Leiden, 8 Januari. feze (Qonrant wordt dagelijks, met uitzondering 7an féon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenV1.10. Franco per poet*-40, Afzonderlijke Nommera°-05 Officïeolo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881.. zoo als die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door COBNELIS TIELKEMEYER, alhier, een adres is ingediend om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Haarlemmerstraat No. 210. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTEK, Burgemeester. 8 Jan. 1886. E. KIST, Secretaris. H Heden is het vijftig jaren geleden dat de koffie- siroopfabriek op de Oude Vest, nabjj de Bakker- steeg, werd opgericht. Thans wordt de fabriek, onder de firma W. Pottum Co., gedreven door de heeren D. Wilhelm en H. Pottum. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.55 bezorgd zyn. De minister van oorlog, die nog met jeugdige kracht zijne hooge en gewichtige betrekking waar neemt, mocht eergisteren zijn VOsten verjaardag be leven, een leeftijd, welken men den heer Weitzel, met het oog op zijne krachtige gestalte en vlugheid van gaan, zeker niet zou toekennen. Als een bewijs van belangstelling mot dezen heuglijken dag, ont ving hij een keurig bloemstuk met eene bewerking van zyne initialen en de jaartallen 1816 en 1886 van den secretaris-generaal, de hoofden der zeven afdeelingen bij het departement van oorlog en van zijn adjudant. B— Op grond der over het- algemeen geslaagde proefneming met de telegraphische Nieuwjaars kaartjes, geeft iemand in de „N. R. Crt." in over weging, ten allen tijde do gelegenheid open te stellen om op die wijze zijn naamkaartje te laten overseinen. Men is dan altijd zeker dat het bewijs van belangstelling op den juisten tjjd aankomt; de posterij zal er door verlicht en de schatkist er door bevoordeeld worden, daar dan zeer dikwijls 1® cents zal worden besteed voor wat nu slechts 1, 3 of 5 cents aan het Rijk opbrengt. Jt— Tot voorzitter van het hoofdbestuur van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is gekozen ds. W. F. Loman. Op verzoek van de Kamer van Koophandel, te 's-Hage, hebben de heeren Yan Kerkwijk en Dirks, leden der Tweede Kamer, met eene commissie uitl die Kamer eene langdurige conferentie gehad over de haven te Scheveningen. Deze conferentie werd l ijgewoond door den concessionaris jhr. Siccama. Naar het „Vad." ter ooren kwam, is de op brengst der Rijksmiddelen over het afgeloopen jaar belangrijk minder dan de raming. Het personeel vooral heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De suikeraccijns daarentegen heeft de raming bijna bereikt. Verschillende andere accijnzen en het regis tratierecht zijn verder schuld aan het tekort. Het ontwerp-model voor de uit te geven loten, vfelko in het plan der 321ste Staatsloterij zullen be grepen zijn, is thans vastgesteld. De loten zullen iik couponbladen worden uitgegeven, bevattende 20 twintigste gedeelten, geplaatst in 4 kolommen van vijl. De klassikale loten zijn voor iedere klasse verschillend van kleur, terwijl de als doorgefour- riëerd uitgegeven loten allo ééne kleur dragen. De bladen zijn van een groot watermerk voorzien, •yöp-stellende 's Rijks wapen, vastgehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spiteuk: „Je maintiendrai." Het watermerk is zoo aanfeebracht, dat in elk der twintigsten een ge deelte er van voorkomt. De gansche bewerking is smaakvol en verdient allen lof. sBij de doeltreffende samenstelling is niet ver- zuimd om op elk lot den naam te drukken van den collecteur, aan wien het ter distributie is uitgereikt. Ook de bewerking van de nieuw-vervaardigde plakzegels mag als bijzonder net en doelmatig wor den geroemd. Zij zijn veel kleiner dan de vroegere, en wijzen nu ook van onderen de bepaalde plaats aan, wa .r de datum van gebruikmaking moet worden gesteld. Door de plaats daarvoor van onderen te kiezen, wordt nu voorkomen, dat gelyk dik werf geschiedde de gebruiker den datum voer het zegel tevens liet dienen als datum van het stuk. Zij zullen zeer spoedig aan de ontvangers worden toegezonden, doch die ambtenaren zullen eerst de oude modellen opruimen, voor zij de nieuwe mogen afleveren. Het „H. Dagbl.", waaraan dit bericht is ontleend, voegt er nog by, dat het nieuwe model werd ont worpen in overleg met eemge voorname handels huizon, die tot de grootste afnemers bohooren. Men schryft uit Apeldoorn dat de jacht op grof wild in de heerlijkheid het Loo thans bepaald is op het aanstaande najaar. Intusschen is het aantal herten belangrijk uitgebreid door aanvoer uit het buitenland, waarby vreemde soorten, zoodat kruising verwacht wordt. Naar men verneemt, heeft Z. M. het voornemen in het begin van Mei een tiental dagen op het Loo te vertoeven en van daar naar het buitenland te vertrekken. Als gewoonlijk zal het Hof de laatste drie maanden van dit jaar op het Loo door brengen. