Gemengd Nieuws. Gedurende eene week of drie word te Amsterdam uit de ouderlijke woning vermist een meisje van 21 jaren. Men dacht aanvankelijk aan zelfmoord, maar men heeft haar thans in de Dirk-Smitstraat te Rotterdam bij eene familie terug gevonden. In den afgeloopen nacht, even over twaalven, ont stond aldaar, op den hoek der Leidschestraat en Prinsengracht by den behangselfabrikant Schneider, weder een brand, welke zich in den beginne zelfs hevig liet aanzien. De vlammen sloegen uit de ramen der bovenverdieping en eene zee van von ken, waarschijnlijk afkomstig van den voorraad papier op zolder geborgen, werd door den vrij heftigen wind voortgedreven. Slechts dikke rook wolken stegen om halfeen nog uit het huis. De aangetaste bovenverdieping was de slaapkamer der 2 kinderen van twee en vijf jaren van den heer Schneider; zjj waren reeds te bed; gelukkig had eene gouvernanto gelegenheid de beide kinderen, niet zonder gevaar echter, langs eene achtertrap te redden. De oorzaak van den brand is onbekend. (A. H.) Te Bokstel heeft een droevig onge val plaats gehad. De trein, welke 's avonds om 8.30 van Rotterdam aldaar aankomt, overreed een treinsmid en een lampenist. Hoewel niet terstond dood, werden beiden toch zoo zwaar gewond, dat men voor hun leven vreesde. Uit Utrecht meldt men dat de com missie voor de Universiteitsfeesten des volgenden jaars thans aan de ingezetenen hunne bijdragen zal gaan vragen voor de kosten in het universi teitsgebouw. Behalve van stad en provincie, wordt van Utrechts burgerij nog ongeveer f 40,000 voor dat doel verwacht. Te Alfen aan de Maas brak een ge weldige brand uit bij den veehouder B. v. d. V. Binnen eenige uren waren huis, schuur, veestalling en korenbergen geheel door het vuur vernield. Zeventien stuks vee kwamen in de vlammen om. Ondanks alle krachtige pogingen van de brandweer sloeg het vuur over in de „Olifant," de herberg van G. J. O., welk pand eveneens tot den grond toe afbrandde. De oorzaak is onbekend. Bij de strandvond er ij te Tessel is aangegeven eene portemonnaie, aan het strand gevonden en waarschijnlijk aangespoeld uit zee. Tn deze portemonnaie bevond zich een zilveren ring, benevens twee pandbriefjes met de hand- teekening van een Helderschen koopman. De heer Grévy heeft den dag zijner verkiezing geheel op dezelfde wijze doorgebracht als andere dagen. Hij is, als gewoonlijk, te negen uren naar zijn bureel gegaan, heeft zijne brieven gelezen, daarna aan acht personen, volgens de rij, audiëntie verleend en gedejeuneerd met een paar oude vrienden. Een kolonel kwam hem daarop ge regeld de telegrammen voorlezen, die verslag van de zitting gaven. Grévy had gerekend op herkie zing, maar meende dat deze eerst op de tweede stemming beslist zou zijn. Om halfvijf was alles in orde en kort daarop kwamen de ministers, senatoren en afgevaardigden den president feliciteeren. Brisson was de eerste. Deze receptie duurde tot zeven uren; de president ging daarna aan tafel. Aan het dessert kwamen de telegrammen der verschillende souvereinen, en te tien uren ging de heer Grévy, als naar gewoonte, naar bed. De „Figaro" zegt dat Grévy zich eerst kort ge leden liet overhalen zich weer tot presidont te laten verkiezen. Den doorslag gaf de opmerking van zijne vrouw en dochter, dat het huis in het Trocadero nog niet klaar is en dat de lucht van het Elysée zoo goed is voor de dochtertjes van Wilson. Over zeven jaren zou het huis goed droog zijn en zouden de kinderen dus zonder gevaar voor hunne gezondheid kunnen verhuizen. Uit Algiers wordt gemeld dat de moordenaars van zekere vrouw Riel, die vermoord werd in de omstreken van Flemcen, het huis in brand gestoken hebben en het lijk doen verkolen. De ontsteltenis is er nu nog grooter, doordien het hof van assises van Oran II. Dinsdag een agent van politie tot celstraf heeft veroordeeld, die een Ara bier heeft gedood toen deze gewapender hand by zij no arrestatie weerstand bood. Een koopman in kinderen woont te Olamart bij Parijs. De man, die in zeer goeden doen is, rijdt, met een karretje rond bij arme lieden, die hunne kleinen niet het noodige kunnen geven. Hij koopt