0OSZCBSICMa^iï-'30fS 77KT» 3 Geracugd Nieuws. Hadden, zooals begrijpelijk is, op het Postkantoor de beambten op Nieuwjaarsdag de handen vol werk, dit jaar was het ook op het Rijkstelegraafkantoor bijzonder druk ten gevolge van de proefneming met de nieuwjaarskaarten, waarvan er hier niet minder dan 215 werden aan genomen en 280 ontvangen, te zamen 495. De nieuwe maatregel schijnt dus nogal in den geest van het publiek te vallen. Op oudejaarsnacht hebben te 's-Hage verschillende vechtpartijen, tusschen door sterken drank verhitte personen, met daaraan verbonden verwondingen pl|ats gehad. In de Begijnenstraat kreeg de kastelein v. d. K. geschil met den veldartillerist v. O. over de beta ling der vertering, waarvan het einde was dat de herbergier den militair een hevigen slag met een bierglas op het hoofd toebracht, waardoor eene bloedende, doch niet gevaarlijke kwetsuur ontstond. De verwonde werd naar het hospitaal gebracht en nog in denzelfden nacht aldaar door den com missaris van politie omtrent de toedracht, van de zaak in verhoor genomen, terwijl de kastelein, aanvankelijk aangehouden, uit de voorloopige bewa ring ontslagen is. In dezelfde straat werd een grenadier door een burger duchtig mishandeld. De ongeregeldheden namen daar in zulk eene mate toe, dat de politie de hulp der patrouille moest inroopen. In de Lage Nieuwstraat eindigde eene vechtpartij tusschen de personen C. Du C. en H. hiermede, dat eerstgenoemde* van den ander met een mes eene snede over het aangezicht ontving, welke zijne verbinding in het politiebureel noodzakelijk maakte. Op het Plein werd circa halftwee slag geleverd met acht man tegenover eene tegenpartij van gelijke getalsterkte. De vrede werd zonder bloedvergieten gesloten. Te Amsterdam arriveerden in 1885 1202 stoom- en 387 zeilschepen tegen 1134 stoom- en 515 zeilschepen in het vorige jaar. Aan de kiosken werden er in 1885 verkocht 1,033,866 binnen- en buitenlandsche dag- en week bladen. Plet Nederlandsch Panopticum werd er in 1885 door ongeveer 90,000 perfeonen bezocht. Door de Amsterdamscho Omnibus-Maatschappij werden vervoerd: 9,863,961 passagiers, tegen 10,606,609 in het vorige jaar. Gedurende 1885 zijn langs den nieuwen Rotter- damschen waterweg binnengekomen 3383 stoom- en 706 zeilschepen, en vertrokken 3355 stoom- en 728 zeilschepen. Hieronder zjjn niet de vischschepen begrepen. De ontvangst der Rotterdamsche Tramweg maatschappij was in 1885 f 511,044.15, tegen ƒ511,694.44'/, in 1884. De gezelligste straat ter wereld, gelijk een hoffelijk vreemdeling de Amsterdamsche Kalverstraat eens hoeft genoemd, ontleent hare groote aantrekkelijkheid aan de fraaie uitstallingen, waarvan de magazijnhouders al meer en meer het geheim toonen te kennen. De talrijke wandelaars en toeschouwers zullen dan ook zeker met leed wezen vernemen, dat zjj een der kostbaarste inzen dingen dezer openbare tentoonstelling in den loop dezes jaars moeten missen. De oude firma Tog- nacca Cossa zjj dagteekent van het begin dezer eeuw heeft namelijk besloten hare zaken aan kant te doen. De tegenwoordige eigenaar, de heer F. Cossa, Kalverstraat hoek Rozenboomsteeg, heeft heden bij circulaire aan zijne begunstigers daarvan kennis gegeven. (Hbl.) Een man uit Yianen, op reis naar Tiel, alwaar hjj voor de rechtbank gedagvaard was, bleef eergisteren, ten gevolge van eene beroer!e, in de wachtkamer te Tiel plotseling dood. Het lijk word onmiddellijk naar liet ziekenhuis vervoerd. 15 LI 1 r.r K' X LAND. G root-Hritannië. De onderkoning van Indië heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj verklaart dat het vroeger door koning Thebau beheerde grondgebied niet meer onder het gezag van dien vorst staat, maar een deel van het Britsehe rijk vormt en, zoolang het der koningin behaagt, zal worden bestuurd door beambten, die door den onderkoning zullen aangesteld worden. In eene te Londen door houders van Peruaan- sche fondsen belegde vergadering werd op Oude jaarsdag medegedeeld dat, ofschoon de onderhan delingen van het comité met de Peruaansche en Chileensche regeeringen nog tot geene bepaalde schuldregeling hebben geleid, toch binnenkort be