A0. 1886. Pit miraraer bestaat Hit Twee Bladen. I Uc. 7S53. "Vi'ljclag; 22 Januari. Leiden, 21 Januari. iSeze iQourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagenuitgegeven. 9 LeIDSCH ?I§Si DAGBLAD PRIJS DEZER COTJRANT Toor Leiden per 3 maandenf L10. 1 4-0 Franco per postJ Afzonderlijke Nommers°-05- Ölüeioele ïionn vindon. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij dez op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afge- '.oopeu jaar 1885 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóó" nlt°. Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Jan. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad No. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie beheoren te worden inge schreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1807), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tnssclien den lsten en den 3tsten Januaridat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militie- plichtige, zijn vader of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde Wet, wordt gestraft met boete van 25 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeente bestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 30sten Januari aanstaande, terwijl het register van inschrijving op Jen Sisten daaraanvolgende, des namiddags te 4 uren, voor- loopig wordt gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Januari 1886. E. KIST, Secretarie. Aan het door ons ontvangen verslag van het Bestuur van het departement Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen wordt het vol gende ontleend. In het afgeloopen maatschappelijk jaar ontviel het departement de heer A. M. L. Rümke; én als lid èn als secretaris verloor het departement veel in hem. Het verslag is door den tegenwoor- ligen secretaris, den heer S. Crommelin, opgemaakt, rerwjjl de heer Aem. W. Wijbrands zich destijds bereid verklaard heeft hem daarbij te zullen ter zjjde staan. Uit dit verslag blijkt dat het aantal leden thans 322 bedraagt, benevens 3 honoraire leden. Als een der voornaamste genomen besluiten wordt vermeld het met algemeene stemmen aangenomen voorstel van het departementsbestuur om do bewaarschool ook voor kinderen van niet-leden der Maatschappij open te stellen, en dit wel onder zoodanige voor waarden, dat het aantal leden daardoor niet met vermindering wordt bedreigd. Om dit doel te bereiken bleef het schoolgeld voor kinderen van leden op 14 voor ieder kind, dat voor andere kinderen werd op 20 voor één kind, 34 voor twee en 48 voor drie kinderen uit één gezin vastgesteld. Omtrent de Spaarbank blijkt dat de commissie, met het nazien der boeken en effecten belast, alles in de beste orde heeft gevonden. Het getal inleg gers steeg in 1884 tot 7705, alzoo 422 meer dan in 1883; het kapitaal, aan het einde van het boekjaar aan de inleggers verschuldigd, bedroeg 1,404,175.96'/,, het reservefonds 82,133.15'/.; de hoogste inleg in ééne zitting was ƒ25,751.76'/,, do laagste 197.62; de hoogste uitbetaling ƒ9785.87, de jlaagste f 101.28; het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger, tan het einde van het boekjaar verschuldigd, bedroeg 182.24. De Leesbibliotheek verkeerde, in vergelijking met vorige jaren, in bijzonder gunstigen toestand en het aantal lezers was grooter dan vroeger het geval was, namelijk 259, onder wie 6720 boek werken hebben gecirculeerd. Commissarissen geven tevens den wensch te kennen dat, om den bloei der instelling te bevorderen, eene tijdelijke verhoo ging der jaarlijksche toelage zeer gewenscht zou zijn. De rekening en verantwoording van den pen- ningmeester werd accoord bevonden en goedge keurd met een batig saldo van 12.56. De Burgerzangschool verkeert eveneens, volgens het verslag, in een bloeienden toestand. Het spre kendst bewijs daarvan is zeker wel het steeds toe nemend aantal leerlingen, hetwelk ongeveer 300 bedroeg, hetgeen zelfs splitsing van eene klasse noodzakelijk maakte. De rekening over het afge loopen maatschappelijk jaar bedroeg van deze instel ling in ontvangst 1856.84, in uitgaaf 1224.25'/:, sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ632.581/,. Het aantal leerlingen der Volkszangschool bedroeg 294, terwijl het merkelijk afnemen van contribu tion, zooals door bedanken, overlijden of vertrek uit de gemeente, een zuinig beheer heeft gevorderd, waardoor evenwel nog 25 op het renteloos voor schot kon afgelost worden. De commissie voor de Bewaarschool brengt allen lof toe aan het onderwijs en hot toezicht op de school. Het aantal leerlingen was, gelijk bij de meeste dergelijke inrichtingen het geval is, aan sterke afwisseling onderhevighet gemiddeld aantal kan op 100 worden gesteld. De finantieele toestand blijft echter groote zuinigheid in de uitgaven vorderen. Het aantal inbrengers in de Spaarkas bedroeg 100, dus 10 minder dan het vorig jaar, hetgeen, volgens het oordeel van commissarissen, het gevolg was van de mindere bedrijvigheid op eene der fabrieken alhier. Evenwel hebben zij zich niet te beklagen, daar toch eon bedrag van 1673.80 werd uitbetaald. Commissarissen besloten voor dit jaar de premie tusschen 10 en 20 te verhoogen, ten einde daardoor meerdere jeugdige spaarders te vorkrjjgen. Een zeer bevredigend overzicht wordt gegeven van de gehouden Volksbijeenkomsten. In de Schoolspaarbank der Maatschappij werd ingelegd 186.47'/j en terugbetaald 160.89; het aantal