N°. 7950. Dinsdas; Jt O JTaraiTairL A0. 1886. 0 feze 'Qoarani wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 1 tot 8 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Leiden, 18 Januari. LEIDSCK DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1-10- Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ter vervulling eener vacature aan de school der 3de klasse No. 3, ten gevolge van het aan mej. C. Van der Harst verleend eervol ontslag, wordt den Raad eene voordracht aangeboden, ter benoeming van een derden onderwijzer aan de genoemde school, op eene jaarwedde van 550, als: J. M. Laban, onderwijzer te Oosterbeek, W. F. E. Michelsen, kweekeling-onderwijzer aan de openbare school der 3de klasse No. 3, en J. J.'Van Bostelen, kweekeling-onderwijzer te Oegstgeest. Tevens leggen B. en Ws. over eene voordracht ter benoeming van eene derde onderwijzeres op eene-jaarwedde van 550 en zulks ter uitvoering van het Raadsbesluit, waarbij werd bepaald dat wegens het vermeerderd aantal leerlingen aan ge noemde school, het hulppersoneel zou worden uit gebreid met een derden onderwijzer of derde onder wijzeres. Die voordracht bestaat uit mej. M. Haale- bos, reeds sedert geruimon tijd tijdelijk met de waarneming der betrekking belast, J. M. Laban, onderwijzer te Oosterbeek, en W. F. E. Michelsen, kweekeling-onderwijzer aan gen. school 3de klasse. Het is dringend noodig dat in het onderwijs in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, de lagere Meisjesscholen 1ste en 2de klasse en de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, alsmede in het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de Kweekschool tijde lijk worde voorzien wegens de ziekte van de leerares mej. A. Risseeuw. Daarom geven B. en Ws. in overweging hun college de vereischte machtiging te verleenen om in de tijdelijke waarneming van bedoelde lessen te voorzien en te dien einde te beschikken over de op de betrekkelijke artikelen der begrooting uitgetrokken gelden. Tevens stellen zij voor aan F. E. Feld tot weder- opzoggens vergunning te verleenen tot het maken van een keldergat voor zijn perceel in de stoep langs de Kapelsteeg, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Het is gebleken dat de walkant aan den Nieuwen Rijn tusschen de Waardgracht en de Binnenvestgracht, voor een deel ten gevolge van uitkalving, voorziening vereischt en wel tot aan de vleugelmuren der brug over de Waardgracht, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer 1100. Ingevolge raadsbesluit van 23 April jl., waarbij een gedeelte gemeentegrond aan den hoek van den Nieuwen Rijn en de Binnenvestgracht aan het Gereformeerd Minnehuis in gebruik is gegeven, is dat gedeelte op kosten van het Minnehuis be- schoeid, zoodat alleen de bewerking van het overig gedeelte van bovengenoemden walkant, ter lengte van ongeveer 45 meters, voor rekening van de gemeente komt. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. in overweging de ver eischte machtiging daartoe te verleenen. Naar aanleiding van de ingediende bezwaar schriften tegen het kohier der plaatselijke directe bejasting voor 1885, stellen B. en Ws., na overleg mét deicommissie in zake de plaatselijke directe belasting, voor om de reclames van G. Passant, W. Yan der Ijp'deri, H. Schuurink, P. J. De Beunje, K. B. Blom- meiidaal, J. J. Mol, L. Erades, P. W. Yan Egmond, AI De Neef, P. De Boer, A. J. Tegelaar, D. Kost, J. Van Harteveld, W. G. F. Snickers, C. Groene- wegen, A. Corts, J. H. L. Gluysteen, J. Yan Ulden P.. Fontein en R. L. L. De Beer, af te wijzendo aanslagen te verminderen van .T. Koet met 2.93 en? uit te trekken op 5.85, J. C. Van Hartrop met 16.25 en uit te trekken op 31.85, A. Hof man met 3.83 en uit te trekken op 9.56, W. Hoogenstraaten met 52 en uit te trekken op 184.60, J. Van Valderen met 1.14 en uit te trekken op 0.57, R. De Borst met 3.58 en uit te trekken op 8.97, de wed. H. Colpa met ƒ1.25 en uit te trekken op 2.49, D. De Ridder met 10.53 en uit te trekken op 1.76, W. Lut met 1.72 en uit te trekken op 1.71, de wed. W. F. Karstens met 24.70 en uit te trekken op 0.65, A. Weber met 2.47 en uit te trekken op 0.65, A. Slierings met 6.24 en uit te trekken op 30.57, D. Mejjer met 1.30 en uit te trekken op 0.65, F. F. W. Heintz met 12.74 en uit te trekken op 47.13, C. T. Steffelaar met 23.40 en uit te trekken op 189.54, de wed. L. Van Amerongen met 28.08 en uit te trekken op 0.59, P. J. Van 't Hooft met 17.83 en uit te trekken op 13.39, G. Schats met 1.22 en uit te trekken op 0.62, H. Van der Aar met 2.34 en uit te trekken op 3.51 en de wed. A. E. Endtz Van Mannekus met 31.85 en uit te trekken op f 72.61, en de aanslagen van S. H. Muntz ad 25.35, P. Kwaad gras ad 3.43 en A. Schwartz ad 0.65 van het kohier te roieeren. Heden ontvingen wjj het vierde verslag dei- Christelijke Wijkvereeniging alhier, waaraan we het volgende ontleenen: Bijna 11 jaren heeft deze vereeniging bestaan, in welk tijdsverloop zij vier godsdienstonderwijzers heeft gehaddoor het overlijden van den heer M. Goosen, aan wien in het verslag hulde wordt ge bracht, wordt sedert 1 September 11. door den heer J. Kok het godsdienstonderwijs gegeven. De bijbellezingen, in het Wjjkgebouw, worden steeds goed bezocht, niettegenstaande