergetee- kende hebben zich tot het ontvangen van giften bereid verklaardDr. II. G. Hagen, Dr. H. B. P. Kortman en Ds. S. H. .T. De Wolff. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om mee te deelen, dat ik dezer dagen in goede orde en met warme dankzegging do jaarlijksche contributie voor ons pleegkind in hét Idiotengesticht heb ont vangen. Naar luid dor driemaandelijksche rappor ten maakt Mietje het best, vooral wat het pliysiek betreft. De vorderingen, door haar in de school gemaakt, zjjn luttel; vooral in 't rekenen bracht zij 't nog niet ver. Maar wij willen het beste hopen. Voorloopig alle reden om dankbaar te zijn Ja, ja, dat scheepje is, dank zij den goeden wil onzer burgerij, wat mooi van stapel geloopen. Mochten onze pogingen voor bovengenoemde weduwen ook goed slagen! Stelt ons, bid ik u, in staat, om, bij 't ontvangen van bijdragen, dik wijls te zeggenAl weer een 1 Natuurlijk doen wjj rekening en verantwoording door middel van dit Dagblad. R. KOOPMANS VAN BOEKEREN.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2