wy onder Nos. 4376 en 4378. Behalve de uitmun tende werken die wij vermeld zien onder do ge schiedenis van bijzondere landen, wijzen wij op No. 4506, dat een prachtwerk is door zijne prachtige illustraties en door den ryk uitgevoerden band, welke het werk bevat. Dat er zich onder de Vaderlandsche geschiedenis en plaatsbeschrijvingen, alsmede onder de Leidensia Nos. 4996 5050 keurige, belangrijke en gezochte boeken bevinden, valt lichtelijk te bevroeden als wij zien wie de verzamelaars zijn, aan het hoofd van dezen catalogus vermeld. Het Staatsblad bevat in No. '245 de wet tot naturalisatie van den heer K. G. Locher, kapel meester bjj de dd. schutterij te Leiden, geboren te Crispendorf (vorstendom Reuss) den 27stenOct. 1849. Blijkens het heden verschenen Voorloopig Ver slag over het voorstel tot herziening van Hoofdstuk X der Grondwet achtten vele leden de indiening ge rechtvaardigd. De tegenstanders der Schoolwet be schouwden het hoogstens als uitgangspunt tot nader overleg, maar niet als eene poging tot be ëindiging van den schoolstrijd. De meeste leden oordeelden het voorstel der Regeering onbevredigend om tot eene oplossing van den schoolstrijd te geraken. Terwijl de meerderheid der leden het onderwijs in de Grondwet wilde zien geregeld, waren verscheidene leden voor het onver anderd behoud van art. 194; anderen gaven de hoop op een compromis niet op. De tegenstanders der schoolwet bleven voor eene verandering van art. 194 in dezen geest„Vrij onderwijs regel, staatsonderwijs aanvulling." Velen drongen er op aan om Hoofdstuk X vóór alle anderen te behandelen. Do Eerste Kamer zal morgen om elf uren do Middelenwet en de Belastingwetten behandelen. Het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot uitbreiding der vrijstelling van patentrecht geeft vrijstelling van patentrecht ten behoeve van den ambachts- en handwerksman voor zoover hy zjjn handwerk of ambacht zonder werklieden, zy het met medewerking van vrouw en kinderen, uitoefent. Art. 3, lit. vder wet op dat recht van den '21sten Mei 1819 (Staatsbl. No. 34), heeft de werklieden, die in dienst van hun meester arbeiden, vrijge steld, maar de werk- of ambachtsman, die zonder hulp voor eigen rekening werkt, is patentplichtig, hoezeer zijne verdiensten niet zelden lager en wis selvalliger zyn. Deze ongelijkheid weg te nemen is het doel van dit wetsontwerp. Het ontheft van belasting, volgens de laatste statistiek, ruim 47,000 personen, die de eigenlijk gezegde ambachts- of handwerks-njjver- heid, in 194 beroepen verdeeld, uitoefenen, d. i. meer dan een tiende van het geheel aantal patent- pliclitigen. Ten gevolge van de vrijstelling zal het patent recht ongeveer f 67,000 in hoofdsom en opcenten minder opbrengen. Maar dat bedrag is niet in zijn geheel als verlies voor de schatkist aan te merken. Het zou voor eene nauwkeurige berekening van dat verlies verminderd behooren te worden met het bezwaarlijk te bepalen bedrag van het aandeel in de kosten van het opmaken der kohieren (15 a 18 cents per artikel) en in het perceptieloon de oninbare posten en de onverhaalbare kosten van vervolging. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering der gemeente Katwijk is benoemd tot gemeente badarts voor Katwijk aan Zee, dr. L. V. Hoog, arts, in plaats van dr. K. Plantenga, die wegens gezondheidsredenen zyn ontslag had gevraagd. De Koning heeft het beschermheerschap over het waarborgfonds van het Nederlandsch werklie denfonds aanvaard. De minister van financiën is als eerelid van genoemd waarborgfonds opgetreden. De Regeering heeft aan mevrouw de weduwe J. W. Ontrop, moeder van den te Atjeh gesneu velden luitenant der infanterie Ontrop, voor het jaar 1886 een onderstand toegekend van f 600. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het vee binnen den afgesloten kring van het spoelingdistrict, gedurende het tydperk van 1 tot 15 Januari a. s., ten tweeden male zal worden gebrand met de letter V, overeenkomstig art. 8 van het koninklijk besluit van 17 Aug. 1878 (Staatsblad No. 1'28). De ook in Nederland bekende zendeling en onderzoekingsreiziger in Zuid-Afrika Buettmerisin Bomaland overleden. -De bij het 4de reg. inf. overgeplaatste kapt. .T. Van der Meer wordt belast met liet bevel over de 4de comp. 5de bat. te Gouda. De gewone audientiën van de ministers van financiën en oorlog op 31 Dec. en van den minister van marine op 1 Jan. a. s. zullen niet gehouden worden. Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 28 Dec. Z. M. heeft benoemd tot commies bij het departement van justitie, jhr. mr. IV. Alberda Van Ekenstein, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Bredade bezoldiging van den commissaris van politie te Kampen in dier voege geregeld dat zy, ingaande 1 Jan. a. s., f 1900 'sjaars zal bedragen benoemd tot directeur van het postkantoor te Hel der P. Polvliet, thans directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis- by de Rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist der 2de kl.J. H. Marsman, C. E. Van Heiten en F. J. J. Rolvink, allen thans tele grafist 3de klassetot directeur van het Rijks telegraafkantoor te Leerdam M. J. Coster, thans in gelyko betrekking te Hansweerttot directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Hansweert G. E. Van Krieken, thans directeur van een der Rijks telegraafkantoren bonoemd tot betaalmeester te 's-Gravenhage, jhr. .J. G. F. Van Spengler, thans betaalmeester te Rotterdam. d «i 2ïi o (x -N i t; n w Heden is door de arrondissements rechtbank te 's-Hage, op verzoek van den man, uitgesproken de ontbinding van het huwelijk van de Leidsclie giftmengster, vrouw Van der Linden, wegens veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. Omstreeks halftien hoorde men gisteravond op het Rapenburg een vreeselijk gegil en weldra zag men dezen en genen, met stokken gewapend, aangeloopen. Na eenig zoeken langs den waterkant, kwam men tot de ontdekking dat eene vrouw, waarschijnlijk door den vry sterken wind, welke er ook toen reeds woei, aldaar in het water lag. Na veel moeite mocht men er gelukkig nog iri slagen haar behouden op het droge te brengen. Gisteravond is een hevige brand ontstaan in een huis in de Tweede Spaarndam- merstraat te Amsterdam, waarin eene broodbakkerij werd gehouden. Het huis is beneden geheel, boven gedeeltelijk uitgebrand. Twee stoomspuiten werkten op '200 meter afstand. Niettegenstaande den hevigen wind, is de brand tot één perceel beperkt. De brand wordt toegeschreven aan het omvallen van eene petroleumlamp. Op de Prins Hendrikkade te Amster dam is een matroos door vier personen aangerand en van zijne portemonnaie met f 15 beroofd. Naar de „Midd. Crt." verneemt, heeft het hoog militair gerechtshof weder opgevraagd de stukken in zake het proces tegen de huzaren officieren te 's-Hage. Volgens het „D. v. N." zou dit bericht doen vermoeden dat deze zaak nog niet afgeloopen is. Het tegendeel is waar. Die stukken zijn wel onlangs nog eens opgevraagd geworden om den minister inlichtingen te geven, maar nadat deze er inzage van heeft genomen, rusten ze thans reeds weder sedert eenige dagen in het archief ter plaatse waar ze behooren. Zondag-avond had de politie te Steenwijk weer handen vol werk om orde en rust te handhaven. Dit is haar echter eerst gelukt na groote inspanning en na het gebruik maken van de sabels. Hiervoor toonden de belhamels respect te gevoelen, want in korten tijd was de groote troep uiteengejaagd en de rust hersteld. Gisteren had te Breda de vanwege den minister van oorlog uitgeschreven keuring van dekhengsten plaats, welke het meest uitmunten en tevens geschikt voor den aanfok van remonte- paarden zyn, en waarvan de bekroonde hengst gedurende een jaar in de provincie Noord-Brabant moet gestationneerd blijven. De jury bestond uit den majoor der artillerie Bogaerts, den ritmeester Gevaerts en den officier paardenarts Van den Wal. Een groot aantal offi cieren der cavalerie en artillerie woonden de keu ring by. Twaalf hengsten werden aangeboden. Vier daar van kwamen in aanmerking, te weten: lo. de donkerbruine hengst „Jacob," welke de vorige week, na de keuring te Rotterdam, door den heer Oekhorst aldaar verkocht is aan den heer Straver te Babyloniënbroek2o. de donkerbruine witvoet „Ce- sar"; 3o. de donkerbruine witvoet „Baron"; 4o. de roodbruine „Apollo." De laatste was een ge kruist Hollandsch paard met veel gang, doch te klein als dekhengst. „Baron" bekwam