N°. 7941. A0. 1886. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Januari. 8 JaimairL DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inoas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 134 kinderen, als69 zoons en 65 dochters, -waaronder zjjn begrepen 2 tweelinggeboortenover leden 97 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 15 mannen, 21 vrouwen, 26 zoons en 35 doch ters daarenboven als levenloos aangegeven 7ge huwd 23 paren. Geen wonder dat de Stadszaal, zoowel boven als beneden, gisteravond stampvol was. De Com missie voor de Volksbijeenkomsten toch, die niets onbeproefd laat om haren bezoekers een genotvollen avond te verschaffen, had namelijk aangekondigd dat deze avond aan muziek en zang zou gewijd worden, welwillend aangeboden door heeren musici en leerlingen en oud-leerlingen der Burgerzangschool. Van den aanvang tot de pauze werden door leerlingen der Muziekschool eenige muzieknommers ten gelioore gebracht en aan toejuichingen ontbrak het geenszins, want èn programma èn uitvoering daarvan vielen zeer in den smaak van het publiek. Na de pauze werden eerst eenige kleinere zang stukjes voorgedragen door ongeveer een 30-tal meisjes, met begeleiding van strijkorkest. Daarna weerklonken straks plechtig en ernstig, dan weer vroolijk en opwekkend, onder begeleiding van het orkest, dat bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Burgerzangschool ook zoo loffelijk zijne taak vervulde, uit ruim 300 jeugdige organen de tonen van Richard Hol's „Ouderhuis", naar het gedicht van A. F. J. Reiger. Toen de uitvoering van dit zangstuk ten einde was en nadat de storm van toejuichingen was bedaard, bedankte de heer G. Japikse, voorzitter der commissie, namens haar, allen, die zoozeer hadden bijgedragen tot het welslagen van dezen gezelligen avond en in het bijzonder den heer Wetrens, die zich eveneens geheel belangeloos met de leiding der zang- en muzieknommers had belast. Zeer voldaan keerden zeker allen huiswaarts. De kapite^r-luitenant ter zee P. C. Pabst heeft van zijne belangstelling in het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden bij vernieuwing doen blijken, door de inzending van eene aanzienlijke verzameling ethnographische voorwerpen, afkomstig uit onzen Indischen Archipel, voornamelijk uit Atjeh, waardoor thans eene belangrijke leemte in de afdeeling voor dat Rijk is aangevuld. Genoemde hoofdofficier, wien vroeger voor eene soortgelijke inzending de zilveren Rijks-medaille ten deel viel, ontving daarvoor nu den dank der Regeering. Het „Hbl." weet heden te melden dat aan onzen Gemeenteraad is voorgesteld, de telephoon- concessie te verleenen aan de firma Ribbink Van Bork Co., te Amsterdam. Men meldt van hier aan het „H. Dbl.", dat de heer P. Van Bleiswijk Ris tegen 1 Mei ontslag heeft gevraagd als directeur der Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij. Naar men weet, wordt onze vroegere landgenoot Cd. Busken Huet, thans te Parjjs verblijf houdende, vry algemeen aangezien als schrijver van den be- ruchten Europeescheoi brief van „Fantasio", aan het „Dbl. v. Ned.-Indië", waarin ons vorstenhuis en onze maatschappelijke toestanden zoo worden -ehekeld. Van geachte zijde ontvangen wij echter heden het verzoek om mede te deelen dat volgens Van oornincks „Vermomde en naamlooze schrijvers" r. Jakob Nicolaas Van Hall, ambtenaar ter Secretarie te Utrecht, zich achter dien schuilnaam Fantasio verbergt en ook de schrijver is der Euro- jpeesche brieven vroeger te Batavia met eene voor rede van Cd. Busken Huet verschenen. Bij den gemeenteraad van Delft zijn inge komen een adres van L. Hesselink te Leiden, om hem het Boterhuis te verkoopen voor f 10,000 een schrijven van den minister van waterstaat, enz., ter zake van afstand van het gebouw, waarin de Korenbeurs is gevestigd, voor post- en telegraaf kantoor; een plan tot verbouwing van den Stads- Doelen van J. C. M. Gaarlandt. Het voorstel van Burg. en Weths. tot. het maken van teekeningen in verband met eene restauratie van het benedengedeelte van den Nieuwen kerk toren en het daarnevens gelegen doophuisje, werd aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Zooals reeds werd medegedeeld, legt de Koning groote belangstelling aan den dag voor de plannen tot aanleg eener haven te Scheveningen. De Koning heeft, gelijk uit betrouwbare bronnen verzekerd wordt, te kennen gegeven dat hij, voor dit belang opkomende, niets anders wenscht dan te volgen het voetspoor van zijnen voorzaat Koning "Willem I, bij wien reeds, gelijk men weet, de plannen tot aanleg van eene zeehaven te Scheve ningen warmen steun vonden. Ook moet Z. M. de overtuiging hebben kenbaar gemaakt dat voor 's-Gravenhage in de toekomst andere bronnen van welvaart moeten geopend wor den dan die, welke voortspruiten uit haar ligging en eigenaardig karakter als stad van weelde. Z. M. stelde er na het onderhoud met den ont werper der plannen hoogen prijs op, te doen blijken dat hij met belangstelling van het haven-verzoek schrift der 5000 ingezetenen had kennis genomen. Het behaagde Z. M. mitsdien, bij besluit van gis teren, jhr. H. T. Hora Siccama, aanvrager der concessie voor eene haven te Scheveningen, te benoemen tot officier der orde van de Eikekroon. Gelijktijdig met de onderscheidingsteekenen mocht de heer