voor 20 of 30 gulden de kinderen op, die hjj voor groote sommen levert aan rjjke kin- derlooze dames, die graag een „bébé" hebben. De man ziet in zijn bedrijf niets schandelijks en noemt zich „philanthrope négociant." Te V a n n e s, in F r a n k r jj k, heeft weer een kazerne-schandaal plaats gehad, zooals in het leger der Republiek herhaaldelijk voorkomen. Een jong soldaat van de rijdende artillerie, die gedurig aan hoofdpijn leed en daarom zijn dienst niet kon waarnemen, werd met goedvinden van den com mandant Bazaine op een paard gebonden, met een riem om de beenen en den hals. Vervolgens werd het dier in woesten galop door de manége gejaagd. De arme rekruut werd bewusteloos. Een adjudant ranselde hem af met" een karwats, liet hem een emmer ijskoud water over het lijf storten en ver volgens in een cachot leggen. Twee uren later was hy dood. Men liet het ljjk naar het hospitaal bren gen, om er den schijn aan te geven, alsof hij aan eene ziekte bezweken was. Maar de zaak lekte uit en de dagbladen eischen een streng onderzoek. BUITEN JL JA IN De Fransche Vereeniging van Tuinbouw zal, tijdens de tentoonstelling van Tuinbouw te Parijs, van 4 tot 9 Mei 1886 een congres houden. Onder de vraagstukken, welke behandeld zullen warden, belmoren die op de vervoerkosten van planten per spoor, op de ontwikkeling van het tuinbouw-onder- wijs in de lagere scholen, enz. De „Gaulois" voorziet dat de ministerieels crisis nog wel eene week zal duren. Plet blad meent te weten dat de heer De Freycinet weinig lust heeft om zich, behalve met de portefeuille van buitenlandsche zaken, ook nog met het voorzitter schap van den Ministerraad te belasten, maar dat hij in elk geval minister van buitenlandsche zaken zal bljjven. Volgens hetzelfde blad zou de heer Goblet als minister van eeredienst en van justitie optreden; de heer Sarrien, oud-rapporteur-generaal van de begrootings-commissie, als minister van financiën; de heer Sadi Gamot als minister van openbare werken. Voor het departement van oorlog zouden in aanmerking komen generaal Campenon of generaal Boulanger; voor dat van marine de vice-admiraal Aube of de heer Gougeardvoor dat van posterijen en telegraphie de heeren Naquet, Steenackers of Cochéry. Wordt de heer Floquet minister, zoo verzekert de „Gaulois" ten slotte dan zal hij minister van binnenlandsche zaken worden en waarschijnlijk tevens president van den Ministerraad. Volgens de „XlXe Siecle" onderhield de heer De Freycinet zich Dinsdag in de couloirs der Kamer met verschillende afgevaardigden over den staat kundigen toestand, wellicht voor het geval dat de president der republiek hem met de taak der samenstelling van een kabinet mocht belasten, doch die gesprekken hadden zelfs geen officieus karakter. De heer De Freycinet trachtte slechts inlichtingen te bekomen over de gevoelens, welke in de verschillende fraction der republikeinsche party den boventoon voeren. Het verdient intussshen opmerking dat het „Journal Official" mededeeling doet van de aanvraag om ont slag door de ministers aan den heer Grévy gericht, doch over het al of niet verleenen van dit ontslag geen woord spreekt. Duitschlaud. Onlangs is in Damara-land (Z.-O. Afrika) het Duitsch protectoraat afgekondigd. Een Duitscher, die bij die gelegenheid tegenwoordig was, vertrok onmiddellijk naar Europa om Von Bismarck's be krachtiging te vragen. Het centraalstation te Keulen en al de overige openbare gebouwen van administratie der rechter- en linkervertakkingen van den Rijnspoorweg, evenzoo de stedelijke gebouwen aldaar, zullen op den 3den Januari ter eere van den keizer en koning geïllu mineerd zyn. Men verwacht dat de burgerij aan het uitbreiden van deze schitterende hulde zal deelnemen, evenals te Berlijn het geval is. In het „Berliner Tageblatt" leest men het volgende „De Rijnsch-Westfaalsche waggonfabrieken heb ben weder eene droevige ervaring opgedaan. De minister Maybach heeft aan eene Nederlandsche firma de levering gegund van negen personen wagens 3de klasse in Frankfurt a/M., aan de zelfde firma, die bij de laatste aanbesteding van 17 personenwagens voor de „Kölnische Recht Rbei- nische Bahn" lager inschreef dan de Duitsche in schrijvers. „De „Rh.