de premie van f 500. -L' -1 By eene proefneming in don schouw, burg „Belle Alliance" te Berlijn is gisteravond de jeune première Boehm in de vlammen omgekomen terwijl eene andere dame gevaarlijke brandwonden heeft gekregen. Beiden waren, terwijl zy zich kleedden, te dicht by het gaslicht gekomen, zoodat de kleederen vuur vatten. (N. R. c.) Te Stok holm zyn drie groote firma's gefailleerd: August Eliassen, Gotfried Malbin en Ad. Fr. Landstrom. Naar men uit Hamburg meldt, zjjn den 24sten dezer bij eene ontploffing in een kruit, fabriek by Geesthacht vijf werklieden omgekomen. Het gebouw, waarin het onheil plaats had, is ge. heel verwoest. Het laatste lijk is uit dempvan Mardy gehaald. In het geheel zijn tot hiertoe 77 personen omgekomensommige der gewonden ver- keeren nog in levensgevaar. De firma Fleischer en G o 1 darbeiter te Weenen, heeft, volgens een telegram aan de „Köln. Zeitung", hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt fl. 400,000. Gisteravond vond te Keulen op de openbare straat een moord plaats. De 34-jarige schoenmakersgezel Heinrich Schmits, uit Vorst, district Kempen, laatstelijk te Bonn in de Meckenheimerstraat wonende, thans zonder vaste woonplaats, werd sedert eenige dagen by herhaling gezien in de omgeving van eene kamer, bewoond door een vrouwelijk persoon, wier naam tot heden onbekend is gebleven. Toen er nu gisternamiddag om kwart voor zessen tussehen beide personen in - de Magnusstraat luidruchtige oneenigheden waren ontstaan, trok de schoenmakersgezel zijn zakmes en bracht zijn slachtoffer daarmede vele steken in de borst toe. De verwonde zonk, verschrikkelijk bloedende, ten gronde en stierf weinige minuten j later in de geneeskundige kliniek, waarheen men haar, ten einde haar te verbinden, gebracht had. De moordenaar, die inmiddels het mes had wegge worpen, werd dadelijk na de daad door toegeschoten personen vastgegrepen en aan de politie overge leverd. Daar hij eene gapende wond aan het hoofd had, welke hy waarschijnlijk zich zeiven had toe gebracht, moest men hem naar het hospitaal bren gen. Als beweegreden tot den rampzaligen moord gaf hij op dat zijn slachtoffer hem eene geldtasch had ontstolen. Toen hy zyn geld terugverlangde, werd I hij door haar aangegrepen, waarop hij zyn mes trok. Het lijk werd naar het lijkenhuis vervoerd. I li XJ I 'X' £S NLAN P. Fra iikrijk. In de te Versailles gehouden zitting van het I Congres werd gisteren door den heer Leroyer, I onder aanhoudend rumoer van de rechterzijde, het I besluit der bijeenroeping voorgelezen en de ver-1 gadering voor geopend verklaard ter verkiezing I van een president der Fransclie Republiek. De voorzitter wees er op dat het Congres een-I voudig een kiescollege is en dat er geene gelegen-1 lieid zou bestaan om van gedachten te wisselen. I De rechter- en uiterste linkerzijden protesteerden I daartegen op rumoerige wijze. De opschudding werd hoe langer hoe grooterl en was eindelijk onbeschrijflijk. De leden derrech-J terzijde zwaaiden met hunne zakdoeken. De heer Leroyer deelde onder geraas en getier! mede, dat er geloot zou worden voor de com-| missie der stemopnemers. Om twee uren werd met het stemmen begonnen. I Slechts vijf leden van de rechterzijde namen aan! de stemming deel. De uitslag is dat de heer Jules Grévy werd hei'I kozen met 457 van de 592 uitgebrachte stemmen. I De toevloed der Parijzenaars in de treinen marl Versailles was zoo sterk dat vele Afgevaardigden! en Senatoren in de middagtreinen geen plaats! vonden en eerst om één uur te Versailles aan-i kwamen. De voorgeschreven maatregelen tot Ml binnenlaten in het paleis werden zeer streng ge-1 handhaafd. Voortdurend werden de candidaturen vanl Brisson en De Freycinet besprokenalgemeen ge-I loofde men echter toen reeds dat Grévy zou her-i kozen worden. De tribunes waren overvolT'-',el dames uit de groote wereld waren insgelijks aan-| wezig. Alle buitenlandsche diplomaten woonden PI zitting bij. Buffet had zich vooraf langen onderhouden met den Senaats-president, die lialftwee de zitting opende. Groot-Britannië. Aan de „Times" wordt uit Calcutta gemeld datB indien Engeland tot de inlijving van Birma o«r'l

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2