Nieuwjaarswenschen Bericht-Scheurkalender. 79^3. X>iiis.cla|g 29 December. A0. 1885. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering var. fon- en feestdagen, uitgegeven. Leideii, 28 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere reg6l meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor liet inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder do rubriek Adver- tentiën van allerlei aard te plaatsen, tegen contante be taling van 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zper maatschappelijke betrekking. Aan de geabonneerden wordt bericht dat als Nieuwjaarspremie gegeven wordt een Beets- Scheurkalcnder, voor het jaar 1886. Deze keurige Scheurkalender zal verkrijgbaar zijn op Dinsdag 29 December van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uren, tegen teruggave van den bon, welke In dit nommer dezer Courant af gedrukt is, en betaling van slechts 50 cents. Franco per post tegen toezending van 15 cents meer voor frankeering. Nieuwe abonné's hebben mede recht deze Premie te doen afhalen. ORIeioele Iveiieiiisa-e-v'iEig'eii. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien art. 21 der Wet van den 4den December 1872, (Stbl. No. 172); Brengt ter algemeene kennis dat in de afgeloopen week alhier vier gevallen van Roodvonk zijn aangegeven en dat een lijder aan deze ziekte is overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2(1 December 1885. DE KANTEB. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, her inneren bjj deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt en de Kaasmarkt in plaats van op Vrijdag den 25sten December a. s. en op Vrijdag den Isten Januari 1886, wegens het invallen van den eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag zullen worden gehouden op Woensdag den 23sten en op Woensdag den 30sten December te voren, terwijl de Zaterdagsche weekmarkt, wegens het invallen van den tweeden Kerstdag op Zaterdag den 26sten December, niet op dien dag, doch op Donderdag den 24sten December te voren zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEft, Burgemeester. 16 December 1885. E. KIST, Secretaris. In de maand Januari a. s. zijn tot het doen van de aangifte voor de nationale militie verplicht zij die op den lsten Januari 1886 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1867, alsmede zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden. Tot deze inschrijving zal alhier worden zitting gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren; op Maandag 11 Jan. voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3; op Dinsdag 12 Jan. voor de wijken 4 en 5op Woens dag 13 Jan. voor wijk 6; op Donderdag 14 Jan. voor wijk 7; op Vrijdag 15 Jan. voor de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 300, f 35, f 18.50, f 3.90 en f 1.85; de laagste f 300, f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. - Gedurende de eerste helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: C. Segaar, J. Ciere, mej. E. B. Van Stegeren, Amsterdam; A. Von Geusau, Heeze; W. G. Diemei, Den Helder; Wessels, Leiden; D. Boon, Nieuwer- sluis; Remmi, Rotterdam; Directeur Gevangenis, Scheven ingen; G. baron v. Hugenpoth tot Aerdt, Zutfen; wed. J. Van der Windt geb. Middendorp, mej. C. Franka geb. De Jong, niet vermeld. Briefkaart; J. B. Vaas, Rotterdam. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Batavia", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zondag den 3den Januari a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zondag-morgen om 7.55 bezorgd zijn. Naar de „N. R. C." verneemt, zal door den heer L. Janse Bz. te Amsterdam protest worden aangeteekend tegen het nemen van buitenlandsche octrooien door den heer M. G. Van den Bos te Leiden, gesteund door den heer B. Janse Johz. te 's-Gravenhage, op grond van tezjjn uitvinder van een instrument, dat, onafhankelijk van het aard magnetisme, het ware Noorden van de standplaats aanwijst. Voorts zal door den heer L. Janse Bz. in vier talen worden uitgegeven en gratis verkrijg baar gesteld eene ware geschiedenis van de uit vinding van een zoodanig kompas, over het tienjarig tijdvak van 1875 1885, en zal door hem worden ter bezichtiging gesteld een reeds in 1884 alhier ver vaardigd model, in natuurlijke grootte, van een recht wijzend kompas, geheel gereed ter beproeving op zee. Het Staatsblad bevat in No. 241 de wet van 12 dezer tot naturalisatie van den heer L. A. O. Kollmann, student m de rechtsgeleerdheid, geboren te Serang en wonende te Leiden. „Eigen Haard" bevat een portret van wijlen den heer Johannes Groll, in April te Leiden over leden en wiens veelzijdige verdiensten op het ge bied van telegraaf- en spoorwegwezen daarbij door den heer Van do Wall Bake te Amsterdam, in eene belangwekkende necrologie worden in herinnering gebracht. De Eerste Kamer heeft heden besloten tot toelating van den heer Elout van Souterwoude, na eedsaflegging. Hedenavond vindt het sectie-onderzoek plaats van spoedeischende ontwerpen. Het