vredigende uitkomsten te verwachten zijn. Het comité heeft met den heer Dreyfus eene overeen komst gesloten, volgens welke do Chileensche regeering in staat zal worden gesteld, om de be schikbare gelden uit te betalen, en de toekomstige gelden tusschen Dreyfus en de fondsenhouders te verdeelen. De bijzonderheden, welke door de Engelsche bladen over het gevecht in Soedan worden mede gedeeld, bevestigen de volledige overwinning der Engelschen. De generaals Butler en Huyshe rukten van twee zijden met hun brigades op, terwijl de huzaren en het kameelencorps de woestijn verder inreden, om den Arabieren den terugtocht af te snijden. Eerst werd het dorp Kosheh met de bajonet genomen, waarna beide afdeelingen zich veroenigden en samen tegen Giniss, het versterkte legerkamp der Ara bieren, oprukten. "Volgens hun gewone tactiek ver lieten de Arabieren hun verschansingen en storm den de Engelsche legermacht te gemoet, maar na een hardnekkigen strijd werden zij teruggedreven. De cavalerie verstrooide den vijand in alle richtin gen en joeg hem, met verlies van drie kanonnen en twintig standaardon, de woestijn in. Vooral de dapperheid der Egyptische soldaten, die naast de Engelschen streden, wordt zeer geroemd. „Het zou voorbarig zyn merkt de oorlogscor respondent van de „Standard" op om te gelooven dat de strijd nu uit is, want de ondervinding heeft reeds herhaaldelijk geleerd, hoe snel de Arabieren zich na een nederlaag, herzamelen, maar toch zul len nu de Arabieren tusschen Kosheh en Assouan, die ook al onrustig begonnen te worden, wel inzien, dat zjj vooreerst niet op de hulp der scharen van den Mahdi hebben te rekenen." S£j>ji2ije. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van financiën de aangekondigde finantieele ontwer pen voorgelezen. De minister van buitenlandsche zaken bood een wetsontwerp aan, waarbij alle handelstractaten, welke met 1886 eindigden, tot 1892 verlengd worden. Do koningin-regentes heeft volgens het voor geschreven ceremonieel ten aanhoore der vereenigde Cortes den eed op de constitutie afgelegd. De twee dochters van koning Alphonso, de prinses van Asturië en de infante Isabella, waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Langs den geheelen weg van het koninklijk paleis tot het paleis van het Congres, werd de koningin-regentes toegejuicht ondor een ontzaglijken toevloed van nieuwsgieri gen. De balkons der huizen waren overal met vlag gen en tapijten versierd. Maria Christina was in zwaren rouwop een zwart wollen kleed droog zij een langen zwarten sluier, die om de schouders neervielen, aan de taille vast gehecht, vandaar in den vorw van een „manteau de cour" den zeer langen sleep van het kleed be dekte. De koningin droeg een diadeem van zwart fluweel, gekroond met doffe zwarte punten. By haar weduwenkostuum merkte men twee gouden armbanden opde koning was gewoon er haar ieder jaar een te gevenzjj droeg thans den eersten en den laatsten van het zestal. Aan den ingang van het gebouw werd de koningin door 29 senatoren en afgevaardigden ontvangen. Zjj nam plaats onder eene estrade boven den zetel des voorzitters, en de hand leggende op een Nieuw Testament, hetwelk de secretarissen voor haar op hielden, sprak zjj met vaste, kalme stem de for mule uit: „Ik zweer voor God en by de heilige Evange liën, getrouw te zullen zijn aan den Troonopvolger gedurende zijne minderjarigheid, en de Constitutie en de wetten te eerbiedigen. Zoo waarlijk helpe en beware my God, en indien niet, moge Hij mij rekenschap vragen." Al de leden der Kamer en de hoogwaardig- heidsbekleeders hoorden dit staande aan. De plechtigheid is zonder eenig bijzonder voorval afgeloopen. Aan de veroordeelde civiele personen, die be trokken waren in den opstand te Carthagena, heeft de regeering amnestie verleend. De veroordeelde militairen zullen daarentegen hunne straf ondergaan. Hushincl. Eene der moeielijkheden, waarop de goede ver standhouding tusschen czaar Alexander en vorst Alexander nog stuit, is do verhouding der Russische officieren in het Bulgaarsche leger. De vorst vindt dat het niet aangaat de jonge Bulgaarsche officieren, die op hot slagveld promotie verkregen hebben, weder onder Russische officieren te plaatsen, en deze laatsten kunnen hunne vroegere inferieuren niet als superieuren aannemen. Generaal Kaulbars zal nog veel moeite hebben om dit bezwaar uit dijk weg te ruimen. Hot „Journal de St.