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Jan. van Southampton; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 7 Jan.de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southamp ton 7 Jan.do „Prins Maurits" arriveerde 30 Dec. van Amsterdam te Paramaribo en 7 Jan. te Trini- tad; de „Prins "Willem F' vertrok 28 Dec. van Paramaribo naar Amsterdam. Z. M. heeft lo. aan de reserve-officieren van gez. 2de kl. dr. W. Rutgers Yan der Loeff, dr. J. C. Schönfeld, J. B. Meyeringh, dr. W. F. Jong, dr. D. Gorter en L. A. Faber, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, in verband met de omstandigheid dat zij zich niet hebben aangemeld om voor eene herbenoeming in hunne tegenwoordige betrekking in aanmerking te komon, een eervol ontslag verleend uit hunne betrekking tot de landmacht; 2o. eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking aan den reserve- officier van gez. 2de kl. dr. M. M. Duintjer, van gemeld personeel, en zulks ter zake van lichaams gebreken, hem ongeschikt makende voor den mili tairen dienst; benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats de gem. Leeu warden, mr. J. Zijlstra, thans notaris te Langweer benoemd tot adv.-generaal by het gerechtshof te Leeuwarden, mr. A. Looijen, eervol ontslagen proc.- gen. in de kolonie Suriname, thans te 's-Graven- hagc; de zilveren medaille toegekend aan den heer A. Willet te Amsterdam, als blijk van waar doering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschap- polyke en kunstverzamelingen, door schenking be toond; benoemd tot griffier by het kantongerecht te Eindhoven mr. P. J. Van der Feen, thans ambt. van het Openb. Min. bij de kantongerechten in het arr. Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter- neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg; benoemd met 10 Jan. a. s., tot burgemeester van Bergh, C. A. L. baron Van Hugenpoth, secretaris dier gemeente, en van Hulst, C. C. P. Pierssens; met 17 Jan. a. s., tot burgemeester van Rynsburg, J. C. Meyboom, secretaris dier gemeente; met 20 Jan. a. s., tot burgemeester van Koog a/d. Zaan, P. B. J. Ferf. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het inoaa- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd N ieuws. Na een nacht, waarin vorst en felle kou zich deden gelden, brak de dag weer aan. Aurora steeg in praalgewaad en verspreidde lieur purpren stralen, kort daarna zelfs bij bloed rood af, dat echter weldra eene grauwe tint aan nam: en de aarde was bedekt met een wit, sommigen noemen het een lijk-kleed. Ook voor de muschjes en andere hunner lotge- nooten, die zoo opeens van alle voedsel zijn ver stoken? Zeker niet, want de kruimkens der tafel, vroeger hun toebedeeld, zullen hun vooral nu niet worden onthouden. Thans zijn ze hun meer wel kom dan ooit! Werd door velen vóór een tweetal maanden de oprichting eener bewaarplaats voor kinderen van zes weken tot drie jaren hier ter stede toegejuicht, thans vernemen we met genoegen dat door de dames van genoemde inrichting be sloten is de gelegenheid aan te bieden om ook kin deren van drie tot zes jaren de vrije schooluren en daarna tot halfnegen aldaar te laten door brengen, terwijl hun, tegen vergoeding van slechts tien cents, bovendien een middagmaal zal worden verstrekt. Deze maatregel zal zeker wel met dezelfde ingenomenheid begroet worden. Door de politie alhier is gedurende het afgeloopen jaar tegen 274 personen, schuldig aan verschillende misdrijven, proces-verbaal opge maakt, zoomede tegen 736 personen wegens open bare dronkenschap en tegen 392 personen, die de algemeene politie-verordening haddon overtreden. Gedurende dat jaar hebben zich bij de politie om nachtverblijf en onderstand aangemi ld 518 personen, die in de richting van hunne woonplaats werden voortgeholpen, terwijl 445 personen wegens open bare dronkonschap in voorloopige politiebowaring moesten worden gesteld. Den 25sten December 11. en ook den 4den Januari is te Wassenaar aan den Haagkant, by denzelfden veehouder, eene koe, lijdende aan miltvuur, onteigend, afgemaakt en verbrand. Eene 28-jarige vrouw, die door de arr.-rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot zes maanden opzending naar eene werkinrichting, ter zake van herhaalde dronkenschap, is gisteren daar heen overgebracht. Gisteren (Donderdag) moest de b e- ruclite Van Ommeren te Amsterdam zijn straftijd van een jaar cel ondergaan. Hy werd aan de ge vangenis verwacht, maar er kwam een plaatsver vanger, zekere Brouwer. Die offervaardigheid was moer dan de procureur-generaal kon toelaten. In tusschen ventte voor het gerechtshof een colpor teur van Recht voor Allen „den laatsten afscheids groet van den partijgenoot" uit. Aangezien hij nog oen dag gevangenisstraf had te ondergaan, werd hij bij deze gelegenheid ingerekend. Van Ommeren zelf werd omstreeks halfvyf door twee rechercheurs gearresteerd, komende uit het koffiehuis „De Leeuw van Waterloo," op het Waterlooplein, waar eene groote menigte personen zich had verzameld, vóór dit lokaal, te midden der menigte. Daarop ontstond een groot tumult, geschreeuw en gedrang, zonder dat de menigte echter trachtte zich tegen de politie te verzetten. Van Ommeren werd naar het in de nabijheid zjjnde politiebureel der 3de sectie gebracht, van waar hjj kort daarna per rijtuig, naar de cellulaire gevangenis is vervoerd. De politie had den ingang van het bureel door een twintigtal agenten afgezet. Toen Van Omme ren in het rijtuig werd gebracht, gingen kreten op „leve Van Ommeren!" (H.) Van eene boerde r ij onder de ge meente Middelharnis en kort by Stad aan 't Haring-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1