sparenden was iets kleiner dan vroeger en bedroeg gemiddeld 50. Den lsten Juli 1885 bedroeg het saldo op de Spaarbank 123.45. Er is dus door een kleiner getal sparenden méér ingelegd dan in het vorig jaar, waaruit is af te leiden dat door de minst-gogoeden weinig of niets is inge legd, vermoedelijk een gevolg van gebrek aan verdiensten. De overtuiging dat de 160 nu beter gebruikt zullen worden, doet mot tevredenheid op het afge loopen tijdperk terugzien, hoewel het wenschelijk ware dat het getal sparenden grooter werd; maar bjj de geringe stoffelijke resultaten is te verwachten dat menig kleedingstuk, van de gespaarde penningen aangekocht, eene leering is voor menig huishouden, welke niet verloren is gegaan, maar heilzame ge volgen moet hebben. Wij ontvingen heden wederom een eerste nornmer van een nieuw tijdschrift. Het is getiteld „De Muziekbode, maandblad voor toonkunstenaars en vrienden der muziek", en is gewijd aan de bevor dering der toonkunst en in het bijzonder aan de belangen der Nederlandsche muzikale vereenigingen, zooals harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen, militaire- en schutterij-muziekcorpsen. Uitgever is de heer M. J. H. Kessels te-Heerlen. Dit eerste nommer bevat reeds verschillende bin- nenlandsche berichten en andere mededeelingen op muzikaal gebied. Voor Leiden is als correspondent opgetreden de heer .J. G. H. Mann, die begint met de mededeeling dat het muziekcorps van het infanterie-regiment alhier, waarvan hjj sedert 1 Dec. het genoegen heeft dirigent te zijn, zeer goede elementen bevat. Tot zjjne verwondering evenwel was er, hoewel er onder de leden eenige verdien stelijke strijkers zjjn, haast geen werk van een Symphonie-orkest gemaakt, zoodat ook wel hierin eenigszins de reden kan gezocht worden, waarom PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet inca: - seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. men, telkens als er vroeger een concert gegeven werd met inheemscho krachten, de hulp van andoren moest inroepen. Ik heb, zoo schrijft de heer Mann,. evenwel dadelijk hierin verandering gebracht, zoo dat wij nu een compleet strijkorkest hebben, dat vlijtig studeert en waarmede wij reeds spoedig voor den dag zullen kunnen komen. Dit zal zeker een volgenden winter van invloed zijn op de werkzaamheden en dus ook op de finantieele verdiensten der leden, want waarom zou ook niet hier, gelijk zulks bij andere regimenten het geval is, het muziekcorps des winters als strijkorkest samengesteld, in sociëteiten en dergelijke, geregelde concerten kunnen geven? De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1886, zullen aanvangen op 1 Maart a. s., en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen hou den te Breda, 's-Hage, Utrecht en Zwolle. Door den minister zjjn benoemd te 's-Graven- hage: a. tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken, de inspecteur voor het lager onderwijs in de tweode inspectie; tot leden, de dames; R. H. C. Diest Lorgion, te Leiden; G. Van Eyk, geboren Hardeman, te Haarlem-J. A. J. Testas, te Amsterdamtot lid-plaatsvervangster, S. Kleyn, geboren Van Lier, te 's-Gravenhageb. tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie hand werken, de schoolopziener in het district 's-Graven hage; tot leden, de dames; J. S. Beydals, te 's-Gravenhagejonkvr. J. De Bosch Kemper, te Amsterdam; C. D. Rueb, te Rotterdam; tot lid plaatsvervangster, A. Krol, te Amsterdam. Bij de heden gehouden aanbesteding tot uitbrei ding der „Martha-Stichting" te Alfen a/d. Rijn, waren ingeleverd 15 biljetten van inschrijving, als: De Jong te Gouda 24,232, Ponselaar te Gouda 23,500, Lachschuit te Haarlem 22,449, Boer te Haarlem 22,189, Bjjlaart te Hilversum 21,943, Verbrugge te "Waddingsveen f 21,424, Van Vloten te Utrecht 21,181, Verwey te Uithoorn 20,800, Den Hol lander te Gouda 20,793, Lokhorst te Gouda 20,773, Rutgors te Aarlanderveen 19,943, Stapper te Allen 19,589, Gesman te Oudshoom 19,563, G. H. v. d. Welt te Breukelen 19,380 en J. C. Koot te Gouda 18,799. De gunning is aangehouden. De gemeenteraad van Aarlanderveen heeft met algemeene stemmen tot gemeente-secretaris benoemd den heer D. Bakker, candidaat-gemeonte ambtenaar te Krimpen aan den IJsel. Dinsdag-avond herdacht de rederijkerskamer „Woerden" haar 20-jarig bestaan en gaf bjj die gelegenheid voor hare leden en geïntroduceerden eene opvoering van Moser's kluchtspel „De Bibli othecaris", welke als zeer goed geslaagd kan be schouwd worden. De dameszangvereeniging „Richard Hol" bracht der feestvierende vereeniging eene ovatie, terwijl een geanimeerd bal den avond besloot. De Regeering heeft de algemeene beschou wingen der Eerste Kamer over de Staatsbegrooting beantwoord. De minister van financiën heeft her haald dat de indiening eener herziene bankwet, voor zooveel van hem afhangt, nog in den loop van dit jaar zal geschieden. Binnenkort zal een wetsvoorstel ingediend worden tot herziening der suikerwet van 20 Juli 1S84' met het oog op de adressen der raffinadeurs heeft de minister deze herziening onverwijld ter hand genomen. De Regeering verklaart hot beginsel van vrijen handel als grondslag onzer tariefwetgeving te hand haven. De omstandigheden waarin Nederland ver keert, brengen het blijven volgen van dat stelsel als van zelf mee, al moge het voor sommige

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1