Nü. 784S. Maai A°. 1886. feze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ,o* JL@ LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1>10. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. KOLOMEN. BATAVIA, 9 1G December. Aan eene particuliere correspondentie uit Djambi, aan het „S. Hbl." ter plaatsing aangeboden, is het volgende ontleend: ..Den 20 21 Nov. is hier iets gebeurd, wat bij Ind. oorlogen zeer zelden geschiedt. De vijand be schoot ons nl. uit eene zeer sterk aangelegde bat terij, bestaande uit 5 a 6 lilla's, en dat op een afstand van nog geen 600 meter. Ze hadden deze opgeworpen op den rechteroever (onze vesting ligt insgelijks op dien oever) stroom afwaarts, op de plaats, waar de rivier een bocht maakt, zoodat ze deze goed konden bestrijken, op de plaats waar eene oude benting van hen had gestaan. Tegen 12 uren des nachts begon het vuurge vecht, dat tot 2 uren aanhield. Het was gemunt op de „Soembing", welke dan ook 2 raakschoten had; één tegen de raderkast en een ander tegen den achtersteven. Het behoeft geen betoog dat er flink met granaten (daar de afstand bekend was) op gevuurd word, terwijl ook de landmacht in de alarmstelling stond en eene sterke afdeeling onder den lsten luitenant Van der "Wedden uitrukte om van den Boom salvo's in die richting te geven. Den volgenden dag vertrok de korporaal van de week, alias stoombarkas, om de „Pontianak" even te halen, die ongeveer 12 uren van ons af ligt te Saba, aan de monding der rivier om stoomschepen als anderszins te escorteeren en te beschermen. Intusschen hadden we den volgenden nacht een repetitie van den vorigevan weerszijden werden er vele schoten gewisseldde „Soembing" had weer 2 raakschoten, een in een sloep en een door het kippenhok. Wel een bewijs dat ze vrij aardig gericht hebben. Des avonds om 5 uren van den 22sten verscheen de „Pontianak" op de ree en posteerde zich vlak onder den wal, tegenover de vijandelijke batterij. Even te voren hadden ze nog een lilla-schot gelost. Toen men des morgens om 4 '/2 uur met een sterke colonne infanterie en marine landde, was de vijand met zijn stukjes gevlogen. Den volgenden dag was het rustig, doch den 25sten had men het oude gepof op de benting weer gaande en begon 's avonds om halfzeven. De vijand had weer positie genomen in Kg. Solak, doch nu ook in boomen op 100 a 150 meter. Wat vroeger zelden gebeurde, vielen er 10 schoten in de benting, waardoor wij één gewonde bekwamen. Eene lilla hadden ze opgesteld, welke alle mogelijke projectielen braakte. Aldus is hier de toestand. Brutaler en geoefender wordt de vijand." Naar het „Bat. Hbl." verneemt, bestaat er alle reden om te gelooven dat de ex-sultan Taha per soonlijk deel genomen heeft aan de jongste aan vallen op de hoofdplaats Djambi en zich in den om trek der hoofdplaats eene woonplaats gekozen heeft. - Den 5den dezer is te Djember, in de residentie Bezoekie, de bliksem ingeslagen in het huis van een inlander, met het gevolg dat acht personen ge troffen werden, waarvan zeven sedert overleden zijn. —De officier van justitie bij de rechtbank te Batavia heeft tegen 3 personen te Pontianak eene boete geëischt van f 1(1,000, wegens het, zonder daartoe gerechtigd te zijn, bezit van 3 blikken opium, inhoudende 730 tails. Het „Bat. Nbl." bevat het yolgende particu liere telegram: Samarang, 11 Dec. .Resident Van Vleuten eergisteren Madioen vertrokken onderzoek zaak Poeloong. Gerucht overlijden geheel onwaar. Naar men zegt, zal de zeemacht in de wateren van Atjeh eerstdaags versterkt worden met 2 oor logsschepen tot tegengang van den invoer van contrabande en tevens om daar eenigszins ontzag in te boezemen. Te Tanah Abang heeft een inlander zich wil len ophangen. Het touw, dat hij hiervoor wilde bezigen, bleek echter niet sterk genoeg te zijn, zoodat onze vriend, toen hjj goed en wel hing, naar omlaag kwam. Hij was echter nog niet dood, zoodat hy werd opgevat en aan de politie overgeleverd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Uit 's lands dienst, dc 3de commies op het res.