sectie-onderzoek der begrootingen en de be handeling van de wijzigingen in het Strafwetboek en het Wetboek van Strafvordering zijn verdaagd tot na Nieuwjaar. De rust, welke de Tweede Kamer genomen heeft, zal niet langer duren dan tot 22 Februari, hoogstens 1 Maart a. s., welke data voor haar terugkeer worden genoemd. De heer Van den Bergh, procureur-generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage, is in een brief aan de „Etoile Beige" opgekomen tegen het misbruik in België gemaakt van woorden welke men hem toedicht te hebben gesproken over de veroor deeling van Armand Peltzer bij de behandeling der zaak-Lorette. Hij ontkent ten stelligste te hebben beweerd, dat Armand Peltzer in Nederland door geen enkel procureur-generaal zou zijn vervolgd ge worden, en noemt zulk eene bewering belachelijk. Indien hij, wat hij zich niet herinnert, de zaak- Peltzer heeft aangehaald, dan was dit ongetwijfeld in een geheel ander verband. Nu door de Tweede Kamer onlangs de door de Regeering daartoe voorgestelde subsidie gewei gerd is, heeft het „Aardrijkskundig Genootschap", naar het „D. v. N." verneemt, het plan voor een onderzoekingstocht naar Nieuw-Guinea voorloopig opgegeven. Toen „De Remplagant", van Rosier Faassen, te Rotterdam voor eene volle zaal voor het aller eerst werd opgevoerd, werden schrijver en spelers ook daar herhaaldelijk toegejuicht en na de derde acte ontving de schrijver er een lauwerkrans. In de Herv. kerk te Wageningen is f 1000 gecollecteerd voor do bijzondere school aldaar. Het stoomschip „P. Caland" is Vrijdag te Nieuw-York aangekomen; de Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 27 dezerde „Drente" vertrok 26 Dec. van Batavia naar Rot terdam; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 dezer van Suez; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 25 Dec. en zou de reis voortzetten; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 25 Dec.de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 25 Dec.; de „Zuid-Holland", van Java naar Rot- dam, passeerde 24 Dec. Sagres de „Schiedam" is 26 Dec. van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. van Port-Said; de „Prins Hendrik." van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 26 Dec.de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 26 Dec.; de „Jacatra", van Batavia naar Amst., vertrok 26 Dec. van Port-Said. Het Lieïdsche Tooneel. Evenals zulks bijna 6lk jaar het geval is, heeft onze- Rosier Faassen ons ook thans wederom vergast op een nieuw stuk, ontleond aan eigen bodem, aan eigen volk. Hoe zeer de werken van dien man ge waardeerd, hoe hoog zjj gesteld worden, de meer dan volle zalen, de diepe, onverstoorbare stilte, welke er alomme heerscht, en eindelijk de onstui mige bravo's, welke den genialen auteur van alle zijden en van alle rangen worden toegeroepen, mogen als maatstaf hiervoor dienen. Faassen schrijft en speelt voor het volk en het volk volgt hem en juicht hem toe. Hjj heeft hen geleid in allo rangen der burgermaatschappij; hij heeft hen doen kennen den geestelijke en den smokkelaar, den millionair en den uit het tuchthuis ontslagen lucifers- en enveloppen-venter, den hoog- hartigen aristocraat en den nijveren handwerksman, en thans is het alweer oen nieuw gebied dat l|jj betreedt. Hot militarisme is ditmaal zijne keuze geweest. Wij zullen trachten in niet al te grove omtrek ken den inhoud van „De Remplacant", zooals schrijver zijn jongste drama gedoopt heeft, weer te geven. De heer Worms, een acht-en-veertig-jarige kapi tein der infanterie, vriend van den gepensionneer- den kolonel Van Stein, vraagt aan dezen de hand zijner vermogende pupil Bertha. Hjj vindt echter een mededinger in den muziekonderwijzer van het jeugdige meisje, in Alexander Noordvold, een zoon van eene eerlijke, doch onvermogende weduwe, die door het borduren van kantwerk in haar schamel onderhoud tracht te voorzien, hierin bijgestaan door haren jongsten en met eene modiste verloofden zoon Albert, die op een notariskantoor werk zaam is. Onbewust van de tegenwoordigheid van haren zoon Alexander op de villa van den kolonel Van Stein, komt mevrouw Noordveld ook hier hare kanten te koop aanbieden. Deze, zich den stand zijner moeder schamende, heeft nooit aan het meisje, dat hij liefhad, de waarheid geopenbaard. De ont maskering, het gevolg dezer ontmoeting, was ver schrikkelijk; maar ze was verdiend, verzekerde de oude kolonel. Op verzoek van Bertha werd den ongelukkigen jongen man kennis gegeven dat zjjne lessen niet meer gewenscht waren, waarbjj hem tevens het nog verschuldigde ter hand gesteld word. Het bracht hem tot inkeer. Spoedig z®u zijne moeder ook het weinige dat zjjn broeder Albert verdiende moeten derven, en dit juist op een oogenblik dat deze op het punt stond om zjjne verdiensten te zien vermeerderen. De onverbiddelijke, slechts door den armen man te dragen belasting, de militie, dwong hem het eenvoudig, maar zindelijk boven'

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1