Siccama van Z. M. bovendien een ingenieurs passer, van bijzonder fraaie constructie, ten ge schenke ontvangen. De heer L. Scheurkogel, te Rynsburg, her dacht Dinsdag 5 Januari het feit, dat hij vóór vjjf en twintig jaren hoofdonderwijzer in die ge meente was geworden. Dat deze dag door velen niet onopgemerkt voorbijgegaan werd, sprak van zelf. De leerlingen der drie bestaande scholen aldaar boden hem een geschenk aan en zongen hem toe passelijke liederen toe, waarna zij door den jubi laris op versnaperingen onthaald werden. Boven dien ontbrak het van verschillende zijden niet aan bewijzen van hartelijke deelneming en belangstel ling. De gemeenteraad en eenige ingezetenen boden hem insgelijks sierlijke cadeaux aan als bewijs van hunne belangstelling in dit feest. Met aller wensch dat het hem nog jaren gegeven zij, zich op eervolle wijze van zijne taak te kwijten, kan men zich dan ook van harte vereenigen. Gedurende het jaar 1885 zijn te Woubrugge geboren en behooren tot de werkelijke bevolking der gemeente 39 mannelijke en 43 vrouwelijke personen 2 tweelinggeboorten kwamen voor, waarvan 3 mann. en 1 vrouwelijke. Getrouwd zyn 13 paren (12 jonkmannen en jongedochters en 1 weduwnaar en jongedochter). Gestorven zijn 17 m. en 23 vr., als behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente. In de gemeente hebben zich in 1885 gevestigd 41 m. en 47 vr., terwijl de gemeente metterwoon verlaten hebben 38 m. en 58 vr. personen. Door mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, zjjn voor het depot der oude Rijks-archieven te Utrecht ten geschenke aangeboden belangrijke oude bescheiden, vroeger in het archief van het bisdom berustende. Den schenker is de dank der Regeering betuigd. Te Amsterdam overleed gisteren de heer G. F. Rochat, oud-officier van gezondheid 1ste klasse der marine. Door zijne zwakke gezondheid was hij verleden jaar gedwongen zijn pensioen aan te vra gen en buiten een corps te treden, waarin hjj ge acht en bemind was. Behalve het eerekruis voor krijgsverrichtingen en de Atjeh-medaille versierde ook de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw zijne borst. Heden herdenkt Ph. F. A. J. baron Van Brakell Doorwerth den dag, waarop hij vóór 30 jaren tot burgemeester van Doorwerth werd benoemd. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. heeft de gemeenteraad van Gouda thans besloten tot benoeming van eene commissie van deskun digen tot voorlichting van den Raad in zake de gas-quaestie. Na langdurig debat heeft de gemeenteraad van Amsterdam gisteren overeenkomstig de uit spraak der jury voor de beursplannen bekroond met f 10,000 plan „Y" van den heer Cordonnier te Rjjselmet f 6000 plan „In hoe signo floresco" van den heer Grol, onzen landgenoot, in vereeniging met den heer Ohman te "Weenen met ƒ5000 plan „La Bourse ou la Vie" van den heer Vollmer te Ber lijn met f 4000 plan „Mercature" van de heeren Sanders en Berlage te Amsterdam en met f 3000 plan „Ammerack" van de heeren Ludwich Klin- genberg en Tauschenberg te Bremen. Omtrent den bouw van de nieuwe beurs is in- tusschen alles nog onbeslist gelaten. B. en Ws- werden gemachtigd nadere voorstellen te doen. Ten gevolge van den voortdurenden strijd tusschen de wethouders en raadsleden van Andel en den burgemeester, is het thans zoo ver gekomen, dat die gemeente ook geen ambtenaar van den Burgerlijken Stand heeft en daardoor een lijk niet op tijd ter aarde kon worden besteld. De secretaris, die de vorige maand zijne betrekking had neder- gelegd, heeft die echter op 1 Januari onder voor waarden weder aanvaard. Ge>:ica"<1 N ieu tv s- Door de politie alhier is aangehou den een niet alhier tehuis behoorend persoon, die scharrelende rondliep en vervolgens buiten de ge meente werd gebracht. Des namiddags werd hjj wederom aangehouden, maar toen in het bezit va» een kinderwagen, welken hij bij een ingezetene alhier ontvreemd had. Proces-verbaal wordt tegen hem opgemaakt. Door een uitdrager werd bjj de politie aangifte gedaan, dat hem een beddenzak was ontvreemd, welk feit vermoedeljjk door eene vrouw zou zijn gepleegd. De politie mocht er in slagen de vrouw in eene slaapstede aan te houden en wel in half beschonken toestand. Het bleek verder dat zjj ook nog andere winkeliers bestolen heeft. Al de ontvreemde goederen werden in beslag genomen, terwijl tegen die vrouw, eene oude dievegge, niet alhier tehuis behoorende, eveneens proces-verbaal wordt opgemaakt. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen en daarna naar de gevangenis te 's-Gravenliage overgebracht een slagersknecht, die zich ten nadeele van eenige ingezetenen aan oplichterij heeft schuldig gemaakt, en wel door van deze door middel van valsche opgaven gelden te verkrijgen. Te ongeveer één uur hedennamid- dag zijn twee jongetjes, oud 7 en 10 jaar, spelende in het water van den Ouden Rijn gevallen, doch zonder bekomen letsel daaruit gehaald. Gisteravond, omstreeks zeven uren, kwam een jongen, die achter op eene vigilante wilde klauteren, welke in beweging was, met den voet in aanraking met een der wielen, zoodat dit lichaamsdeel gekneusd werd. Door eenige kame raden werd hij huiswaarts gebracht. In het „Café Suisse" aan het Plein, te 's-Hage, werd gistermiddag groote opschudding

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1