-Pétersbourg" verklaart zieu tegen elke conferentie tot regeling der Oost-Rumeli- sehe quaestie, zonder vooraf vastgestelden en aan genomen grondslag der onderhandelingen, omdat zij anders tot niets leidt, zooals het negatieve resultaat der laatste conferentie getoond heeft. Ycrcenigde Staten. De heer Egan, voorzitter der Iersche Nationale Liga, heeft in eene circulaire het „Nationale Comité" dier Yereeniging tegen den 20sten Januari te Chi cago samengeroepen. Tegen dien tijd, schrijft hij, hoopt hij bericht te hebben uit Ierland, zoodat het Comité het tjjdstip zal kunnen bepalen voor eene algemeene vergadering der Liga, welke door den hoer Parnell zou worden bijgewoond. Naar men rekent, heeft de Liga 100,000 dollars bijeengebracht voor het parlementaire fonds van den heer Parnell Bovendien heeft de Iersche Yereeniging voor dat fonds te Nieuw-York 36,000 dollars gecollecteerd.; I De New-York Central-SpoorwegmaatschappijM heeft op het laatste kwartaal van het vorig jaar een dividend aangekondigd van 1 pCt. De Lake-j Shore-Maatschappij zal geen dividend uitkeeron. Ook blijkt dat de netto-ontvangst van eerst-:' genoemde Maatschappij in bet afgeloopen jaarj 2,212,323 dollars bedroeg, wat gelijk staat met 2'/2j I pet. op de aandeelen. S De netto-ontvangst der Lakeshore bedroeg 948,376fc: dollars geljjk 2 pet. per aandeel. De directie achttejgH het echter raadzaam dit bedrag te reserveeren enig dus geen dividend uit te keeren. Ook de Michigan-Central-SpoorwegmaatschappijjM keert ditmaal geen dividend uit. Servië. De Servische regeering heeft alweer eene nolaj] gericht tot de mogendheden, waarin allerhande klachten worden opgesomd over de Bulgaren, die de bepalingen van den wapenstilstand telken! overtreden. Aan dergelijke klachten, van weer-.4 zijden reeds meermalen geuit, wordt weinig waardij gehecht, maar van meer gewicht is, dat de vorsj van Montenegro nu openlijk partij heeft gekozei voor de Serviërs. Wanneer de Weener correspondent der „Köln Zeit." goed is ingelicht, heeft vorst Nikolaas zijr schoonzoon Peter Karageorgewitsch, den zoon vai koning Milan's mededinger naar den Servischeil troon, ten strengste verboden om de beweging tegen koning Milan aan te moedigen of te steunen]]; Ziiicl-A-fï-ika. Berichten uit Kaapstad van 9 December - ui Engelsche bron de nederlaag van Massouw be" vestigende, behelzen daaromtrent de volgende bij zonderheden. Generaal Joubert omsingelde met 90( Boeren een „kopje", dat door Massouw en 10' zijner volgelingen, was bezet. Toen eenige Boerei de Kaffers opeischten om zich over te geven, gin< toevallig een geweer af, waarop de Boeren eei hevig vuur openden. De Kaffers vluchtten naar cl vlakte en werden allen neergeschoten, zonder ondei scheid van ouderdom of kunne. Ongeveer 30 inboor! lingen en 40 vrouwen en kinderen werden doodge£; schoten, terwijl 5 Boeren sneuvelden en 14 gi kwetst werden. Van dezen zouden slechts 3 do de inboorlingen, de overigen by ongeluk door hunn| krijgsmakkers zijn gedood. Ten gevolge van gebrei aan water gaven de Kaffers zich na 24 uren ove.j Het bleek dat Massouw was doodgeschoten. Ondei scheidene Engelschen zegt de berichtgever dn gekwetste inboorlingen water aanboden, werdi door de Boeren beleedigd. Marltt berichten. Leiden, 2 Januari. Heden aangevoerd: Tarwe 5 htjj toliter. Wintertarwe 7.50 a 8.Zomertarwe 6.50 j 7.—. Rogge 6 H. L. Winterrogge 5.50 a ƒ6.—Zomc| rogge 5.— a 5.25. Gerat 4 H. L. Zomergerst 5.—I 5.50 Clievalier-gcrst 5.50 a 6.— Haver 7 H I Zware Haver '4.a 4.50. Lichte Haver 2.— 9 3.50. Dnivenboonen 2 heetol. 7.a 7.50. Pur denboonen 2 heetol. 6.a 6.50. Boter: 5710 kg. Grasboter, 1ste qualit. '/j vat 48.-p'- a 64Scheiboter 2de qualit. 1/+ vat a .-i Grasboter lsto qualit. per kilogr. 1.20 a 1.60; ScheiboiW 2de qualit. per kilogr. a Lange Zwarte Turf 5000 dubb. heetol., 0.21 a 0.261

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2