-Westf.-Ztg." kan moeielijk eene ver klaring vinden voor de beslissing des ministers. Dit heeft zjj aan hare korte memorie te danken. De minister Maybach heeft den laatsten zomer in zijn antwoord aan eene firma te Deutz, die zich over eene dergelijke beschikking had beklaagd, duidelijk genoeg gezegd, dat het Pruisische spoor- wegbestuur zich niet verplicht achtte door betaling van hoogere prijzen de Duitsche fabrieken in staat te stellen aan het buitenland goedkooper te leveren. „Waarlijk, in een tjjd, waarin aan de suiker fabrikanten en brandewjjnstokers in den vorm van premiën op den uitvoer subsidiën worden betaald uit den zak der belastingschuldigen, is de handel wijze van den minister Maybach niet volkomen normaal. Men mag het den waggonfabrikanten niet euvel duiden, dat ook zij gaarne uit den grooten bak willen meeëten. Maar voor den minister May bach staat voorloopig de rentabiliteit dor Pruisische Staatsspoorwegen nog hooger dan do „bescherming van den nationalen arbeid" door subsidiën van don Staat." Spanje. Bij eene overeenkomst, welke tusschen Spanje en Engeland tot stand is gekomen en die in don loop dezer week geteekend zal worden, zijn aan Groot- Britannië op de Carolinen- en de Pelew-eilanden dezelfde voordeelen toegekend als aan Duitschland. Volgens de nieuwe civiele lijst krijgt de koningin-regentes van Spanje 7 millioen, de prinses der Asturiën 500,000, koningin Isabella 750,000, koning Franqois d'Assise 300,000 fr. jaarlijks, de hertogin van Montpensier 250,000 fr., evenals de infante Isabella, de infantes Paz en Eulalie elk 150,000 fr. Men zegt dat ook Ruiz Zorilla amnestie zal krijgen en naar Spanje terugkeeren. Groot-IJri raniiië. Het is nu bijna zeker dat Osman-Digna niet dood is, maar wat nog meer in Engeland de verwon dering opwekt is dat de agent van den Mahdi te Londen beweert dat de Mahdi zelf ook nogTn het leven is. Is dit waar, dan zullen de nieuwe invallen van Arabieren in Egypte van grooter beteekenis zijn en meer gevaar opleveren. Naar uit Rangoon wordt geseind heeft de Engelsche overheid de mededeeling ontvangen, dat wegens den tegenstand,welken do Engelschebezetting van Opper-Birma ontmoet, verschillende kleine sta ten der Shans zich vereenigd hebben, om de En- gelsclien aan te tasten. De overheid zal 600 man afzenden, om deze beweging te onderdrukken. Naar men te Londen verzekert, is wegens het leveren van wapenen aan de Soedaneezen over de Roode Zee, aan de Engelsche oorlogsschepen in die wateren bevel gezonden, om de kust te blokkeeren. Volgens telegram uit Cairo, seint generaal Stephenson uit Kosheh, dat hij gistermorgen tegen zes uren den vijand aangegrepen en na een gevecht van drie uren volkomen teruggeslagen en daarna Ginnes bezet heeft. Do Arabieren verstrooiden zich naar alle rich tingen en werden door de cavalerie achtervolgd. Het verlies van den vijand is groot. Twee kanon nen en twintig vaandels werden buit gemaakt. Eén Engelsche luitenant is gedood, en één luite nant en twintig soldaten werden gewond. De Egyptische troepen verloren 6 man aan dooden en 13 aan gewonden. Bulgarije. Naar uit Sofia wordt gemeld, bevatten alle bi den heftige artikelen tegen Servië. Het bericht der strafvoltrekking aan 150 Bul gaarsche vrijwilligers heeft eene groote veront waardiging teweeggebracht. De party, die voor d voortzetting van den oorlog is, zit niet stil ei men vreest dan ook onlusten. De troepen worde klaar gehouden. Volgens berichten, welke de „Standard" u ■Sofia ontvangt, zou er onder de Bulgaarsche mini ters verdeeldheid heerschen over de waag, of vor. Alexander zich al dan niet naar St.-Petersburg za begeven, om zjjne verzoening met den czaar to stand te brengen. Twee hunner (Karaveloff en Zanofl zjjn er tegen, en zouden liever zien dat de vor? zich naar Konstantinopel begaf, ter wille eene goede verstandhouding tusschen de Porte en Bu garjje. De ministers Stoiloff en Zankoff daarentege zijn voor eene verzoening met Rusland. Naar m zegt. heeft vorst Alexander nog geen besluit genome

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2