-kantoor te Pontianak J. P. Sie- nema; op verzoek eervol uit 's lands dienst, de klerk op het res.-kantoor te Koepang J. G. Theedens. Eervol, als buitengewoon substituut-griffier huiten be zwaar van den lande bij de rechtbank te Malang, mr. A. W. A. Van dor Mey, benoemd griffier bij de landraden to Balang- nipa, Bikeroe, Kadjang, Boelekomba en Saleier. Benoemd: Tot buitengewoon subst.-griffier buiten be zwaar van den lande bij de rechtbank te Batavia Mr. G. Pinedo; tot hulpprediker ten dien «te der Inlandsche Christengemeente te Allang (Amboina), K. Wiggelendam; tot 3den commies op het res.-kantoor te Pontianak, F. J. Duchateau Jr.tot predikant bij de Protestantsche gemeente te Amboina, ds. B. D. Van Starckenborg Van Strate. T ij del ij k belast: Met de wa arneming der betrek king van hoofdcommies bij het dep. van fin., J. A. Stapel, laatstelijk referendaris bij de Algem. Kekenk. Verplaatst: Van de onderafd. Boelecomba, afd. Oos terdistricten van Celehes, naar de afd. Saleier, de contr. lste kl. J. C. E. Trompvan de afd. Saleier naar de onder afd. Boelecomba, afd. Oosterdistricten, de asp.-contr. W. J. Coencn. Veranderd: Het aan den ing. lste kl. bij den dienst der Staatssp. op Java Th. F. A. Delprat, met ingang van '25 Nov. 11. verleend verlof van vier maanden n. Europa, buiten bezwaar van den lande, in een tweejarig verlof daar heen w. ziekte. Departement van Oorlog. Verleend: Een'2-jarigverlof n. Europa, w. ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. dr. C. Eijkman. Alsnog verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w ziekte, ing. met 18 Juli 11., aan den off. van gez. lste kl. dr. J. C. W. Fischer, en zulks met intrekking van artikel 2 van het besluit van 7 Aug. 11., waarbij hij, wegens voort durende ongeschiktheid voor den actieven mil. dienst in Ned.-Indië, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Zr. Ms. mil. dienst was ontslagen. Ingedeeld: De lste luits. der inf. J. A. Biorn bij het strafdetachoment te Ngawie en J. L. P. Meijer bij het 2de depot bataljon. Geplaatst: De off. van gez. lste kl. H. G. C. Heringa bij het gain, te Banjoe-Biroe. Overgeplaatst: De kapt. der inf. G. A. De Wit naar Amboinade dirig. offn. van gez. 2de kl. H. J. Van der Weide bij den geneesk. dienst in de 2de mil. afd. op Java en W. J. J. Zuur bij den geneesk. dienst van Amboina en Ternate; de offn. van gez. lste kl. F. Rogier hij het garn. te Soerabaia, P. A. Giesbers bij den geneesk. dienst van de Westkust van Borneo en F. J. A. Waszak bij het gain, te Salatiga. Departement van Marine. Ontslagen: Bij liet dep. der marine, w opheffing hunner betrekking, eervol daaruit: de tijd. 2de commies C. Elshout en de tijd. 3de commies W. C. F. Fritsz. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan de luits. ter zee 2de kl. P. S. R. Wolterbeek en G. H. Pfeiffer en aan de offn. van gez. 2de kl. G. H. Klosser en J. Keyzer. Geplaatst: Op het st. „Zeemeeuw" de benoemde 2de machinist I. I. Hendrik, tijdelijk gedetacheerd op het st. „Sampit." Vertrekkende passagiers per st. „Prinses Marie," op morgen, 12 December, van Batavia naar Amsterdam. Hoofdcommies van het dep. van fin. B. Bleykamp, echt- genoote en 2 kinderen, luit, ter zee 2de kl. C. C. Zegers Rijser, T. L. Gallas, dirig. off. van gez. lste kl. L. C. A. Rombach en echtgenoote, luit. ter zee 2de kl. P. C. W. Van de Velde, werkmeester bij de houtbewerking der staats spoorwegen H. Reinders, echtgenoote en dochter, leeraar aan het Gymnasium Willem III J. P. F. Van Nunen, echt genoote en kind, mejuffrouw P. A. Cenin, mevrouw A. Von Schauroth, geb. Bender, luit. ter