de verschil lende gelegenheden in andere deelen der stad, en reeds bijna 13 jaren worden die gehouden, waar van de eerste twee in het Schachtenhof. In de „Kinderkerk" is plaats te kort, door de groote opkomst. Met de zangvereeniging „Zingt den Heer," gaat het bij voortduring goed, al is het aantal leden minder dan vroeger. Eerlang zal weer eene uitvoering gegeven worden, hetgeen in lang niet geschiedde. De Meisjesvereeniging gedacht op 5 Januari 1885 haar vierjarig bestaan, bjj welke gelegenheid in haar verslag werd opgenomen dat 32 meisjes ge regeld eiken Vrijdag te zamen kwamen, welk getal in dezelfde maand met 36 werd vermeerderd, ter wijl de Jongedochtersvereeniging 29 April daarop volgend 5 jaren had bestaan en 33 leden telde. Door de beide laatste vereenigingen wordt voor Betliel, het Doorgangshuis alhier en voor Neerbosph gearbeid en eene aangename verrassing werd aan beido vereenigingen bereid toon de heer Van 't Lindenhout zelf een oogenblik in het midden der leden vertoefde om al de goederen in ontvangst te nemen. Ook de Jongelingsvereeniging vierde haar jaarfeest en wel op den gedenkdag van Lei- dens Ontzet. De laatste maal was het aantal leden 32, hetwelk later met 10 is vermeerderd. Kort na 3 October werd het jaarfeest der Kna- penvereeniging gehouden; dit feest wordt immer buiten gevierd en bij het 8-jarig bestaan dezer ver eeniging viel haar op de buitenplaats van baron Van Heemstra, onder Sassenheim, een gastvrij ont- haal ten deel; zij telt nu 85 leden van 12 tot 16 jaren. Het Kerstfeest word, zooals gewoonlijk, met j de kinderen der Zondagsschool gevierd, die de laatste maal 475 in getal waren. In 1885 werden, blijkens het verslag, ten behoeve der ziekenverzorging aan ongeveer 100 zieken uitgereikt 1550 portiën versterkende spijs, ongeveer 2000 eieren en 230 kan melk, dank zij den steun van zoo velen; het huisbezoek wordt geregeld voortgezet. Het huis naast het Wijkgebouw werd aangekocht om de zoozeer gewenschte vergrooting van het lokaal tot stand te brengen, maar daardoor moest de hypotheek op het gebouw van ƒ2000 op ƒ4750 gebracht worden, terwijl buitendien voor den bouw wel 4000 noodig zal z|jn. Het batig slot over 1883 bedroeg, volgens de rekening der Wijkvereeni ging 331.37'/2, over 1884 232.75; de rekening van 1885 kon in het verslag niet worden opge nomen, wjjl nog rekeningen werden ingewacht. Een beroep op de medewerking der stadgenooten zal zeker wel het gewenschte gevolg hebben. Het aangekondigde orgelconcert, van den heer B. Van der Kaa, werd hedennamiddag in het ge bouw der Doopsgezinde gemeente alhier gegeven. De voordracht der nummers, op het programma voor komende, als van Bach, Mendelssohn en van hem zeiven, maakte op de aanwezigen, die van het begin tot het einde vol aandacht luisterden, blijkbaar veel indruk, al gaf men daaraan niet op de gewone wijze, als b. v. in eene concertzaal, uiting. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, 18, 3.80 en 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. In de Venloosche gasquaestie is de met zoo groote belangstelling verbeide beslissing eindelijk door den gemeenteraad genomen, eene beslissing, welke niet was verwacht. Tegen het advies van den heer Van der Horst, directeur van do Leidsclie gasfabriek, als deskundige geraadpleegd, en tegen de conclusie van de eigenlijke gascommissie, met algemeene stemmen op 1 na voorgesteld, heeft de Raad besloten niet in onderhandeling te treden met den tegenwoordigen concessionaris, die het gas voor 7 cents aan particulieren en voor 5 cents aan de gemeente wilde leveren, doch over te gaan tot eigen exploitatie eener gemeente-gasfabriek. Men bericht dat de heer Pompe VanMeerder- voort, uit hoofde van de drukke bezigheden, welke het rechtersambt te Middelburg hom oplegt, het voornemen zou hebben zjjn ontslag te nemen als lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Goes. De gewone audiëntie van den minister van justitie op morgen, Dinsdag 19 dezer, zal niet plaats hebben. Het stoomschip „Utrecht," van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Jan. Forte Spuriade „Leerdam" vertrok 16 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Bataviavan Rotterdam naar Java, vortrok 16 .Jan. van Marseille; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Jan. Wightde „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 16 Jan.; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde to Padang 16 Jan. Het stoomschip „Prins Plendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Jan. te Port-Saïd en vertrok denzelfden dag; de „Soenda", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 16 Jan. van South ampton; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Jan. te Padang. Ccmougd Nieuws. Een zoon van den banketbakker B. alhier, heeft de ouderlijke woning geheimzinnig per rijtuig verlaten, medenemende een bedrag van ongeveer 1300 van zijne ouders. Op h et erf van M. B. Dagevos, kaste- lein en winkelier te Rijnsburg, brak hedenmorgen vroeg door het omvallen eener petroleumlamp een felle brand uit. Door de aanwezige brandbare stof fen, zooals koren, stroo, sterke drank en petroleum, viel er aan blusschen bijna niet te denken, Het

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1