zee 2de kl. J. D. Heijning, Zr. Ms. troepen en schepelingen. Gemeurd N i o n w m. Gisternacht omstreeks drie uren is te Delft brand ontstaan in de sacristie der in aanbouw zynde R. K. Kerk aan den Verversdyk. Met behulp van twee brandspuiten was omstreeks vijf uren het vuur bedwongen, na aan het plafond als anderszins nogal schade te hebben veroorzaakt. Men denkt (lat bij het verlaten van het werk den vorigen avond een der werklieden een pijp ot sigaar zal hebben aangestoken en dat de wegge worpen, nog niet uitgedoofde lucifer in de op den grond verspreid liggende krullen of het zaagsel is terecht gekomen. Omtrent het verongelukken van het te Hamburg te huis behoorende stoomschip „Feronia," kapt. Paulsen, waarvan veertien per sonen door het stoomschip „Berlin" werden gered en te Bremerhaven aangebracht, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden: De „Feronia," geladen met stukgoed en machi nerieën, verliet Maandag-ochtend Hamburg, met be stemming naar Singapore en Yokohama, en pas seerde denzelfden middag Cuxhaven. In den beginne had men gunstig weder, maar tegen den avond nam de wind toe en ging over in een storm uit het N.N.W. met geweldige zeeën. De stortzeeën, welke over het schip sloegen, maakten schoon dek, het roer werd beschadigd en des middernachts was het niet meer te besturen, waardoor het schip geheel aan de woedende elementen was prijsge geven kort daarop werden dan ook door de stort zeeën de vuren in de machinekamer uitgedoofd. Dinsdag-ochtend bemerkte men dat het water in het ruim snel begon te sty gen en daar men, niettegenstaande alle pogingen, er niet in mocht slagen dit te doen verminderen, besloot men de booten uit te zetten. Het gelukte echter slechts aan den derden stuur man met veertien koppen, waaronder een passagier, eene boot te water te krijgen, daar de „Feronia" om acht uren des morgens plotseling in de diepte wegzonk. De zich in gemelde boot bevindende per sonen werden des middags om twee uren, na ge durende den hevigen storm in zee rondgedreven te hebben, opgemerkt door het stoomschip „Berlin," welke de schipbreukelingen, die voor het grootste gedeelte geheel waren uitgeput, aan boord nam. Twintig koppen van de equipage en een passa gier verloren by deze ramp het leven. De „Feronia" zonk ongeveer 24 mijlen van Ter schelling; het schip ligt in het vaarwater en toen de boot het verliet, waren de punten van de masten nog zichtbaar. Drimsche dorpsgeschiedenis. Door Drims duinachtige dreven drentelde dartel Dominee Derksens deugdzame dochter Doortjedit dametje deed dolgaarne deugdzame daden. Dage lijks drenkte Doortje de dorstige dieren. Dertien donzige duifjes doorkliefden Drims dreven, doch de dartelende dreumes Dirk, des daglooners Doris Donker, dreigde driest deze don zige diertjes. Dit deerde de dierenbeschermende Doortje. De dartele deern deed daarom den drom- melschen dierenkweller door den deftigen diender des dorps dooreenschudden, doch de doortrapte deugniet doorscheurde den donkerblauwen duffel des dronken dienders, daar deze driemaal dage lijks dronkenmakende dranken doorzwolg Dolzinnig doorboorde de degen des driftigen dienaars den doodsbleeken deugniet De dorpsdiender duizelde, doorziende deze deer niswaardige, doldriftige daad. De dorpsschout dagvaardde dadeljjk den doern- waardigen doodslagerdoch de diender deser teerde door de diligence, die Drims dorpsweg doorreed. Do dochter des Dominee's Derksen doorleefde dientengevolge droevige dagen. Doortje doorkruiste daarna dagelijks droomerig de dennenwouden, de dartelheid dervende, daar Dirk Donkers dood Doortje drukte. Dinsdag den derden December doorsloop de droeve dood de deur des Dominee's Derksen, diens desolate deugdzame dochter Doortje doodende. Dat doet de deur dicht! door D. de D.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1